Spd pedal ve ayakkabı

ajajya

Üye
Tepki
19
İsim
alperen
Merhaba arkadaşlar,pedal ve ayakkabı için fiyat/performansi yüksek olursa 200 tl ye kadar bir bütçe ayırdım.Giriş seviyesi olarak ne önerirsiniz?
Shimano r540 düşündüm ama biraz daha verip daha iyisi ve hafifi varsa benim için daha iyi olur.Ayakkabı konusunda ise hiçbir fikrim yok.O konudada yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkurler...

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ajajya

Öncelikle merhabalar,

Sizin seçmiş olduğunuz pedalda giriş seviyesi için uygun bir seçenektir. Ağırlığı ise 330GR'dır Siz daha iyi birşey olsun istiyorsanız önerim Shimano PD-R550 310GR 20gr fiyat farkına değermi derseniz bence değmez.
Sizin seçtiğiniz pedaldan 45 gr daha hafif bir pedal önerebilirim size Shimano PD-5800 285GR.
Eğer sizin seçtiğiniz pedaldan 70GR daha hafif bir şey istiyorsanız Shimano PD-6800 öneririm, bu böyle gider :D

Ayakkabıda bütçenizide yazarsanız bir kaç ürün önerebilirim ama hafiflik arıyorsanız, ayakkabı ve pedal için 500TL ayırmalısınız.

ajajya

Üye
Tepki
19
İsim
alperen
@BF Okuru
Hocam bugun decathlonda 109 tl ye 250 gr Look keo easy gördüm fakat look kallerde çabuk aşınıyor diyolar.Sizce r540 mı iyi seçim olur look keo easy mi?
Ayakkabı için ise 150 tl ye kadar çıkmayı düşünüyorum tavsiyeniz var mı?

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru bahsi geçen ürünler arasında fiyat farkını etkileyen tek şey ağırlık mıdır? hep merak ettiğim bir soru. ben de uyun fiyatlı spd bakıyorum ama hangisi neden pahallı yada ucuz bilmiyorum ki..

hatta şunu da sorayım pedaldaki 20-30 gr fark performansı ne kadar etkiler?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ajajya

Bence Shimano PD-R540 seçebilirsin. 150TL'den bir miktar yukarıda giriş seviyesi olan Shimano SH-R064 veya Shimano SH-R065 modellerinden birini seçebilirsiniz.

@İbrahim Akgül

Bahsi geçen ürünler arasındaki tek fark fiyat farkı değil elbette, Pedallardaki malzeme kaliteye açılan kapı oluyor bir nevi :) Mesela bahsi geçen pedallar hafifledikçe gövde Daha dayanıklı enjeksiyon dökümlü karbon veya karbon yapıya geçiyor buda hafiflik sağlarken fiyatı arttıran unsurlardan oluyor. Tabi sadece karbon olması değil tabi daha rahat ve daha geniş platform ayağın daha oturmasına sebep olurken performansıda bir okadar arttırıyor.

Pedallardaki 20-30GR hafifliğin normal bir kullanıcı için pek önemi yoktur ama hafifliğe takıntılı sürücüler için 10GR bile önemlidir. Bu hafiflik konusu yarışlar için en önemli nedenlerden birisir. Siz pek takılmayın bu ağırlığa.

Siz SPD ayakkabıda ne kadar verebileceksiniz onu yazarsanız bende vereceğiniz miktara göre öneride bulunabilirim veya bulunmam.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru cevap için çok teşekkürler. yurtiçi/dışı 200-250 tl aralığında bir ayakkabı nasıl olur? özellikle mt34 veya 44 bakıyorum. bu ayakkabılar nasıldır? dediğiniz gibi yarışlara girmek gibi bir amaç yok. çok fazla dikkat çekmeyecek iyi bir ayakkabı arıyorum. daha ucuza daha iyidir dediğiniz bir ayakkabı varsa hele süper olur. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@İbrahim Akgül
Rica ederim. Modelini verdiğin ayakkabıları sadece yazın kullanacaksan tam yerinde bir karar olur, fakat kışında kullanırım dersen o iş biraz zor. Eğer ki ayakkabı kılıfıyla kullanırım dersen bir nebze olur belki ama yinede bir serinilik söz konusu olabilir.

