Salcano XRS 030 Apex - Tiagra Kullanıcılar Kulübü

Hangi modeli kullanıyorsunuz ?

• Toplam katılım
    129

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.261
Bisiklet
Salcano
@Onur YCL arkadaşımız rica etti bende böyle bir başlık oluşturdum. Bisikletlerimiz ile ilgili tüm paylaşımları tecrübeleri burada konuşabiliriz. Bizlerden sonra bisiklet almak isteyecek olanlara fikir vermesi açısından faydalı bir konu olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca kullandığınız aksesuarlar, daha sonra parça değişikliği yapıldıysa aldığınız verim hakkında geri bildirimde bulunursak konunun hepimize faydası olacaktır.

Hepinize Saygılarımla

2014 Model Apex

12.jpg

2015 Model Tiagra
13.jpg

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
2012 aksium ve tiagralı versiyonu vardı. kadro 51 cm olmasına rağmen (sanırım 48 kadro için de aynı şey geçerli) üstünde 44 cm gidon ve 172.5 aynakolla geldi. önce daha güvenilir ve prestijli bir firma olması nedeniyle kadro seti 2006 model scott s30 ile değiştirdim ondan sonra da gidonu 42 cm'ye düşürdüm. aynakol boyundan bir sıkıntım yok ama kullanıcı boyuna göre dikkate aldıkları tek şey kadro boyuymuş. bisikletim için şu anda tabi salcano diyemiyorum. yaptığım değişiklikten çok memnunum.

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2014 030 Tiagra kullanıcısıyım.

Bisikleti aldığımda içimden ulen bu Salcano bi yerlerden kısmıştır ya dedim.
En sonunda buldum FURÇ takımı =D Çok adi dizme bilyeli bir furç takımı kullanmış.

-Rulmanlı furç takımı takıldı. [İmkan varsa tavsiye ederim.]
-Daha kaliteli bir gidon sargısı takıldı.

Yakın zamanda rulmanlı bir jant setine geçiş yapılacak. Araştırılıyor.Önereceğiniz jant seti ve uygun fiyata bulabileceğim yerler lütfen tavsiye veriniz.

20151014_125324.jpg

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.261
Bisiklet
Salcano
@Uğur Sabuncu Gidon sargısı konusunda seninle aynı fikirdeyim. Furç takımı konusunda da sana katılıyorum. Ben decathlondan 35 Tl ye jelli gidon sargısı aldım memnun kaldım. Ayrıca furç takımı konusunda tavsiyen var ise dinlemek isterim :)

B

BF Okuru

Misafir
@Atilla Gobel abi ilginiz için teşekkür ederim. Böyle bir konuya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz gibi, bu model ile ilgili yaşadığımız sorunları, yaptığımız modifiye işlemlerini buradan paylaşabiliriz.
2015 Apex kullanıcısıyım. Yaklaşık 300km kullanım sonrasında iyi ki sram tercih etmişim diyorum. Bunda en önemli etken double tap teknolojisi ve iyi bir vites ayarıyla mükemmel sonuç elde edilebiliyor.
Forumda birkaç yerde paylaştığım üzere talihsiz bir şekilde gxp göbekte problem yaşadım. Meşhur "çıt,çıt" sesi üzerine servisim bunu garanti kapsamına sokup değiştirelim dedi ve rapor tutup salcanoya gönderdi. Bakalım sonuç ne çıkacak. Yakın bir zamanda jant değişikliğine gitmeyi planlıyorum.
39147 dosyayı görüntüle
39148 dosyayı görüntüle

@Uğur Sabuncu Rulmanlı furç takımının avantajları nedir.? Token karbon furç takımı almayı düşünüyorum.

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Atilla Gobel

(link)

Ürünü kullanıyorum.Kapalı rulmana sahip diğer mtb bisikletimdede aynı modeli hala kullanıyorum ve çok memnunum.Ritchey'ninde modelleri tercih edilebilir takım olsun diyorsanız =)

@Onur YCL

Rulmanli gobekler kapali sistem olduklari icin daha az bakim gerektiriyorlar kir toz ufak kum tanelerinin sistem içerisine girmesi mümkün olmadığından rahatsız edici seslere maruz kalmıyorsunuz.Daha düzgün çalışma hissiyatı var.
Furç takımı bölgesinde asla %100 olarak gerekli bir değişiklik değil ama eğer bütçeniz varsa değiştirebilirsiniz.

Ayrıca belki 2015 modellerinde kapalı rulman kullanmışlardır belli olmaz Salcanonun işi =D Bir kontrol edin...

