Sanırım ben de kaza yaptım

Scudo

ProBisiklet

Daimi Üye
Tepki
112
Çok dikkatli olmak lazım özellikle Türkiye'de motorlu taşıt sürücüleri yaya ve bisikletlileri kendinden küçük görerek herşeyi yapabileceğini düşünüyor ve yollarda gerek hava atmak gerekse sadece eğlenmek amacıyla ya çeşitli uygunsuz şakalar yapıyorlar ya da umursamadan kurallara uymadan yollarına devam ediyorlar...

• Beğen
Tepkiler: batuhan özşen
Tepki
28
Geçmiş olsun arkadaşlar bunları okudukça hem biraz ürküyorum hem de yollarda bu dedikleriniz yaşamamak için aklımda tutuyorum.

Bu gün evimden çıktım İstanbulda Küçükyalıdan Selamiçeşme deki Özgürlük Parkına gittim oraya giderken sahilde bisiklet yolunda yayılıp piknik yapanları saymazsam güzeldi.

Parka gittim parkta iki tane parkur var biri toprak gibi turuncu yol(bisiklet çk kayıyor o yolda mtb lastik değil benim ) birde asfalt parkur var.Ve parkın girişinde yazıyor asfalt yol bisiklet için toprak yol koşu ve yürüyüş içindir diye.

İnsanların çoğu asfalttan gidiyor bende onlara ayak uydurup yavaş yavaş gidiyordum bir teyze geldi elini kaldırdı bana bağırdı '' İyice edepsizleştiniz nerelerden geçiyorsunuz siz çarpıcaksınız millete falan diye sövdü'' döndüm ''burası bisiklet yol siz nereden gidiyorsunuz '' dedim arkamdan bi ton laf etti gitti sonra.

Ya şimdi olayın düşündürücü tarafı ben sahilde gidiyorken bakıyorm insanların okumuşluk oranı biraz daha düşük işte gerek caddebostan sahildeki piknikçi ve denize girenler gerek Maltepe sahildekiler o insanlar ayırt edemiyor olsunlar bisiklet yoluyla yaya yolunu ancaak İstanbulun nezih yerlerinden olan Selamiçeşmedeki bu parkta insanlar bunu nasıl anlamaz?

Ve burda yoldan adam çevirseniz yüzde otuzu avrupa görmüştür.

Anlamıyorum ki ne eksik bi millette?

• Beğen
Tepkiler: eda öz

eda öz

Üye
Tepki
33
@Bahadır Efeoğlu

arabalarda, motorlarda ve yayalarda şu kural geçerli her yer bizim!!

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
konu biraz eski ama :) geçmiş olsun.arabalar ve motorsikletlerden bahsedeyim.
genelde 2 tip motorsiklet süren vardır.
bu işi spor olarak yapanlar=kask takarlar,hertürlü body armorları vardır.ayakkabısına kadar herşey mevcut,motorsikletleri üst düzeydir.saygımız sonsuzdur,bisikletçilerlede iyi anlaşırlar.
hava atmak için olanlar vardırki=parmak arası terlik,saçlar fönlü,altta 250 milyonluk scooter motorsiklet,ehliyet yok.yaşları en fazla 17.genelde bu tipler yolları işgal eder.kazaya sebep verir.
bazı araç sürenler,beyaz tofaş olur genelde,müzik son ses,cam yarıya kadar açık,kol dışarıda.tek amaçları yoldaki bisikletçiye tekerleri kaputa değdirmektir.bunlarada lanet olsun.
dün sinirlendim,yolda kazı vardı.rahat 1 araba geçicek sokak aralarında gittim.çarşı içinden.millet görünce üstümüze geliyor,yol vermek yok zaten.mecbur aldım omzuma bisikleti yürüdüm.yok saygı denen birşey yok.tek amaç yurdum krosunu dünyaya tanıtmak ;) içimi döktüm sonunda...

Tepki
2
Eğitim şart.

Bu semt verip şu semtte bile bunlar oluyor diyen arkadaşlara katılmıyorum. Ben iyi bir semtte oturuyorum daha önce de ultra lüks bir semtte oturuyordum. Çevremdeki insanların hepsi (ailem dahil) üniversite mezunu ama bisiklet sürene karşı bu okumuş insanların hiç birinde saygı denen bir şey yok.

Bu işlerin okul düzeyi, semt kalitesi, Avrupa görme ile alakası yok. Bir insan Vicdan sahibi olmadıktan sonra isterse aya gitsin benim gözümde hiçbir değeri yok.

ilker g.

