Sporla günden güne oluşan tansiyon ve nabız düşüklüğü için ne önerirsiniz..

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Scudo

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Düzenli spor yapan birinin nabzının düşük olması aslında doğal, fakat bu durumdan dolayı rahatsızlık duyuluyorsa öncelikle şüphelenilmesi gereken hormonlarda ki düzensizlik olmalı. Erkekler de de troid bezi sorunu en az kadınlarda ki kadar yaygın. Burada ki düzensizlik bütün sistemi etkiliyor. Kansızlığın,tansiyonun, çarpıntıların,nabızda ki düzensizliklerin, aşırı yorgunluğun, sinirli olmanın, kilo verememenin ya da kilo alamamanın kısaca her türlü rahatsızlığın baş sorumlularından biri. Burada bir sorun yok ise sonrasında başka tetkikler yaptırmak gerekir.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@MuratHan bey yılda bir kez düzenli kan vermeye çalışırım, 3'lü tam kan tahlilinden tiroid hormonlarının çalışma hızı ile iilgili bilgi edinilebilinir mi?

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@emrah9700 , tahliller de T3-T4 ve TSH sonuçları olmalı. Tam kan tahlilin de de bunların yapılmış olması gerek.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@MuratHan bey eve geçdiğimde bakarım peki yavaş çalışan troid hormonlarını artırmanın yolları nelerdir biliyorsanız yazabilirmisiniz..

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Tiroid de bir sorun var ise normal değerlere getirene kadar ilaç tedavisi gerekiyor. Sonrasında tedavi ile düzen tutturulduğunda doktorunuzun tavsiyelerine uyarak dengeyi bozmamaya çalışmak gerekiyor. Bu diyette olabilir, hareket tavsiyesi de.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Tansiyon düşüklüğü akut mu yoksa kronik mi? Bunu yanıtlamadan yapılacak yorum hatalı olur. Mesela akut bir soruna ilaç tedavisi olmaz. Belli ki vücut yapılan bir aktiviteyi kaldıramamış tansiyon düşmüş. Normal zamanda tansiyon 12/8 ise yapılan aktiviteyi düzeltmek gerekir. İlaç tedavisi ancak benim gibi kronik hipertansiyon olanlar için gereklidir. Çünkü dinlenmiş haldeyken bile tansiyonum yüksek çıkıyor.

• Beğen

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@Bahadır Gürel, Tansiyon yüksekliği ya da düşüklüğü sistemdeki rahatsızlıkların sonucudur, bunları oluşturan sebebi bulup tedavi etmek gerekiyor. Tiroid bezinde ki rahatsızlıklar sistemde ki rahatsızlıkların sebeplerinden biridir düzene soktuğunuz da sonuçları da ortadan bir şekilde kaldırmış olursunuz.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@MuratHan

Bir insanın yorucu bir spor yapması sonrasında tansiyonunun düşmesini sistem rahatsızlığına bağlayamayız (dinlenik tansiyonu 12/8 ise). Bu türden anlık düşüşlere akut sorun demek daha doğru olur. Yok tam tersine her gün tansiyonunuz düşükse yani sabah kalktınız ve tansiyonu ölçtünüz ve düşük çıkıyorsa ve bu haftalar boyunca devam ediyorsa sorun sistemdeki rahatsızlıktır (kronik hale gelmiştir). Sistem dediğim beslenme şekli, yaşam kalitesi (stresli veya huzurlu yaşam), hareketli olup olmadığınız, genetik durum (ana-babada bu sorunun olması). Şimdi açık anlatabilmişimdir umarım.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sporcuların kalbi zamanla büyür. Büyüdükçe de 1 atışta daha çok kan pompalar ve nabız düşer. Kalp atışı daha güçlü hale gelir. Yani kodu mu oturtur. Bu gayet doğaldır.. Mesela benim nabzım genelde 60'tır. Bir süredir oturuyorsam 53-55 değişiyor..

Spora başlayan bir daha bırakamaz. Kimisi ise doğuştan sporcudur. Ruhunda vardır. Benim gibi. :p :D

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@Bahadır Gürel

Yukarı da, önceki yorumda düzenli spor yapanlarda nabız düşüklüğünün doğal olduğunu söylemiştim, bu durum eğer sıkıntı veriyorsa dan yola çıkarak tavsiye de bulundum. Bu durum kişiyi rahatsız ediyor mu etmiyor mu. ben ediyorsa diye başladım ve eğer bir sorun var ise bunun sebebi şurada olabilir diyerek tiroid den örnek verdim ki tiroid deki rahatsızlıklar genellikle bu tür dolaşım yollu rahatsızlıkların kaynağıdır. Arkadaşımız kan tahlilleri yaptırmış, tiroid ile ilgili olanlara da bakıldı mı bakılmadı mı diye ufak bir hatırlatma yaptım. Yorumlarımızın arasında ki farklılık nedir? neyi iddia etmeye ya da ne iddia edilmiş te bunu çürütmeye çalışıyoruz?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@MuratHan

