Sele tavsiyeleri

Suphi3434

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
Suha
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bayan selesi ile erkek selesinin farkı nedir?

(link)

Scudo

Linwelin

Üye
Tepki
117
İsim
Eren
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Suphi3434 pelvis boşluğu kadınlarda daha geniş, tuber ischiadicum dediğimiz (halk arasında popo kemikleri) çıkıntılar daha dışa bakıyor. Bu da kadın kalçasını erkekten daha geniş yapıyor. daha pelviste farklılıklar var da bu kadarı aydınlatmıştır diye düşünüyorum.
6DB165BA-0D53-4941-8530-140C9D6CD526.jpeg

Akbulut

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Gökhan Akbulut
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Merhabalar,

Kemik ölçümü 120geliyor yaklaşık genelde +15/20 eklenir deniyor yani 140 diyelim, beğendiğim bir sele var 150mm seçeneği var en düşük bu seleyi kullanabilirmiyim deneme şansım olmadığı için soruyorum teori nedir illa +20mm mi olması gerek biraz daha büyük olabilir mi?

Teşekkürler.

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
791
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)
bu seleyi kullanan var mı?veya alternatif olarak öneride bulunabilecek kimse?

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
964
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
@Akbulut
Bence seleye temas eden oturma kemiklerimiz hizasında az daha genişlik olmasının bir zararı olmaz.

@a.erkan
Pro Stealth kullanıyorum tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Akbulut

Akbulut

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Gökhan Akbulut
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Fizik Tempo Argo R5 ve Specialized Power Comp arasında kaldım,

Birde Power selelerin çeşitleri çok, Comp / Ark / Expert aralarında ne fark var fiyatları da birbirine yakın, dışarıdan aynı gözükse de geometrik olarak farklılık varmı yoksa konformu farkediyor ?

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818

Birde Power selelerin çeşitleri çok, Comp / Ark / Expert aralarında ne fark var fiyatları da birbirine yakın, dışarıdan aynı gözükse de geometrik olarak farklılık varmı yoksa konformu farkediyor ?
Comp ile Expert arasında ağırlık farkı var. Expert'in rayları titanyum, Comp'un alaşım. Ark'ın ise şekli farklı.

• Beğen

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.449
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Fizik aliente r3 karbon selemden memnun kalamayınca power seleye karar verirmiştim,yurtdışı fiyatlarıyla aktif pedalın fiyatları (120$)birbirine yakındı,bende alırken çok araştırmıştım,aktif pedal şubesi yaşadığınız yerde varsa zaten oturma kemik mesafenizi orada ölçülüyor,ona göre 142mm 155mm hangisi uygunsa ve sürüş stilinize göre tespit yapılıyor.Power seleden memnun kalmayan çok az kişi var.

Jacksochi

Üye
Tepki
78
İsim
S. Kaan Özkaya
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Comp, expert, s-works serinin seviyeleri, malzeme kalitesi artıyor ağırlık düşüyor. Arc ise powera göre daha küçük kanallı, powerda yaşanan bacağın arkasının seleye sürtmesi problemini çözmek için geniş kısmının aşağı doğru daha kıvrımlı olduğu yeni model.
Sele genişliğini oturma kemiklerinin genişliğine göre ölçmek sıkıntılı bir süreç, bisiklette dik oturmuyoruz. Ne kadar agresif pozisyonumuz varsa, kalçamız dışa ne kadar dönükse kemiklerin oturduğumuz yeri o kadar daralıyor. Bu ölçüme göre 155+mm sele kullanması gereken biri pro stealth gibi büyük oluklu, geniş burunlu bir seleyi 135mm alıp agresif bir pozisyonda burnuna yakın oturarak rahatça kullanabilir.

• Beğen

onatt

Üye
Tepki
55
İsim
M. Turhan
Başlangıç
1965—66
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
İyi günler, 110 mm kalça kemiği genişliğim var, kesikli PRO Griffon'u araştırıyorum ama sele hakkında bilgisi olan varsa bir kaç bir şey sormak isterim. Şimdi, arada sırada agresiflik de var ama çoğunlukla konfor peşindeyim (genellikle hoodlarda sürüş yapıyorum). O yüzden sizden ricam selenin üst genişliğinin, benim 110mm ölçümle en çok rahat edeceği boyutu sormak istiyorum. Yani mantık olarak tabi üstüne 20mm ekleyin diyorlar ama, her selenin üst yüzey yapısı aynı olmadığı için, daha önce kullanan var mıdır diye bir yoklamak istedim. 132 mi yoksa 142 mi daha mantıklı olur acaba? Ve tabii yerine tavsiye edeceğiniz bir sele de varsa yine kesikli tercihen, bilgilere açığım. Teşekkürler şimdiden.

