Shimano Nexus hakkında sorular

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.434
Bisiklet
Ghost
Gost kros1100 sahibiyim ve yağmur -çamur sonrası temizlik derdi , vites ayarı bozulunca seyrettiğim videolara rağmen ayarını yapamadım ,mecbur bisikletçinin yolunu tutacağız, bu sorunlardan dolayı başlıkta sözünü ettiğim sistemle ilgili sormak istediklerim var:
1- nexus 8 set hangi parçalardan oluşur ve setin tamamını almak zorunda mıyım mesela fren kollarını da değiştirmeli miyim daha net bir ifadeyle gost krosun hangi parçaları değişmeli?
2-montajını sıradan bir bisikletçi yapabilir mi?
3-aynakolun dişli sayısı standart mı yoksa daha fazla sürat için daha büyük aynakol kullanılabilir mi?
yazıya başlarken aklımda daha fazla soru bulunduğunu sanıyordum fakat galiba hepsi bu..

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dostum nexusun kendi aynakollari var. Ben nexus 7 kullaniyorum, nexus aynakol ile, 33 yada 34 takili olmasi lazim bir de 37-38 disli secenegi vardi. Montajini bu isi daha once yapmis bir bisikletci yapabilir ama ona uygun jant orulmesi vs. iyi bir bisikletci olmasi lazim. Burada asil dikkat edilmesi gereken kadro kulaginin acisi. Ona uygun washer denen bir parca var, o takilmali. Gergi de takilmali bisiklete. Bunlarin haricinde, gobegin disindaki dislilerin oranlari ile oynanabiliyor.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
1- Nexus 8 set halinde veya ayrı ayrı satılıyor. Yani aynakol, fren seti, göbek ve vites değiştirici şeklinde yahut; göbek ve vites değiştirici şeklinde. Frenleri ve aynakolu başka marka yapsanız da olur. Fark etmez.
2- Montajını forumdan bir arkadaş kendi yaptı. Sizin anladığım kadarıyla fazla bilginiz yok. En iyisi bisikletçiye yaptırın
3- Nexus aynakol 42 dişli. Arka 18 veya 21 dişli. Satın aldığınız sette zaten gereken hız oranlarına göre dişli sayısı oluyor.

Bu konudaki diğer bilgiler için aramanın gücüne veya şu tecrübelerime bakabilirsiniz:
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@MehmetAliB.
Bir duzeltme yapayim, nexus aynakol 42 disli secenegi olup olmadigini bilmiyorum ama 38 dislidir. Ben 38 disli kullaniyormusum. Arka 18 disli halinde cikti benim setimde, ben 21 e cevirdim.

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.434
Bisiklet
Ghost
@MehmetAliB.
cevabınız için teşekkür ederim nitekim bu konuda araştırma yapmaya başlayınca ilk olarak karşıma sizin değerlendirmeleriniz çıktı fakat linkini paylaştığınız mesajdan şimdi haberdar oldum , şimdi sizin ve sayın Yönlüer in cevaplarınız ışığında aklımda beliren yeni soruları yöneltmek istiyorum:
1- yukarda söz edilen washer ve zincir gergisi sete dahil değil midir yoksa bunlar uyum sorunu yaşayan kadrolar için midir, gost kros 1100 için bir uyum sorunu yaşanması muhtemel midir?
2-bu durumda benim sadece göbek ve vites değiştirici almam yeterli midir?
3- bu konu ile iilgili başka bir yazınızda turlarda hız bakımından yetersiz kaldığı için linkteki paylaştığınız değişikliği yaptığınızı belirtmiştiniz, fakat linkte yokuş performansı için yaptığınızı belirtiyorsunuz , doğru anlamak için soruyorum böyle bir değişiklik her iki amaca da hizmet eder mi?

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
1- Zincir gergisi zincir uzunluğu tam denk gelirse şart değil. Benimkinde yok mesela. Zincir uzunluğu tam denk gelmezse zincir bakla sayısını azaltır çoğaltırsınız. Veya arka veya ön dişli sayısında oynama yaparsınız;) washer'in ne olduğunu bilmiyorum. Eğer arkadaki halkalardan biriyse veya vites değiştiren arka parçaysa göbekle beraber geliyor.
2- Evet. Yukarıdaki cevaplara bakınız.
3- Evet. Arka dişli değişimi sadece yüklü turlardaki uzun yokuşlar için gerekli.

