Ruble ve zincir uyumu

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba. 9'lu sistemden 10' ya geçiş yapmaktayım. Rublem shimano deore cs hg500 11 42. Buna uygun zincir seçme aşamasındayım. Aslında almışken tam olsun diyerek shimano hg95 xt alacaktım ama shimano 2019 yılında bile hala missing link yerine pim kullanıyor. Missing link fiyatları zaten zincirin yarısı kadar (decathlondakilerle sorun yaşamıştım onlar hariç)

Şimdi, shimano zincir alıp pimle kullansam, zinciri etkili bir şekilde temizleyebilir miyim? Normalde missing linkten söküp mazota yatırıyorum. Ya da Kmc alsam (örneğin x10-93) shimano' nun zincirine göre herhangi bir fark hisseder miyim?

Scudo

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat-k
Kadro kulağı düşme vs sonucu hafifte olsa darbe aldıysa yani gözle görülür şekilde bariz farkedilemeyecek kadar eğilmiş olsa dahi bu tarz sıkıntılar yaşatabilir, benim o yüzden ayar tutmadı, ayar tutsun diye kadro kulağını düzeltmek ve onun içinde esnetmek gerekiyor malum yapısı alüminyum olmasından dolayı kırılır ve elimde kalır endişesi ile yeni bir kadro kulağı edindim...bir onada bakın derim

@Mustafa Zeybek
Ben geçen ruble+zincir değişimine geçtim ve kmc de karar kıldım ve missing link yanında veriliyor, shimano ile uyumlu, sizin bisiklet yol değil mtb sanırım tam emin olmamakla beraber sorun çıkaracağını düşünmüyorum,tabiki tercih sizin

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bilalfidanboy evet bendeki mtb. Bir de 10'lu sisteme 11' li zincir takma olayı var. Kmc x10 ile x11 arasında 0.50€ bile yok. Böyle bir tecrübesi ya da bilgisi olan varsa paylaşırsa güzel olur.

Tepki
0
Slm Bende salcano xrs 030 tol bisikleti var. Bunu arka rublesi 11-25 tır. Ben bu rubleyi 11-34 rubleyle değiştirebilirmiyim. Zincirde değiştirmem gerekiyor mu ??

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
vites sayısı değişmiyorsa zincir değiştirmenize gerek yok sanırım. fakat aktarıcınız kısa bacak ise uzun bacak ile değiştirmeniz gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Harun Kolkıran
xrs 030 hangi versiyonu var? Apex mi Tiagra mı? Ayrıca zincire ek olarak arka aktarıcıyı da değiştirmeniz gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
Kullandığınız 4600 serisi arka değiştiricinin ss ve gs bacaklı olmasına göre bu sorunun cevabı değişir.
Aynakolun 2’li sistem olduğunu varsayarsak gs bacaklı değiştirici ile teoride 32’li arka ruble, pratikte max 34’lü ruble çalışabilir.

11-25 rubleden daha büyük rubleye geçerken her ihtimalde yeni bir zincire geçmek zorundasınız,
çünkü kullandığınız zincir artan diş sayısını kurtaracak bakla sayısınına sahip değildir.

Bisikletin üstündeki standart rublesi ise arka bacağın ss olma ihtimali de yüksek, o zaman da max 30’lu ruble ile kullanabilirsiniz.

ss ve gs bacaklı değiştiricilerin ikisinde de desteklenen min düşük vites diş sayısı 25 olduğu için var olan model şudur diye kesin birşey söylenemez görülmeden.

@Harun Kolkıran

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
80
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
fahrettin akansu, hocam affınıza sığınarak bir soru soracağım ss ve gs bacak farkı nedir nasıl ayırt edebiliriz

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ss kısa bacak, gs uzun bacak. farkları, destekledikleri max ruble büyüklüğü değişiyor.

• Beğen
Tepkiler: ByRe4L

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
Est.
Farklar güncel Tiagra serisi için görseldeki gibi ayırt edilebilmektedir,

ss kısa bacak daha çok dar aralıktaki rubleler için verimli performans verir.
Ruble aralığı arttıkça daha uzun olan gs versiyonu tercih edilmelidir.
8C92F531-D99D-4B98-805B-6ED97FDA5A43.jpeg

Bu yazılanlar Shimano için geçerli,
Sram tarafında da benzer şekilde gs alternatifi medium cage ve 1x sistemlerdeki 10-42vb rublelere uygun long cage seçenekleri vardır.

@ByRe4L

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@fahrettin akansu arkadaşımızın da belirttiği gibi zincir bakla sayısı önemli, kısa gelirse ön aktarıcı büyükteyken arka aktarıcıyı büyük dişlilerde kullanmak ayna kolu, zinciri, rubleyi ve arka aktarıcıyı normalden daha kısa sürede çöpe çevirecektir.

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.169
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Affınıza sığınarak daha önceki mesajları okumadan bir sorunumu sizlere sunmak istiyorum.

Dün bisikletimin zincirini sıfır Shimano zincir ile değiştirdim. Bugün test için 100 kilometrelik bir sürüşüm oldu ve sonuç gerçekten berbattı. Pedala yüklendiğim zaman zincir atlıyordu. Bunu nasıl anlatacağım bilmiyorum ama rubleden tak tuk sesler geliyor bu atladığı sırada. Hissiyatta da hiç iyi şeyler vermedi bana bu değişim. Rublemi de mi yenilemeliyim, yoksa farklı bir sorunla mı karşı karşıyayım?

