Sram Via Hangi Shimano Modeline Denk?

poet

Daimi Üye
Tepki
167
Arkadaşlar Sedona Markası bu yıl Sram kullanmaya başladı birçok modelinde..
Sram Via denen Seti araştırdım ancak pek de bir bilgi bulamadım.
Sram via hangi Shimano modeline denktir ve sizce bu iki modelden hangisinin diğerine göre avantajı vardır? Yani siz olsanız hangisini alırsınız?

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük
Scudo

özlemalikaan

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
mehmet ali
Bisiklet
Sedona
İyimiş bende araştırıyordum teşekkürler

menderes26

Üye
Tepki
45
İsim
birkan
Bisiklet
Sedona
bu konu hakkında net bilgiye bende ulaşamadım ama vianın vites geçişleri gerçekten hoşuma gitti. ( 410 kullanıcısıyım)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bence bu tür karsilastirmalar yanlis. Fiyat olarak belki sram via = alivio denk gele bilir ki alivio, Sram via'nin iki kati ve kullanislari farklidir ve karsilastirma yapilamaz.
Simdi hangisi daha iyi dir diye soracak olursaniz bu tamamen kullanicinin zevkine bagli birsey, kimisi sramin atis tarzini sever kimis de shimanonun atis tarzini sever.

Gelelim sedonanin sram via kullanmasina, sram via'nin fiyati alivioya karsi yaklasik %50 daha ucuz oldugu icin kullanmis olabilir. Ama ikiside iki markanin alt seviyeleri.

Eger fiyat olarak karsilastiracak olursak Sram Via = Shimano Tourney denk geliyor.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3X8 dediğine göre Altus'a felan denktir. Aceraya denktir dicem ama Acera artık 9 lu çıkıyor.

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
İyide gardaşlar, via sram'ın şehir modelidir. Şehir ile mtb donanımı karşılaştırmak ne kadar doğru olur ?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@menderes26
Tourneye denkdir diyen bendim ama sadece fiyat olarak. Yoksa shimano ile sram arasinda hangi model olursa olsun farklar vardir ve esitlenemez.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@Eser Sevinç

Altus'un da 9'lı modelleri var. Misal benim mosso 3.29'da 27 vites altus set var. Ama eski altusler genelde 8'li dediğiniz gibi.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Simano'dan farklı olarak Sram'ın bir de VIA serisi olarak adlandırdığı Urban-Şehir grubu var. Alt seviyeden başlamak üzere VIA 24, VIA 27, VIA Centro ve VIA GT olarak sıralanıyor. Sedona 410'un kullandığı VIA 24 grupseti Sram'in MTB kategorisindeki X3, Shimano'nun da Altus-Acera grubuna denk geliyor diye düşünebiliriz.

(link)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Sedonanın Neden Sram Kullandığını Aslı Bisiklet Sedona Pazarlamacısına ilçemizdeki bisikletçiye geldiğinde sormuştum...Shimano Piyasada 1000 Mal Dağıtıyor Sram 100 demişti, Shimano Mal Gönderemeyince(yetiştiremeyince) Sram Takıyoruz Demişti.Bundan Bir Sene Sonrada Aslı Bisiklet Sramın Türkiye Distrübütörlüğünü Aldı..

Sram x4 ile Sram Via Aynı Sadece Birini MTB Diğerini Şehir Tipi Yapmışlar,4 5 yıllık alıvıolu bisikletleri kullandım arka bacak yayları Allahlık vites kumandaları kablo tel değiştirseniz bile çok sert vitesin geçmesi için biraz daha kolu ittirmeniz gerekiyor en temiz Alıvıo en kötü Alıvıo vitesli bisikletlerle kısa bi deneme sürüşü yaptım tabi bunların hepsi 4 5 yıllık çalışıyor çalışmasına ama dediğim gibi arka bacak yayları çok sallanıyor ve kasete çarpıyor vitesler mekaniksel olarak içten pasmı yapıyor bilmiyorum ama epey sert duruyor.
Kendi kullandığım Sram x4 4 yıllık 25 bin km den fazla yol yaptım bacak yayı halen diri kumanda sramın kendi sertliğinde..Çok Pis Kullanıcı Çok Temiz Kullanıcı Arasında Fark Eder tabi ama dediğim gibi shimanoda alıvıo modelinin çok temizinide gördüm çok pisinide uzun yıllar kullanmayı düşünen için tavsiye etmem.

• Beğen
Tepkiler: poet ve kasapogluu
Tepki
9
İsim
Batuhan
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar yakında sedona 410 almayı planlıyorum. bisiklet hakkında çok fazla bilgim yok viteslerden falan hiç anlamam. bu bisiklette sram via kullanılıyormuş da diğer bisikletlerde shimano falan kullanılıyor.
Farkları nedir sram mi daha iyidir yoksa shimano mu? Ayrıca via iyi bir vites değiştiricimidir?