Sıcaklar bitene kadar gündüz bir daha asla...

aşırı sıcaklarda gündüz turuna çıkar mısınız?

• evet çıkarım

• hayır çıkmam

• kararsızım

• Toplam katılım
    77

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

sen çok yaşa kudret abi. takipçinim.

Scudo

KUTAY67

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Independent
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
sabah otogardan servergaziye cıktım, inişte buyuk yolu kullandım cok zevkli. ama aksam hava fenaydı.

Kobebryant

Daimi Üye
Tepki
386
İsim
Erdem
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Diğer
Bu Sabah Kitap aLmaya Gitmem Gerekiyordu CağaLoğLuna ( Okmeydanından ) .. Sabah Biraz TembeLLik Ettim , YayınevLeri 9'da AçıLıyor Bende O SaatLerde Orada oLuyorum NormaLde .. Bugün Saat 10'dan Sonra Çıktım Dükkandan .. KuLaksız Yokuşunda İnerken Km Sayacı iLk Kez 61 Km'yi Gösterdi Müthiş Bir AdrenaLindi :) .. Sirkeci'de AsLı BisikLete Uğradım , Kaskımı Tamire Vermiştim O'nu aLdım Ve Bir Başka Yerden aLdığım SuLuğuda SağoLsunLar TermaL SuLukLa DeğiştirdiLer ( Hakan Abiye SeLamLar ) .. KitapLarı aLıp Dönene Kadar ÖğLeni Geçti Saat 12'den Sonra Şişhane Yokuşunu Çıkarken TerLememiş Nerem KaLmıştı BiLemiyorum :p .. DoLapdere SheLL'e Kendimi Zor Attım , Lavaboda Kafamdan Aşağı Kendimi Ve Yeni Mataramı Yıkadıktan Sonra YoLa KoyuLdum .. Feriköy MezarLığının aLtından Okmeydan'ına Doğru Çıkarken KaLp Krizi Geçirirmiyim Acaba Diye Düşünüyordum :) .. Perpa'ya GeLdiğimde ( Tezgah Açıyorum Orada ) .. ŞöyLe Bir Karton BuLsamda Şu oLduğum Yere Yatsam Diye Düşünüyordum .. Abartısız SöyLüyorum Yarım Saatten FazLa SürekLi Terimi KuruLadım Ama Durmuyordu :) .. Uzun Lafın Kısası , N Demiş BüyükLerimiz ? '' Erken KaLkan YoL aLır '' ..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Pazar gununden beri bisiklet surmeye bir turlu cesaret edemedim. Sabah kalkiyorum, gunes dogdugu gibi yakiyor, vazgeciyorum. Saat 4 den sonra bakiyorum, km saati 36 derece gosteriyor, vazgeciyorum. Aksam 6 da bile firin gibi bir hava oluyor. En iyisi 7-8 den sonra cikmak ama o saatte de gunun yorgunlugu oluyor.

3 gun once doldurdum suluklari tura cikacagim diye, halen dolapta duruyor.

Tepki
3
İsim
Mehtap Yıldırım
Bisiklet
Orbea
Bazı dikkat etmemiz gereken noktalar var aslında. Bunları uygulayarak sıcaklarda sürüşümüzü biraz daha kolaylaştırabiliriz.

Bu linkte güzel bir şekilde açıklamamışlar.

(link)

• Beğen
Tepkiler: skaymaz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sıcak havada sürmek cilt sağlığı olarak kızarıklık ve ciltte yanma gibi problemlere yol açıyor.ayrıca sıcak havalarda sürmek kalp çarpıntısı da yapabiliyor kalp içinde zararlı yani.sıcak havalarda mecbur kalmadıkça kendimizi fazla zorlamamak lazım.

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen hafta izin günümde sabah 5'te uyanıp güzel bir kahvaltının ardından saat 6'da evden çıktım. Amacım 4saat içinde Antalya merkezden Kemer'e gidip gelmekti(ortalama 90km). Sıcak havanın iyice kendini hissettirdiği 10'dan önce evde olurum hesabı pek tutmadı. Giderken herşey çok güzeldi ancak dönüş yolunda ara ara ölüyorum sandım :) Bunaltıcı sıcak ve aşırı nem tahmin ettiğimden çok daha önce bastırınca son 20km işkence gibiydi. 750ml'lik 2 matarayı 3 kere doldurdum ekstradan yarım lt pet şişe su aldım yine de dindirmedi susuzluğumu. Eve gelince kısa süreli bir tiksindim bisikletten ama geçti neyseki Eylül bitene kadar bir daha asla gündüz binmem bisiklete. Antalya gibi bir yerde pek mantıklı değil gündüz bisiklete binmek

