Sram Red eTap kablosuz vites sistemi

Revolutions

Aktif Üye
Tepki
139
Evet arkadaşlar sizler kablosuz sistemler hakkında ne düşünüyorsunuz ? Kablolar kadro içinden mi geçiyor dışından mı geçiyor derdimizin son bulacağı sistemleri en basit sebeple kurdan dolayı bizim yakın zamanda görme şansımız olmasa da bir gün bizde de yaygınlaşabilir mi ? Ne kadar verimli ya da kullanıcı dostu olur orası tartışılır ama gelecekte bizi neyin beklediğine güzel bir örnek sanırım...

Not:Yanlış anlaşılmalardan dolayı ilk mesajı revize etmek durumunda kaldım kusura bakmayın...

Scudo

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.106
Bisiklet
Diğer
@uğurdoğan50

Sram'ın eski setlerde dezavantaj sayılabilecek hoodların küçük olmasına bir çözüm gibi geldi. Yani Shimano'da hoodlar daha çıkıntılı olduğu için üst kısımdan tuttuğunuzda daha güvende hissettiriyor. Bence iyi yapmışlar. Bu arada elektronik sistemler içinde en güzel sistem kesinlikle E-Tap.

Etap vites sistemi kablosuz. Yani fren telleri haricinde kablo falan yok.

Şuan di2 alacağıma e-tap alırım. Çok daha basit ve işlevsel çalışma mekanizması var. Di2 öyle değil maalesef kablolardan tam anlamıyla kurtulamıyosunuz. Etap'de batarya olayına çok iyi bir çözüm getirmişler. Arka vitesin şarjı bittiğinde ön vitesinkini alıp takabiliyosunuz. Bence çok önemli bir adım. Daha önce di2 setle 39x15 de şarjı bitip kategori 4 yokuş çıkmışlığım var. :/ Düzde de 20x25km ile gittim :D baya zorlu bi turdu benim için.

Kabloların olmamasının bir avatajı da kabloyla alakalı sıkıntı yaşatmaması. Di2 nun tekere sürtmesi sonucu kablosunu kesmişliğim de var. Yani ucuz da değil kabloları. Uçları yamultma vs ihtimali de ayrıca can sıkıcı.

Etap'in en güzel özelliklerinden birisi de kadro ayırt etmemesi. Yani alın klasik kadroda bile kullanın. Ben acayip beğendim kendilerini. Hedeflerim arasında yer alıyor. Shimano da sanırım wireless patenti için başvuru yapmış. 92xx serilerinde tamamen kablosuz vites sitemi kullanabilirler. Şu an 9150 modeli ile Sram Etap aynı fiyatlarda. Yani avantajlara bakılırsa Sram Etap daha tercih edilebilir duruyor.

Edit: Aklıma geldi yabancı sitelerden birisi ön vitesi aktarmanın sıkıntısından bahsetmişti. Etapte kollardan birisi arka vitesi küçültüyor, diğeri büyültüyormuş. Shimano gibi sağ kol arka, sol kol ön vites şeklinde değil. Kolların ikisine de aynı anda basınca ön vites değişiyormuş. Onun kompleksliğinden ve alışılması zor olmasından bahsetmişti. Aklıma gelen tek dezavantajı bu olabilir.

Tepki
44
İsim
Uğur
Bisiklet
Scott
@rodya O konulara hiç girmeyelim bence, bırakalım bisikletforum siyasetsiz kalsın diyeceğim ama kullandığımız malzemelerin neredeyse hepsi yurtdışı kaynaklı olduğu için günümüzde de malum dolar, euro kuru siyaseti heryere karıştırıyor maalesef.

Revolutions

Aktif Üye
Tepki
139
Sanirim geliştirme asamalarindaki en önemli noktalardan biri yağmur, çamurdaki performans ve de batarya konusudur. Gerci video içinde fabrika ortaminda çok fazlaca test yapıldığı soyleniyor ama gerçek hayata yansimalari nasil olacak test edip gormek lazim sanirim bir sure.

