Sele borusu sökme

Tepki
1
Bisiklet
Castello
herkese selamlar. benim eski bisikletim catellonun sele borusunu sökemedim.w40 ve yağ sıktım. zorladık ama olmadı. bir fikri olan varmı.

Scudo

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Çekiç vur hocam seleye yandan o iyice kuflenmis. Boruya vurma kirarsin.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
sele borusunu mengeneye sıkıştır ama kadro yukarıda kalacak şekilde değil kadro yatay duracak şekilde sıkıştır sonra kadroyu vida söker gibi saat yönünün tersinde çevir % 100 çıkıyor, bırak sıkışmış boruyu ben nerdeyse kaynamış boruları öyle çıkardım üstelik kadron hiç zarar görmez, önemli olan sağlam bir tezgaha bağlanmış mengene bulman, kapı pencere yapan ufak atölyelerde rahatça halledersin.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Bülent ÖZER

Ya da Bülent Abi'nin yöntemine ek olarak mengene yok ise ve kadro daha önemli olduğu için Campagnolo ve benzeri dışında da tabi bir seleborusu ise Ø 6-7mm uç ile boruyu karşılıklı delip sağlam ve kuvvet alabileceğiniz uzunlukta tornavida ile vana açar gibi çevirerek çıkartabilirsiniz.
Çekiç ile vurma ise sanayide kendini usta diye tabir eden malzeme bilgisi olmayan kişilere has bir yöntemdir o yüzden bu şekilde uygulamalar ilk başta seat-tube ve seleborusu giriş kısmında olacak genleşmeden ötürü kadroyu çatlatma olasılığı çok yüksektir.

Tepki
1
Bisiklet
Castello
bugün bir su borusu anahtarı ile sele borusunu söktüm. ve boru çok pas yapmış. pas sökücü sıkıp içini ve sele borusunu yağlayıp yerine taktım çokta güzel oldu.teşekkür ederim. arkadaşlara

bugün bir su borusu anahtarı ile sele borusunu söktüm. saat yönü terinde çevirdim ve açıldı. boru çok pas yapmış. pas sökücü sıkıp içini ve sele borusunu yağlayıp yerine taktım çokta güzel oldu.teşekkür ederim. arkadaşlara

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Sormak istedigim birşey var. Yotube bisiklet kanallarinda yabancilar sele borusunu da gres yağı ile yağlıyorlar ve öyle takıyorlar, bu boru hareket etmemesi gereken bir parça, yağlamak kaymasina sebep olmaz mi? Yaglamak gerekir mi?

NoCycling

Forum Bağımlısı
Tepki
1.752
İsim
Mustafa K.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Sormak istedigim birşey var. Yotube bisiklet kanallarinda yabancilar sele borusunu da gres yağı ile yağlıyorlar ve öyle takıyorlar, bu boru hareket etmemesi gereken bir parça, yağlamak kaymasina sebep olmaz mi? Yaglamak gerekir mi?
Karbon gresi hocam sürdükleri malzeme. Karbonun daha sıkı tutunmasi,fazla tork gerektirmeden kaymaması için.

• Beğen
Tepkiler: oguz169

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Alu kadro da, doğrusu, gresleyip takmak. Diğer türlü seleyi sökmek istediğiniz de çok uğraştırır. Bu işlem pedalları takarken de geçerli. Bu arada karbon için olanlar farklı, gres değil, daha çok tutunma amaçlı kullanılıyorlar.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: necmeddin

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben ara sıra söküp temizliyorum yoksa bazen ses yapıyor. Takarken de biraz sıvı gres sıkıyorum,sapa sağlam yerinde duruyor.

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Birbirine dokunan iki metal parça zamanla kaynar. "Seizing" diye de geçer. Bir süre sonra sele borusunun kadroya kaynamasını istemiyorsanız bir şey kullanmalısınız. Bunu önlemek için Shimano'nun özel anti-seize yağı var ama pahalı ve bana gereksiz geliyor. Ben SKF rulman gresi kullanıyorum.

Tork değerlerine göre sıkarsanız zaten sele borusu oynamaz. Ben tork anahtarıyla değerinde sıkıyorum. Gresli olmasına rağmen hiç problem yaşamadım.