Sele popomu acıtıyor

Tepki
15
(link)

sedona 701 aldım.

daha bugün 1 saat kadar bindim. popom çok acıyor. tekrardan selenin üstüne oturmaya çalışıyorum. olmuyo ya çok acıyor. bu zamanla düzelirmi? alışırmıyım?

ya daha yolun başı.popomun şaftı kaydı yani :D

Scudo

H.ibrahim Erdemir

Daimi Üye
Tepki
120
Benimde ilk gün bindikten sonra inanılmaz bir acı vardı, artık geçti :) birkaç gün bekle acele etme daha sonra eğer devam ederse seleni değiştirirsin.

• Beğen
Tepkiler: kanaat bektas

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
ilk günlerde bu his normaldir, özellikle uzun süredir bisiklet kullanmıyorsanız 1 saat kesintisiz yolculuk başlangıçta bu etkiyi yapabilir :) bir haftayı doldurduktan sonra hala tahammül edemiyorsanız tabi seleyi değiştirmeyi düşünebilirsiniz tabi.. :)

emre gülaydın

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Merida
İlk gün 45 dk bindim. Hamlıktan olsa gerek biraz etkiledi:p İzleyen 4 gün daha 1'er saat sürdüm. Şu anda bir şikayetim yok. Bastıkça açılır bastıkça:D
Sele değişimi ve pedli tayt takviyesi de yapabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: kanaat bektas
Tepki
15
sizin yorumlarınız + konuyu açtıktan sonra forumda yaptığım araştırmalar uzun süredir bisiklet binmediğimden olma ihtimali daha yüksekmiş. çok büyük ihtimalle böyledir. 1-2 hafta alışma çalışıcam . tekrardan teşekkürler

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
Seledende sorun olabilir,ama tayt önerebilirim.. Ped'i sayesinde çok rahat edecektir tavsiye ederim.

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Arkadaşlar benim sele de Vader marka.Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum popoda kaşıntı yapıyor ama bu 1-2 saatlik sürüşlerde değil 11 saat bisiklet üstünde kaldığım günlerde oluşuyor yada 7-8 saatlik turlarda.Özellikle eşofman yada şort gibi yumuşak kıyafetlerle oturursam daha çok oluyor bu yüzden kot pantolon giyiyorum.Birde selenin sağ tarafı plastikten aşşağı dğru eğildi.Seleyi düz hizalayıp oturursam 1 saat sonra poponun sağ yanağa kramp giriyor bende çözüm olarak seleyi hafif sağa hizaladım.Kramp geçti ama acaba sağ bacak için sorun oluşurmu mesela sağ daha çok gelişip sol zayıf kalırmı?

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
Kullanarak alışılıyor ancak yine de sıkıntı yaşamak istemiyorsanız yazılanlara ek bir öneri daha...
Jel sele kılıfı...
Decathlon'da 17 tl.ye aldım... Hatta 20tl.ye de pedlitayt aldım... Gündelik kullanımda sele kılıfı fazlasıyla yetiyor... 40-50 km.lik turda da tayt ve sele kılıfı ile sıfır ağrı&acı diyebilirim...

• Beğen
Tepkiler: Onur Demir CE

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
Allay nomad sele 1.1

(link)

Bu seleyi kullandıktan sonra 3 yıl boyunca kullandığım eski klasik tip (kalça kemiklerinin arasına giren türden) seleme bir daha oturamadım.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Joyrider

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
Bende günde ort 30km yapıyorum 761 ile alışıyor insan, hatta eski çalınan bisikletlerime göre selesinin daha yumuşak olduğunu bile söyleyebilirim (;
uzun süre ara verdiğinizde doğaldır, vucudunuz alışık olmadığı bir etkiye tepkisini koyuyor..
bisikletinizin yapısı itibariyle özellikle bozuk zeminlerde dizlerinizi hafif kırık ve vücudunuzun süspansiyonu gibi kullanmayı deneyin kısa sürede etki azalacaktır.
Bir de selenin yüksekliği size gerçekten uyumlu mu buna bakın derim, uzun süreli binişlerde sele yüksekliğinizin kalça kemiğiniz ile aynı hizada ve selenin burun eğiminin ne öne kayacak kadar aşağıya ne rahatsız edecek kadar yukarıya bakması gerekmektedir.
Eğimi düzgün ayarlanmamış bir sele sebebiyle vucudunuz stabil kalmak için ek bir denge çabası ve tepki vereceği için bacak arasındaki ve kalçalardaki kaslarda harcanan gereksiz eforda bu acıyı sağlayabilir..

• Beğen
Tepkiler: bislet
Tepki
15
teşekkür ediyorum. biraz alışma sürecinden geçmeye çalışıcam. sonra tavsiyelerinizi uygullarım

Cenk Demir

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Trek
Bence de biraz alışmayı deneye bilirsin. Büyük ihtimalle gün geçtikçe bu sorun kalmayacak.

Mümin Zorcan

Daimi Üye
Tepki
114
Alışma sürecine katılıyorum en etkilisi bu bende zamanında çok uğrastım fakat alışmak asıl çareymiş

Tepki
15
bugün tekrardan sürdüm 1-1.5 saat kadar . popom seleye alıştı. zamanla dahada alışacaktır.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk bindiğimde acayip sorun yaşamıştım bu konuda, 10 yıl hiç binmedim, sonra binince ister istemez acı verdi :) 800km toplam kullanımım var 60-70km ye kadar sıkıntı yaşamıyorum artık, geçen hafta 105 km kullandım sonlara doğru biraz rahatsız etmişti, bisikletten indikten sonra bir ağrı olmadı. Bu arada sele Vader marka.
Diyeceğim o ki; zamanla alışıyor insan. Yine de uzun turlar için pedli tayt almayı düşünüyorum. fazladan konfor göz çıkartmaz :)

Tepki
3
alışınca geçer :D arka tekerin havası azcık indir birraz daha rahat edersin alışana kadar :D

Tepki
21
Popo, oturmaktan kas yapınca geçiyor kardeşim tecrübeyle sabittir ama sen seleyi değiştirebilrsin yine de