Soğuk havada bisiklet sürmek

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Karda bisiklete binmek çok güzel bir duyguymuş binenler diyor.Bakalım bende bu sene deniycem ama aklımda trainer almakta var.çalıştığım için akşamları çıkmak zorunda kalıyorum.Ki zaten Ankarada kışın yerler her zaman ıslaktır,ıslak asfaltı sevmem o yüzden evde kendim gün aşırı bir uygulama yapabilirim :) Hatta windstopper bir cekete vereceğim para ile trainer alırım :p

Scudo

elif inci

Aktif Üye
Tepki
225
@gurol

ben vural bey ile aynı fikirdeyim. sizin yorumunuzu da gülünç buldum açıkçası. sanki silah dayayıp engel olmaya çalışan varmış gibi...

fecredall

Forum Demirbaşı
Tepki
460
Kışın bisiklete binmemek mi? Asıl buna gülünür yahu. Kar üstünde bisiklete binin, o hazı duyun, kararı ondan sonra verin. Gerekli donanımı sağlayıp, bilinçli bir şekilde bindiğiniz zaman hiçbir şekilde hasta olmazsınız.

elif inci

Aktif Üye
Tepki
225
@fecredall

belki de tecrübe ettiğimiz için böyle yazmışızdır.ayrıca benim gülünç bulduğum karda soğukta bisiklete binme fikri değil, binmek isteyenlere engel olmayın lafıdır. söylemeye gerek yok, isteyen istediğini yapar....

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Sakın olun birbirinizi kıracağınız bir konu değil =)

Binen elbette biner ama tam korunması gerekir.Kışın kar altında yürümeye benzemez tabi sürekli vucüdu kesen bir rüzgar olucak.O yüzden kişilere sadece bizler fikir verelim ve yazışmalara da dikkat edelim.

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
valla oyumu kışın binmekten yana kullanırdım ama çıkan fiyatlara bakınca 1 yıllık havuzlu spor salonu aboneliği fiyatları bunlar.Hem kas çalışır (bkz. karın kaslarının suböreğinden baklavaya evrimi) hem havuza girer hemde spining derslerinde rampa çalışır insan. Yine de bumerang ın verdiği link gibi ucuz ve kaliteli bi şeyler bulup arada rüzgarı ve doğayı hissetmeli insan diye düşünüyorum.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@nime

Ben yurtdışından getirtmiştim ama burdaki bisikletçilerimizde de mevcut.
Diğer konu için kışın bisiklete binmek ayrı bir keyif.Tabi gerekli kıyafetleriniz olduğu sürece.Hatta o kıyafetlerle fotoğraf çekilmek bile ayrı bir keyif oluyor. :D :D

• Beğen
Tepkiler: çirkin ve nime

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@elif kenaroğluİlla silah dayamak gerekmez engel olmak için. Kışın bisiklete binmek yorumlandığı gibi zatürre ile sonuçlanmaz. Kışın bisiklete binmek hastalıkla sonuçlansa benim hastalıktan kurtulmamam gerekir ki, hayatımda zatürre olmadım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hava soğuk olunca ne kadar giyim ile önlem alsanızda akciğere giren havanın soğukluğu zarar veriyor. aslında barış'ın aklına ilk gelen atkı fikri makul. delta da ağzı örten maskemsi ürünler görmüştüm.

Vural UZUN

Forum Demirbaşı
Tepki
886
@gurol

Sevgili Gürol,
Yazdığım mesajı tekrar (düzgün bir şekilde) okursan binmek isteyenlere engel olmadığımı görürsün. İsteyen istediğini yapar. Ben sadece demokratik forum ilkeleri çerçevesinde birlikte pedalladığım arkadaşlarıma önerilerimi ve kendi seçtiğim yolu söyledim. Kimsenin başına silah dayayıp binme demedik...

Senin zatüre olmaman başkasının da olmayacağı anlamına gelmez. Herkesin bağışıklık sistemi farklıdır. Az buçuk sporla ilgileniyorsan bunu rahatlıkla kavrayacağına inanıyorum. Burundan giren soğuk havanın bile maksilar ve frontal sinüslerde dolgunluğu olan bir insanda nelere yol açtığını bilsen sanırım daha iyi anlardın ne demek istediğimi.(Bkz. Sinüzit ve bisikletçiler başlıklı konu)

Sadece forumda değil, herhangi bir yerde yazılan bir mesaja cevap verirken daha dikkatli okursan senin için daha iyi olacağı kanısındayım...

Umarım terin sırtında hiç soğumaz..

Sağlıklı günler, kazasız sürüşler...

elif inci

Aktif Üye
Tepki
225
özel mesaja 4 kaldı.... :D yaw özel mesaj için 50 sınırını anlayan var mı? sebebini çok merak ediyorum doğrusu. ( merak ne güzel şey, güzel şey merak :D :D :D :D :D :p )

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Hmmmm. Bu kadar uzun bir mesaj beklemiyordum.

@Vural UZUN
Birincisi bana "Sevgili Gürol" diye hitap edebileceğiniz yaşta değilim.

