Sele seçiminde “iyi” sele mi “uyan” sele mi?

Koray Gürel

caylakpedal
Tepki
237
İsim
Koray Gürel
Bisiklet
Canyon
İyi sele yok mudur önemli olan kendine uyan seleyi seçmek midir?
En iyi sele, kullanana en çok uyan sele midir yoksa en iyi seleler vardır ve her kullanan bu selelerden memnun mudur?

Bisikletim ile gelen seleyi kullanıyorum. Fizik’in Ardea modeli sanırım. 2-3 saat sonrası müthiş bir acı yaratıyor popo bölgesinde. Ayağa kalkmak durumumda kalıyorum. Çok iyi taytlar da kullandım ama sonuç bu. Sık periyotlarda bisiklet süremiyorum. Eğer popo bölgesinin de baskıya alışma durumu varsa bunun oluşmasına izin vermeden ara veriyor da olabilirim ama sormak istediğim selenin iyi veya kötü olmasından bağımsız bir kişiye uygun olmaması ihtimali var mıdır?
Seleyi değiştirmeyi düşünmeli miyim yoksa diğer faktörlerden kaynaklı (o bölgenin alışması, vs..) olduğu için gereksiz bir hareket mi olur?

Scudo

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
@Koray GürelSele olcusu ile kalca kemigi (tam adini hatirlayamadim simdi) olcunuz uyumlu mu?. Google dan bir bakin isterseniz...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Koray Gürel

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Selenin şekli önemli olan şey.

İyi sele olsa fizik'in en pahalı tek selesi olurdu. Halbuki üç ana hatta sele üretiyor. Dolayısıyla siz sele şeklinr odaklanın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sele selle royal freccia dır.

Sele selle royal freccia dır. Jelli sele kılıfı kullandım, 2 kat üstüste pedli tayt giydim çözüm bu seleymiş. Amarikan koyboyu gibi çıplak bin yine bişicik olmuyor. Saatlerce video izleyip binlerce yorum okumayın. Ben yaptım işe yaramıyor. Yok kalça kemiği arası falan diye dünya bilimsele boğuyorlar ortamı. Alın bir freccia rahat edin.

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Koray Gürel ilk yol bisikletine başladığınızda sele bölgesinde acı olması gayet normaldir siz km yaptıkça alışıcaksınız asıl sorun uyuşma oluyorsa olur sizin yaşadıklarınız bir acemi için gayet olan durumlar pek dert etmenize gerek yok bende dahil çoğu bisikletçi bunu yaşamıştır :)

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Haftada en fazla 2 kez 1 saat 15 dakka ile 1 saat 45 dakkadan toplam en fazla 3.5 saat biniyorum. Dar, hafif,estetik, kibar, janjanlı selelere poponun kavlaması için yeter bir süre değil maalesef.

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
Ben de çok muzdaribim bu sele olayından en son brooks alacam herhal ... :kötü:

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@historiyst
Brooks kullanan turuncu bisikletin sahibi hanımefendiye sordum, 2000km den sonra rahat edersiniz demişti :)

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Kaliteli sele de var, uyan sele de.

Ama ikisin bir arada bulunduğu seleler de var. Misal Brooks ve diğer deriden yapılma seleler.
Kilonuza göre 500-1000km arası alışma sürecinden sonra birdaha ne tayt ne ağrı...

Tabii döviz arttıkça Brooksların da fiyatı artıyor :/

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Koray Gürel
Acı oturma kemiklerinizde mi oluyor yoksa derinizde tahriş mi oluyor?
Ne zamandır bu seleyi kullanıyorsunuz?
Toparlanma sürecinde herhangi bir krem kullanıyor musunuz?

