Sizce seviyem kötü mü?

Scudo

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
Yüksek vites, yüksek kadans = vücud öldürürsünüz yani 5 dakkada enerjinizin dibe vurması demektir..

Yüksek kadans - doğru vites = sağlıklı antreman ve hızlı kardiyo demektir.
Düşük kadans - ağır vites = eklem sorunları demektir. böyle birşey yapmayın ilerde diz sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Size tavsiyem Yüksek kadans + doğru vites = sağlıklı sürüş, hızlı kardiyo gelişimi, doğru antreman demektir. gelişiminizi çok çabuk sağlar. 90 kadansın altına düşmemeye çalışın sadece, yokuş çıkarken en düşük kadansınız 75 - 70 olsun daha aşağısına düşmemeye çalışın.

düz yolda en düşük 90 çalışın, en yüksek 110 çalışmanız yeterli olacaktır. 120 kadans çok yüksek bir kadans değildir! 120+ yani 130 135 çok yüksek bir kadanstır.

alışık değilseniz zaten sadece kadans yapmanız bile enerjinizi 5 dakkada bitirir bunun için 100 kadansla başlayıp, alıştıktan sonra 110 kadans ta sabitlemek ve hep 110 çalışmak size üstün bir kardiyo sağlayacaktır.

FIRAT DİZMAN dan bilgi almanızı tavsiye ederim. Kendisi çok değerli bir sporcu ve antrenördür.

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
Teşekkür ederiz..

Ben yüksek kadansa 3 günde alıştım. Sanki kırk yıldır böyle sürüyormuşum gibi.. Acaba kadansı biraz düşürüp vitesi de ona göre artırarak devam etsek daha az yorulmamı sağlar mı?
Aslında beni en çok yoran rüzgar..

Göktuğ ÖZEL

Aktif Üye
Tepki
48
@serkan hilal

Çok teşekkürler değerli zamanınızı burada ayırıp bilgilendirdiğiniz için! =) Ben yeni başlıyorum da bu bilgilere ihtiyacım olacak gibi :)

• Beğen
Tepkiler: serkan hilal

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Ben de bisikleti ilk aldığım gün 75 km yol yapmıştım.İlk hafta en küçük dişlide (9. viteste) yüksek kadans zor çeviriyordum 70-75 arası kadans yapıyordum,Yüksek kadans yapmaya başladığımda hemen bacaklarım yoruluyordu.Aradan 2 ay geçti şimdi aynı viteste çok rahat yüksek kadans yapabiliyorum.Yeni başlayanlarda belirlediğiniz bir viteste ne kadar süreyle yüksek kadans yapabiliyorsanız ölçün ve bunu arttırmaya çalışın (vites sayısı ve kadans sayısı) .Böylelikle ne kadar geliştiğinizi ölçmenizde kolay olacaktır.:)

• Beğen
Tepkiler: Kamil BULUT

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadans bisikletin herşeyi değildir.İki pencereden bakmak gerek.Bir ara ben de hayli takmıştım bu işe,sonra baktım ki yolda gözüm sürekli km saatinde.Kaç ile gidiyorum? Ortalamam kaç? Kadansım ne? Yol konsantrasyonumu kaybettim.Sadece yol konsantrasyonu olsa iyi,bisikletle giderken etrafımdaki güzellikleri bile göremez oldum.Tıpkı bir yol bisikletçisi gibi.SonundA her iki bisikletimdeki km saatlerini söküp attım.Öylesine rahatladım ki anlatamam.Ne yani 90'lı yıllarda Ankara-Kuşadası (7 gün 640 km) Ankara-Bursa-İzmit-İstanbul yaptığımda km saatim mi vardı,kadans mı sayıyordum.Bitmedi,ya altımdaki çelik yığını peugeot?
Sevgili gençler.Şayet profesyonel,ya da yarı profesyonel olmak istiyorsanız gayet tabi işi bilimsel yapmanızda fayda var ve bunun da bir bedeli.Beslenme,antrenman,antrenör vs.ancak bisikletten zevk almak istiyorsanız çok ta takmayın bu kadans işini kafaya.Herkesin kilosuna boyuna bisikletine ve yolun durumuna göre çevirme kapasitesi de farklıdır.İki gün önce Kuşadasından Sökeye giderken (22 km dir ve toplam 9 km uzunluğunda soluk aldırmayan iki rampası vardır) yanlarından geçtiğim iki bisikletli vardı-ki yüksek kadans çevirip az yol alıyorlardı- ben 44 aynakol ve ayakta 3 km ilerledim ve bir daha arkadaşları görmedim.Anlatmak istediğim şu.Bacaklarınız kuvvetliyse yüksek kadans çevireceğim diye daha düşük viteste gitmek anlamsız.Neyse çok ta kafa ütülemeyelim.Sadece değişik bir bakış açısı vermek istedim,o kadar.