Yazdığım mesajı tekrar (düzgün bir şekilde) okursan binmek isteyenlere engel olmadığımı görürsün.Gayet kibar dille okuduğumu anlayamadığımı ifade etmişsiniz. Sağolasınız.
İsteyen istediğini yapar. Ben sadece demokratik forum ilkeleri çerçevesinde birlikte pedalladığım arkadaşlarıma önerilerimi ve kendi seçtiğim yolu söyledim. Kimsenin başına silah dayayıp binme demedik...
Ben de mesajınız hakkında kendi fikirlerimi yazdım. Unutmadan silah dayamak deyimini de ben kullanmadım.
Senin zatüre olmaman başkasının da olmayacağı anlamına gelmez. Herkesin bağışıklık sistemi farklıdır. Az buçuk sporla ilgileniyorsan bunu rahatlıkla kavrayacağına inanıyorum.Kavrayabilirim korkmayın. Burundan giren soğuk havanın bile maksilar ve frontal sinüslerde dolgunluğu olan bir insanda nelere yol açtığını bilsen sanırım daha iyi anlardın ne demek istediğimi.(Bkz. Sinüzit ve bisikletçiler başlıklı konu)Hmmm bunlara tıbbi terimler mi deniyor hiç duymamışım...

Sadece forumda değil, herhangi bir yerde yazılan bir mesaja cevap verirken daha dikkatli okursan senin için daha iyi olacağı kanısındayım...
"Benim için daha iyi olacak"sa tavsiyene uyacağımdan emin olabilirsin.
Umarım terin sırtında hiç soğumaz..

Sağlıklı günler, kazasız sürüşler...
Teşekkürler.

Merhaba,

Yanlış anlamanızı istemem. Yukardaki yorumlarım sadece olası bir anlayış biçimi. Aslında ben yazdıklarınızdan çok farklı bir mesaj aldım.

Sizin karda kışta binmeyin mesajınızla ilgili fikrimi iyice açayım.

Üzülerek gözlemlediğim, küçük çocuklarının arkasından "koşma düşersin", "koşma terlersin" diye seslenen, kendi kaygılarını bir sonraki nesile aktaran ana-babalardır . Sizin mesajınızdaki "hBu iş şakaya gelmez. Zatüresi var, bronşiti var, sinüziti var." onaylamadığım bu öğretiye paraleldir. Bu konuda kışın binme şartları tartışılırken binmeyin yönlendirmesinden başka bir şey değil bu. Benim için şunu ifade ediyor: "binmeyin zatürre olursunuz".

Görünen o ki farklı açılardan bakıyoruz olaylara. Siz Nisan'da yeniden başlarsınız turlara, bizi bırakın binelim.

Alp Aslan

Forum Bağımlısı
Tepki
4.150
Bisiklet
Cannondale
Merhaba, Yetişkin yaşlarda bisiklete tekrar başlamış birisi olarak ancak kendi deneyimlerimi sizlerle paylaşabilirim,Benim kişisel fikrim uygun kıyafetlerle bisiklet kullandığınızda kolay kolay hasta olmayacağınız yönünde 2 senedir bisiklete tekrar dönüş yaptım ve bisiklete ara vermeden bindiğim 2 sene boyunca hiç hasta olmadım ve bağışıklık sistemimin güçlendiğini hissettim ne kadar doğrudur bilmiyorum ancak bırakın grip olmayı devamlı sorun olan uçuklarım çıkmıyor bunuda bağışıklık sistemimin güçlenmesine bağlıyorum tabi kışın yada yazın bisiklet sürerken dikkat etmeniz gerekenler var eğer çok terli iseniz ve mola verip rüzgara karşı beklerseniz sanırım üşütmeniz doğal olacaktır benim bisiklet sürüşüm istanbul yol bisiklet grubu ile oluyor ve geçen sene hava bisiklet üzerinde -2 -6 arasında hissedilirkende antreman yaptık ve bir zararı olmadı ama molalarımız kısa ve kıyafetlerimize dikkat ederek antreman yaptık.Üstte yazdıklarım benim yaşadıklarım sizin üzerinizde belki başka etkileri olabilir ama denemedende bilemezsiniz,Saygılarımla

Ali Kader Erol

Aktif Üye
Tepki
138
@Alp Aslan

...Alp bey merhaba, kışın bisiklete binme konusunda çok net ve teşvik edici bu mesaj için teşekkürler. istenince bir sürü laf kalabalığına girmeden de insan kendini ifade edebiliyormuş demek ki... ( özelikle uçuklarla iligli olumlu gelişmeye sizin adınıza mutlu oldum. çünkü zoviraxa yaptığım harcamayla çok yararlı bisiklet aksesuarları alabilirim..:))

ve şu şikayetimi de burada yazmak istiyorum: "yok bisiklete binmekten soğutuyorsun yok yanlış anlaşıldı tarzındaki yazıları okumaktan sıkılıyorum ve vakit kaybı olarak görüyorum... en fenası da forumu vakit kaybı olarak görecek derecede bir "safsata" bombardımanıyla karşı karşıyayım..
( safsatanın ne olduğunu öğrenmek isteyen googledan bakıp ondan sonra cevap yazarsa sevinirim..)

sevgi ve saygılarımla,

nime

Daimi Üye
Tepki
78
@çirkin

Hmm iyi güzel ama fiyat kıyası yapmak gerekir elbet ama iyi bir bisiklet almak da iyi para eder ve bunun sonucunda hiç bisiklet almayıp iyi bir komplex salonuna yazılmak mı gerekiyor ? Ama sadece kıyafet para etmez ! para eden bisikleti kışın kullanacak cesaretli olan arkadaşlardır :) Bisiklete okadar para verince oluyor da kıyafetine gelince mi pahalı oluyor ? Büyün bu mazlemeler bu işin izole kısmıdır ve bunlar olmadan yarım yani çakma bisikletçi olunur :) Saygılar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
daha evelki mesajımda akciğere giren soğuk hava için maske önermiştim buna ek olarak uygun fiyata ayakları korumak için önerim ayakkabı kılıfına ek olarak yün çorap ve keçe tabanı denedim gayet etkili.