Shimano SLX HD frenler nasıldır?

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar ben KRON XC150 bisikletimin çekiş sistemini olduğu gibi SRAM X9 X0 birleşenler ile değiştirdim.
Yalnızca aynakol Shimano SLX oldu.

Ben HD frene geçiş yapmak istiyorum ve Shimano SLX geçiyor aklımdan, ne dersiniz?
Hem SRAM XO kolların yanında parıldar diye de düşünüyorum.

Fren performansı nasıldır? MD'den sonra aniden yere kapaklanmak istemiyorum.
Biraz da hassas olsun, bastığım kadar dursun istiyorum.

Çevremdeki arkadaşlardaki HD frenler resmen intihar etmek için üretilmiş, ortası yok, ya sıkıyor ya sıkmıyor.
Sizce alırsam memnun kalır mıyım?

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gökhan Akkaya Merak etmeyin, SLX frenler oldukça rahat ve kullanışlıdır. Sürücüsünü üzmez. Tabi burda kullandığınız rotorda çok önemlidir. Çift kaplamalı rotorlar ve üç kaplamalı rotorlar vardır. Mesela SLX rotor üç kaplamaya sahiptir. SLX rotor kullanırsanız tutuş farklı, 2015 DEORE hariç önceki DEORE rotorlar ile tutuş farklıdır. Bu hususlara dikkat ederseniz kullandığınız üründen en iyi sonuçları alırsınız.

sefasahin

Aktif Üye
Tepki
88
Slx kullanmadığım için yorum yapamam ama hidrolik fren intihardır diyen arkadaşlarınızdan uzaklaşın bence.Aslında tam tersi,hidrolik fren daha çok güven veriyor insana.Ama marka takıntınız varsa eğer x0 kolların yanında slx frenler sırıtabilir.

• Beğen
Tepkiler: ismail.yüksel

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
SRAM'in HD fren seti olmadığı için mecburen Shimano veya Avid alacağım zaten.
Marka konusunda bir sırıtma olmaz diye düşünyorum, bakın şuan gidon tam olarak şöyle :

xo kollar.jpg

HD fren ihtihar diyen benim ancak bunu kalitesi frenler için diyorum.
Oranlama yapabileceğin bir HD fren arıyorum. Amacım yavaşlamak ise yavaşlatsın beni, basınca durmasın yani.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
hidrolik freni kullanmayan kişilere itibar etmeyin ağzı olan konuşuyor. en düşük seviye modeldeki bile hidrolik fren gayet yeterli seviyede çalışıyor slx,xt üst seviye deki fren sisteminin tutuşu muazzam
beni yanlış anlama ama xc150 gibi bir bisiklete neden bu kadar üst seviye parça aldınız acaba çünkü diğer parçaları maşa jant lastik kadro bunları değiştirmek için çok para harcamanız gerekecek

alpG

Üye
Tepki
3
İsim
Alp
Melih bey'e katiliyorum Sadece o sram x0 vites kollari bile bisikletin değerine denk.Sizce de bu işte bir terslik yok mu? :)

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Abilerim, arkadaşlarım çok haklısınız ancak ben stajyer öğrenciyim :) XO kollar kullanıyor olmam bile çok iyi bir şey aslında :)
Gücümün yettiğince yeniliyorum bisikletimi. Kadro ve maşayı sona bırakacağım çünkü dediğiniz gibi yüksek bütçe istiyor.
Şuan için sırada HD frenlerim var. Daha sonra iskeleti oluşturan yapılara geçeceğim.

SLX alırsam aşağıdaki diskler sıkıntı yaratır mı sizce? Şuan kullandığım mekanik diskler rezalet, rotarı da rezalet olabilir bence?

rotar.jpg

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
Slx hd fren sistemi kullanıyorum ve oldukça başarılı bir sistem olduğu kanısındayım. Rotor olarak avid 180 mm lik rotorunu kullanıyorum ani duruşlarda lastiği kaydırmadan ciddi şekilde kaliteli bir performans sunuyor

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Anlaşılan rotorlara da biraz para gidecek :)

Efe Cycler

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Efe Çetin
Bisiklet
Salcano
Kızılcahamam U17 birincisi bile shimanonun en alt seviye frenlerini kullaniyorken Slx size hayli hayli yeter

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@Efe Cycler
Bence birinci olabilmesi için frene dokunmaması gerkeiyor, bu yüzden boş yere para harcamamış olsa gerek :)

Arkadaşlar ben KRON XC150 bisikletime en fazla kaç mm rotor takabilirim?
160 180 200 rotorlar var, bunları destekleyip desteklememe durumu fren kaliperlerime mi yoksa maşama mı bağlı?

Erhan81

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Cannondale
@Gökhan Akkaya deore m615 yeni serı fren kullandım o bile harika bir performans sunuyor m615 de ice tech rotor ve balata destekli dşün ki slx in performansını sen :)

• Beğen
Tepkiler: Güncemden

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Gökhan Akkaya örnek kaliper 200 e kadar izin vermiştir ama senin maşan 180 de sınırlıdır uyumsuzluk olur önce maşayı araştır kaça kadar müsade ediyor sonra alacağın fren sistemine bakarsın :)

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya

GORKEMBEK

Üye
Tepki
2
İsim
Görkem BEKTAŞ
Kendim kullaniyorum daha iyisi mutlaka vardır fakat benim kullandiklarim arasinda en iyisi

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar fren setini almama 1 hafta kaldı, ikinci el olarak SLX'e rakip veya daha iyi diyebileceğimiz bir rakip var mı? AVİD tarafından falan?

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@Gökhan Akkaya Diğer konuda cevap verdim ama avid ve shimano kullanmış biri olarak söylüyorum shimano nun rakibi yine shimano slx xt ve xtr birbirlerinin rakipleri bence ama daha üst seviyelere giricem dersen maguralar inanılmaz birde shimano zee ve saint var ama sanırım türkiyede henüz yok.

Bu arada rotor tamamen maşa ile ile alakalı maşan izin veriyorsa takarsın ama genelde alt seviye maşalar en fazla 180lik rotora izin veriyor.
Adaptörler ile hallediyorsun 140,160,180,200 olayını ne istersen

SLX fren seti alısan rotorlarınında slx olmasında fayda var ki ayrıca alt seviye rotor kullanırsan performans gözle görülür düşüyor

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Ben o zaman hiç zorlamadan SLX ile yoluma devam edeyim. Çünkü Avid tarafında da sizin belirttiğiniz Juicy gözüme çarpmıştı.
Son olarak temiz bir SLX fren seti için ( rotorsuz ) en fazla kaç TL ödeyeyim? 350TL'ye falan çok temiz SLX gördüğüm oldu kutusunda, fazla mı sizce?

five

Part time turcu
Tepki
3.957
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Bisikletimin (Giant Xport 0) üzerinde SLX HD frenler vardı aldığımdan beri sadece pad'leri değiştirdim. Fren dozajı muhteşem. Uzun ve dik inişlerde, ani frenlemelerde çok faydasını görüyorum. Hiç yormuyor.

Tavsiye ederim.

Kazasız ve keyifli turlar

five