Shimano deore vites kolu sikintisi

kerse244

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Carraro
Selam arkadaşlar. Bende deore li kron xc 3000 var. Bugün bisiklete bindiğimde sağ vites kolu alt taraftaki yani baş parmak ile baskı uyguladığım kolun geri gelmediğini fark ettim. Vites atıyor onda sıkıntı yok. Ayrıca işaret parmağına denk gelen kolda da sıkıntı yok. Sorun ne olabilir ve nasıl giderilebilir. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?:rolleyes:

Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
Vites kollarının içinde yaylı bir makara sistemi bulunur. Sanırım bu makarayı kola bağlayan noktada bir sıkıntı var. O bölgede bir tırnak vs. kırılmış olabilir.

Eğer fiziksel bir hasar varsa tamiri zor görünüyor. Ancak kolun içini açıp, WD-40 ile önce sistemi yağ ve kirden arındırıp, sonra yine sprey bir yağlayıcı ile yağlama yaparak deneyebilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhabalar Mehmet bey,
Baş parmağınızla kullandığınız kolun altında bir vida olacak, o vidayı çeyrek tur gevşeltin sorun düzelecektir.

kerse244

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Carraro
Sorunu çözmüştüm arkadaşlar, Ali beyin dedeği gibi çözülmüştü. Kapağı açıp içine baktım sıkıntı yok gibiydi. Test ettim sıkıntısız çalıştı. Yinede wd 40 sıkıp kapağı taktım. Birde baktım yine aynı sorun. Kapak vidasını biraz gevşetince sıkıntı kalktı. Yalnız 10 aydır sıkıntısız çalışan sistem nasıl olduda vidadan yana sıkıntı verdi. Bunu anlayamadım.İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@kerse244

Merhaba. Çoğu zaman vites kolunun mekanizması ile kapak arasına giren tozdan kaynaklanabiliyor. Vidayı gevşetmek de çözüm açıp sistemin içini, kapağın içini temizlemek de çözüm. Sorunun çözülmesine sevindim..

• Beğen
Tepkiler: kerse244

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kerse244
Sorunun çözüldüğüne sevindim. Bazı sorunlara bende anlam veremiyorum ama sihirli bir el bozuyormuş gibi bir hissi oluşuyor bazen :)
Takılmayın derim.
Saygılar.