Specialized Allez 2016

BerkSimsek

Üye
Tepki
160
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
http://www.bicycling.com/sites/bicycling.com/files/articles/2015/08/specialized-allez-996.jpg
http://www.bicycling.com/sites/bicycling.com/files/specialized-allez-bottom-bracket-996.jpg
http://www.bicycling.com/sites/bicycling.com/files/specialized-allez-top-tube-996.jpg

Bisikletin alüminyum olduğu hakkında bilgi bulabildim sadece, donanımı hakkında bilgi bulamadım maalesef fakat Sram ile çıkacağı ve iki farklı modeli olacağı söyleniyor.

Scudo

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Sanıyorum 2016 da tüm alu Kadroları e5 yapacaklar öyle bir şey okudum internette.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Allez serisi zaten alüminyum kadrolu zaten. Tarmac,Venge,Secteur karbon kadrolar. Caad ve Synapse gibi.
Sram ile çıkması ilginç olmuş acaba nasıl renkleri olacak. Cannondale Caad 12 modelinde alüminyum kadroları 200 gr hafifletti bakalım başdüşman Spec'ten ne yanıt gelecek :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Allez Geometri olarak bu resimlerde ki gibi çıkabilir ama Shimano setli olanlar mutlaka olacaktır, çünkü giriş modeli olan bir bisiklet. Geometrisi ise aslında Tarmac'ın aynısı, belki Tarmac da değişecek bilemiyoruz. Ama bu şekilde tek renk Allez satmazlar gibi geliyor ancak S Works Allez modeli böyle olabilir ki geçen sene ki modellerde S works Allez zaten var.2014-Specialized-S-Works-Allez-alloy-road-bike01.jpg

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Bilmiyorum bu beni sarmadı TT Havası var ayrıca hiç sanmıyorum bu kadar profilli jant la çıksin sonuçta sadece Türkiye ye satmıyor profil jant sevmeyende var.

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
Kadroda aero havası var@Zekeriya Çabın da dediği gibi tt gibi duruyor. Ya da sele borusu ve jantlar da beni yanıltmış olabilir. Ben allez gibi daha geniş çevreye hitabeden bir modeli bu şekilde çıkaracaklarını sanmıyorum.
ama genel görünüm olarak ben beğendim:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
TT değil bence çok yönlü bir bisiklet yapmak istemişler amatör kullanıcılar için eğer üretilecekse yani konsept değilse, arka çatal bildik Allez açılarına göre farklı yapılmış o yüzden şaşaırdım. Belki tek ürün olacak özel seri olarak...

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Bu Allez Sprint modeli. Specialized'ın sayfasına göre Sram Rival 1X setli Comp ve Force 1X setli Expert modelleri ve kadro set olarak satılacak. Sprint olmayan Allez'ler de satılmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Resimdeki model, kriterium yarışçılarına yönelik gibi duruyor. Shimano'lu sprint modeli çıkacağını da hiç sanmıyorum, çünkü ön aktarıcının takılacağı yer yok, sele borusunun şekli ve genişliği de kelepçeli aktarıcı takmaya uygun değil.

(link)
(link)

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu yeni 2016 allez de yeni bir orta göbek tasarımı yapmışlar. Alın borusu ve orta göbekte Tarmac tan daha rijid imiş.
Ayrıca aerodinamik yapısı güncel allezden dah iyiymiş. Çünkü rüzgar tünelinde çok testler yapmışlar.
Alüminyumda yeni çığır açıldı diyebiliriz belki de.

(link)

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@Murat B. yanlış hatırlamıyorsam sizin yol bisikletinde 1x11 sistem neden olmasın yaklaşımında bir mesajınız vardı geçmiş konularda. Sizi duymuş olmalılar :)

Fuubar

Üye
Tepki
88
İsim
Semih Çakmak
ALLEZ COMP SMARTWELD 2014 vs SCULTURA 400 2015
Merhabalar arkadaşlar. Biliyorum konunun yeri burası değil ama yeni üye olduğumdan dolayı forum yeni başlık açmama müsade etmedi.
Şehir bisikletinden yol bisikletine geçiş yapmayı planlıyorum bu konuda çok fazla bilgim yok. Bu iki model arasında gidip geliyorum. Bu iki model arasında yaklaşık 1000 tl allez daha pahalı olmasına rağmen allezde tiagra kullanılmış sculturada ise 105 sistem tercih edilmiş. Allezdeki smartweld teknolojisi(bu teknoloji ne kadar önemli?) ve specialized'in kadro kalitesi fiyat anlamında bu kadar etki edermi? Tabi allezin avantajlarından biri FSA aynakol kullanılmış olması(yaklaşık 100 euro daha pahalı sculturada kullanılandan) ve maşasının tarmaclarda kullanılan full monokok olması(sculturada da karbon maşa var ama hangi seviyede tam olarak bilmiyorum). 105 sistem ile tiagra arasında sürüş anlamında ne kadar bir fark var? Allezin kadrosuna 1000 tl daha fazla para vermelimiyim tiagra olmasına rağmen yoksa daha ucuz olan 105 sistemli sculturayı mı tercih etmeliyim? Konu hakkında bilgisi, tavsiyesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Specialized Allez Comp Smartweld 2014
66475.jpg
Kadro: Specialized E5 Smartweld Premium aluminyum. Konik alın borusu
Maşa: Specialized Tarmac Fact tamamı karbon ve konik şaft borulu
Gidon Boğazı: SpecializedElite Set, 4 farklı açıda ayarlanabilir.
Gidon: Specialized Comp Shallow. 123mm derinlik ve 75mm uzanma mesafesine sahip. Kadro boyuna göre 40-42-44cm
Gidon Bandı: Specialized S-Wrap
Frenler: Axis DC 2.0
Vites/Fren Kolları: Shimano Tiagra
Ön Vites: Shimano Tiagra
Arka Vites: Shimano Tiagra
Ruble: Shimano Tiagra 10-speed, 12-28
Aynakol: FSA Gossamer, 10 vites, 50/34T
Zincir: KMC X10
Pedal: Plastik reklektörlü test pedalı.
Jant Seti: Axis 1.0
Dış Lastikler: Specialized Espoir Elite 700x25c. 60TPI Blackbelt patlak önleme sistemi.
İç Lastikler: Specialized presta subap.
Sele: Specialized Body Geometry Riva Road Gel, Cro-Mo raylar ve 143mm genişlik.
Sele Borusu: Specialized Alloy 27.2mm

