Sizce bisikletçiler yüzde kaç kazanıyor? Karlar çok mu fazla?

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
Eski modellerde kar payları yüksek eğer yurtdışından peşin aldıysa doların yükselmesiyle doları bahane ederek daha yükseğe satabilir. Bunu da ancak sermaye sahibi insanlar yapabilir. Döviz borçlanıp bisiklet getittirip satmaya çalışırsa işi zor döviz çok hareketli büyük risk. Bunların avantajları sürekli mal aldıkları için navlunda ucuza anlaşabilirler. Şirket olarak alım yaptıkları için bir takım vergi indirimleri sayesinde kar paylarını arttırırlar. Sonuç olarak o kadar baktığınız gibi kolay değil riskli işler sermaye ve bilgi gerektiren bazı durumlar var. Türkiye de kendi işini kurursan cok para kazanırsın çünkü vergi kaçırma şansın çok. Devlet vergilerinin yüzde seksenini dolaylı olarak aldığı için ticaret yapan adamın işi rahat. Nakit alırsanız %10 net indirim yapiyorlar bir de biraz pazarlık ettiniz mi 6-7 lik bisikleti 1000 tl ve ya daha fazla ucuza alabilirsiniz.

Scudo

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Buğra C
Türkiye'de esnafın çoğu dükkan açmış olmayı lütuf sayar. Senin ondan alışveriş yapmaya mecbur olman lazım, o zahmet edip senin için uğraşmaz. Uğraşan adamı da kötüler.

Tepki
18
İsim
Fatih
Bisiklet
Merida
Şöyle bir örnek de ben vermek istiyorum; bundan 2-3 hafta önce decathlon'da shimano R065 yol bisikleti ayakkabısının stok durumunu öğrenmek için görevliye danıştım, ürün o sırada Forum Marmara şubelerinde 1 adet ve 129TL'den satışta gözüküyordu. 129TL olduğunu söyleyince görevli arkadaş da şaşırdı, sistemde geliş fiyatlarının ve normal satış fiyatlarının görüntülendiği bir ekrandan fiyatları kontrol etti. O sıralar 229 tl etiket fiyatı olan ama stoklarda bulunmayan ayakkabının geliş fiyatı veya baz fiyatı diyeyim, yanlış hatırlamıyorsam 157 veya 159 liraydı. Sonrasında bahsettiğim şubeye ulaşıp ayakkabının gerçekten ellerinde olup olmadığını sorduğumda olmadığını ve online sistemlerindeki bir hatadan dolayı stokta 1 adet mevcut şeklinde göründüğünü söyledi. Decathlon'un sisteminde zaman zaman yaşanan bir durummuş dediklerine göre. Sonrasında aynı ayakkabıyı İzmir'de bisiklet mağazası denince akla gelen ilk 4-5 mağazaya sordum, 350 lira etiket fiyatı koyup 300e bırakanlar, 390 lira etiket fiyatı koyup 350ye bırakanlar oldu.

Aynı ayakkabının wiggle'da güncel fiyatı 55dolar civarında seyrediyor, kargo ücretini ve %18 kdv'sini de eklediğimizde yaklaşık 260tl karşılığında elde edebiliyoruz. Yerli esnafın pazarlıkla verdiği en uygun fiyatla, wiggle'dan kargo ücretli kdv'li alış fiyatı arasında 40tl fark var sadece bu üründe. Daha üst segment bir ayakkabı düşündüğünüz zaman aradaki fark da büyüyor ve wiggle'da takipsiz kargo ücretinden muaf tutuyor sizi. Shimano RP3'e 450 tl etiket fiyatı koyan mağazalar mevcut.

Hesap işleri uzar gider varmak istediğim nokta şu; decathlona geliş fiyatıyla yerli esnafa geliş fiyatı farklı olabilir ancak, müşteriler de akılsız değil. Ben de yerli esnaf kazansın isterim ama geliş fiyatının iki katı etiket fiyatı koyarsan bilinçli müşteri alışverişini senden yapmaz. Çoğu esnafın politikası piyasa bilmeyen, pazarlık yapmayan müşteriye tutturabildiği fiyattan ürün satmak olduğu için ülkemizde(sadece bisiklet esnafından bahsetmiyorum bu cümlede) aklı başında insanların çoğu büyük fiyat farklarıyla bir çok alışverişini imkanlar dahilinde yurt dışı firmalarla yapıyor. Shimano RP3 ayakkabı + elite suluk kafesi ve suluk + bir çift kal koruyucuyu yurtdışından vergisi dahil 330TL'ye alabilirken yerli esnaf sadece RP3'e 450 tl etiket koyuyorsa şapkayı önüne alıp biraz düşünmelidir. Elbet her üründe etiket fiyatı geliş fiyatına oranla bu kadar yüksek olmayabilir, yazdığım yazı ayakkabı özelinde ele alınmalı.