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.106
Bisiklet
Diğer
@Revolutions
Bu sistem çıkalı baya oldu. Piyasada 1 yıldan fazla süredir var. Türkiye'de de kullananlar var. Şu ana kadar kronik bir problemini görmedim, duymadım.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Belki bilmiyorsunuz ama piyasaya çıkalı neredeyse tam 3 sene olacak. Yani gelecek değil eskimiş bir versiyon.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sadece murat Çömez in takip edeceği başlıklar kategorisine nambır vandan giriş yapabilir bu başlık. Sayın aga siz red etap ın fiyatını biliyormusunuz.

(link)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@mehmetsunu
1. Ben sadece gelecek değilde 3 yıl oldu piyasaya çıkalı dedim ayrıca eski konularda tanıtımı var.

2. Benim yorumun fiyatla ne ilgisi var anlayamadım?

3. Benimle dalga geçmeyi bırak ve yoluna devam et ok mi Mehmet bey, ayrıca ağa falanda değilim.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu

Bu fiyata bakan "dureys diaytu'tan, kampagnolo ipies'ten epey ucuz, alınır bu" diyebilir, fakat bu grupset değil, sadece vites ve kollar. Frenler, aynakol, zincir ve rubleyi ayrıca almak gerek. Kısacası hem çok pahalı, hem de çok çirkin...

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Murat B.

Zincirde ruble de malzemeden çalıcaz artık. World Tour pro bisikletçiler bile bazı komponentlerde Ultegra kullanıyor, biz ne yapalım?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@vetohan

Onu daha çok Continental takımlar yapıyor. WT'da sadece zorunda kaldıklarında kullandıklarını gördüm (11-32 kaset ve arka vites için vs.)

@Özhan Akgöğ
Birkaç yıllık kullanımdan sonra eskisi kadar stabil olmadığını söyleyenler var. Sistem birkaç dakikalığına kitleniyor, arkasından da verdiğiniz bütün komutları bir anda uygulamaya başlıyormuş. Yaşayan kullanıcıların sayısı pek de az değil.

Ayrıca kullanımını pek sevmedim ben. Standart mekanik sisteme göre pek bir gecikmesi yok ama yine de onun kadar direkt değil geçişler. Ayrıca sağ kolun vitesi büyütmesi (zinciri bir küçük dişliye atması) bence ters. Zinciri kolun hareket yönünde, yukarıya doğru atması daha mantıklı olurdu (Campagnolo'lardaki gibi) fakat öyle değil ve bunu değiştirebileceğiniz bir yazılım da yok.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben bu işin mekaniğini seviyorum, otomasyon sistemler kültürü biraz bozuyor. Kurcalamayı oynamayı seviyorum. İlla ki bu sisteme geçenler olur.

Revolutions

Aktif Üye
Tepki
139
@Harun Salcı Futboldaki VAR sistemini de işin doğasına aykırı buluyorsunuz sanırım sizde :) Bence de bazı işlerde işin içine otomatik sistemler girince sanki işin ruhu kayboluyor gibi geliyor aslında...

• Beğen
Tepkiler: Harun.

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
@Revolutions hocam hayirli olsun magaradan yeni cikmissiniz sanirim:D.
Sram red etap diger elektronikler grupsetlerden bildigim kadariyla daha hafif(max-100gr) ve konunun basinda yazildigi gibi hic kablo olmadigindan bisikletin acaba kadrosuna mi yoksa selesine mi ya da gidonuna mi bataryayi takayim derdi yok.Vites degistirme sistemi de normalden farkli.Soldan artip sagdan azaliyor,ikisine ayni anda basilirsa aktarici o an kucukteyse buyuge buyukteyse kucuge geciyordu.Ayrica bi elektronik sistemin esas faydasi da zincir caprazdayken on aktaricinin konumunu degistirerek surtunmeyi engellemesiydi diye biliyorum

Revolutions

Aktif Üye
Tepki
139
@kobalamin Evet Onur bey henüz homo erectus evresini tamamladığım kusuruma bakmayın artık. Aslında bu sistemler hakkında ne düşünüyorsunuz verimli olur mu vs vs gibi yazsam sanırım daha uygun olurdu dediğiniz gibi ama idare edin.Forumun mantığı fikir paylaşımını yapalım yeter amacımız belli nasılsa...