Sram x.7'nin yanına

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
benim bisikletimin vites ve fren takımı altus. ve ben vites kollarını Sram x.7 ile değiştirmek istiyorum.değiştirdiğim de altusun fren kollarını kullanabilirmiyim.
eğer olmazsa ne tavsiye edersiniz?
bide sram x.7 'yi nası bilirsiniz.aranızda kullanan var mı?

Scudo

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
benım bildigim kadarıyla altusların kolları vites-fren birarada eger sram x.7 takarsan fren kollarınıda degiştirmen gerekecek gibi.Benım piyasada onerebılcegım fren kolları lx ın 2004 modeli fiyatıda uygun sayılır 25$ dı sanırım...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Vites kollarının X.7 olması, Shimano-Sram uyumsuzluğundan dolayı arka attırıcının da Sram olması demek :).
Altus'un tek fren kolu olmasa bile, Tektro Eclipse ve benzeri bir çok alternatif var gerek daha üst gerek daha alt model. X.9 arka attırıcı ve X.7 kollar kullanan arkadaşım var, oldukça memnun. Dertsiz tasasız güzel bir sistem :).

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hadi yaa.arka nın da aynı model olması şartmı? ben daha yeni deore aldım.hadi fren kolu neyse halledilir ama bu arka attırıcın farklı olsa ne olur.ben sadece arka dişlilerin aynı marka olması gerekir diye biliyordum.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Burnout_54, Shimano ve Sram, vites geçişlerinde farklı çekme oranları kullanır. Sram'da 1:1, Shimano'da ise 2:1'dir bu oran. Sram'ım Attack ve Rocket model vites kolları Shimano ile uyumludur, onun dışında X serisi vitesler sadece Sram'ım diğer X serisi vitesleri ile çalışır. Shimano'nun ise Sram arka attırı ile çalışan vites kolu yoktur. Eğer bir Deore arka attırıcı aldıysan ya Shimano vites kolu almalısın, ya da Sram Attack veya Rocket model vites kolu almalısın.
Bu arada dişlilerin marka modeli önemli değildir, yeter ki 8'li sistemler ile 9'lu sistemleri birbirine karıştırma :).

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hmm.yardımcı olduğun teşekkür ederim.ben sram ın attack ve rocket modellerini daha önce hiç duymadım.bana verebileceğin türkçe bir link var mı? en olmadı vites kollarınıda deore yapçaz...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Maalesef Türkçe bir kaynak yok, ancak (link) adresinde modelleri görebilirsiniz.

Mehmet Çiftçi

Daimi Üye
Tepki
29

Dostum selam ben sram X 7 viteslerden oldukça memnunum bir şikayetim yok yaklaşık 1 senedir kullanıyorum hiç bir arıza çıkarmadı ve sorunum olmadı
ama Altus fren takımıyla kullanamaz sın onlar bir vitesle beraber yani
ama sana tavsiye ederim çok güzel bir vites takımıdır

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
benim arka attırıcım deore,aynakol deore,ön attırıcı altus,arka dişliler alivio.
Bu kombinasyona sram x.7 vites kolu nasıl olur,bi problem yaşar mıyım,viteskoluyla beraber neleri değiştirmem gerek uyum için?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sram kol kullanmak için Sram arka vites gerekiyor. Malum çekme oranları Shimano'da 2:1, Sram'da da 1:1. Ancak Sram'ın Attack veya Rocket modellerinde Shimano uyumu mevcut.
Kollarla beraber arka attırıcını da değiştirmen gerekiyor yani...

by_cix

Aktif Üye
Tepki
59
slm dostum ben sram x-9 kullanıorum ama bi arkadasım x-7 vites kollarıyla shimano xt arka attırıcı kullanıo uyum sağlamaz diyenlere oldukça sasırdı ama dediğim gibi xt arka attırıcı deoreyle uyum sağlar mı bilemem ama eğer elindeyse parçalar dene derim ;)

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
bu shimano ile sram'in 1:1-1:2 uyumsuzluğu ön attırıcılar için de geçerli mi? yoksa önde birbirleriyle uyumlular mı?

XES

Aktif Üye
Tepki
58
sram-shimano uyumsuzluğu yalnızca arka aktarıcıda geçerlidir. Sram X serisi kol ile shimano ön aktarıcı uyumludur.