Shimano HD Frende Bunu Yapmayın

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar site içinde genel olarak konuları dolaşarak yaptığım hatalardan bahsedeceğim.Çok uzatmayayım:
Shimano frenime öncelikle Salcano Yetkili servisi DOT yağı koydu. Kapak çatladı. Sitedeki paylaşımları okununca yeni kapağıma da DOT koymaya karar verdim. Gittim DOT yağı aldım.
Daha koymadan yeni kapak da çatladı.(eski kalan DOT yağın ve yetkili servisin hazne kapağını fazla sıkması yüzünden olduğunu düşünüyorum.)
Neyse yeni yedek parça aldım. Sitede dolaşırken arkadaşların mineral hidrolik direksiyon yağı önerisine uyarak ondan aldım. Frenlerin içine koydum. Çok şükür kapak çatlamadı ama direksiyon yağı çok kalın olduğu için fren sertleşme yapıyor. Yağmurdan kaçarken doluya tutulduk. Anlayacağınız uç beş kuruşun hesabını yapmaya gerek yok. Alın markslısını.

Scudo

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
olay shimano ile,üçün-beşin lafı ile alakalı değil hocam, malesef hem sizde hata var hemde o servis olduğunu iddia edip bisiklet teslim ettiğiniz adamda.1) kesinlikle mineral yağ kullanan frene dot yağ koyulmamalı. 2) kapak çatlamasının yanlış türde koyulan yağ ile alakalı olduğunu sanmıyorum, kapak çatlatacak kadar zarar verecek bir sıvı değil.3) direksiyon hidroliği kullanılabilir ama her markanın ürünü bir değil, total LHM+ modeli shimano yağ ile çok yakın yoğunluk değerine sahip, muhtemelen siz direksiyon yağının uygun olduğunu duyunca hiç araştırma yapmadan bulduğunuz ilk yağı aldınız diye düşünüyorum bu nedenle frenler sertleşmiş olabilir.Bu arada hidrolik frende shimano mineral yağ,xlc mineral yağ,musluk suyu,bebek yağı gibi birçok farklı madde kullandım, hepsinden de memnun kaldım(musluk suyu kışın donuyor, biraz antifriz eklemek gerekiyor :koptum:)

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Tuurok salcano servisinin shimano frenlere dot konulmayacağını bilmesi gerekir. Hakkınızı arayın. Sitede gördüğünüz paylaşımlar neler peki?

Tepki
59
İsim
Serdar
Bisiklet
Mosso
İndirimde bulabilirsem slx fren seti almak istiyorum sizce nasıldır?

zagnos

Üye
Tepki
66
İsim
Yavuz hasan
Bisiklet
Carraro
Ne alengirli bir işmiş bu disk fren ben gereksiz bir özellik olduğunu düşündüğüm için tercih etmemiştim ne varsa v frende var durmuyor ama çıkarttığı ötme sesinden milleti ürkütüp yolu açıyor en azından :)

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@Neil deGrasse Tyson Sana güvenip lhm alsam pişman olur muyum?:)

@Mustafa Zeybek Adam zaten salcqnodan gelen talimatın o olduğunu söylüyor. Ne kadar doğrudur bilemem. Bir başka servise gittim olayı anlattım, adam : " DOT koyacak, başka ne koyacak tabii" şeklinde bir çıkış yaptı. Bir de bu adamlar genellikle motosiklet servisliği de yapıyor. O yüzden de kullanıyor olabilirler

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Tuurok umarım sadece kapak çatlamasıyla kurtulursunuz. Bence yağdan dolayı kapak çatlamaz, çatlayacak olsa bile kapaktan önce başka bir yerde sorun çıkardı.

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@Mustafa Zeybek Bilmiyorum, kapağı çatlattığını düşünmenin sebebi elime bulaşan az bir miktar yağ ile süt dolu poşede dokunduğumda saniyeler içinde poşedi delerek sızdırmaya başladı.

Lhm plus da shimano yağ kadar pahalıymış hani:) Lhm yi de denemek istiyorum. :pet şişe ile 50 ml kadarını benimle paylaşabilecek Ankarada ikamet eden arkadaş varsa gelip alabilirim:D

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
shimano uzun zamandır kullanmıyorum hatta hayatımda 1 yıl kullandım. Dot yağına geçti mi bilmem ama yıllardır shimano o meşhur mineral oil ' lerinden vazgeçmediler diye biliyorum. O nedenle birinci hatalı olan kişi araştırmamış olarak sizsiniz. Sizin servisten şikayetçi olmanız lazımken aynı hataya devam etmişsiniz. Olsun hatalar öğrenmek için vardır. Siz o sistemi güzelce temizleyin minerale devam edin. Shimano iyidir bir avidci olarak yazıyorum bunları da.

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@Emre Nakipoğlu Hocam Salcano ya mesaj çektim cevap vermediler. Kapaktan dolayı bilirkişiye gösterdim yağdan olmaz dedi. Daha ne yapayım.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Tuurok salcano'ya yetkili servisiniz frenlerime yanlış yağ koydu diyebilirsiniz. Bir şey çıkar mı bilmem ama denemek gerek.

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@Mustafa Zeybek Mesaj çektim cevap vermediler. Üstelik çoğu servis böyle yaptığına göre Salcano bence bu durumun farkında

@zagnos Ötme sesi çıkarmaması lazım. Sizinkinde de bir problem olabilir

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Hemen her Shimano fren kolunda "Mineral Oil" ibaresi vardır. Shimano'nun tüm hidrolik disk fren setlerinde mineral yağ kullanılır.

Sizin başınıza gelen olayda Salcano servisinin bariz kusuru var. DOT sıvı konulan fren kolunun, hortumlarının ve kaliperin komple değiştirilmesi gerekiyor. Firmayla iletişime geçip durumu anlatın ve setin komple değişimini talep edin. Firma değişimi kabul etmezse, tüketici hakem heyetine başvurun.

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
hocam en iyisi 1 litrelik shimano yağ alın canınız sıkıldıkça yağ değiştirin:koptum: 1 litrelik şişe 65 tl civarıydı veya bir arkadaşınız ile ortak alın yarı yarıya, çok uyguna gelmiş olur.hatta gerekli yağ değişim kitini de aliexpress gibi sitelerden alabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Tuurok

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Altuğ
Hocam Salcano kırılan kapağı bile değiştirmekten imtina ediyor, yeni kol mu verecek. Hakem heyetine de başvurdum. Bilirkişi diye oto aksesuarları ile ilgilenen birini verdiler. Adam yağdan birşey olmaz diye tutturdu. Ne yapayım:(

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur