Şehir/tur bisikleti seçim rehberi

Ned Stark

Giant Escape 2
Tepki
153
İsim
Onur
Bisiklet
Giant
@mariokaldato
Aleyküm Selam Escape 2 airin üst modelidir yazmadım. Daha iyidir de yazmadım uzun tur için escape 2 daha uygundur dedim 3 lü aynakolla geliyor gidonu daha geniş uzun escapenin bu iki artısı ile bana göre daha uygun airden onu söyledim

Scudo

Tireli35

Üye
Tepki
7
İsim
EMRE E.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de tur yapmak için bisiklet alacağım ama dağ bisikletinde (carraro big 2930) karar kıldım. Nedenlerine gelecek olursak carraro sportive 330 dan 1.1 kg daha hafif (amortisörü olmasına rağmen)
Bir diğer neden okul kulübünde dağ bisikleti kullanılıyor ordaki etkinliklerede katılacağım.
Ayrıca kamp yapacağım yerler şelale, kanyon, vadi gibi yerler olacak yani hep asfaltta gitmeyeceğim.
Tura çıkacağım zaman schwalbenin 7 seviye zırhlı lastiğini takacağım, kulüp etkinliğine katılacağım zaman bisikletle gelen rapid mtb lastikleri kullanacağım. Siz ne düşünürsünüz kararım hakkında?
Bir de big 2930 krank takımı 40X30X22T, arka dişlisi 11-36T. Yokuşlarda bir nebze rahat çıkar mı? Dişli oranlarından pek anlamam da :D

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ned Stark
Tamam kardesim. "Kendi fikrimce " demen bilmeyenler icin daha iyidir. Piyasada 10 kilonun altinda boyle bir performansli alet bulmak cok zor. Giant air her bakimdan övgüye deger bir alet

Tepki
0
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba diyarbakırda yaşıyorum.Ben de bir bisiklet almayı düşünüyorum.Uzun zamandır itp hastası olduğum için yasaktı artık değil bende spor amaçlı bir şehir bisikleti almayaı düşünüyorum.Çoğunlukla şehirde sürüceğim ama batmanda babamın çalıştı üniversitenin lojmanındaki aşırı zorlu olmasada engebede de sürmeyi düşünüyorum yaklaşık 1 aydır üyeyim bir şeyler öğrendim forum çok faydalı oldu bütcem 1300tl biriktirdim boyum 1.70cm kilom 60 kg.Tavsiyelerde bulunursanız çok sevinirim.

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Gidip görmedim lakin Bağlar'da Hakan Bisiklet var, Kron'un resmi satıcısı ben de bu sıralarda almayı düşünüyorum bugün Ofis'te baktım fiyatlar fena değil ancak elini erken tutmanı öneririm şuan geçen yılın ürünleri var bunlar mayısın ortasında talan edilir sonra stok yenilenirse aynı mala tonla gereksiz para verirsin. Bir de Kron TX-100'e bakabilirsin.

Tepki
3
İsim
Feyzi
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Öncelikle herkese iyi günler arkadaşlar.
En son bisikleti yaklaşık 20 sene önce kullandım fakat 2 aydır durmadan bisiklet alma hevesim var. Bisikleti genellikle asfalt yollarda kullanacağım ama malum küçük bir ilçede ikamet ettiğimden ötürü yollar pek verimli değil ayrıca bisiklet ile tarla, bağ, bahçeye giderken ufak patikalara girme durumum olabilir. Zaman içerisinde kondisyon oturursan hafta sonları arada git gel olacak şekilde 100-150 KM yol yapma hedefim var.
20 sene sonra bisiklete tekrar başlayacağım için ilk etapta çok para harcamak istemiyorum ama bunun yanında bir heves ile başladığım bisiklet binme arzuma da köstek olmayacak ölçüde kaliteli olmasını istiyorum. Bu sebeple fiyat/performans olarak en mantıklı şekilde 1000-2000 TL arası bisiklet arayışım bulunmakta.
Not: Bu arada 1.75 boy 80 kg olmakla beraber bisiklet ebatları olarak da öneri verirseniz sevinirim. Ayrıca ekipman olarak ne almak gerekir ve tahmini olarak başlangıç kiti diyebileceğimiz ürünler nelerdir ve ne kadar tutar.