Bu arada bisikletin zinciri ilk defa değişti 9000 kilometredir. Genel olarak bakımlı kullandım yani temiz kullandım. Rublenin ömrünü bitirme ihtimali var mıdır? İnceledim rubleyi ve kırık diş de göremedim. Yardımlarınızı bekliyorum canım bu işe çok sıkıldı.

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.535
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@M.İhsan Shimano zincirine aşağı yukarı 5000 km ömür biçiyor. Tabi bu sizin bisikleti ne şartlarda kullandığınıza göre değişir. Yokuş ağırlıklı sürüyorsanız daha çabuk yıpranır mesela sürekli yük altında kaldığı için. Bunu zamanında ölçtürmeniz gerekirdi. Muhtemelen 9000 km düz yolda bile kullansanız o zincir biteli çok olmuştur dolayısıyla rublenizi de aşındırmıştır. Bu ihtimalin dışında vites ayarınızı düzgün yapıp yapmadığınızı da bilmiyoruz. Önce ayarlara bakın düzelmezse ilk ihtimal üzerinde durun

• Beğen
Tepkiler: M.İhsan

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@M.İhsan evet büyük ihtimalle rublenin de değişme zamanı gelmiştir. Benim aynı şey başıma gelmişti, benimkinde aynakol dişlisini değiştirmek zorunda kaldım , ruble değişseydi çok daha pahalıya mal olacaktı. Dişli değiştikten sonra ses mes kalmadı

• Beğen
Tepkiler: M.İhsan

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.169
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler. Bugün eve geçerken bisikletçime sordum o da aynı şeyi söyledi. Masraf üstüne masraf hoş olmuyor ne yazık ki.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
905
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba. Geçtiğimiz günlerde ruble sıkışması problemi yaşadım. Bir şekilde söküldü ama sökerken rubledeki dişlilerden biri yamulmuş. Dün karga burun ile düzeltmeye çalışırken bir anda koptu parça :agla: O şekilde bir deneyeyim dedim ama geçişlerde problem yaşadım. O yüzden yenisini sipariş edeceğim.

Şuan kullandığım sistem 2x9. Ruble ise Shimano Hg200 11-36 (9 hızlı siyah renk)

Kullanıma bağlı aşınmalardan siyah renk değil de metal renginde olsun istiyorum. Bu arada biraz bakındım. Hg200 ile Hg400 alivio olan aynı fiyatta. Alivio olan 12-36. Benim göbeğe uyum sağlar mı ikisi de? Veya zincirde problem yaşar mıyım? 11 ve 12'li rublelerde değişen bir durum olur mu? Ona göre yine 11-36 gümüş renk hg200 bakacağım.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Merhaba. Geçtiğimiz günlerde ruble sıkışması problemi yaşadım. Bir şekilde söküldü ama sökerken rubledeki dişlilerden biri yamulmuş. Dün karga burun ile düzeltmeye çalışırken bir anda koptu parça :agla: O şekilde bir deneyeyim dedim ama geçişlerde problem yaşadım. O yüzden yenisini sipariş edeceğim.

Şuan kullandığım sistem 2x9. Ruble ise Shimano Hg200 11-36 (9 hızlı siyah renk)

Kullanıma bağlı aşınmalardan siyah renk değil de metal renginde olsun istiyorum. Bu arada biraz bakındım. Hg200 ile Hg400 alivio olan aynı fiyatta. Alivio olan 12-36. Benim göbeğe uyum sağlar mı ikisi de? Veya zincirde problem yaşar mıyım? 11 ve 12'li rublelerde değişen bir durum olur mu? Ona göre yine 11-36 gümüş renk hg200 bakacağım.
Uyar, zincirde de sorun olmaz. Aslında kararı 11'li dişlinin ne kadar kullanıldığına göre vermek lazım. Sık kullanılıyorsa 12'li ruble kendini sınırlamak olur. O bisiklette aynakol küçük (46) olduğu için arkada 12 ile maksimum hız biraz düşük kalabilir.
9'lu olsun, HG olsun, kodlar önemli değil ama HG400'ün 11-36'sı yok: (link) . 11-36 için yine siyah Altus almak gerekecek: (link) . Bu arada ben de 8'lide Alivio tercih ediyorum, Altus güzel durmuyor.

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
905
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Uyar, zincirde de sorun olmaz. Aslında kararı 11'li dişlinin ne kadar kullanıldığına göre vermek lazım. Sık kullanılıyorsa 12'li ruble kendini sınırlamak olur. O bisiklette aynakol küçük (46) olduğu için arkada 12 ile maksimum hız biraz düşük kalabilir.
9'lu olsun, HG olsun, kodlar önemli değil ama HG400'ün 11-36'sı yok: (link) . 11-36 için yine siyah Altus almak gerekecek: (link) . Bu arada ben de 8'lide Alivio tercih ediyorum, Altus güzel durmuyor.
Abi hoş geldin. Senden cevap gelince seviniyorum gerçekten :D

Alivio olarak Hg400 11-36 buldum ben bir tane.

(link)

Bazen bisikletçiler de ürün kodlarını hatalı yazabiliyorlar. O yüzden Shimano sitesine baktım. Yanlış çevirmediysem 11-36 da ilave edilmiştir yazıyor. Eğer uygunsa bu altus ile aynı fiyata geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat