Şehir bisikletinde ön amortisörun olması avantaj mı dezavantaj mı?

Onur ALKAÇIR

Daimi Üye
Tepki
92
adı üstünde şehir tur bisikleti maşa gereksiz sizin için uzun yolda bisiklet ne kadar hafifse o kadar iyidir.Bu ağırlık olayını 9 kg bisiklet ile 13 kg bisiklete 10 dk binince aynı sey oluyor dersiniz ama uzun yolda o 4 kg 1 kg bile olsa farkediyor :) hele uzun tur yapacaksanız süspansiyon hiç lazım değil ama en fazla 50 km lik turlar yapıcaksanız ankara yollarında şart ;)

Scudo

pelinaksoy

Aktif Üye
Tepki
84
Bisiklet
Trek
ben ankara ve mersinde kullanıyorum ancak tabiki uzun turlara çıkmam an meselesi. ve bırakıcak gibide değilim uzun turları.

yani cannondale quick 5 alıyorum ve maşasız:):)
sanırım bu mazgal vs. olayındada ayağa kalkarak halledebilirim gibime geliyor:)

Tepki
25
eğer imkanınız varsa, bir de bulabilirseniz scott sub serisi şiddetle tavsiye edilir..ben geçenlerde sub 40 aldım ve henüz 100 km anca yaptım ama hakikaten kaliteli bir bisiklet...
başlangıç için süper,ileride de uzun turlarda sorun çıkarmayacak bir bisiklet...
parçaları nispeten daha iyi sizin seçtiğinize göre,kadrosu da ömür boyu garantilidir...neyse..iyi pedallamalar o zaman size...

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.089
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@pelinaksoy
Bilgiye dayalı objektif değerlendirme "Sabit maşa" ,bireylerin kendi tecrübelerine göre bilgiye dayanmayan "Öznel"düşünceleri "Amortisör" diyor.Örneğin,bisiklet'i 2 kg hafifletmektense,sürücüye 2 kilo verdirerek,bir nevi eşitliğin sağlanabileceğini düşünmek,bilgiye dayanmayan,tamamıyla "Öznel" bir görüştür.Doğru da değildir.
Bu konuda pek çok yazı yazıldı çizildi.Ferhat bey de bu konuda yetkin bir arkadaştır ve o da Şehir bisikletleri için sabit maşa diyor.
Dağ bayır,dere tepe hoplayıp zıplamayacaksanız,kaldırımdan yol'a,yoldan da kaldırıma çıkmak gibi bir düşünceniz yoksa -ki zaten olmamalıdır-sabit maşayı tercih ediniz zira amortisörler,off road'daki ihtiyaç dışında,herhangi bir konfor sunmazlar.

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
ağırlık takıntım kesinlikle olmayan bir tur bisikleti kullanıcısı olarak düz maşayı tercih ederdim. Şu anda amortisörlü kullanıyorum hem açı olarak hem yokuş çıkışlarında kilitleme özelliği olmadığından gereksiz enerji kaybediyorum. düz maşa arayışı içerisindeyim ve bulamıyorum. düz maşa hem hızlanma hem yokuş çıkarken hem de devamlılık açısından daha iyi olacak diye düşünüyorum. ülkemiz yolları bozuk ama karbon maşayla sert toprak yolda kullanan arkadaşım var biraz dikkat edince nazik olunca bence düz maşa sürüş devamlılığı açısından iyi birşey ağırlık farkı da cabası

• Beğen
Tepkiler: bayir11

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
784
Bisiklet
Giant
Yazın kısa sürede 5 kg. verdim, kısacası 2 kilo hafif bisiklete binmiş gibi hissetmedim :). Sadece bayır çıkmak biraz daha kolay oldu. Arkadaşımın xc 4000 i benim bisikletimden 2 kilo daha hafif ve fark gerçekten büyük :).

SİNAN YÜCEL

Aktif Üye
Tepki
21
merhaba... ben bu günlerde yoğun bir şekilde bisiklet arıyorum ama boyuma göre bulmak zor her neyse anlayacağınız çok bisiklet denedim son haftalarda hepside şehir bisikletiydi ve kesinlikle eminim amortisörlü bisikletler amortisörü kapatılınca akıcı oluyor keyif veriyor amortisör olmayan hafif maşalı bisikletler ise yağ gibi kayıyor eğer dağ tas gezecek yollardan uzak duracaksanız dağ bisikleti bakın.şehir bisikletinin doğasına aykırı amortisör benim düşüncem inanın çok samimiyim bende yeni anladım bunu :D

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar tamam yollar çok aşırı güzel değil fakat yol bisikletleri nasıl gidiyor bunu da düşünmek lazım. Bence çok fazla toprakta çakılda sürmeyi düşünmüyorsan eğer, amortisör olmaması daha iyi..