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Karda kışta rahat rahat bineceğim bir bisiklet toplayacağım, vites olarak Shimano Nexus 7-8 kullanacağım. Kullananlara birkaç sorum olacak:

1- 38/21 dişli kombinasyonu ile 1.viteste 50-60 kadans ile kaç km sürate ulaşabilirim?
2-Bunlara HD fren takılabiliyor mu?
3-Bunları satan güvenilir bir yer önerebilir misiniz?
4-Normal bir bisiklete takmak için hangi değişiklikleri yapmalıyım?

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@thekingofbikes Ben bisikletimi nexus 3 ten nexus 8 e yükseltmiştim bence sizde nexus 7 den ziyade nexus 8 li sistem toplarsanız daha iyi olur çünkü vites aralığı daha geniş endeki sistem kontra frenli olduğu için disk frene ihtiyaç olmuyor ama kontrasız sistemde disk frenli modeli varmı bilmiyorum ben sistemi Konya Özceylan bisiklette yaptırmıştım bende düzgün esnaf izlenimi bıraktılar.Ben bisikleti 42/21 oranında kullanıyorum yokuş ve hız olarak memnunum benim gibi kondüsyonu düşük biri düz yolda 8. viteste 35 lerin üstüne çıkabiliyor ama kondüsyonu yüksek biri çok rahat bu süratin üzerine çıkabilir.

• Beğen
Tepkiler: Fireblade

rodya

Daimi Üye
Tepki
908
İsim
Berkay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@thekingofbikes
isveç ziyaretimde HD frenli bir versiyonunu kullanmıştım.

• Beğen
Tepkiler: Fireblade

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
@hidromek
Hocam daha önce bende 3 vites kullanıyordum hatta markası Sturmey Archer diye bir marka. Yokuş yukarı 1.vites çok yetersiz geliyor, 3.dişliye sadece rampa aşağı arıyordum. Bu yüzden 7 ya da 8 vites tercih edeceğim.

Bunları her kadroya takabiliyor muyuz? Eski bir kadro bulup takacağım.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@thekingofbikes Benim bisiklette orjinalinde Nexus 3 lü sistem olmasına rağmen Nexus 8 li göbek daha geniş olması sebebiyle tekerleği kadroya biraz zorlayarak takıyorum ama sonuç olarak takılıyor ve sürüşte bir problem yaşatmıyor.Bu arada Nexus 8 in yokuş performansı Nexus 3 e göre çok daha iyi

Guveng

Üye
Tepki
0
İsim
Güven gönüllü
Bisiklet
Beldeyama
@MehmetAliB.
Arka dişliyi 28 yapabilir miyiz?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Guveng
Bildiğim kadarıyla Shimano'nun sattığı en büyük arka dişli 23'lü. Daha büyüğüne ihtiyacınız olmamalı diye düşünüyorum, 33T aynakol ile kullanıldığında en küçük vites oranını olarak 0,75 civarı bir değer elde ediyorsunuz. Yüklü tur bisikleti ile Mortirolo'ya tırmanmayacaksanız yeterli olmalı...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Vites sayısı3811
Toplam vites aralığı%177%306%409
Ortalama vites adımı%33%17%14
Dişli oran aralığı0,75 - 1,30,527 - 1,6150,527 - 2,153
Dişli inç aralığı58 - 10338 - 10229 - 118
Kazanç oran aralığı2,8 - 7,61,6 - 7,51,4 - 5,6

Sturmey Archer R-SRF 3
3 hızlı dahili dişli poyra
Shimano Alfine SG-S501
8 hızlı dahili dişli poyra
Shimano Alfine SG-S700
11 hızlı dahili dişli poyra

böyle bir karşılaştırma buldum belki işinize yarar. nexus değil gerçi alfine.

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
Şurdaki tabloda vites aralıkları verilmiş.

