Sele Uzunluğu ve Sele Yüksekliğini ölçmek ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Yol bisikleti selesi kullanıyorum bisikletimde fabrika çıkışı olarak sele bulunuyor. Fakat seleler uzunluklara göre değişiyor ve bu uzunluğu neye göre ayarlıyoruz. Mesaneye göre mi ? Sürüş amacına göre mi ? Nedir ?
Birde sele yüksekliği ölçmekle ilgili sorum var Seat Tube Length denen sele yüksekliği mesafesini göbekten sele raylarına kadar mı yoksa göbekten oturduğumuz kısma kadar mı ölçüyoruz ? Teşekkürler...

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Seat Tube sele borusunun bağlı olduğu boruya deniyor. Seat tube length ise bu borunun uzunluğu (merkezden merkeze [c-c yani center-center] veya merkezden üste [c-t yani center-top]). Yani şu ölçüler;
http://www.bikecad.ca/faqFiles/seat_tube_length.png

Uzunluk olarak da, genellikle genişliğine göre ayrılıyor ama sanırım Fizik uzunluğuna göre de bir ayrım yapıyor.
Genişlik ile alakalı olan sizin oturga kemiklerinizin (sit bones) arasının uzunluğu.Nasıl ölçüleceği burada anlatılmış (link)
Yine emin olmamakla beraber uzunluk ise esneklikle alakalı. Onu da buradan bulabilirsiniz; (link) .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Evet Edip bey genişlik ile ilgili olan yazıları okudum. Fizik sitesindeki resmi bende gördüm. Genişilk konusunda sorun yok fakat uzunluğu nasıl belirliyoruz.
Sele yüksekliği ölçümü olarak da demek istediğim göbekten oturma yüksekliğini nasıl ölçümünü yapıyoruz ? Bu uzunluğun adını tam olarak bilmiyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Okudum tekrar, esnekliğiniz sele uzunluğu ile alakalı. Eğer Fizik'in sitesindeki "Snake" iseniz uzun seleler daha uygun(muş) vs..
Sele borusu uzunluğunu konusunda ise, eğer istediğiniz sele borusu uzunluğunu doğru ayarlamak ise;
Seleye oturup pedal en alt konumdayken pedala "topuğunuzla" bastığınızda bacağınız düz ve gergin olmalı;
https://www.canyon.com/img/supportcenter/437_detail.jpg

Veya pedala normal bastığınızda alt bacağınız ile üst bacağınızın arasındaki derece 25-30 arası olması gerekiyor;
http://s26.postimg.org/llkicfb89/rsz_bike_fitting_proper_seat_height.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Evet anladım Snake'lere daha uygun bir fiziki yapım var eğilince parmaklarım ayaklarıma dokunuyor.
Sele yüksekliğinde sorun yok ayarlamaları resimlerdeki gibi yapıyorum. Benim istediğim göbekten seleye ölçümü yapmak Selenin göbekten yüksekliğini öğrenmek istiyorum amacım bu ? teşekkürler tekrar...

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
:) anlaşamadık demek ki :)
Öyle bir ölçüm yapmadığım için o konuda bir şey diyemeyeceğim ama tahmin yürütmem gerekirse muhtemelen sele raylarına kadar olan ölçüdür diye düşünüyorum :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
:) Evet biraz öyle oldu ama anlatabildiğime sevindim bir yabancı sitede görmüştüm de kadro boyları için göbekten-seleye kadar uzunluklar verilmişti. İlk defa rastladığım bir bilgiydi o yüzden burda da böyle bir konu açmak istedim. Raylara göre olmasının sebebi sanırım ray ve oturma kısmı arasındaki mesafenin marka yada modele göre değişmesinden kaynaklanmasıdır sanırım. Belki yine düşüncesi olan arkadaşlar paylaşır . Teşekkürler Edip bey..

mesut...

Üye
Tepki
21
selenin üstüne düz bir tahta konulup o tahtadan itibaren aşağıya doğru ölçmeniz gerekir aynı zamanda o tahta üstüne koyacağınız su terazisi ile selenin yere tam paralel olmasını sağlayabilirsiniz. bende böyle biliyorum.