Bora Yurttutan

Aktif Üye
Tepki
84
2 adet amortisörlü bisiklet sahibiyim amortisörü eğer dağ tepede sert koşullarda kullanılmayacaksa şehir ve tur için gereksiz görüyorum
bence bisiklete sadece hava katan gereksiz ağırlık ve güç emici sistemler bisikletinizin seriliğini de engellemesi cabası

• Beğen
Tepkiler: -Paşa-

pelinaksoy

Aktif Üye
Tepki
84
Bisiklet
Trek
ozman sayın büyüklerim ;

elimdeki geotech ascenti satıp bir an önce şehir tur almam mantıklı.
umarım bir an önce satabilirim.

herkese teşekkürler.

umarım kısa sürede cannondale quick 5 im olur

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.984
Bisiklet
Kron
Bursa şehri baz alınırsa evet gerekli ve kullanışlı...malum yollar

Kerim KOÇAK

Forum Demirbaşı
Tepki
493
İsim
Kerim
Bisiklet
Bianchi
@pelinaksoy

Pelin hanım size tavsiyem scott ın sub serisi ve trek fx serisini de incelemeniz bu arada yukarıda kasis ve mazgallardan bahsetmişsiniz mazgallarda lastikler ince olduğu için çapraz geçmeye dikkat ederseniz sorun olmaz ayağa kalkmanıza gerek yok yani kasislerde ise benim amortisörlü bisikletimle amortisör kilitli olmadığı halde bende ayağa kalkarak geçiyorum daha öncede bahsettiğim gibi amortisör bunları engellemez :in:

pelinaksoy

Aktif Üye
Tepki
84
Bisiklet
Trek
peki bir şey daha sorabilirmiyim. hafif bozuk yollarda sorun yaşarmıyım. örn; toprak

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@pelinaksoy

Şehir bisikletlerinde amortisör çok gereksiz bir parça. Bende sabit maşalı (amortisörsüz) MTB bisiklet. 110 kilo olup girmediğim çıkmadığım taşlı yol yok. Hiç bişicikte olmuyor. MTB'de bile tercih etmiyorum. Boş verin amortisörü. Ağırlık başka bi şi değil..

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
İkinci bir bisiklet alana kadar şehir içinde mtb kullanan biri olarak;
Amortisörün faydasını şehir içinde gece sürüşlerinde farketmeden girdiğim sert çukur ve tümseklerde, bir de yüksek kaldırımlardan atlarken görüyorum. Gidonuma gelecek olan sert darbeyi ve sonucunda ellerimin kayması tehlikesini engelliyor. Bisikleti tedbirli ve sakin kullanıyorsanız pek gerekli değil.

Bunun dışında bozuk, hafif taşlı yolda uzun süre giderseniz ellerinizin titreşimden yorulmasını ve ağrımasını engeller. Amortisör olmadığında, lastikleriniz de ince ve sertse gidonda sürekli bir titreşim oluyor. Gidonu hafifce gevşek bırakarak idare edebiliyorsunuz ama bu seferde irice bir taşta elinizden kaçabiliyor. Kısa süreli toprak sürüşlerde yine de gerek olacağını sanmıyorum.

Kerim KOÇAK

Forum Demirbaşı
Tepki
493
İsim
Kerim
Bisiklet
Bianchi
@pelinaksoy

Hiç bir sorun yaşamazsınız size yukarıda amortisör ün faydalarını anlattım işe yarayacak amortisörün nasıl olması gerektiğini fiyatınıda söyledim gerisi size kalmış sonucu bildirip aldığınız bisikleti söylerseniz mutlu oluruz

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
784
Bisiklet
Giant
Bu arada belirtmek isterimki titreşime zamanla alışılabiliyor ilk kullanımlarda zor gelebilir ancak daha sonra çok rahatsız edici gelmiyor bence.

yakup3457

Aktif Üye
Tepki
153
Bisiklet
Kron
Ben bisikletle her yere gidilmesi taraftarıyım mesela uzun tura çıktık diyelim ve kısa olduğu için ara yollardan gitmeye karar verdik o ara yoldaki taşlık alan sizin amörtisörsüz olan bisikletinizi baya bi haşamat eder. bisiklette amörtisör büyük bir velinimettir.

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
Kesinlikle gerekli. Kilitli maşa olan bisikletimde her iki olguyu da test ettim.
Kilitlediğimde bir kaldırımdan indim bileğim resmen ağrı girdi.
Kilit açık olarak gittiğimde resmen absorbe olayını hissediyorum.
Şehir içi yollar zaten yarı toprak arazi gibi nerdeyse.
Her yerde yol yapım çalışması..
Bugün Oranda ki bisiklet yoluna çıktım. Ağaçları kesmişler yol üstüne atmışlar.
Resmen süspansiyon her an devrede idi.

inziva

Aktif Üye
Tepki
175
İsim
ökkeş
Bisiklet
Trek
Ben Osmaniyeli olarak şehir içinde sabit maşa ve amartisörlü bisiklet kullandım. Tur atmayı düşünmüyorsanız amartisör gerçekten çok konforlu. Bu rahatlık için 2 kg taşımaya değer. Ama 30 km uzun turlar düşünüyorsan sabit maşa ... Sabit maşa bu şehirde eziyet