Sr Suntour Xcm' nin sınırları neledir? :)

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
Arkadaşlar yeni bisikletimde ' Sr Suntour Xcm ' amortisör takılı. Amortisör üzerinden kilitli olandan. İzmir' i bilenler bilir bugün varyantın arnavut kaldırımı olan tarafından hızlı bir iniş yaptım. Tabi benim için hızlı 30 - 35 km/h ile :) Eski bisikletimle ordan inmek yemiyordu açıkçası :)

Neyse, böyle bir yolda ( ya da hafif arazi, patika tarzı ufak çukurlu yollarda 40 - 45 km/h ile ) bu hızlarda bisikleti kullanmam amortisörüm açısından kötü olur mu? Ya da kaldırım inişleri ( 10 - 15 cm' lik ) aynı şekilde 2 ya da 3 basamaklı meriven inişleri amortisörümü çabuk yıpratır mı? Çok merak ediyorum.

Başlıkta da yazdığım gibi bu Sr Suntour Xcm' nin sınırları nelerdir acaba? :)

Şimdiden teşekkürler....

Scudo

Bariskkk

Forum Bağımlısı
Tepki
326
İsim
Barış KKK
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Buğra abi sen rahat ol. Dağ bisikleti ve donanımlarına kolay kolay bişey olmaz. Ama amortisör kilitli iken atlama zıplama yaparsan problem yaratabilir. Kilidi açık olduğu sürece hiç bişey olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Buğra Celayir

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
@geotechme

@gamebit

Eski bisikletimde ki maşam zoom escape 250'idi. Hey gidi kaç sene kullandım çok titizimdir :) Şimdiki amortisörü eskiye nazaran hor kullanıyorum. Ama bu aletlerde hor kullanılsın diye yapılmış ürünler sonuçta. Hor kullanmaktan kastımda işte ilk mesajımda yazdığım.

Birde şu konu var. Boyum 1.69, kilom 68. Amortisör en yumuşağın bi kademe üzerinde ve daha 6.5 cm den daha fazla sıkıştıramadım. Bisiklet dururken yüklensem zaten anca 5 cm sıkıştırabiliyorum. Amortisörü alalı 1 hafta oldu. Acaba bu benim boy kilo oranımdan dolayı mı yoksa bir gariplik mi var?

• Beğen
Tepkiler: Bariskkk

Bariskkk

Forum Bağımlısı
Tepki
326
İsim
Barış KKK
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Abi o ayarı kendine göre yapcaksın yaylandırıcaksın sonra 1mm çeviriceksin sertlik ayarını kendine göre olanı bulucaksın mesela ben kendiminkini söyliyim sr sountour xcm v2 var bende sertlik ayarı ortadan 3-4mm daha serte doğru boyum 1.75 kilom 57.

• Beğen

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
hiç bişeycik olmaz ben neler yaptım garibe kaçkere dip gördü kaç kere üzerine zıpladım 30-40cmden atladım dip gördü yinede hiçbişey olmadı yine çalışıyordu :D taki içini açıp somunu taktığım kısmın dişlilerini yalama yapanakadar :D:D:D

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
@gamebit

Anladım kilodan biraz daha etkili olan boy sanırım. Çünkü boy ne kadar uzun olursa ön tarafa uygulanan kuvvette büyüyor gibime geliyor.

En yumuşakta kullandım 1 2 gün ama ani dönüşler filan yapmam gerektiğinde sanki bir dengesizlik oluyor. Benim alışmamışlığımdan da olabilir. Amortisörü kilitleyip ani dönüşler deniyorum o zaman hiç bir sorun yok haliyle :) Benim ayarımda en yumuşağın bir çıt üstü heralde. Şu an öyle zaten. Bir süre daha kullanıyım iyice kendime uygun hale getirmiş olurum :)

@Güvenç TERZİEROL

Tüh, sizin amortisörde olmayacak yerinden gitmiş ama :) Öyle bir durumda yalama olan ya da bozulan parçayı yenisiyle değiştirme imkanımız yok mu acaba?

O zaman rahat rahat kullanırım ben bu amortisörü. Anladığım kadarıyla sağlamlık değilde, işleyiş özelliği bakımından düşük bir model Xcm :)

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
Rahat olun o kadardan birşey olmaz. İşin bir de şu boyutu var bu belki hor kullanmak olarak algılansa da mtb seçmenin bir amacı var siz xcm nin sınırlarını zorlamadıktan sonra ne anlamı kalır? Yeri gelir kaldırımdan inersiniz yeri gelir dağdan. Maşanızın sınırları fena değil merak etmeyin. Birşey olma korkusuyla bineceğinize düz maşa kullanın hem daha hafif hem de biraz daha uygun fiyatlı. Size zarar vermeyecek şekilde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

• Beğen

Bariskkk

Forum Bağımlısı
Tepki
326
İsim
Barış KKK
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Buğra Celayir

Evet abi boy ne kadar uzun olursa sele o kadar yüksek oluyor , sele ne kadar yüksek olursa ön lastiğe o kadar fazla yük biniyor.
Örnek: ön lastiğe bişey saplandığı zaman yama falan yoksa yanında oraya saplanan şey duruyorsa yerinde lastik hafif hafif inmeye başladıysa seleyi en aşağıya alıp gitmek gerekir. (bir yazıda okumuştum)

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
@FURKAN YAVUZ

Anladım ben rahat rahat kullanıcam bu maşayı o zaman :) Hatta bugün birkaç deneme yaptım üzerinden atıyodu nerdeyse beni. Bir kaç kere zıpladım bisiklet üstünde son zıplamanın tepmesi biraz fazla oldu dengem gidiyordu az daha :) Çok teşekkür ederim yorumunuz, yardımınız için....

@gamebit

Örnek çok mantıklıymış. Çok basit şeyler gelemiyor bir türlü aklımıza bu gibi durumlar yaşadığımızda nedense :) Ya da belki geliyordur ben kendi adıma konuşıyım benim aklıma gelmiyor :)

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
aslında sağlamlık olarakta çok iyi değil ancak bahsettiğiniz şeylere çok rahat dayanabilecek bir maşa...
yani bi kaldırımdan inmek yada merdivenlerden inmek kesinlikle sorun çıkarmaz :D rahat olsun içiniz :D

Specter1

Daimi Üye
Tepki
113
biizim bir arkadaşda xcm maşa vardı.1 sene arazide bile kullanmadığı halde maşa ömrünü bitirdi.Yani diyeceğim o ki uzun ömürlü bi alet değil...

• Beğen

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
@Güvenç TERZİEROL

Anladım çok teşekkürler :) Zaten 169 boy 68 kiloyla ne kadar zorlayabilirim ki amortisörü duvara filan çarpmadığım sürece :)

@arif büyük

Bu kadar çabuk ömrünü bitiren amortisörler genelde yanlış yağlamadan kaynaklı bir sorundan gidiyor gibi. 1 senede ömrünü bitireceğini sanmam. Zoom Escape 250 diye bir amortisör vardı eski bisikletimde düşüğünde düşüğü model. 4 sene kullandım ilk aldığım gibiydi hala. Sonra salak gibi makine yağıyla yağladım amortisör boşluk yaptı :)

@FURKAN YAVUZ

:) Zaten bizim amortisörlerin rebound ayarı olmadığından 'tepe' 'tepe' kullanmaktan başka şansımız yok gibi eheh :D

Yorumlarınız ve yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim bu arada :)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Özkara

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
Şahsen ben fox maşama hiç acımıyorum. Benimle mezara gitmeyecek. Hassas kullanacak olsam yol bisikletine binerdim. Temizlik ve yağlama-hava gibi basit bakımlarını aksatmadan içimden geldiği gibi biniyorum. Aynı maşadan bi abimde var o kaldırımdan bile inmezdi şimdi ayar kısmı bozuldu. Ben HOR kullanıyorum ama sapasağlam. Şans mı dersiniz yoksa sakınan göze çöp batar mı dersiniz bilmem uzun lafın kısası abartmadan kullanmanın zararı olmaz :)

• Beğen
Tepkiler: onurcan tokuş

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
Birazda öyle. Ne kadar dikkatli kullanılırsa bir ekipman başına birşey gelme ihtimali o kadar yükseliyor nedense. Birde dikkatli kullan dikkatli kullan gitsin ayar kısmı bozulsun kötü şans. Hayır hor kullanıp bozsam şu sebepten bozuldu derim ama kullanmadığım halde bozuluyorsa niye para verdim buna ben? :D

Yarından itibaren amortisör parçalama işine girişiyorum. Eheh şaka bir yana artık rahat rahat kullanıcam işte amortisörümü :)

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
bence bu tüm parçalar için geçerli. Durduğu yerde eskiyeceğine altımda yıpransın daha iyi. İşin zevki başka türlü çıkmaz bence.

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
ancak iç bacakları yağsız bırakmayın benim pas yaptılar yağmurda sürmek zorunda kaldım..
sonrası pek güzel olmamıştı...

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
Bu kadar kolay su kaçabiliyoru mu amortisörlerin içine? :/ Ben eski zoom amortisörümü yağmur sel demeden kullandım hiç bir şey olmamıştı ama

Batuhan İŞBİLİR

Daimi Üye
Tepki
71
ben de maşanın pistonlarında olan plastik aparatları sökmek durumunda kaldım. acaba buğra beyin de dediği gibi su kaçması toz kir kaçması daha kolay mı olur. sık sık da yağlıyorum:)