sele borum çıtırdıyor..

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
sele borum muhtemelen kelepçe kısmından çıtırdıyor.. çok sinir bozucu. ne yapmalıda bu sesi kesmeli? bi arkadaş boruya gres sür dedi, olabilir mi? sonra aşağı doğru kaymasın :)

Scudo

huseyinsak

Aktif Üye
Tepki
54
@Lancer

Aynı sorun bende de vardı bir ara. Götürdüm tamirciye bir yağ sürdü ama ne yağı sormadım ses kesildi.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
ben de gelen sesten şikayetçi olarak sele borusunu çıkardım, kadronun içine biraz gres sürdüm..bisikleti kullanmaya başladım..netice süper ses falan yok..ancak sele borusunun kısaldığını rahatsız sürüş pozisyonundan hissettim :) yani ses kesilir yağlayınca ama sele alçalabiliyor :)

Özcanak

Forum Demirbaşı
Tepki
522
Sele borusu 31.6mm ise ; kadroya geçirilen ve sele borusu çapını 27.2mm'ye çeviren adaptörler var. Onlardan kullanmanı ve 27,2mm sele borusuna geçmeni tavsiye edebilirim. Tam çözüm için kelepçeyi de değiştirmen gerekebilir.

Bu adaptörlerin marka olanları 30gr. gibi bir ağırlıkta.. Avantajı ise, kadronun sele borusu giren kısmı fazla eskimiyor/yıpranmıyor. Seleni sıkça indirip, kaldırıyorsan; bu bir çözüm, belki bir avantaj olabilir.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bu sesin çözümü oraya gres sürmektir. Sürülecek olan yağ yeterince ağdalı, yapışkan bir yağ olduğu sürece sorun çıkmaz. Yeter ki sele borun karbon olmasın. ;)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
o sesin sebebi sele borusunun sele borusu yuvasına uygun olmaması olabilir sele borusunun etrafına 1800-2000 lik zımparaya sararak onunla beraber yerleştirisen ve iyice sıkarsan sele borun yuvasında oynamaz ve kayma yapmaz ayrıca sesde yapmaz...bendede vardı öle yaptım sorun kalmadı...ayrıca zımparanın dışarda kalan görünen kısmınıda keserek alabilirsiniz görünmemesi için...

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
cevaplar için herkese teşekkür..
boru 27.2mm ve kadroya uygun ondan eminim. zımpara kağıdı koyacak boşluk bile kalmıyor arada. yağ sürmeyi deneyeceğim ama uygun yağı bulmak zor olabilir.

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
bugün kalın bir sıvı yağla deneme yaptım ama yine çıtırdadı.. bide gres deniyim bakalım..

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
gres sür diyen kişi tamirciydi zaten..

doktor

Üye
Tepki
22
@Lancer
gres sür diyen tamirciyse,tamircide arkadaşınsa götür yapsın.sen ne uğraşıyon

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@doktor

İnsan bisikletinin tamirini kendi kendine yapabilecek kapasitede olmalı. Yolda sorun çıkarsa "Alo Bisiklet Servisi" gelmiyor ne yazık ki :)

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
akıl danışmıştım sadece.. sonra birde foruma sorayım dedim. belki değişik öneriler çıkar diye (nitekim çıktı da)..
ehh boruya gres sürebilecek kadar elimden iş geliyor çok şükür. bisikletimle ilgili bir sorunu yapabilirsen kendim yapmayı tercih ederim, yapamazsam danışırım forumdan akıl alırım.. o da olmazsa son çare bisikletçiye giderim ;)

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
@behcetatinc

teşekkür ederim.. sizler sayesinde çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
gres işe yaradı arkadaşlar.. mutluyum :)