Merida Scultura 400 2015

3b.jpg
KADROScultura lite
MAŞARoad carbon comp
ORTA YATAKDahili
FREN KOLUDahili
FREN ÖNMerida Road Pro
FREN ARKAMerida Road Pro
ZİNCİRFSA F11S
AYNAKOLShimano RS500 50-34
VİTES ÖNShimano 105 D
VİTES ARKAShimano 105 SS
KASETShimano CS-5800-11 11-28
ELCİKMerida Road Pro 3D
GİDONMerida Anatomic road OS
BOĞAZMERIDA pro OS -5
FURŞ TAKIMIBig Conoid S-bearing neck pro
ÖN HAZNERoad seal Bearing
ARKA HAZNERoad seal Bearing
PEDALYok
JANTMerida comp 24 pair
SELEMerida Race
SELE KELEPÇEMerida Aero 32 Allen ST
SELE BORUSUMERIDA carbon H SB15 27.2
ÖN VİTES KOLUShimano 105
ARKA VİTES KOLUShimano 105
JANT TELİBlack stainless
İÇ LASTİKUltralite 48
LASTİKMaxxis Dolemites 23 fold
AĞIRLIK9 kg

• Beğen
Tepkiler: Engin er.

silvanesti

Üye
Tepki
16
İsim
Cengiz
Bisiklet
Giant
Keske yeni bir konu basligi acabilseymissiniz, daha cok kisiye ulasabilirdi sorunuz...

Fuubar

Üye
Tepki
88
İsim
Semih Çakmak
@Fuubar
Konuya cevap yazacak kimse yok galiba.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@Fuubar 2016 allez bikeradar incelemesiniz aşağıda bulabilirsiniz.

(link)

Marka imajına bakarsanız insan Specialized demek istiyor ama fiyat ve donanım farkı büyük, kafa karıştırıyor. Sanırım bu yüzden kimse cevap veremedi.

Bu durumda sizin bisikletten beklentileriniz devreye giriyor. Yani bisikletin neresi daha iyi olsa sizi daha iyi motive ederse onu seçin. Her iki marka gayet başarılı. Merida, Specialized'ın en büyük fason kadro üreticisi. Sayılara ve marka imajlarına bakarsanız Meridayı seçmek gerekir. Ama ben olsam Specializedı seçerdim. :) Allezin jantları da daha mı iyi?

EDİT: Allez daha yakışıklı. o kadar para verdikten sonra baktığında içini ısıtmalı..

• Beğen
Tepkiler: Fuubar

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fuubar
Şehir bisikletinden yol bisikletine yeni geçiş yapacağınız için her iki bisiklet de işinizi fazlasıyla görecektir ve memnun edecektir o yüzden fazla detaya inmenize gerek yok. Beğendiğiniz modeli tercih edin derim.

Fuubar

Üye
Tepki
88
İsim
Semih Çakmak
@İbrahim A. Tavsiyelerin icin tesekkurler. Bende senin gibi eylül ayinda SSE aldim. SSE den memnunmusun su ana kadar bir problem cikarttimi hic? Bisikletimden memnunum. Ozellikle kadro kalitesi tasarimi cok uzt seviyede. Ancak uzerindeki ekipmanlar o kadar da iyi degil. On vites defalarca ayar yapmama ragmen hala dikis tutmadi vites degistirirken zorlaniyorum.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.

Özgünn

Aktif Üye
Tepki
222
Bisiklet
Specialized
@Fuubar mrb araya girmiş oldum ama bende de 2013 SSE vardı hiç problem yaşamadım sizinki 2015 model kadro ve maşa 2013 ve 2014 modelden farklı ama compenantlar aynı sadece 2 kere vites ayarları yapıldı 3320 km yaptım bir problem yaşamadım

• Beğen
Tepkiler: Fuubar