Gacemer

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
2015 Tiagra'm var. Ön aktarıcıda sıkıntım oldu. Büyük ayna koldan küçüğe geçmiyordu. İçinde hareketi sağlayan mil sıkışmış (çok fazla kullanılmamış sıfır üründe), tamir mümkün olmayınca servisi ücretsiz elindeki üst model olan Ultegra ile değiştirdi. Orayı hallettik ama bu sefer de arkada vites yükseltirken şıkır şıkır geçiyor ama küçük dişlilere geçerken epey bir gecikme oluyor. Genelde çok erken saatte çıkıp sabah 8 buçuk 9 gibi eve döndüğümden ve kullanımda abartılı sıkıntı çıkarmadığından henüz servise gösteremedim. Ağırlığı ve akıcılığı gayet.

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.261
Bisiklet
Salcano
@Ulaş Çavuşoğlu Öyle bir ayrım yapmak doğru olmaz. İhtiyacınıza göre her iki çekiş sistemi size opsiyonlar sunuyor. Her ikisi hakkında bilgi sahibi olunca anlarsınız.

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.014
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
aynakollara bakarmısın yaa. yol bisikletin küçük aynakolu benim en büyük aynakolumdan büyük neredeyse :krsn:
ilerde 2. bisiklet olarak yol alacam. ara sıra böyle başlıkları takip ediyorum. ama hala yol bisikleti donanımlarına tam hakim değilim.

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ha birde unutmadan insan bari matara deliklerinin başına 2 şer tane vida yada plastik tıpa falan koyar ayıptır.Gidip decathlondan extra vida almak zorunda kaldım...

Sinek küçük ama mide bulandırır SALCANO reis !!!

Aspirin

Aktif Üye
Tepki
198
İsim
Eyüp BOZKURT
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba 2015 tiagra alıp şehirden yola geçmiş oldum,henüz 2. sürmüşüm de kaza yaparak düştüm (emniyet şeridinde gece sürüşünde kamyon jant çemberini görmeyerek yaklaşık 50 km hızla üzerinden geçtim ve düştüm) lastikler yarıldı,jantlar hasar aldı,kask forma eldiven parçalandı :( köprücük ve sağ kürek kemiği kırıldı 2 ay rapor verdi doktor,sanırım yılbaşına kadar bisiklet kullanamam yinede çok daha kötü olabilirdi.
Neyse çok şükür halimize dedikten sonra boş oturmak olmaz diyip lastik bakmaya başladım :) yine bisikletle birlikte gelen continental gp4000s2 mi alsam (sadece 62 km kullandığım için kalitesini anlayamadım ama her yerde de o tavsiye ediliyor) yoksa michelin pro 4 enduro mu alsam karar veremedim
Öneri ve tavsiyelere açığım

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Aspirin Geçmiş olsun :/ gp4000'nin çifti şuan yurtdışında 230 TL ye denk geliyor bence fırsatı kaçırmadan şimdiden bir çift edinin benim 1500 km de şuan fazlası ile memnunum sanırım yol bisikleti serüvenim boyunca başka dış lastik tercih etmeyeceğim.

• Beğen
Tepkiler: Aspirin
B

BF Okuru

Misafir
@Aspirin Çok geçmiş olsun. Bisiklete ön aydınlatma takmayı sevmiyorum ancak gece sürüşlerinde şart. Sizde var mıydı bilmiyorum yoksa mutlaka edinin. Lastik hususunda henüz başka bir marka kullanmadım ama gp4000'leri hemen her koşulda denedim ve eksi bir yönü yok. Yorumları zaten biliyorsunuz. Bu sebeple gp4000'e devam diyorum. Salcano'nun bizlere yaptığı en büyük kıyak bu lastikler :)

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.335
Bisiklet
Focus
2015 tiagra nın sitede yazan 8.35 kg ağırlığı doğru mudur ölçeniniz var mı

Aspirin

Aktif Üye
Tepki
198
İsim
Eyüp BOZKURT
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur Sabuncu
Bir kaç güne yurt dışından sipariş veririm kısmetse,daha uygun fiyatlar evet,açıkçası gönlümde continental den yana :)

Işığım vardı ama yetersizdi sanırım arkadaşım da solar storm vardı o fark etmiş ama çok hızlı olduğumuzdan beni uyaramadı

B

BF Okuru

Misafir
@Fırat Y. belirttikleri pedalsız ağırlık olsa da en az 1 kilo daha ağır olduğunu düşünüyorum. neye göre ölçmüşler anlamadım. yanıltıcı bir bilgi gibi geliyor. o jant seti, tiagra grup, alüminyum gidon vb. ile biraz zor 8 kg bandı.

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fırat Y. Hassas tartıda 200 Gram pedallar ile 8.80 geliyor. Yani ufak bi hesap yaparsak toplama+çıkarma-çarpma*bölme/ = 8.60 pedalsız ağırlığı.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Y.