• Beğen
Tepkiler: HasanTiçır
B

bianchi10

Misafir
ben dağ köyünde mtb ile gezerken tayt giyip gay diye adım çıkmaması için Golden sele aldım rahat ettim. motorsiklet selesi gibi büyük ama oturunca anlaşılmıyor. üstelik sele o kadar ucuz ki normal seleye alacağınız jel kılıfın yarı parası.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Uyan sele sizin pelvis ölçünüze uyar. Bisiklet kullanımınıza göre doğru açıda oturmanızı sağlar.
İyi sele (kaliteli sele) ise titreşimleri daha iyi emer, terletmez, malzemesi su tutmaz, pedal çevirirken esneyip güç kaybı yaratmaz, sürerken garç gurç ötmez.
Genel olarak iyi sele firmaları kaliteli ürün sunma yanında, düzgün ar-ge ile "uygun" seleye ulaşmanızı sağlar. Selle Italia'nın Id match derecelendirme ve ölçüm sistemi, Fizik'in spine concept sistemi kaliteli selelerden "uygun" olanı almanızı sağlıyor mesela. Yani bu iki kriteri pekte ayırmamak lazım birbirlerinden :harika:

Koray Gürel

caylakpedal
Tepki
237
İsim
Koray Gürel
Bisiklet
Canyon
@Serkan Mıstınoğlu

Tahriş yok, kemiklerde veya o kısımdaki dokuda acı oluşuyor diyelim.
1 seneyi geçti bu sele ile. İki hafta aradan sonra bu hafta başı 3 saat kullandığımda yine aynı durum oldu.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selede estetiklik aramam. Hangisine sığıyorsam.

• Beğen
Tepkiler: Triban

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Koray Gürel sele ağrısı ile ilgili çok fazla olasılık var. Bu yüzden en iyi siz çözebilirsiniz. Selenizi ileri-geri almayı ve 1-2 derecelik açılar ile aşağı yukarı oynatmayı da deneyin.

fizik-ardea-manganese-saddle-black-EV203169-8500-1.jpg

Çok farklı tipte seleler var. Sizi tam olarak hangi bölgesi rahatsız etmişse, o bölgesi farklı olan bir sele edinin. Ben Seta selede kırmızı ile işaretlediğim yerden şikayetçiydim. Bunun yerine Concor aldım ve o bölge daha dar, memnun sayılırım. Gerçekten uzun turlarda rahatsız ediyor (6 saat üzeri)

Şu an kullanmakta olduğum Concor selenin de mavi olan kısmı biraz bombeli ve bu kısma çok ciddi bir basınç biniyor mesela. Yani anlatmak istediğim her sele çeşidi, vücut ağırlığınızı farklı bölgelere dağıtıyor. Kimi selelerin de sarı ile çizdiğim kısmı geniş veya dar geliyor mesela sürücüye, bu bölgede ağrı yaşanıyor. Ve bazı selelerin de ortası açık (open) oluyor bildiğiniz gibi, bu seleleri daha çok uyuşma yaşayan kullanıcılar tercih ediyor, işe de yarıyor.

Ağrınıza sebep olan bölgeyi bulup, bu bölgesi daha farklı dizayn edilmiş bir sele seçmeye çalışın. Zaten kendimize gerçekten uygun seleya kavuşabilmemiz için 3-4 sele değiştirmemiz gerektiğinden bahsediliyor. Ben şu an 3. selemdeyim ve çok ufak şikayetlerim kaldı. İnanıyorum ki 4. seleden tamamıyla memnun kalacağım (umarım :D)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mehmet Metin Levent
Hocam bu seleyi hangi tür bir bisiklette kullanıyorsunuz?

Koray Gürel

caylakpedal
Tepki
237
İsim
Koray Gürel
Bisiklet
Canyon
@Serkan Mıstınoğlu
Bende kırmızı kısım problemli tam da çizdiğiniz şekilde
Açıklamanıza göre daha “iyi” değil, daha “uygun” selenin peşine düşmem gerek!
Farklı sele denemek çok pratik olmasa da ileriki dönemde denemeye çalışacağım.
Hala içimde bir umut oradaki dokunun, kasın duruma uyum sağlayacağı yönünde. Sürüş aralıklarını açmayıp ve adeti çoğaltıp durum değişecek mi bakacağım.

Oturma kemikleri ile ilgili alttaki kontrolü öncelikle bir yapayım.
Karton üzerine oturup bacakları genel sürüş pozisyonunuzda olduğu gibi kaldırıp bir süre bekledikten sonra karton üzerinde oluşan izden kemik ölçümü yapılabiliyormuş.
Yazılana göre alttaki durum yaşanan en genel problemmiş!
F0269A10-1C44-47FF-9FC3-3FEDFCF4B0A2.jpeg

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe