Salcano XRS030 Apex vs Tiagra

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Apex kullanıyorum, memnunum ama bir de şu ön vites akıcı bir şekilde geçse... Güzel bir bisikletçiye götürdüm o halde bile ayarı tutmadı tam. Öyle olunca biraz soğumuştum apex'ten. Bunları okudukça bisikletimdeki apex'i daha çok sevdim. 11'li 105'e geçsem mi diye düşünüyordum hafiften. Artık uzun bir süre kullanırım diye düşünüyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Çetin Güzel
Scudo

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
Çok teşekkürler. Ancak iki konu var, birincisi daha oldukça amatör olduğumdan vites geçiş hızının bana faydasını göremiyor olmam, ikincisi mosso yol bisikletlerinin gidonunun çok büyük ve çirkin gözüküyor olması. Muhakkak gidip görmek lazım internetle bir yere kadar

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
105 Apex'ten bir gömlek üstündür aynı değildir.

Sıra 105 > Apex > Tiagra.

Metehan D.

Üye
Tepki
93
Bisiklet
Salcano
@Berke K.
Xrs030 Tiagra 2014 modelinde 52-39 aynakol ve 11-25 ruble bulunuyor

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
@Çetin Güzel
apex vs 5700 hakkında konuşaccak olursam,vites geçişleri bence çok daha kolay, çok daha az kuvvetle yumuşak vites geçişleri yapılabiliyor. sram daha seri geçiyor gerçi ama mesela ön vitesi atmak için kolu gidon boğazına kadar çekmek gerekiyor. bir de fren kolları 105te (hatta sanırım genel olarak shimano'da) biraz daha uzun, bana göre fren konusunda da bir rahatlık sağlıyor bu. yani en büyük fark bence vites kollarında. benim gördüğüm kadarıyla apex'in 105'e göre artıları sadece hafifliği ve genelde arka aktarıcının uzun bacak gelmesi. 5700'ün 5800'e göre bayaa bir üstün olduğu söyleniyor ayrıca. eğer öyleyse yeni 105'le apex'i karşılaştırmanın çok anlamı olmaz.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

önceden tartışması yapılmış. Burada tartışma konusu 5700 serisi 105 ancak yeni serisi 5800 22 vites.

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar
Bende sizin gibi apex ve tiagra arasında kalmıştım, kararımı tiagradan yana kullandım.
2014 modelini pedal dahil (pedal fiyatı 80 tl idi) 1.800 tl ye aldım.
53/39 aynakolunun zorlama itimalinide düşünün derim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yol bisikleti almak istiyorum...

2000 civarı bütcem var..

2015 xrs030 dan başka bu fiyata bu özellikte bisiklet yok sonucuna vardım...

rengide düz siyah olsaymış çok güzel olurmuş ...

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
salcano f/p becerebiliyor ama renk tasarım konusunda çok başarılı değil.

• Beğen
Tepkiler: Egemen Ocaklı

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Salcano CYC02 bisikletimde ön-arka aktarıcı Sram Apex sistem mevcut. Arka aktarıcı ile bir problemim olmamasına rağmen ön aktarıcı aşırı sert. Kolu tüm gücümle iterek vites değiştirebiliyorum.
Son çare olarak ön aktarıcıyı Ultegra 6700 ile değiştirme kararı aldım. Aktarıcı henüz yolda olduğu için neticeyi bildiremiyorum. Ancak Apex sistem alırsanız bir ön aktarıcı (~100TL) masrafı çıkabileceğini aklınızda bulundurun.

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
@mehmet şevki
eğer düşünürseniz Carraronun da Tiagralı bir modeli var. indirimle tam 2000tl ye sıfırını alabileceğiniz bir bisiklet. salcanodan gidon,jant, gidon boğazı gibi farkları var ama fiyat farkı o açığı kapatacak kadar zaten. bu konuya yorum yapan berke arkadaşımızın bir incelemesi var hatta carraroyla ilgili, ayrıca bende çok menunum bisikletimden. bir bakın derim :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmet şevki
Renk konusunda biraz daha sade bir model;
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Fuara gidip cararo salcano karşılaştırması yapacağım görsel olarak. Martta da sipariş vereceğim birisini tskler

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@sadettin Z.Ne Kadar Yol Bisikleti Kullandıysam Ön Vitesleri Aşırı Sert Olmuştur...Ben Modelden Olduğunu Sanmıyorum...Bir Gün Dura-Ace'yi de deniyecem bir arkadaşımın bakalım üst segment nasıl oluyor.

Chucky-1

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Diğer
@Berke K. Geçen konu açmıştım artık fabrika 052 üretim yapmıyormuş dün bayicisi söyledi kadıköydeki. Piyasada varsa ancak bulursun dedi üretimi yokmuş 062 üretimi varmış

@mehmet şevki Fuara bende gitcem bayici böyle dedi adam üzüldüde almak istiyorum anladı kasten diyemezdi inşAllah carraro bulursun

Tepki
106
Bisiklet
Specialized
@can akıncılar

Can Bey,
Ben 5800 105 kullanıyorum ön vites gayet yumuşak. Daha önce sora vardı aynı dediğiniz gibiydi.
Bilginize.

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
@can akıncılar, Can Bey 105 setli bir bisiklet aldım ve ön arttırıcı çok yumuşak çalışıyor ekstra güç uygulamama gerek kalmıyor.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@can akıncılar

@ersin cem emci

Sorunla ilk karşılaştığımda aktarıcının kargoda hasar gördüğünü düşünmüştüm, ancak üzerinde en ufak bir iz bile yok. Daha sonra yabancı forumlardan araştırdığımda Apex sistem hakkında çeşitli şikayetlerle karşılaştım ve ön aktarıcının sertliği konusunun genel bir problem olduğunu gördüm. Öneriler kısmında Ultregra 6700 ile değişim gözüme çarpınca Sram Double Tap kollar ile Shimano ön aktarıcının çalışıp çalışmayacağını araştırdım.

Arka aktarıcı için bu mümkün olmasa da ön aktarıcı için sorun olmayacağını öğrendim. Geçtiğimiz hafta içi CRC'den sipariş ettim, umarım 10 güne kadar gelir. Elime ulaştığında konu hakkında bilgilendirme de yapacağım. @can akıncılar Tahmin ediyorum kullandığınız bisikletlerde ön aktarıcı hep giriş-orta seviyedeydi. Üst düzey bir aktarıcı ile geçişlerin çok daha yumuşak olacağını düşünüyorum.