İnceleme Sedona 410

erkantuc

Daimi Üye
Tepki
1.083
İsim
Erkan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sedona firmasının 2015 yılında üretimine başladığı Yeni bisikleti Sedona410 ile karşınızdayım. Öncelikle şunu belirtmeliyim. Uzun tur planlarım olduğu için amacıma hizmet edecek yol arkadaşı aramaya koyuldum. Kısmet o ya Sedona 410 ile karşılaştım ve aşık oldum.

Hadi başlayalım...

Uzun yollar ve şehir içi ulaşımda 410! Sabit maşası ile esnemezlik ve hafiflik sağlarken; Sram VIA vites sistemi, Raceface gidon, boğaz, sele borusu ve Schwalbe Road Plus lastikleri ile güvenilir bir yol arkadaşı.

04.jpg
  • KADRO 410
  • KADRO ÖLÇÜSÜ 44/48/52/56
  • VİTES SAYISI 3X8
  • MAŞA SEDONA ALLOY DISC
  • VITES FREN KOLU SRAM VIA
  • VİTES ÖN SRAM VIA
  • VİTES ARKA SRAM VIA
  • FREN TEKTRO 837 AL V-BRAKE
  • AYNAKOL SRAM VIA 48/36/26T
  • KASET SRAM PG-820 11/32T
  • ZİNCİR YBNS8C
  • JANT ÇEMBERİ SEDONA DA-30
  • HAZNE ÖN SRAM MTH-300
  • HAZNE ARKA SRAM MTH-300
  • LASTİK SCHWALBE ROAD CRUISER 700X35
  • BOĞAZ SEDONA AS-007N
  • GİDON SEDONA HBFB11
  • SELE BORUSU SEDONA SP-359
  • PEDAL WELLGO - LU C29
  • SELE SEDONA 6076
410 KADRO:
Sedona 410 kadro olarak : 44/48/52/56 olarak üretiliyor. Bisiklet uzun yol için tasarlandığından hafifliğiyle dikkat çekiyor. Bisikletin aksesuarları olmadan ağırlığı sadece _11 kg. Tek elinizle rahatlıkla kaldırabiliyorsunuz. Kullanırken siz bisikleti değil bisiklet sizi taşıyor. Bu kadar hafif olması yanı sıra malzeme kalitesi güven sağlıyor. Boyum 1.75 ve 52 kadrosunu kullanıyorum. Herhangi bir problem yaşamıyorum.

410.jpg

410 VİTES/ELCİK:
Sedona 410 modelinde vites olarak SRAM VIA tercih edilmiş. Bisikleti yaklaşık 50km kullandım. Vites geçişlerini kontrol ettim. Sram Via işini o kadar güzel yapıyor ki vites geçişlerinde 'Çat-Çut' ses çıkmıyor. Aslına bakarsanız vitesin geçtiğini bile anlamıyorsunuz. Açık olmak gerekirse arada 'vites attı mı acaba' diyerek bakarak kontrol etme gereği duyuyorum. Ayrıca Gidon vites kolları çok şık. Alman markalı lüks bir araç kullanıyor hissine kapılıyorsunuz. Sram 'dan şüphelerim vardı alana kadar ama şuan çok çok memnunum. Elciklere gelirsek oldukça rahatlar. Arkaya doğru genişleyen tutma yerleri sayesinde eliniz hiç yorulmuyor.

page.jpg

410-10.JPG

410-11.JPG

410 Jant:
Jantlarda ön ve arkada yine SRAM markası karşımıza çıkıyor. Ön ve Arka göbeklerde
Sram MTH-300 kullanılmış. Gölde ilerlemek kadar kolaylaşıyor bisiklet kullanmak. Yollarda pedallara asıldığınızda Sram göbekler işinizi kolaylaştırarak kaymak gibi ilerlemenizi sağlıyor. Bugün Salcano bisikletini kullanan kardeşimle beraber yola çıktık. O pedal çevirirken ben hiç pedala basmadan onu geçtiğimi görünce tekrar bisiklete aşık oldum.