Daimi Üye
Tepki
108
Biri geçen hafta olmak üzere taksiye iki defa vurdum şu ana kadar.Ne kadar dikkat ederseniz edin oluyor.Sen sen ol dur işareti yapacağına yavaşla.Son kazamda ana yolda sağa parketmiş araçlardan olan bir taksi önümdeki araç geçtiği gibi yola çıkmak için burnunu çıkardı sol önden çarptım.Bu sefer denk gelen en azından insandı üzüldü yardım etti.Fakat biraz sinirlendim bu sefer.Basit kazalar bile yolun tam ortasına düşmenize arkadan gelen arabanın size vurmasına yol açabilir.Trafikte kimseye güvenmeyin.Kendinize bile.her insan hata yapabiliyor.Elimizden geldiğince dükkatli olmaya çalışacağız napalım.

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Suç Senindeyil Suç Yolları arabaların sananların
Çok haklısınız efendim bugün bende bir kazanın eşiğinden döndüm ve 3 yıl gibi bir kisa bisiklet tecrubemde şunu çok net anladım, sürücüler bisikletin kaldırımda sürüleceğini zannediyor. Bugünki olayı anlatayım. Okuldan dönüyorum. 2 şeritli bir cadde var sağ seridin yüzde 60 lik kısmı arabalar park halinde. Bende sag seritte kalan kısımda bisiklet sürüyorum hızım 20kmh civarı. Bir araç 3 metre önümde seyir halinde. sağ seritte bir bos yere park etmek amaci ile zınk diye birden frenledi ve sağa kırdı. Ben frenledim ama duramadım frenlerken de sağa kırdım gidonu. arabanın sağ kismi boyunca arabaya surttum baya ve gidon dikiz aynasına çarptı sonra araba durdu. Ben dusmedim ama az kalsin düşüyordum. Araç Sağa kırarken dikiz aynasını kullanmadi kisacasi. Camı indirdi (bir kadın sürücü ve sag koltukta baska kadın) ben sakin durmaya çalıştım ve bana ozur dileyeceği yere ne dese beğenirsiniz. "Sen neden aradan aradan gidiyorsun, kaldirimdan gitsene!" dedi. "Trafik yönetmeliğine bakarsanız eğer, bisikletin trafikteki yeri yollardır, sağ şerittir vs vs" dedim ve kadin sözümü bölüp ; "iyi ben arabamı kaldirimdan gotururum" dedi camini kapatti suratıma. Benim sinir ve adrenalin tavan yaptı arabanin arkasindan gecip caddeye çıktım ve giderken sözde şoförün olduğu cama tıklatıp el hareketi çektim aşırı rahatlatti bu beni. Hiç hoş birşey değil evet saygısızca ama orda benim yaşadığım korkudan sonra bana birde pişkin pişkin konuşuyor yaptığım az bile. Sonra bastım gittim, arkamdan inip bana küfür etti bağırarak umrumda mı hayır.

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.608
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de bugün çift şerit yolun sağından geçebileceğim kadar yer varken elinde telefon ile sağa sola bakıp yolu ortalamış olan trafik terörü transit sürücüsüne elimle kendi şeridinden gitmesini işaret ettim bana el kol yaptı,keşke cahil olmasaydın be ufaklık.

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben de bugün çift şerit yolun sağından geçebileceğim kadar yer varken elinde telefon ile sağa sola bakıp yolu ortalamış olan trafik terörü transit sürücüsüne elimle kendi şeridinden gitmesini işaret ettim bana el kol yaptı,keşke cahil olmasaydın be ufaklık.
Bi anlık sinirle oldu işte neden cahil dedin be efendi

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok pardon daha fazlasını yazmalıydım.
Burda beni ezecek şoför hakli sanki de benim yaptigim saygisizlik haksizlik oyle mi? O zmn devam abi. Kb ama bi el hareketi için insanlari cahil diye sifatliyorsan en cahil sensin.

mhmtp

Daimi Üye
Tepki
472
İsim
Mehmet Pehlivan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar unutmayın trafikte bisiklet yok, hatta 20 km diyoruz ya. 280 km ile giden motorlar bile yok bunu unutmayın. Kaza olunca istediğiniz kadar haklıyı arayın boş. @Myali burda bu konuya dikkat çekmiş atıfta bulunarak @el Cezeri senin şahsına yada başka bir şeye değil, trafikteki bu cehalete dikkat çekmiş. Cahilliğini buna dikkat etmemene vermiş. Saygısız sürücülere yada ezilip düşmene değil.