Edit: Kendimce araştırıp bulduğum bisikletler;

Mosso WILDFIRE LTD V - 1.600 TL
Sedona 410 - 1.800 TL
Mosso LEGARDA 1924 CT MSM V - 2.000 TL

Aynı mesajı burayı görmeden bisiklet önerileri bölümüne de yazdım, biraz acele ettiğimden buraya da yazdım hakkınızı helal edin arkadaşlar :)

jettthasan

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
hasan bilgili
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@RagwarAntwone
merhaba,
ben de sizinle aynı durumdayım yukarılarda msj var. 30 yılı aşkındır bisiklet kullanmdım. ben de yaklaşık 2 aydır bisiklet araştırmasındayım. emekli olmayı düşünüyorum hazır çalışıyorken taksitle aradan bisikleti çıkarayım emekli olunca zor olur dedim.
birçok araştırma yaptım. buradan değerli arkadaşlar yardımcı oldular ama inceledikçe farklı bilgiler elde ediniliyor.
ben de çamurluklu bagajlı şehir kasaba köy yolları için amartisörlü olsun dedim. bunları ekledikçe ağırlık artıyor. 9.7 ağırlıklı bisiklet varken son eklediğiniz mosso 16kg yakın. sözkonusu şehir kasaba ve köy yollarında düzlükler sıkıntı olmaz ama eğimli meyilli yokuşlu yolları çıkarken ağırlıklar sıkıntı yaşatabilir. ben sadece bu konuda takıldım. ankarada gideceğim bisiklet firmaları var. onlarla birebir görüşüp isteklerimi de karşılayan en hafif bisikleti almak niyetindeyim. hızlı kullanmayacak biriyim ama yine de hafiflik özellikle yokuşda yük binmek açısından önemi sanırım.
ilk başlarda zorlanabiliriz ama alacağımız bisikleti zamanı gelince güncelleme yerine gelecek zamanıda kapsayacak şekilde almayı düşünmek gerekir
ben de kmt-merida-carraro
(link)
(link)

(link)

bir de arkadaşların önerisi şu şekilde: ekonomik ve çıplak hafif bisiklet alıp, düz maşalı amartisörlü olmayan, sonra çamurluk vs. ekleyip yine fazla ağır olmayan bir bisiklet toplamak.
ben köy-kasaba-şehir üçlemesi yakın zamanda hayatımda olacağından ileriye yönelik kilitli amortisörlü olmasını (bakımına katlanırım) hidrolik fren olmasını ve çamurluk olmasını istiyorum.
ağırlık için de katlanacağım sporu severim.
umarım siz de arzu ettiğinizi bulabilirsiniz

saygılar

Tepki
3
İsim
Feyzi
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cevap için öncelikle teşekkürler ama aslında ben 2.000 TL bandını pek geçmeyi istemiyorum şu anki yaklaşık 3 saatlik son araştırma neticesinde gönlüm Sedona 410'a doğru kaydı fakat 2015 yılında çıkan model ile sonraki çıkan modeller arasında parça farkı var bu sorun çıkarır mı bilemem çünkü 2015 modeli fiyatına göre baya beğenilmiş.

Edit: Sedona 410'da kalite gitgide düşmüş yıllar geçtikçe ne yapacağımı şaşırdım :kötü:

• Beğen
Tepkiler: Zaferrr35

Zaferrr35

Üye
Tepki
13
İsim
Zafer Abrinç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@RagwarAntwone
Bende 1 hafta önce en son çocukken bisiklete binmiş biri olarak tekrar bisiklete başlamaya karar verdim. İlk başta araştırmaya başlarken 1000-1500 arası birşey olsun diye bakayım araştırayım dedim. Ve bisiklet hakkında birşeyler öğrenmeye başladıkça yok kilosu düşük olsun, yok shimano nun tourney olmasında deore olsun derken bütçe sürekli artıyor şimdi 3.000 liraya bile bisiklet bakıyorum ve baktıkça araştırdıkça insanın aklı daha çok karışıyor. Hiç araştırmadan önce ilk gün Kron Tx500 modelini 2.300 liraya İstanbul dan alcaktım ama ne olduysa aradan 7-10 gün geçti ve şuan kafam karmakarışık ☺?

• Beğen
Tepkiler: Aruera
Tepki
3
İsim
Feyzi
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Zaferrr35
Vallaha ben çok beklemeyeceğim hayat kısa malum, en kötü 1 haftaya almayı düşünüyorum ama şu an Mosso Legarda veya Sedona 410 gibi duruyor. En azından başlangıç olarak beni 1 yıl götürür diyorum :huhuu:

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

jettthasan

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
hasan bilgili
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@RagwarAntwone
merhaba,
işte burada durum farklılık gösteriyor bir yıl gider dediğimizde sorun şurada başlıyor. beğenmedik eksikliklerini gördük ya güncelleyeceğiz ya da satacağız yeni daha farklı olanı almak için. edindiğimiz bilgiler, öneri getiren arkadaşlar, bütçe dahilinde minumum para ile maximum ürünü elde etmeye çalışacağız ki bu da zor gibi kafa karışıklığı galiba doğal bir durum oluyor.
aslında şehir tur hibrid bisiklet ama gerek bütçeyi gerek mantıklık önerileri ve gerekse heveslerimizin toplamı ortayolunu bulmaya çalışacağız.