Bana açıklama yapıyorsunuz bu güzel ancak bir önceki mesajınızda benim adımı altıntı yazarak yazdınız. Ben nabız düşüklüğünden hiç bahsetmedim. Ayrıca trioid konusundan da bahsetmedim. Mesajımda sadece tansiyondan bahsetmiştim. Doğal olarak mesajımda anlaşılmayan nedir diye merak ettim.

einstein05

Üye
Tepki
26
İsim
Ahmet yusuf
Bisiklet
Salcano
Aniden kalktığınızda gözlerini kararıyorsa (vs.) Ani tansiyon düşüklüğündendir. Kalkarken yere değilde karşıya bakarak kalkarsanız bu durumu engelleyebilirsiniz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kuzey Ege

fast food ,dedinde dostum ,aklıma izlediğim şişir beni belgeseli geldi malum ,ismi gizli kalsın ,1 ay, adam günde 3 öğün büyük kola bardağı götürdü,patatesleri yedi ,menüden sandviçler tepe tepe gitti,20'inci günde adam yatağa düştü,karaciğer yağ bağladı,14 yaşında bir genç kız 104 kilo oldu,malum fest food şirketine dava açtı,kaybetti,12 kişilik jüri 'nin 9 'u yemeseydi efendim dedi.ya bu nasıl anlayış,insanların zaaflarını kullanmak en doğru hareket olmuş,
zati ilerde doğal ayıklama olacak,ufak çaplı kıyametler,tehlike geliyor,1999 depreminde resmi rakamlar 20.000 ölü diyor.
bir çok bina gitti,şimdi sıra en belalısında ,adaların 25 km güneyinden geçen 140 km boyunda fay hattı bi anda kırılır ise şiddet 7 'i aşar ise ,mazallah vahim sonuçlar doğuracaktır.bu selami çeşmede yapılan acaip gökdelen fena sallanacak en üstekilerin dolapları yerlere yapışacak ,çanak çömlek tuzla buz olacak,eski binalar yerle bir eksan olacak.bu kaçınılmaz,yer üstünde bina yaparken 2 katı aşmayacaktın,hele hele türkiye deprem bölgesi ise,amortisörlü iki katlı prefabrik yerleşim alanları olacak idi,bakıyorumda maşallah dikiyorlar 10 kat 11 kat niye rant var ,deprem rant tanımaz bi gecede indirir,insanoğlunun aklı almaz yeraltında ne olacağına.depremi önceden bilim kestiremiyor ,demekki oturup düşünmemiz lazım ,az bi zaiatla nasıl atlatırız olayı diye.

(link)

resmi olmayan rakam 50.000 ölü,korkarım istanbul depreminde sayı 100.000 'e yaklaşabilir.

@einstein05

yaptığım bi harekettir,bazen unutuyorum aşağı bakarak kalkınca tansiyon güm ,ama çok kısa sürüyor, nadir oluyor.

@MuratHan

nabız bende 60 saniyede 58 atış yapıyor,düşük yani,bir rahatsılık olmuyor en sert eğimlerde bile,düzenli idmanlar 2008 yılından beri süre gelmekte,şu bi gerçekki beslenmede beni fişekleyen unsurlar

1-kuyruk yağlı omlet
2-hindistan ceviz yağı kahve ile hergün
3-kaymak
4-kefir
5- yumurtalı ıspanak
6- her ay aldığım devit-3 kapsül(d vitamini )
7- kemik suyu
8- işkembe çorbası
9- paça
10-kuzu etli yemekler

bu menüler bana artı ile dönmüştür

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Kritik bir duruma gelmediği sürece kardiyo sporlarıyla uğraşanların nabzının normalin altında olması panik oluşturacak bir durum değil. Kontrole gittiğimde doktorum nabzıma falan bakınca "sporcu olduğun belli oluyor, aferin" demişti hatta. Kandaki oksijen miktarının artmasından kaynaklı bir durum

• Beğen

Özcancan

Argon 18
Tepki
819
İsim
Özcan
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar. Konuyu hortlatalım. 6 ayda bir düzenli kan değerlerime baktırıyorum. Son 2 yıldır tansiyonum 11-5 / 11-6 arası çıkıyor. Doktorumun dediğine göre spordan dolayı kalp kaslarının baya güçlü olduğu, damarların genişlediği ve akciğerlerin genişlediği yönünde. Buna bağlı olarak gece nabızım 41 e kadar dşüyor. Aynı şekilde sık sık olmasa bile arada birden ayağa kalkınca baş dönmesi olabiliyor ama sorun yapmıyorum.
Doktorumun tavsiyesi tuzu azalt kalp sağlığın için ve bir gün sporu bırakacaksan eğer yavaş yavaş bırak oldu. Damarlar ve kalp bu tempoya alışkın olduğu için kalp krizi geçirme riskimin olabileceğini söyledi.
Herkese iyi günler