Bu olayda zaten hepimizin biraz hataları var.
1- Devletin bisiklet yolu adı altında yaptığı eğlence alanları. ( yol şehir içi yada dışı ulaşımı sağlar)
2-Saygısız ve duyarsız sürücüler.
3-Kurallara uymayan yayaları ve şoförleri tehlikeye atan bilinçsiz bisiklet kullanıcıları.
4-İnsanlarımızın geldiği psikolojik durum bütün bunların nedenidir.

Bu durumlarda haklıyı bulmak zor her insan kendine göre haklı. Sen haklısın kaldırımda yayı mı rahatsız edelim yoksa bir çocuğa mı çarpalım. Yada yolda gidip ezilmeli mi insan bilemiyor.

Şu anki durumda bisiklet yolun en sağından kaldırıma yakın ( kaça bileceği, araçların sağına giremeyeceği bir alan) alandan gitmeli. Trafik ve yaya durumunu kontrol ederek. Araçlar bizi görmez onlar için yokuz unutmayalım.

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.608
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Burda beni ezecek şoför hakli sanki de benim yaptigim saygisizlik haksizlik oyle mi? O zmn devam abi. Kb ama bi el hareketi için insanlari cahil diye sifatliyorsan en cahil sensin.
Ne yapayım olayı an be an sana mı aktarayım,nasıl işaret ettiğimi biliyor musun hayır,nasıl davrandığımı biliyor musun yine hayır? Ancak cahil biri o davranışıma karşılık öyle hareketler,tavırlar sergileyebilirdi aklı selim insan kusura bakma der öyle durumda.Olayı sizin mesajınızı alıntılandık diye sanırım üzerinize alındınız benim lafım size ya da sizin yapmadığınız harekete değil trafikteki kural bilmeyen kendini hatalı olsa bile üste çıkmaya,çıkarmaya çalışan cehaletlere!

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ne yapayım olayı an be an sana mı aktarayım,nasıl işaret ettiğimi biliyor musun hayır,nasıl davrandığımı biliyor musun yine hayır? Ancak cahil biri o davranışıma karşılık öyle hareketler,tavırlar sergileyebilirdi aklı selim insan kusura bakma der öyle durumda.Olayı sizin mesajınızı alıntılandık diye sanırım üzerinize alındınız benim lafım size ya da sizin yapmadığınız harekete değil trafikteki kural bilmeyen kendini hatalı olsa bile üste çıkmaya,çıkarmaya çalışan cehaletlere!
Anladım Hocam kusura bakmayın benim mesaja istinaden dediğiniz için üzerime alındım yanlış anlaşılma olmuş. Haklisiniz

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
21.137
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Olay tatlıya bağlandığına göre ben bir kaymaklı ekmek kadayıfı alırım. 😅
Şaka bir yana geçen yazdan bir anımı yazayım bende.
İzmir'de, kırk derece havada, yaklaşık yüz km'lik inişli çıkışlı bir geziden dönerken Buca'dan Yağhaneler yönünde sağ şeridin sağından ilerliyordum. Arkamdan bir araç geçemeyip (yol iki şerit) kornaya bastı. Sol elimle "buyur geç" gibisinden işaret edip yol verdim. Geçmedi, yine korna çaldı, zaten şahsen (bu huyumu ne kadar sevmesemde huy işte) biraz uçak yakıtı gibiyimdir. Bende "görmüyon mu lan, geç işte" diye bağırdım.
Yanımdan geçerken "ne diyon lan, sen kaldırımdan gidecen" dedi. Dedim ya sıcak, trafik, gerginlik derken kan beynime sıçradı "çek lan sağa" diyerek peşinden ayaklandım. Bilen bilir hafif yokuş tırmanıyorum bu arada. Çok gitmeden sağa çekti, hemen kapının önünü kapattım. 😁
Dümende 20~25 yaş arası genç bir çocuk ve yanında da öncesinde fark etmediğim kız arkadaşı var. Kısa keseyim biraz sözlü münakaşa ve it dalaşından sonra çocuk, "abi tamam haklısın, gergindim biraz, özür dilerim" dedi de bizde tatlıya bağlandık.
Tatlı ısmarlamadı ama...😒 yorgunluğun üzerine bir kg tulumba iyi giderdi.😅