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
@Derya Keçeci

YÜksek kadans ve düşük vites diye bir tabir yoktur. Yüksek kadans+ doğru vites diye bir tabir vardır. Sizin yanınızdan geçtiğiniz yol bisikletçisinin durumu nedir acaba, yanınızda ben olsaydım tam tersi bir durumda kalmanız kaçınılmaz olurdu.
Yüksek kadans önemli bir unsurdur, bunu hafife almayın. Yüksek kadans çeviren bir bisikletçi ile düşük kadans ve güçlü bacakları olan bir bisikletçiyi yan yana koyup, yola çıkartın. Yüksek kadans çeviren bisikletçi hiç yorulmayacaktır bile, zaten yanındaki amansız kas yığını olan bisikletçi bütün gücünü pedala verdiği için yolda kalmaması bile mucize olur...

7 günde 640km kötü bir performans bunu söylemenize gerek yoktu. 640km normal bir mesafe yol bisikletçisinin en fazla 3 gününü alacaktır.
200km 30tempo ve 170km 32 tempo sürüyorum ve performansım kötü diyorum. 7 günde 640km bence çok çok kötü!!!

Tepki
26
valla beni yüksek devir çok yoruyor. şahsen düz yolda yüksek vites düşük deviri tercih ediyorum. zaten fazladan bir kaç psi hava vurulmuş düz lastikle yüksek devir çevirererek elde edeceğiniz hızı kasmadan düşük devir yüksek devirde rahatlıkla elde ediyorsunuz.

örneğin 25 km hız için önü en büyük dişliye arkayı da 6cı dişliye getiriyorum.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@refah terzi

Bizim amacımız kasmadan hız yapmak değil.Dediğiniz gibi bisiklet kullanırsanız kaslarını yormaktan başka bi şey yapmazsınız hatta ilerde sporu bırakmak zorunda bile kalabilirsin bisikleti dediğiniz gibi kullandığınızda eklemlerinize aşırı yük biner ama siz bunu pek farketmezsiniz. Yük altında çalışan bir ayağın ne tür sağlık sorunlarına yol açtığını bi araştırın derim,Eminim yüksek kadans çevirmeye başlarsınız.

• Beğen
Tepkiler: nihat yildir
Tepki
32
Kusura bakmayın km-kadans saatim olmadığından soruyorum ama ön 2 arka 3 hızımızda 20 diyelim bu yüksek kadansa mı girer?

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@serkan hilal

konuyu çok güzel açıklamışşınız. :winkenlux

Bende yeni başladım sayılır. ama surekli yüksek kadans yapmaya çalışıyorum. uzun bir tura katıldığımda tabiki enerjimi koruyarak tur yapıyorum. ama antremanlarımda mümkün olduğunca yüksek kadans çevirmeye gayret ediyorum. vucut her geçen sefer yüksek kadansı exktra bir efor değil normal bir performans olarak kabul etmeye alışıyor.

Derya Keçeci abimizede şu noktada katılıyorum. bazende bisiklete binerken etrafı izleyerek gitmek de gerekiyor. :in:

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
Devamlı yumuşak da takılmak olmaz ama sadece eklem ağrılarına maruz kalmamak için bile kadansımı yüksek tutarım...