• Beğen
Tepkiler: Ekincan

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.449
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
onatt
Eğer kemik mesafeniz 110mm ise 132 daha iyi olacaktır çünkü 142mm alırsanız,sizin ölçülere büyük olacağından bacak bitiş bölgenize sürtme yapacaktır,bazen şöyle bir yanılgıya düşüyoruz,eğer sele geniş olursa daha rahat ederiz zannediyoruz ama yanılıyoruz,düşünün 2 3 saatlik sürüşünüzde sürekli pedal çevirirken belki binlerce kere aynı hareketi yapıyoruz ve sele sizin ölçünüze büyük ise sürtünme fazla olacağından ağrı,pişik,tahriş gibi olaylarla karşı karşıya kalacaksınız,edindiğim tecrübe bu kadar ama yinede sele işi karmaşık bir iş,bisikletten soğumanıza yada tutkuyla devam etmenizde en kritik nokta,o yüzden profesyonel yardım tavsiye ederim en azından aldığınız yere danışmanız doğrusu olur.

onatt

Üye
Tepki
55
İsim
M. Turhan
Başlangıç
1965—66
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
İzmir'de bu konuda yardımcı olacağını düşündüğünüz bir bisikletçi var mıdır acaba? En azından sunduya kesinlikle gitmeyeceğim kesin çünkü bir daha.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.449
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
onatt
Girnede aktif pedal var,ama orası speciazeled power satıyor,ölçü olarakta power seleler en küçüğü 142mm diye biliyorum,kemik ölçümünüzü yapıyorlar ona göre yönlendiriler en azından,Nail diye bir arkadaş var yardımcı olur.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin ve onatt
Tepki
7
İsim
Kıvanç
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Yıllar sonra şu ucuz yollu seleyle pedli tayttan kurtuldum.

US $14.82 53% OFF|Batı bisiklet bisiklet eyer nefes PU deri Hollow yastık rahat yol MTB bisiklet selesi jel + poliüretan darbeye dayanıklı|Bisiklet Selesi| - AliExpress

251164 dosyayı görüntüle
cidden o kadar işe yarıyor mu 🤩

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@kivancozturk Hocam ölçüler tuttu demek ki bende işe yaradı. :D
O ara Brooks almayı çok istemiştim ama malum Brooks parasıyla bu seleden yaklaşık 5 tane alabiliyorsun. Fakirliğin gözü kör olsun... :acpsnr:

• Beğen
Tepkiler: kivancozturk

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yaklaşık 2 haftadır (link) kullanıyorum ve alışma sürecini bile çok rahat geçiriyorum şu an. Bakırköy Veloİstanbul sele seçiminde çok yardımcı oldu , onlara da ayrıca teşekkür ederim.

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
591
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Ben de neredeyse 40 yıldır sele üstündeyim.
1 yıl önce Power Arc modelini edindim ikinci el 155 genişlikte. Bunca yılın ızdırabı sona erdi.
Bundan önce alıp rahat ettiğim tek sele isimsiz, çok ağır ama çok ucuz bir seleydi. Halen ulaşım için kullandığım bisiklete takılı.

Bu selede test şansı var mı bilmiyorum, neyse ki ben ikinci el alırken bir süre test etmeme müsaade etti sahibi.
Ancak Pro selelerde mavi renkli test seleleri olduğunu biliyorum bayilerde. Bir de kemik ölçüm cihazı. En azından benim bisikletçimde var.

Tepki
7
İsim
Kıvanç
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@kivancozturk Hocam ölçüler tuttu demek ki bende işe yaradı. :D
O ara Brooks almayı çok istemiştim ama malum Brooks parasıyla bu seleden yaklaşık 5 tane alabiliyorsun. Fakirliğin gözü kör olsun... :acpsnr:
Ben de Brooks cambium bakıyordum belki dediğin fiyattan dolayı hala bakıyorum 😂
Teşekkürler bu arada

Akbulut

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Gökhan Akbulut
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
İstanbul Avrupa yakasında sele seçimi konusunda yardımcı olabilecek bir yer tavsiyeai alabilirmiyim, Bakırköy-Beylikduzu arası daha ulaşılabilir olur benim için.

Bu sele işi şakaya gelmiyor, konfor ve sağlık sözkonusu hemde pahalı bir yatırım tek atımlık bir kurşun gibi benim için ite kaka sele alicaz bakalım.
Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: ademefendi