Bahsi geçen ayakkabıların ağırlıkları;

SH-MT34 642g 40 numarası
SH-MT44 755g -- -- -- --
SH-M064 650g -- -- -- --
SH-M065 673g -- -- -- --

Kime göre ucuzdur bilmiyorum ama bana göre uygun fiyatlı dediğim Shimano 2015 SH-M065 modeli ideâldir. Benimde diğer kullandığım ayakkabım SH-M064 modeli var oldukça iyi durumda heleki sert zeminlerde kullanacaksan bu ayakkabılar daha iyi dış kısımları diğer modellerden sert oldukları için çarpma anında ayağını korur. Şuan için pahalı bir ayakkabı almana gerek yok düşüncesindeyim. SH-M064 veya 65 modellerinin parmak bölümleri gözenekli yapıda olduğu için yazın kullanımlarda hiç bir terleme yaşamazsın ve kışında kılıf kullanırsan oldukça sıcak tutar ve rahat kullanırsın.

Ek olarak, senin yazdığın modeller günlük spor ayakkabılar gibi rahat yürüme imkanında var ama benim önerdiğim modellerde bu birazcık kısıtlı ama yine yürürsün yani :)

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
BTwin kilitli pedalları nasıldır. Btwin kilitli pedallarının dış görünüşü Shimano ya göre daha güzel gibi, ama kalite farkı varmı?

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru yine de yürürüm :) yürünmeye yürünür de.. bu arada dechatlonda 180 tl fiyatı var, ayak numarama da var lakin yol ayakkabısı giymeyle ilgili medeni cesaretsizliğim var :D günlük kullanıma daha yatkın bir model aradığımdan daha pahallıya da gelse dağ modellerini seçeceğim. cevaplar için çok teşekkürler. neye dikkat etmem gerektiğini öğrendim sanırım.

Edit: çok pardon dağ serisiymiş o zaman bu gün denemeye gideyim :D

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru haklısınız hızlıca bakarken nasıl olmuşsa yanlış görmüşüm.

bu gün deneyerek alacağım sanırım.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru teşekkürler :)

maddiyattan dolayı en ucuz pedal olan m520 siparişi verdim. ayakkabıyı da m065 telefon ile ayırttım. akşam alacağım, deneyimlerimi muhtemelen hafta sonundan sonra paylaşabilirim. pedal 380 gr ile ağırlık kralı :) tabi bu benim seviyemde birini etkiler mi yoksa hissetmez miyim bilmiyorum, göreceğiz :)

mrt_kcmz

Üye
Tepki
114
İsim
Murat
Bisiklet
Giant
A520 hakkında bilgi siterseniz yardımcı olabilirim

ajajya

Üye
Tepki
19
İsim
alperen
@mrt_kcmz
Yol pedali dusunuyorum hocam ilginiz icin cok tesekkurler...

Hamid Asım

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Lapierre
M540 pedal ve 089 ayakkabı kullanıyorum çok memnunum

ajajya

Üye
Tepki
19
İsim
alperen
@Hamid Asım
Yol bisikletimi kullanıyorsunuz hocam

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
shimano r540 pedal ve shimano r065 pedal başlangıç için iyi olacaktır kendimde kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: ajajya

Hamid Asım

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Lapierre
@ajajya
@ajajya

evet lapierre sensium 200

M serisi pedallar gurup turlarında yoğun trafikte iyi oluyor çift taraflı olduğu için hangi taraf denk gelirse şak takıyorsun gurup durduğunda ya kavşaklarda vs hızlı dur kalk için ideal seridir benim gözümde diğer yol tipi pedallar uzun süre pedal basacağınızda ya da performanslı sürüşler için daha uygun...

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
Bende Shimano PD-R550 kullanıyorum giriş seviyesi olarak gayet güzel R540 a göre Platform genişliği var ve yöneticinin dediği gibi 20 gram kadar daha hafif 40 - 50 lira için bence değer. Ayakkabı olarak ta Cube Shoes Road Pro Mavi olanını kullanıyorum renk olarak çok hoş biraz daha estetik durabilirmiş ama gayet güzel ayakkabı tavsiye edebilirim.

Cube Shoes Road Pro ve Shimano PD-R550 toplamda biraz pazarlıkla 500 Lira verdim.. Sık sık ayakkabı ve pedal değiştirmeyeceğin için bence bütçeyi biraz arttırıp 400 - 500 arası bir şeyler bak derim.