Spd pedaldan korkmak

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Bazı spd pedalların bir tarafına takılabilen plastik parçalar satılıyor, onlardan alıp takabilirsin. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde kilitlememekte fayda var birkaç düşüşten sonra alışıyor insan. Bir yakınım çok yoğun trafikte de kullanıyordu ben şaşırıyordum ona ama şimdi ben de kullanabiliyorum,sorun yok alıştım.

Scudo

erkan_harman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Erkan Harman
Bisiklet
Salcano
@Eren Can Güldalı hadi konu uzun aradan sonra gumlemis hazir aklima gelmisken naptin alisabildin mi simdiki heycanin nasil peki ?

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet sizin için sadece bir haftasonu eğlencesi kısa mesafe aracı ise spd almanıza gerek yok riske etmeyin kendinizi ancak bundan böyle bisiklet benim hayatım olacak diyorsanız ne kadar erken alırsanız o kadar iyi spd olarak adlandırılan bu kilitli pedal sisteminin en önemli özelliği bisikletiniz ile bütün olmak ve krank'a kesintisiz bir enerji aktarımı sağlamak olarak bilinir ki doğrudur ama bu işin en bilinen kısmıdır
bana göre asıl özelliği ve güzelliği farkında olmadan pedala istemsiz olarak yanlış bölgeler ile yük vererek kullanmayı ve buna bağlı olarak oluşabilen diz ağrılarının engellenmesinde son derece faydalı bir pedal türü ayrıca bacak kaslarınızın doğru bir şekilde şekillenmesi de cabası başlangıç için en sağlıklı ve az düşmeli olan yöntem bisikletinizi varsa trainer'a sabitlemek ve pedal çevirirken sanki yoldaymışsınız ve birden durmanız gerekmiş gibi aniden açıp sonra yeniden takarak beyninizi ve reflexlerinizi artık bir spd pedal kullanıcısı olduğunuz konusunda eğitmek şeklinde olmalıdır keyifli düşüşler :)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
@MTE, benim çok daha kısa bir tavsiyem olacak: Şehiriçi trafiğinde sürerken kesinlikle SPD kullanmayın.

Trafik demek ani dur-kalk, ani manevra demek. Reflekslerinize çok fazla güvenmeyin, bir kaza ihtimali belirdiğinde tüm ilginiz tehlikenin geldiği noktaya odaklanır ve ayağınızın pedala kilitli olduğu aklınıza gelmez. Zamanında durabilir ve tehlikeyi savuşturabilirsiniz, ama akabinde kesinlikle düşersiniz ve çok daha tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

gokaykr

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Merida
Ayni korkular yuzunden hemde turda killanmak amacli shimanonu clickr tek tarakfli pedalini ve ona uyumlu ayakkabisini.aldim. bakalim siparisin gelmesini bekliyorum. Sehir icinde duz tarafi yolda ise kilitli tarafi kullanmayi amaçlıyorum. Bakalim beni de ne anilarim olacak. :)

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Henüz bisikletim yok ancak alacağım zaman ben de spd pedal almayı düşünüyorum ama gerçekten korkuyorum :D

MTE

Aktif Üye
Tepki
136
Bisiklet
Focus
Öncelikle cevaplar için teşekkürler , SPD nin kasların doğru şekilde gelişmesine faydası olduğunu düşünmemiştim. Aynı zamanda diz ağrısını da önler tabii ki çok haklısınız.

ÇIKTIM ve az önce geldim :D düşmedim... ( sahilde kısa bir akşam turu yaptım. Bostancı - Fenerbahçe )

durmayı düşündüğünüz an frene basmadan önce SPD den çıkın ;)

ani fren denemesi yaparken kesinlikle tek pedalı çıkartıp dururken ona göre konum alın . defalarca tekrarlayın .

giderken boş bir yolda aniden önünüze bir kedi çıktığını düşünün ve 30 metre ilerideymiş gibi o noktaya bakarak yavaşlayın

önce spd den tek ayağınız çıksın sonra da frene yüklenin ve durmaya yakın hangi ayağınızı çıkardıysanız ağırlığınızı o yöne vererek durun işte :)

defalarca tekrar ... tahminimce 10 - 12 saatlik bir kullanım sonrası arazide SPD çalışmaya başlayabileceğim.

Bu SPD ile ilgili kullanım çok ciddi bir konu... öyle hafife almamak lazım. gündüz Shimano ya dava açıldığını yabancı bir forumda bile okudum. Eğer linki tekrar bulabilirsem paylaşacağım. ama sanırım google what is the spd pedals risks fln yazmıştım :D

Yeni bisiklete başlayan birisi bence hiç bulaşmamalı... normal pedal ile ayak yere değmeden 5 sn den cok duramıyorsanız SPD pedal için bence biraz vaktiniz var.. ( bu kişisel fikrim katılmayacak olan arkadaşlar olabilir tabii )

@MTE

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Spd candır yeni başlayıpta duşmeyen adam azdır. Spd siz bisiklete binemez oldum.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
SPD ile düşmeyi kafanıza takmayın. İlla düşeceksiniz diye bir şey yok. Ama düşmeyi böyle çok kötü birşeymiş gibi algılamayın. Olursa normaldir.

Ben ilk kitli pedala geçtiğimde 2 kere düştüm. Birinde ince lastik yokuş çıkarken kuma saplantı ve bisiklet aniden durdu. Ayağım pedalı çıkartma hareketine alışık olmadığı için de aniden çıkaramadım, düştüm. İkinci daha komik. Sağa doğru kaldırıma yanaştım ve sağ ayağımı çıkardım. Dengemi kaybedip sola düştüm :D
Bunlar illa olacak değil, fakat başlayanların hemen hepsi böyle 1-2 kaza yaşıyor.

Bundan sonra fakat oldukça alışıyorsunuz.
Ben şu an trafikte ışıklarda, kavşaklarda vs. pedalı çıkarmadan durabiliyorum (Track Stand hareketi). Duramayacak gibiysem son anda çıkarıp ayağımı koyabiliyorum.
Biyerden sonra bileğiniz zaten alışıyor pedaldan kurtulma hareketine. Düz pedal kullanıyormuş gibi direkt çıkarabiliyorsunuz ayağınızı.

Benim tavsiyem de bu durumlar için, track stand hareketini geliştirmeniz olur. Durduğunuz an yere devrilmek yerine, 2-3 saniye de olsa dengede kalabilirseniz eğer çok daha güvenli sürersiniz trafikte. Ani durumlarda durduktan sonra pedalınızı çıkarak kadar vaktiniz olur.

Pedalı takıp çıkarma işini refleks haline getirin. Bunun için de bol bol bisiklet kullanın.
Eğer bilinçi olarak "Şimdi Duracağım -> Pedalı Çıkarmalıyım -> Frene Basacağım" gibi düşünürseniz sürekli, özellikle acil durumlarda sorun yaşarsınız. Daha kötüsü, pedalları çıkardıktan sonra ani bir olay gelişirse daha büyük sıkıntı olur.
Sıkça görüyorum onu gruplarda, özellikle kitli pedalı çokça kullanmayan kişilerde. Durmadan 10-15 saniye önce pedalı çıkartıyorlar. Fakat bu durumda ayak pedalda olmadığı için bisiklet üzerindeki kontrolünüz oldukça azalıyor. Atıyorum ara sokaktan çıkacak bir araba, kaldırımdan atlayacak bir çocuğa karşı çok daha savunmasız kalıyorsunuz. Tamam belki düşük bir olasılık ama, yine de olmayacak şey değil.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
trafikte ve kısa mesafelerde gereksiz diye düşünüyorum korkusu olan arkadaşlarda ayar vidasını en gevşekte kullanırsa ve sh-56 dı sanırım kaller normal kallere göre ani durumlarda daha çabuk çıkıyor birkaç sefer yaşadım tam devrilecem çıkıyordu son anda ayağğı yere basabiliyordum yada clickr diye adlandırılanlar var denemedim kullanabilirsiniz.bide ben çıkarmak için genelde bir ayağımı tek kulanırım o ayak yanlış pozisyonda yakalanmamakta önemli

Yowamushi

Üye
Tepki
26
İsim
Ergün
Bisiklet
Carraro
Spd kullanmaya başlayıpda hiç düşmeyen yokmu arkadaş :koptum:

VOLKAN ÇELİK

Forum Demirbaşı
Tepki
304
Bisiklet
Specialized
İlk kullanılan gün mecbur düşülecek bundan kaçış yok:) Özellikle şehir içinde ilk zamanlar, yani durduğunuzda veya tehlike anında refleks olarak pedalları çıkarmaya alışana kadar, tek pedalın kilitleyerek kullanabilirsiniz. Kilitlenebilir pedal olarak crank brothers ın eggbeater pedallarını kullanıyorum, tavsiye ederim.

Yowamushi

Üye
Tepki
26
İsim
Ergün
Bisiklet
Carraro
Kullanış rahatlığı olarak spd yada spd sl arasında fark varmıdır

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
@Yowamushi ben sürerken spd sl fazladan bir kontrol sağlıyormuş gibi hissediyorum. kavradığı alan biraz daha fazla olduğu için güzelce kavradığını hissediyorum. ama yürümesi tam dert, ama zaten yürümek için de yapılmış bir şey değil :)

• Beğen
Tepkiler: Yowamushi

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@Yowamushi yol pedallarını, spd'ler gibi çift yüzden kilitlenmediği için takması biraz daha sıkıntılı, çıkarması ise biraz daha zor. ancak yol pedalına da kısa sürede alışınca işler otomatiğe bağlanıyor.

performans olarak ise kesinlikle yol pedalları bir adım öndedir.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
spd yüzünden düşülür mü düşülür. 98 senesinden beri kullanıyorum. spd'yi çıkaramama yüzünden ilk defa 3 yıl önce düştüm (uyumlu sandığım ama uyumsuz olan kal ve pedal kombinasyonu yüzünden). geçen yıl da 2 kere düştüm çok düşük hızda onun da nedeni yol bisikletinin geometrisi yüzünden ayağımın ön tekere takılması oldu. uzun yıllar önce de yeşil ışık yandığında ayakta hızlanmaya çalışırken ayağım birden bire pedaldan kurtulmuştu, yüklenme yüzünden gidon bir anda 90 derece döndü, düz ve bomboş yolda ayaklarım gidonun üstünden geçecek şekilde uçtuğumu hatırlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yowamushi

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
şehir içinde veya grup içinde spd den korkmak ömrü uzatır :D
tam tersi durumlarda trafik olmayan veya manevra özgürlüğü olan yollarda spd sizin ömrünüzü uzatır :D
gideceğim yer 10 km çapında ise spd ayakkabılarımı giymem, evim şehir dışı sayılabilecek bir yerde olduğu için merkeze doğru giderken de spd kullanmam.
zaten spd pedalın faydalarını uzun süre sabit hızla giderken veya 100km civarı mesafeleri giderken hissediyorum. çok iddalı gibi görülebilir, bence şehir içinde spd tamamen gereksiz.

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@UtkuSener Burada Karadenızı es gecip , Amsterdam ıle Konyayı baz aldıgınızı dusunuyorum :)
Gunluk kullanımda gereksız stres yapmamak adına ben de onermıyorum. :)

• Beğen
Tepkiler: UtkuSener