Sele borusu Torque ayarı

swansong

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Focus
Daha önce bisikletten gelen çıtırtı sesleriyle ilgili bir çok başlık açılmış. Bunları okuduktan ve bir süre gözlem yaptıktan sonra özellikle bisiklet sarsıldığında çıkan sesin sele kelepçesi ve karbon sele borusu kaynaklı olduğunu buldum.
Sele borusu kelepçesinin mevcut ayarını çok az gevşetmem sesin kaybolmasına yetti ama bu sefer de boru kaymaya başladı. Sele kelepçesi üzerinde 10 newtonmetre yazıyor ama bu karbon boru için bana çok yüksek geldi. Bisikletçide torkmetre ile ayar yaptırmaktır bunun çaresi diye düşünüp gittim ama orda da daha sıkarken çıtırtılar duyulunca borudan da olmayalım diyerek öylece bıraktık.
Şimdi kontrol ettim, Bontrager sitesinde sele borusu için 16,9 nm önerilmiş ! Çözüm önerisi olan var mı ?

Scudo

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
kelepçe ve kadro içine çok az gres yağı sürüp parmağınla sıvayarak tabiri caizse yok etmen yeterli olur, kelepçe gevşetmen yalnış

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
Benim çok sıkı sorun olur mu acaba?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
Sıkarken çıtırtılar geliyorsa eğer, ya kadro ya da boru çatlamıştır zaten. Sıkıntı da oradan kaynaklıdır.

İkisini de iyice bi inceleyin derim ben.

swansong

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Focus
@Gökhan Toros @Bülent ÖZER teşekkürler kontrol edeceğim.

@Gökhan Toros

Boruyu ve kelepçeyi söküp inceledim herhangi bir deformasyon yoktu.

@Bülent ÖZER

dediğiniz gibi yağladım ve borunun üzerinde yazan değerlere göre sıktım vidayı şu an sorun çözüldü. Ikinize de teşekkür ederim.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.759
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
konuyu dehşet bir şekil de hortlatayım :) benim sorum seleyi taktık selenin bisiklete paralel durmasını nasıl ayarlıyorsunuz hafif sağa yada sola baksa sele bel agrısı yapıyor bende

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.227
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
konuyu dehşet bir şekil de hortlatayım :) benim sorum seleyi taktık selenin bisiklete paralel durmasını nasıl ayarlıyorsunuz hafif sağa yada sola baksa sele bel agrısı yapıyor bende
ortasına bir çizgi çekin geçici beyaz markerla bir de kadroya üstüste getirip sıkın

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
676
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidon boğazından selenin arkasına ip de çekilebilir.

• Beğen

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Onu bunu bırak da seni tork kelimesini "torque" diye yazmaya mecbur eden neydi ?
Tork, bileşen, çekiş sistemi, sele borusu, falan ne öyle türkçe türkçe... Çok banal. İngiliççesini kullanmalıyız ki elit bir bisikletçi olduğumuz anlaşılsın.

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.227
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidon boğazından selenin arkasına ip de çekilebilir.
Laserle de ölçülebilir aslında da konuyu uzatmayayım dedim :D
Teknik terim sonuçta torque yazılsa ne olur tork yazılsa ne farkeder, bu kadar obsesif olmayın, insanları küstürmenin anlamı yok bence.

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
bu kadar obsesif olmayın, insanları küstürmenin anlamı yok bence.
Bunun için küsecekse küssün gitsin, napalım yani... "Takıntılı" varken "obsesif" dediğin için seni de tebrik ediyorum.

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.227
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunun için küsecekse küssün gitsin, napalım yani... "Takıntılı" varken "obsesif" dediğin için seni de tebrik ediyorum.
Takıntılı ve obsesif farklı kelimeler ve insanlar nerede ne kelime kullanacak bunu senden de öğrenecek değil elbette, ama sen sosyal olarak biraz sıkıntılsın sanırım, biraz insan ilişkilerini geliştirmende fayda var. Konuşurken klavyenin de verdiği özgüvenle haddini hududunu pek bilmiyorsun.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.293
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Telefona indirdiği bir su terazisi uygulamasıyla ayarladığını görmüştüm birinin youtube'da.
Ben denemedim, nasıl sonuç verir bilemiyorum, denemek lazım.

• Beğen

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Takıntılı ve obsesif farklı kelimeler ve insanlar nerede ne kelime kullanacak bunu senden de öğrenecek değil elbette, ama sen sosyal olarak biraz sıkıntılsın sanırım, biraz insan ilişkilerini geliştirmende fayda var. Konuşurken klavyenin de verdiği özgüvenle haddini hududunu pek bilmiyorsun.
Obsesyon, takıntı değil mi? Obsesif de takıntılı oluyo o zaman? Ne kelime kullanacağını benden öğrenecek değilsin tabii ki, istersen kendi dilini bırakıp komple ingilizce konuş. Forum sınırları dahilinde istediğini yazabilirsin, ben de aynı şekilde yorum yapma hakkına sahibim. "Klavyenin verdiği özgüven" derken? Benimle reelde görüşmek mi istiyorsun, bunu mu anlayayım, numaramı yazdım özelden.

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.227
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Normal hayatta senin gibi birini muhattap almam ondan bahsediyorum, sense bana cep telefonun yollayarak bunu kanıtlıyorsun, sana ayırdığım sürenin sonuna geldik, git ötede oyna.
Telefona indirdiği bir su terazisi uygulamasıyla ayarladığını görmüştüm birinin youtube'da.
Bende var o programdan ama o horizontal ekseni ayarlamaya yardımcı oluyor sağ sol ayarını sormuş arkadaş ona faydası olmaz

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.759
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
yukarı aşağı olarak değil de hocam sağa ve sola olarak şey ettim :d

• Beğen
Tepkiler: mcanerg