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Aşırı sıcak havada spor aktivitesi sıcak çarpması ile sonuçlanıyor. Bayılma aniden geliyor yani trafikte bisiklet üzerinde bayılmak ölümcül. Aşırı nemli hava, uzun yokuşlar esintisiz hava sıcak çarpma riskini artırıyor.
Sunuç
image.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yazın sıcak, kışın soğuk, ilkbaharda yağmur var, sonbaharda rüzgar serin esiyor... Ne zaman bineceğiz arkadaş bu bisiklete?
Çevremdeki insanlardan üsttekilere benzer tepkiler alıyorum sürekli. İnsanlar hareket etmemek için sürekli bahameler üretiyor. Herkes, herkesin gittiği yerlere arabayla gidip g.t g.te aşırı vasat piknikler yapıp evine dönüyor.
Bence kışın da, yazın da, bahar aylarında da bisikletin keyfi ayrı. Artık her şeyin bir çözümü var; kışlık bisiklet ceketini giyince dondurucu soğukta son derece rahat turlanıyor. Bence en keyiflisi yaz turları. Gündüzler uzun, ağaçlar meyve dolu, uygun bulduğun yerde denize dal çık. Sıcağı da dert edeceksek bırakalım bu işi.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kararsızım. Neden bunu seçtiğime gelecek olursam (link) gibi yarışlarda yeri gelecek öğle sıcağında da pedallayacak. Geçenler öğlen çıktığım sürüşte yerden yansıyan sıcak bir yandan yukarıdan gelen bir yandan tabiri caiz ise haşatımı çıkardı. Kendi adıma yazları iş saatine de bağlı olarak 17:30 dan sonrasını tercih ediyorum.

@Haggard1963 dediğiniz gibi 4 mevsimde de bindim yağmurda yağdı karda da sürdüm. Ama sıcak olayı bambaşka bir şey. Zaten vücutta sıvı kaybı var birde sıcağın etkisiyle katlanarak artıyor. Başlıkta sadece yazın sıcağında ne yapıyorsunuz demişler.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Haziran'da Kaş'ta yokuş tırmanırken bayılma durumuna geldiğim günü saymazsak problem yok, yazın sıcaklarda bisiklet gayet güzel sürülebiliyor.

Rüzgar zaten ısının çoğunu alıp götürüyor, sadece güneşe maruz kalmamak için önlem yeterli.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Şahsen sıvı alımına dikkat edince bir sıkıntı yaşamıyorum. Temmuz'da Fransa'da, Ağustos'ta İspanya'da 40+ derecelerde 5-6 saat etap geçiyorlar.

Hatta ülkemizdeki ilk Gran Fondo olan 2015 Veloturk Gran Fondo 40-45 derece arasında yapılmıştı, yüksek efora rağmen yüzlerce kişi içinde ciddi bir sorun yaşayan olmadı.

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sıvı kaybının önüne geçtikçe, beslenme aralarına dikkat ettikçe, vücüdumuzun güneşe maruz kalan yerlerini kremle koruduktan sonra geriye birtek psikolojik olarak hazırlık kalıyor, şahsen ben çıkıyorum ve şikayetim yok çünkü bilerek çıkıyorum... Diğer türlüsü İstanbul şartlarında sabah 05:00 ile 06:00 dan sonra ve akşam ise 16:00 dan neredeyse 23:00 saatleri arasındaki zaman dilimlerinde ((o da belli başlı rotalarda)) zaten trafik oluyor ve sıcağı trafiğe tercih edenlerdenim.... Yani işin en önemli kısmı sıvı kaybının önüne geçmek.. Gerisi psikolojik kişiye kalmış bir şey..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Vallahi adana sıcagında mecburi olarak bol yokuşlu 45km yol yapmıştım SAAT 11:00 - 12:00 Aralarında..
Geçen günlerde 45 derece saat 12 de iş yerine gelmek zorunda kaldım , vallahi yapacak bir şey olmuyor. Mesela şuan da iş yerindeyim saat 5 i bir geçsin çıkmayı planlıyorum şöyle 40 50 km..

,ha o 45 km de migdemin bulandıgını bayılacak kadar nabzımın orantısız oldugunu filan tam deli işiydi yani 2 gün baş agrusu çektim