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
Bilinçli tüketici neyin ne olduğunu biliyor.Bilmeyenlerde tecrübe edinerek bilinçli tüketici oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

Desertiger

Üye
Tepki
57
"Ankarada performans bisiklete
Dis lastik degisimi gittim. Lastigi degistirirlen arka tekerin ic lastiginin sibobunu kirdi. Baska bi ic lastik takti. Onun parasinida benden talep etti. Ertesi gün ufak bi tura cikacaktim. Sabah bi baktim ön lastigimin havasida yok. On tekerin ic lastiginide boydan boya yarmis. Arabayla getirdigim icin farketmemistim."
Esnafi sevelim destek verelimde esnaf bizim etimizden sutumuzden faydalanmaya calisirsa tabiki baska yollar arayacagiz. Esnaflarinda cogunun me koparabilirsem kàr mantigiyla yaklastigini dusunuyorum

Tepki
89
İsim
Galip
Bisiklet
Mosso
Biz başka bir sektörde toptancıyız. Biz %30 karla çalışmak zorundayız. 3 katlı mağaza, çalışanların giderleri vs. Bizim mal verdiğimiz perakendecimiz %70-100 kar ile çalışıyor. Hemen “oouvvvv oohaa” demeyin. O işletmenin kirası+çalışanı+vergisi+yeri gelir ıvır zıvır masrafları çıkar. Ayrıca o dükkandan ev geçinecek belki 2-3 çocuk okuyacak. 1’e 1 karı normal bulurum perakende satışta. Ama 100 liralık mala 250etiket vurupta “kardeşim sen geliyosun arada, sana nakitte son fiyat 200e düzleriz” denirse orda haklısınız.

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@baybora anlamadım? Hangi kralcılık abi
Param olsa bisiklet dükkanı açarım ve kar marjını düşük tutarım dedim bunda Kralcılık ile ne alaka var anlayamadım açıkçası

runaway60

Aktif Üye
Tepki
117
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
O diyor ben %30 la çalışmak zorundayım. Diğeri diyor benim toptancim %100 kazanıyor. O zaman bu malın maliyeti nedir? Başka bir konuda vatandaşın dikilmedik bi kulağının ardı kalıyormuş bunuda öğrenmiş olduk...

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Özcan ve Ozicu

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilen birisi hesaplasın
Kira :5000(İzmir'in vasat bir semti)
Stopaj :1000
Ortalama Gelir Vergisi:800
Ortalama Kdv:1200
İki çalışan maliyeti :6000(maaşı,bağkuru,yemeği vb)
Kendi bağkurun:600
Elektrik, su internet :400
Yaklaşık 15000 TL masraf(fazlası var eksiği yok)
Ortalama kar marjı %50 olsun bu ne demek aylık 45000 tl günlük 1500 tl ciro yapacaksın ki başabaş noktasına geleceksin.Bu para kazanmadığın hali.
Fizibilitesini yapın buyrun.Matematik yalan söylemez,matematik ahkam kesmez,matematik kişiden kişiye göre değişmez
İkna edebilirseniz ben de dükkan açacağım.Forum arkadaşlarımı da kıyak yapacağım bu da söz.:harika:;)
Gerçekten yardım bekliyorum ben çıkamadım işin içinden.
KÂR marjını siz söyleyin siz hesaplayın.Akıl akıldan üstündür.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Benim bildiğim bisikletlerden ziyade faturası kesilmeyen bisiklet bakımı, fren vites ayarı, akort ayarı gibi şeylerden kar ediyorlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Anıl Erdoğan Sana yazmadım güzel kardeşim devamında daha fazla yazı vardı ama bazı kısımlarını törpüledim geriye bu kaldı sana ithafen yazılmadı yani kraldan fazla kralcılık yapan çok burdada onlara ithafen yazmışdım.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
Her firmanın tavsiye edilen satışfiyatı var bayi karı var 100 de yüz.
Kimseye düşmez kaça satacağı. Herkes istediği fiyattan alır.
Bayi 8 bin den 6 bine isterse düşer. isterse düşmez.
Herkes sizin gibi bisikletforum üyesi değil ki?
Kimse size bedava hizmet vermek zorunda da değil.
Zorunuza giden ne?
Starbucks 50 kuruş maliyetli kahveyi 20 liraya satıyor dileyen alıyor dilemeyen evinde demleniyor.

Hizmet sektörü bu , fiyatı sen değil satıcı belirler. Herkesiz kar yüzdesi de keyfine mahsustur.

Herkes sizin gibi yurtdışından almıyor ki.
Kadın hemşire çocuğu da 14 yaşında kız gidiyor alıyor. Memurun maaşı da o esnaftan çıkıyor.
Veya adam çiftçi oxford mezunu sizin gibi açıyor wiggle ı indirimdeki ürünü alıyor.

Hayret yemin ediyorum. Aklı yok fikri var :)
Ayrıca internet yüzünden 3 bin senelik alışveriş değişti. Ama yinede yakındaki yerden hizmet almak hala güzel.
Aliexpress te bile 40 tane aynı ürünü değişik fiyatlara satan var.

Hiçbir esnafın dünyanın en ucuz ürününü ben satarım gibi zorunluluğu yok. Yurtdışında bile çok fahiş fiyatlar var.

Hizmetin karşılığını beğeniyorsan al. Beğenmiyorsan kıskançlığın lüzumu yok.

İstediğiniz kadar saldırabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Iboil

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@hamlet2006

Aylık 45000 satışı olan işletmenin ödemesi gereken KDV çok daha fazla olur. Öte yandan, kâra geçmeden gelir vergisi ödemez. Gene de toplam vergi yükü bu hesaptaki 3000'den çok farklı olmaz diye tahmin ediyorum, işletmesi olanlar daha doğru bilgi verirse iyi olur.

Bu hesaptaki esas eksiklik; stok maliyeti yok. İthalatçının veya distribütörün bisikletçiye konsinye mal vereceğini hiç sanmıyorum. Bisikletçi, yılın ilk aylarında peşin para ile (veya ticari kredi kullanarak) bisikletleri alacak; Mayıs'a kadar neredeyse hiç satamayacak.Yaz sonunda elinde kalanları kampanya ile, indirim ile satmaya çalışacak, satamadıkları ertesi yıla kalacak. Ertesi yıl da aşağı yukarı aynısı olacak.

Kabaca bir hesap yapalım; bisikletlerin yarısı 3 ay sonra, %25'i 15 ay (1 yıl + 3 ay), kalanlar da 27 ay (2 yıl + 3 ay) sonra satılıyor olsun. Ortalama olarak bisikletler 1 yıl stokta duruyor demektir. Adam parayı bankaya koysa 1 yılda risksiz, dertsiz şekilde %10-12 faiz alacak, bu işi yapması için bisiklet satarak da en azından bu kadar gelir elde ediyor olmalı...

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
Genellikle bisiklet sektöründe çalışmış olanların açtığı dükkanlarda Türkiye distirbütörü senet ile de satış yapabiliyor arkadaşlar bazı distürbütörler bazı bisiklet mağazalarınada senetlede satış yapmayabilir yalnız şunu diyeyim zaten ümit bisikletin Türkiye de satışta olan ktm markası yurtdışı ürünleriyle aynı fiyatta euro bazında yani yurt dışındaki fiyatın üstüne bindirme yapmamışlar.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yurtdışında alışveriş ile yurtdışından alışveriş arasında çok fark var. Almanya'da bir bisiklet mağazasına girdin, diyelim ki KMC Z 51 zincir 10€, bu ne demek adam sıradan bir zinciri 10 liraya(birime) alıyor demek. Sen aynı zinciri internetten aldığında sana 13€'ya malolduğunda zincirin fiyatı ne oldu? 13X4,80=62,40 lira oldu. Adam 10 liraya aldı sen 62,40 liraya aldın. Sonuç olarak Avrupa'da asgari ücret 1.400€, Türkiye'de 1.400 TL. ise ve olaya birim olarak baktığımızda eşitlik varsa biz herhangi bir bisiklet parçasına neden adamların 5-10 katı fazla para veriyoruz? Sıradan bir zincir 10 TL., orta halli bir bisiklet 600 TL. olsa fena olmaz mı? Şimdi de esas konuya gelelim; geçen gün İzmir'in tanınmış bisikletçilerinden Shimano BB-UN 26 orta göbek baktım, 35-45 ve 50 TL. idi ve n11'de de 40 TL.'ye satılıyordu. Doğal olarak en ucuzunu aldım. Ne var ki yurtdışındaki fiyatı yalnızca 9€ idi. Vallahi işin içinden çıkabilen varsa buraya gelsin. Biz sürekli kazık mı yiyoruz, bize kim kazık atıyor, günün birisinde biz de yabancılar gibi alım gücümüze uygun bisiklet ve de yedek parçalarını alabilecek miyiz?

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@Özgürpedal
Aksine yıllar geçtikçe bu durumlarda böyle devam ederse bugün 40 liraya aldığınız aynakol göbeğini 1-2 yıl sonra 70-80 liraya alırsınız en basitinden örnek vereyim 2017 haziran ayında mosso tca 735 tiagra 3700 tl tavaiye edilen satış fiyatı varken aynı senenin aralık ayında fiyat 4500 tl oldu.