410-3.JPG

410-4.JPG

410 Lastik:
Genelde bisikletlerde lastik kalitesi düşük tutulmakta. Sedona bu modelinde SCHWALBE ROAD CRUISER 700X35 gibi kaliteli bir lastik kullanmış. Amacına uygun olarak desen kullanılması sürüşünüzü rahatıyor.

410-2.JPG

10 Sele:
Bisiklette beni hayal kırıklığına uğratan tek parça Sele oluyor. Sele çok şık fakat bana uygun gelmedi. ilk gün 20km kadar kullandım ve neticem ağrıdı. Öyle aman aman bir ağrı değil tabi ama yine de canım sıkıldı. ( bugün 20km pedli tayt ile kullandım ve bir problem olmadı)

410-7.JPG

410-8.JPG

Arkadaşlar uzun lafın kısası bisikletten çok memnunum. Trek FX 7.2 'de kullandım ve inanın bir fark göremedim. Tüm bisiklet severlere tavsiye ederim. Ben gebzede oturuyorum deneme sürüşü yapmak isteyen arkadaşlarım gelip bir çayımı içebilir ve canlı canlı bisikleti görebilir :)

erkantuc.jpg

Scudo

taner yazar

Aktif Üye
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
@erkantuc hayırlı olsun tekerine taş değmesin.
Ayrıca inceleme için teşekkürler keşke her bisiklet alan bu tür incelemeler yaparak bizi aydınlatsa...
Bir de ayıp olöazsa fiyatını da öğrenebilir miyiz?

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
Bisiklet cok güzelmiş hayırlı olsun. Fiyatta bu bisiklete göre makul sıfır bisiklet almıssınız sonucta . zaten üzerindeki lastiklerin cifti sanırım 120 tl civarı sadece.

Tepki
54
İsim
Abdullah Keleş
Bisiklet
Scott
seleyi görünce cektiğim acılar geldi aklıma. 341 kullandım yaklaşık iki yıl. şimde brooks sele kullanıyorum eski günleri gülerek yadediyorum :) kusuruma bakmayın seleyi görünce dayanamadım.

bisikletinizi güzel günlerde kullanmanız dileklerim ile.

erkantuc

Daimi Üye
Tepki
1.083
İsim
Erkan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@caner1405
Teşekkür ederim Caner bey :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Listemdeki birkaç bisikletten birisiydi, bisikletten beklentim çok olmadığından daha uygun fiyatlı bir bisiklet seçtim.

410 çoğu şehir/tur/kros kullanıcısı için fazlasıyla yeterli bir ürün ama Sedona'nın farklı donanım seçenekleriyle zenginleştirmediği bir seri maalesef.

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Hayırlı olsun. İnceleme için de teşekkürler.
Geçen yıl aldığım 310'dan Shimano Acera-Sram VIA dışında pek bir farkı yok gibi duruyor. 1000km civarındayım ve ben de memnunum doğrusu. Özellikle f/p olarak doğru seçimlerden biriydi geçen yıl.
Selenizin ayarıyla oynamanızı öneririm, ben 50km üzeri sürüşlerde bile pek rahatsızlık hissetmiyorum. Tabii Brooks başka :) Belki bir gün ben de alırım...

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
Vallahi hem bisikleti hem incelemeyi çok begendim. f/p ürünü gibi duruyor, deneyimleri yine burdan paylaşın, sağa sola önerilecek bir bisiklet gibi duruyor.

erkantuc

Daimi Üye
Tepki
1.083
İsim
Erkan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu pazar uzun yola çıkacağım 1 ay kadar zaman alırdım. Döndüğümde hem hikayemi hemde bisiklet incelememi paylaşacağım :)

erkantuc

Daimi Üye
Tepki
1.083
İsim
Erkan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Lenora Nora
Teşekkürler :)

erkantuc

Daimi Üye
Tepki
1.083
İsim
Erkan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bubblinboy
Teşekkür ederim :)

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.276
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bende 410 almaya giderken 325 alanlardanım maşanın sabit ve v freninin olması kilosuna çok etki yapmış
benim merak ettiğim sabit masa darbeyi emiş yapmadığından şehir içinde gidona fazlasıyla hissettiriyormu

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Erkan bey tam kararımı başka bir bisikletten yana vermiştim ama bu incelemenizle aklımı çeldiniz açıkçası :)