Slx ve elixir 5

Tepki
14
ya arkadaşlar aklıma bişey takıldı shimano slx fren sistemimi daha güçlü ve kaliteli yoksa avid elixir 5 mi??
şimdiden teşekkürler:)

Scudo

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
Hemen hemen aynı performanslara sahiptir bahsettiğin fren setleri, ergonmi olarak ikiside gayet iyi olup ağırlık olarak Avid elixir5 daha hafiftir SLX'e göre tabi tercih size kalıyor bütçenize göre hareket edin iki fren setide gayet kalitelidir...

• Beğen
Tepkiler: çağan yaşar

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Imkaniniz varsa bir dukkana gidip deneyin, performanstan cok hisleri farkli, ben Avid'in ani tepkilerini seviyorum, ama dozlamasi bazen biraz zor geliyor.

• Beğen
Tepkiler: çağan yaşar

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Avidlerde pek his yok yumuşacık :)

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@onur demirer

Ani tepkiden bahsediyorsunuz bunu yük altındamı denediniz acaba?Ayrıca fren setinde en iyi performansın avid ve shimano demek o frenin iyi tutması veya kılıtlmesi kısaca fren setrinin çok ıyı performanslı olduğu anlamanı gelmez.Bir fren setinde ilk önce tepkime daha sonra duyarlılık öncelik taşır,arkasından kayıplar ortaya çıkar.Örneğin sıkı bir uzun inişte rotorların soğutulması çok büyük önem taşımaktadır.Soğutma desteği ile tepkime süresi ters orantılı olup kaybı en aza indirgemek pozitif sonuç olacaktır.Avid elixir5 yada Shimano SLX ne iyi nede kötü demiyorum her iki markayıda çok ıyı kullanarak çözüme o zaman ulaşırsınız...

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
@atakibrahim

Ani tepkiden kastim frenin tutmaya baslamasi ve %100 tutma sikiligi arasinda elcik hareketi bakimindan pek fark olmamasi. Nasil anlatsam bilemiyorum, ama Renault (kisa pedal calisma mesafesi) ve Ford (uzun) frenleri de boyle ornegin, fren kolu/pedalinin calisma mesafesi uzadikca dozlama kolaylasiyor, ama elin/ayagin tepki verme suresi uzuyor.

Herkesin performans anlayisi farkli olabilir, o yuzden gidip deneyin dedim, ama dergilerde yayinlanan performans karsilastirmalari genelde sadece maksimum fren torkunu ve art arda frenlemelerde nasil degistigini olcebiliyor. Tepkime/duyarlilik konulari biraz daha tercih meselesi.

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@onur demirer

Bahsettiğin olay kavrama noktasıdır.Daha önce başka fren setlerinde denediğinizi düşünerekten ;Fren kolunun yağı eksılmış veya yağ özelliğini yitirmiş olabilir. Tüm hidrolik fren setlerinde zamanla yağ özelliğini kaybetmektedir.Ayrıca üretici firma tarafından fren setlerinde yağı eksik koyabiliyorlar bunun nedeni kablo boyunu uzun bıraktıkları için kablo boyunu kesileceğini düşünerekten yağ eksik konulmuş olabiliyor.Demek istediğim bu faktörler bahsi geçen fren setleri arasında olmuş olabilir.Bunların hepsi bir fren setinin performansını etkilemektedir.
Aslında herkezin performans anlayışı ve beklentileri aynıdır.Sadece kolun yapısı değiştiğinden ergonomisi yani kullanım kolaylığı ve kavrama noktası(ped ayarı) gibi değişmektedir...

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Arkadaşlar lütfen tartışmayın,yardım isteyen arkadaşlarda şaşırıyor.hepinizin bilgisi var bırakalım kararı yardım isteyen arkadaşlarımız versi.benzer konuda fikrim şuydu.ben avid i tercih ederim ve de kullanıyorum.olay para,zevk,kullanım şartları.zaten bahsettiğimiz ürünler dünya markası ,zor ayrılırlar.bütün forum a sevgiler.bisiklet sihirdir.

• Beğen
Tepkiler: sadana

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
Bende m355 var fren sürekli yağ eksiltiyor. Onun için arka freni elixir 5 ile değiştirmeyi düşünüyorum tavsiyeniz nedir

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.386
Bisiklet
Scott
AVID'in Elixir serilerinde, firmanın da kabul ettiği bir tasarım sorunu var. Hidrolik sıvı haznesinin çok ufak tutulması sebebiyle, frenler normalden daha kısa sürede hava yapmaya başlıyor ve sık sık dolum (bleed) gerektiriyorlar. Bu yüzden mümkünse Elixir serisinden uzak durmakta fayda var.

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Tepki
255
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Avid'in DB1 serisini kullandım. M8000 xt frenden alamadığım performansı Avid DB1'den almıştım. Shimano'yu şahsen fren konusunda (zee, saint hariç) pek başarılı bulmuyorum.

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
Yeni bisikletimin incelemesi aşağıda mevcut. Yeni bir konu açmamak açısından bu bisikletime hidrolik fren f/p açısından ne kullanabilirim. İlerde freni de değiştirmek istiyorum. Çünkü önceki MTB bisikletimde kullandığım avid hidrolik frenleri 2-3 sürüşte arar oldum...

(link)