(link)

Nexus 7 %244
Nexus 8 %307
Alfine 11 %409
Rohloff %526

Normal vitesli bir bisikletteki ruble karşılıkları şöyledir diyebilir miyiz?

Nexus 7: 11-27t
Nexus 8: 11-34t
Alfine 11: 11-44t
Rohloff: 11-58t

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@Murat B.

Aynakol 33 lü, arka dişli 23 lü olduğunda çıkamayacağınız yokuş yoktur diye düşünüyorum. Ben bu kombinasyonla sürdüm bir süre. 8. vites yeterince hız üretmiyor. tek sıkıntınız bu olur.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@hgercek
Aktarıcılı vites sistemindeki karşılıkları bulmak için, arka dişli sayısını göbekten vitesin oranlarına bölmeniz gerek. 19T kullandığınızı varsayarsak:
Nexus 7: 12-30
Nexus 8: 12-36
Alfine 11: 9-36
Rohloff: 13-68
Gibi dişliye karşılık gelir (Tüm değerleri en yakın tam sayıya yuvarladım).

Nexus ile 17-18T, Alfine ile 24T, Rohloff ile de 16T dişli falan kullanırsanız sizin yazdıklarınıza yakın değerler elde edersiniz.

• Beğen
Tepkiler: hgercek

eybabi

Üye
Tepki
0
İsim
Mesut K.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
@hgercek
Aktarıcılı vites sistemindeki karşılıkları bulmak için, arka dişli sayısını göbekten vitesin oranlarına bölmeniz gerek. 19T kullandığınızı varsayarsak:
Nexus 7: 12-30
Nexus 8: 12-36
Alfine 11: 9-36
Rohloff: 13-68
Gibi dişliye karşılık gelir (Tüm değerleri en yakın tam sayıya yuvarladım).

Nexus ile 17-18T, Alfine ile 24T, Rohloff ile de 16T dişli falan kullanırsanız sizin yazdıklarınıza yakın değerler elde edersiniz.
Hocam biraz yeniyim bu konularda, carraro troya almayı düşünüyorum da.

KRANK TAKIMI
ALÜMİNYUM 48T
ARKA DİŞLİ
SHIMANO 19T
VİTES KOLU
SHIMANO NEXUS 7-VİTES

Bu rakamlarla nexus 7 için, yokuşlarda kolaylık sağlaması için 48/30 = 1,6 gibi bir oran elde ediyorum, carraro flexi 108 alsaydım 52/32 = 1,625 elde edecektim. Bu durumda yokuş için düşündüğümüzde troya daha mantıklı görünüyor değil mi ?
Yanlız bu nexus 7 için 12-30 karşılığını nasıl bulduğunuzu anlayamadım, bu konuda da aydınlatabilir misiniz ?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Hocam biraz yeniyim bu konularda, carraro troya almayı düşünüyorum da.

KRANK TAKIMI
ALÜMİNYUM 48T
ARKA DİŞLİ
SHIMANO 19T
VİTES KOLU
SHIMANO NEXUS 7-VİTES

Bu rakamlarla nexus 7 için, yokuşlarda kolaylık sağlaması için 48/30 = 1,6 gibi bir oran elde ediyorum, carraro flexi 108 alsaydım 52/32 = 1,625 elde edecektim. Bu durumda yokuş için düşündüğümüzde troya daha mantıklı görünüyor değil mi ?
Yanlız bu nexus 7 için 12-30 karşılığını nasıl bulduğunuzu anlayamadım, bu konuda da aydınlatabilir misiniz ?
Teker çaplarının aynı olduğunu varsayıyorum, düşük oran ile daha kolay yokuş çıkarsınız.

12-30 şeklinde hesapladığım eşdeğer dişli sayılarına gelince. Dişli sayısı ile göbekten vites oranını çarpacaksınız. 7'li Nexus'un vites oranları 0.632 ile 1.545 arasında. Dolayısıyla 19T dişli takılı ise en büyük vitesi 19 x 0.632 = 12'ye, en küçük vitesi de 19 x 1.545 = 29.4'e denk geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Yoldakiseruven