Salcano yeni bisiklet sorunları

turac000

Daimi Üye
Tepki
144
@Ceyhun Özkan

@epsilon91

@alperr125

@xDodo

@deadlistcach

@mfmayliba

@gkmn76

@mfmayliba

@alperr125

@xDodo

@sirreddot

@alperr125

@gkmn76

@xDodo

@seffahcabbar

@gkmn76

@seffahcabbar

@gkmn76

@seffahcabbar

Zorlayıpta açamadığım vida şu şekilde.. Hiçbir şekilde açamadım
https://i.hizliresim.com/9GEQ1Q.jpg

Fren yapınca çıkan sese çözüm olması için (link) hocamın önerisi ile Benzinlikten balata spreyi alacağım. Tabii başka önerilerinizde var ise uygulayabilirim.

https://i.hizliresim.com/MkWvra.jpg

Balata konumları bu şekilde. Arka tekerde bu orantisizlik daha az ama ondanda sürtünme sesi geliyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

(Yukarıdaki acikligin sebebi çok az bir miktar da olsa yağ boşalmasi olabilir mi ? )

Scudo

turac000

Daimi Üye
Tepki
144
@epsilon91
Artık onlada olmaz sanırım çünkü vida baya bir aşındı. Ne yapmak lazım hocam ?

Tepki
32
İsim
Gökmen D.
Bisiklet
Mosso
Arkadaşım sen en iyisi daha fazla kurcalamadan bir servise götür bisikletini.Ayarların yapılırken de mümkünse başında bekle,merak ettiğin şeyleri ustaya sor.Daha fazla aşındırma vidaları,şu anki haliyle belki normal alyan anahtarı,belki elektrikli,kompresörlü(serviste varsa) araçlarla açılabilir.Servise götüreceğim,masraf yapacağım diye düşünme,sonra daha büyük masraflarla karşılaşabilirsin.

mfmayliba

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Mustafa Ferruh
Bisiklet
Bianchi
@OnurCG vites ayarı için gittiğim dükkan adu üç harfli olan . Bisikletide( isminin kisaltmasi )yk 'nin kardeşi hk 'den aldım :)

• Beğen
Tepkiler: OnurCG

Lombardini

Üye
Tepki
26
İsim
Fatih
Bisiklet
b'Twin
Yanlış görmediysem Eğer yanlış civatayı sökmeye çalışmışsınız. Ayar yapacağınız civata o değil. Bisikletin maşasına dik olarak bağlanan biri yukarıda biri aşağıda olan iki civata ile ayar yapacaksınız. İyi ki o civatayı açamamışsınız ciddi hasar verebilirdiniz.

Ayrıca fren balatanızı taşlamanızı veya zımparalamanızı tavsiye etmiyorum. Başıma geldiği için biliyorum. Disk be balata zamanla birbirine uyuşup yüksek bir yüzey alanı ile birbirine sürtüyorlar. Ancak siz balatayı zımparadığınız zaman bu uyuşmayı iptal etmiş oluyorsunuz. Yani eskiden biribirleri üzerinde açmış oldukları kanalları ve izleri ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Bundan dolayı taşlama zımpara işleminden sonra fren performansı düşer. Taki tekrar birbirlerine uyuşuncaya kadar.

turac000

Daimi Üye
Tepki
144
@Lombardini

Diğer vidalar freni bisikletten çıkarmaya yarıyor (komple) . Eğer onları kastediyorsaniz onlar çıkabiliyor :)

O zaman zımparalamayida yapmayıp sadece balata spreyi sıkmak lazım.

Lombardini

Üye
Tepki
26
İsim
Fatih
Bisiklet
b'Twin
@turac000

Tamam işte o fren kaliperini bisikletten sökmeye (komple) yarayan civatalar üzerinden yapılıyor ayar. :)

Balata ve diski deterjan ile yıkayabilirsiniz.