İnceleme Soulrider No:94

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu hafta sonu @rodya ile karşılaştık. Kadronun geometrisini merak etti, bende ölçüleri atayım dedim;
Berkay Bey'den umutluyuz. :harika:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
@BerkEvren
Campagnolo'nın adı geçince sorayım dedim.Benim beklentim; Evren Üstad, çelik bisikletini Campy setlerle donatır şeklindeydi.Neden Shimano tercih ettin diye bir sorum olsa cevaplar mısın?

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Berkay Bey'den umutluyuz. :harika:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
@BerkEvren
Campagnolo'nın adı geçince sorayım dedim.Benim beklentim; Evren Üstad, çelik bisikletini Campy setlerle donatır şeklindeydi.Neden Shimano tercih ettin diye bir sorum olsa cevaplar mısın?
Campy set çok pahalı. Bakımı herkes yapamıyor. Zincir + ruble masrafı shimano'nun neredeyse iki katı.
Bir de bu R7000 seti yarı fiyata denk getirmemi eklersen soruların cevaplanmış olur sanırım :)
Yoksa benim de beklentim bisikletimi campy'lerle donatmak emin ol :koptum::koptum:

R7000 setten gayet memnunum bu arada. Hatta Scott'ta takılı Tiagra setten de memnunum hala :)

rodya

Daimi Üye
Tepki
908
İsim
Berkay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren Bisiklete bayıldım, ilk bakışta ruhu olduğunu belli ediyor. Ben Shimano set ve bisikletin modern görünüşünün uyuştuğunu düşünüyorum.
hamlet2006 Bütçem olsa ben de winter/gravel olarak çelik, disk frenli bir bisiklet çok isterim. Ama işte insanoğlu hep daha fazlasını istiyor :kedicik:

Son düzenleme:

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren Bisiklete bayıldım, ilk bakışta ruhu olduğunu belli ediyor. Ben Shimano set ve bisikletin modern görünüşünün uyuştuğunu düşünüyorum.
Chainstay bayağı kısa görünüyor. Özellikle mi istediniz?
hamlet2006 Bütçem olsa ben de bir winter/gravel olarak çelik, disk frenli bir bisiklet çok isterim. Ama işte insanoğlu hep daha fazlasını istiyor :kedicik:
Sana boyle bişey lazim bro :D
2019-10-15 19.01.55.png

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rodya
Raleigh Super Course'un üstü çizik ,yerine merakla bir başyapıt bekliyoruz.Böylece Triple Crown da tamamlanmış olur.:harika:

mse

Üye
Tepki
13
İsim
Mustafa Selçuk ERARSLAN
@BerkEvren hocam planda "reach" görünüyor ancak "stack" göremedim. kabaca "standover"dan "aynakol merkezinin yerden yüksekliği"ni çıkarınca "519" gibi bir rakam çıkıyor doğru mudur?

Ayrıca rica etsem beden ölçülerinizi ve varsa "bike fit" sonucunda çıkan "saddle center to handlebar" ve "saddle to handle bar drop" değerlerinizi de yazabilir misiniz?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@BerkEvren hocam planda "reach" görünüyor ancak "stack" göremedim. kabaca "standover"dan "aynakol merkezinin yerden yüksekliği"ni çıkarınca "519" gibi bir rakam çıkıyor doğru mudur?

Ayrıca rica etsem beden ölçülerinizi ve varsa "bike fit" sonucunda çıkan "saddle center to handlebar" ve "saddle to handle bar drop" değerlerinizi de yazabilir misiniz?
Evet 519 doğru ?
Ben 174 boyundayım. 81cm iç bacak ölçüm.
Bike fit rakamları yok malesef elimde ama bir ara uğrayınca alırım :)

• Beğen
Tepkiler: mse

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren Üstad,
Çelik bisiklette frenlemenin alüminyum bisiklette yapılan frenlemeye göre farkı var mı?Newtonun hareket kanunları aynı işliyor olabilir belki ama hissiyat farklı olabilir.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@BerkEvren Üstad,
Çelik bisiklette frenlemenin alüminyum bisiklette yapılan frenlemeye göre farkı var mı?Newtonun hareket kanunları aynı işliyor olabilir belki ama hissiyat farklı olabilir.
Jantlar aynı olduğu için frenlemenin etkisi, gücü aynı tabiki. Ama sürmesi daha keyifli olduğundan frenlemek daha fazla üzüyor ?

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
105 R7000 grup seti nereden almıştın?
Yurt dışından shimano grup set getirebiliyor muyuz?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@BerkEvren
105 R7000 grup seti nereden almıştın?
Yurt dışından shimano grup set getirebiliyor muyuz?
Bir kısmı wiggle, bir kısmı İstanbul Bike and Outdoor'dan. Shimano parçaları yurt dışından almak konusunda bi sıkıntı yok merak etme ?

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren Eğer grup set getirmek de sıkıntı yoksa önümde iki yol var:
-Ya çok iyi bir Ridley kadrosu
-Ya da çelik bisiklet
ikisinden birini hayata geçirmeyi planlıyorum.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökay Akçay
Kendi Scott'ımı satmaya düşünmüyorum.Bir tane çelik yaptırasım var ama tek sıkıntım İzmir'de bulunmam.İstanbul'da olsam çeliği daha da fazla düşüneceğim.Bir yanım da diyor ki al bir tane Ridley tepesinden inme.
Şunu acayip derecede gözüme kestirdim.Alırsam @Süper Dede 'nin yarışından sonra almayı planlıyorum.
(link)

Set olarak da ultegra disc düşünüyorum.Yalan dünya, tek hevesim de bisiklet alıp geçeceğim ama kendi kendime biraz bekle diyorum.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
neden alu yapmıyor ilginç... kaynakçılık yönünden çeliğe göre çok bi zorluğu yok aslında. elektrod kaynağı yapan biri 2 gününü vererek TIG kaynağını usta biçimde icra edebilir. aslında o zaman kırar parayı...

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
neden alu yapmıyor ilginç... kaynakçılık yönünden çeliğe göre çok bi zorluğu yok aslında. elektrod kaynağı yapan biri 2 gününü vererek TIG kaynağını usta biçimde icra edebilir. aslında o zaman kırar parayı...
Tek diyebileceğim ikisinide sürünce alu kadro yapmak istemez zaten kimse :)
Birde tek kişi çalışan bir ustanın seri üretime geçmeden belli bir bisiklet sayısını geçmesi imkansız. Şuan bile 3-4 ay sıra bekliyorsunuz :)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alüminyum üretse yığın üretim yapan global firmalar tarafından ezilir ,rekabet edemez.
Çelik yaptığında niş bir pazara katma değerli butik üretim yapar ve kâr marjını daha rahat maximize edebilir.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@hamlet2006 insanların Yasin beyin kapısına gitmesinin sebebi, ölçüsel ve görünüm olarak custom olması, çelik olması değil. alu da yaparsa müşterisinin çok daha fazla olacağını düşünüyorum. talep olduktan sonra asgari ücretle çalışan bir kaynakçı almak maddi yönden devede kulak kalır zaten.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İnsanlar neden herkes de olan aluminyum bir bisiklete sadece bikefit olarak uygun diye çok daha fazla ödesin ki.Alır iyi bir alüminyum kadro verir bike fit ücreti bir şekilde vücuduna gidon boğazı ile şunla bunla uydururur.Ama bununla müşteriyi tatmin edemezsin.

Butik üretim yapan Soulrider gibi firmalar herkesin olduğu pazarlarda bulunmayı istemez.Butik üretim yapan firmaların hedef kitlesi sadece fiyattan değil aynı zamanda üründen haz alan kitledir. Onun için butik üreticiler en iyi ürünü üreterek , bunu alacak potansiyel kitleye ayrıcalıklı olduğunu hissettirir.Alüminyumun vaadettiği hiç bir şey yok aynı zamanda herkes de var.Neden soulrider müşterisi herkes de olan vaadettiği hiçbir özellik olmayan alüminyum bir bisikleti yaptırsın ki.