• Beğen
Tepkiler: Anıl Erdoğan

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tuketicide hakli esnafta hakli...
Aynı sorun pek cok sektorde var:

Domatesin ureticisi “tarlada 20 kurusa verecegime cope atarım” diye bagirirken buyuksehir pazarlarinda kilosu 5 TL !?!

Araba almaya kalksaniz devletin vergininde vergisi ile kazanci, arabanin imalat ve Turkiye’ye ithalati sonrasi cikan fiyatindan daha fazla! Ama kimse galericiye demiyor “birader bu marka arabanin aynisi Avrupa’da 15.000 euro sen satiyorsun 40.000 euro”

Motorsiklet lastik ve parcalarında da var bu durum. Turkiye’de lastik almak istersin tekine derler 800 TL, Yunan Adasindan siparis gecersin gelir 100 euro = 470 TL

Yerli meshur alkolun litresi olmus 134 TL, yurtdisina ihrac edilen, nakliye + gumruk + o ulkenin vergisini yuklenen, senin uretimin ickinin aynısını oradaki dukkanda gorursun 17 euro = 80 TL

Sonra bisiklet saticisi ve bisiklet kullanicisi yesin birbirini...

Ulkenin vergi sistemi, gumruk sistemi, vatandasa, ureticiye, tuccara, son tuketiciye bindirilen fahis maddi yuk, kotu yonetim ve kokusmus sistem hic konusulmaz!

Daha yeni internete gecirmediler mi fahis vergiyi? Daha yeni bindirmediler mi yurtdisi alisveris limitlerine kisitlamayi? Dunyanin en pahali telekomünikasyonu bizde degil mi vergiler yüzünden? Elektriginden, dogalgazindan, akaryakitindan almazlar mi fahis vergi ve verginin vergisini? Butun bunlar uretim, nakliye, ihracat maliyetlerini arttirinca herseye zam gelmez mi?
”Ulkeden cikarlarsa kacarlar” korkusu ile en pahali pasaport bedeli bizde degil mi? Zaten bir sekilde kacip gittigi yeri kokutan bir takim “Turk” pasaportlu vatandaslar yuzunden ve muthis dış politikalarımız yuzunden vizesiz gidebildigimiz kac ülke var? Vize desen ayri maliyet bu nedenle...
Yerli mali derken sevgili vekillerimiz herseyin yabancisini almiyor mu kendilerine devlet kaynaklari ile?
Tarim ve hayvanciligi tesvik, tarim arazilerini koruma diye kamu spotu dondururken buralara TOKİ diken, Trakya’ya termik, Cekmece’ye kanal acmaya kalkarak arazileri talan eden biz miyiz?

Mevcut hukumete saldiriyorum sanmayin eskiden de boyleydi. Sagcisi solcusu cok fark yaratmadi bu ulkede halkin refahi ulkenin gelecegi icin... Sag veya sol degil, idealist durust vizyon sahibi liderler ve yoneticiler secilecek konuma gelemedi bu ulkede.

Su an farkinda olmayan varsa soyleyeyim savas ekonomisi var ulkede! Doviz, enflasyon, vergi yuku gittikce artacak bu donemde.

Saticinin iyisi kotusu var dogru ancak cogu isletme gibi pek cok bisikletcide krizi gecirip ayakta kalma cabasinda. Fiyat bisikletcilerin tek basina bindirmesinden degil, bu sebeplerden firliyor ulkeye giren urunde.

Biz son tuketiciler zaten hepten bitmisiz. Karnimizi doyuruyorsak ve uc kurus keyfimize harcayabiliyorsak kimden neyi ucuza alabiliyoruz ona bakmaya devam edecegiz...

Tepki
89
İsim
Galip
Bisiklet
Mosso
@runaway60

Kimse sadece karın doyurmaya çalışmıyor ben buna inanmıyorum. Herkes kazanacak herkes kar edecek. Ben açım diyen adam ya tembeldir, ya biyerlerde noksanlık vardır. Aileden yüklü borç kalmış adama boynum kıldan ince, ancak insanların karını sorgulamaktan önce içtiğimiz sudan ulaşımda yaktığımız yakıta, elektriklermizden bu yazıyı yazdığınız cihazın yurtdışı&yurtiçi vergiler ve kar dahil fiyatına kadar sorgulanması gereken çok şey var. O halde ben size 10 birime mal ettiğim ürünü 10,5 birime vereyim. Zarar ettiğim aylarda yada battığımda kim yanımda olacak? Siz olacak mısınız? 1 yıl sürümden kazanırım ya sonra? Piyasa o mala doyunca?
Hadi hepimiz dura-ace kullanalım. Daha hafif, üstelik malzeme daha az. Maliyeti düşük kardeşim auuvvv.