hayırlısı ile

saygılar

Tepki
3
İsim
Feyzi
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@jettthasan
Kesinlikle kafa karışıklığı konusu doğru. Durmadan fikir değiştiriyorum o model bu model derken. Aslında 1 yıldan kastım bu aralar maddi olarak biraz borç var seneye bitiyor bu bisiklet sürme işi çok da hoşuma giderse ki gideceğini düşünüyorum aldığımı satıp 4.000 - 5.000 TL arası bir modele terfi edip onu da uzun süre kullanma. Ondan şu an için bisiklet kullanmaktan soğutmayacak başlangıç seviyesi bir şey arıyorum. Aslında burada çok bilgili arkadaşlar var ama daha tam olarak model önerip yorum yapan arkadaş çıkmadı

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bütçe yetiyorsa giant escape air piyasadaki en güzel şehir bisikleti bütçe zorluyosa piyasada 2. El bulunabiliyor olmadı sedona 410 da gayet güzel bir bisiklet hiç başlangıç olarak düşünmeyin 47 yaşındaki ağabeyim yıllardır sedonasıyla yurt içi yurt dışı gezmediği yer kalmadı en ufak bir sorun yaşamadı

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@RagwarAntwone
(link)
bu bisikleti de önerebilirim
ama bu seviye bisikletle başlayıp bir tutku,bir hobiye dönüştürürseniz eğer benim gibi sonra bu başlangıç seviyesi bisikletten kurtulmak isterseniz ya da benim gibi bir yerden başlayıp parçalarını yükseltmeye başlarsınız

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
@RagwarAntwone

İstediğim katlanırı bulamayınca normal şehir bisikletine döndüm. İstanbul'da yaz gelmedi, havaların ısınmasını bekliyorum. Sanırım Mayıs başında Trek FX'in başlangıç modellerinden birini alacağım. Her gün karar değiştirmekle birlikte son kararım bu gibi. Burada şunu al bunu al diyen adam az bulursun. Kimse karışmıyor o işlere. Ben de bin kere sordum, cevap alamadım.

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mehmet Nejat Karahan
Onu al bunu al şunu dedim işte hemen yukarda mesajım ???
Bisiklet alacaksan çok geç kalma yaz başı fiyat arttırır genelde bisikletçiler gerçi şimdiden artmıştır muhtemelen giant ve trek fx benzer kadrolar ikisine git bak emin ol bitanesi sana beni al diye bağırır

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@RagwarAntwone
Sedona 410 al geç hocam . Yazilanlara bakma sen . Yok 2015.modellerinde daha ust donanim varmis filan. Evet oyleydi ama su anki , ustundeki seti 5 bin liralik bisikletlerde de goruyoruz . Al geç o fiyata gayet iyi alet sedona 410

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Konu kirliliği yapmamak icin burdan devam etmek istedim, umarım yanlis konuya yazmiyorumdur.
Bisiklet alma arefesindeyim ve çoğu gibi ben de muallakta kalıyorum.
Bütçem 1.250 TL idi ve araştırmalarım sonucunda bütçeyi Max 1.750'ye çıkarabildim. Bir kaç bisikleti eledikten sonra karşıma 2 bisiklet çıktı: 1. Mosso Legarde 1921 MSM V(1924'te olabilir) ve 2. CARRARO Sportive 224.
Mosso'da çoğunlukla Altus sistem kullanilmisken Carraro'nun Suntour Nex maşa ve 24 vites oluşu markaların üstün özellikleri.
Ne dersiniz, hangisi?

Son düzenleme:
Tepki
3
İsim
Feyzi
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tüm cevap veren arkadaşlara teşekkürler öncelikle. Tek tek cevap vermek istersem;
Gökay Bey ne yazık ki önerdiğiniz bisiklet bütçeyi aşıyor. Şu an en fazla 2.000 TL ayırabilirim. O sebeple o modeli şu an için listeme alamıyorum. Yine de öneri için çok teşekkürler.
Aynı şekilde Mehmet Bey sizin beğendiğiniz markaya da baktım ama o da bütçeyi aşıyor,
Taha Bey Corelli'ye bakacağım ama sanki o da çok kesmeyecek gibi bana
Son olarak Raşit Bey galiba öyle olacak son kararı verdim sayılır Sedona 410 alacağım gibi. Düşük bir ihtimal Mosso Legarde. Sadece artık öğrenmek istediğim başlangıç seviyesi olarak kask, canta, suluk, eldiven gibi aparatlara ne kadar bütçe ayırmalıyım.

Edit: Sedona 410'larda 52 kadro da Shimano göbek yazıyor nereden satın almak istesem ne farkı var bunun normalden onu da bilen bir arkadaşımız varsa iyi olur. Bir de internette çok daha uygun fiyatta fakat hangi boy bana olur bir fikrim yok. İşin doğrusu boy 1.74 ama bir fikrim yok :kötü:

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@RagwarAntwone
aksesuarlara 300-400 ayırmanız gayet yeterli olacaktır,kadro boyuna gelirsek forumda 410 kullananların yorumlarını okursanız elbette size uygun olan kadro boyunu bulabilirsiniz,forumun arama bölümünü kullanabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato