Ruble ve zincir uyumu

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Başlık
14
Tepki
6.534
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba. 9'lu sistemden 10' ya geçiş yapmaktayım. Rublem shimano deore cs hg500 11 42. Buna uygun zincir seçme aşamasındayım. Aslında almışken tam olsun diyerek shimano hg95 xt alacaktım ama shimano 2019 yılında bile hala missing link yerine pim kullanıyor. Missing link fiyatları zaten zincirin yarısı kadar (decathlondakilerle sorun yaşamıştım onlar hariç)

Şimdi, shimano zincir alıp pimle kullansam, zinciri etkili bir şekilde temizleyebilir miyim? Normalde missing linkten söküp mazota yatırıyorum. Ya da Kmc alsam (örneğin x10-93) shimano' nun zincirine göre herhangi bir fark hisseder miyim?

bilalfidanboy

Forum Demirbaşı
Başlık
16
Tepki
1.502
İsim
Bilal Fidanboy
Bisiklet
Cube
@Murat-k
Kadro kulağı düşme vs sonucu hafifte olsa darbe aldıysa yani gözle görülür şekilde bariz farkedilemeyecek kadar eğilmiş olsa dahi bu tarz sıkıntılar yaşatabilir, benim o yüzden ayar tutmadı, ayar tutsun diye kadro kulağını düzeltmek ve onun içinde esnetmek gerekiyor malum yapısı alüminyum olmasından dolayı kırılır ve elimde kalır endişesi ile yeni bir kadro kulağı edindim...bir onada bakın derim

@Mustafa Zeybek
Ben geçen ruble+zincir değişimine geçtim ve kmc de karar kıldım ve missing link yanında veriliyor, shimano ile uyumlu, sizin bisiklet yol değil mtb sanırım tam emin olmamakla beraber sorun çıkaracağını düşünmüyorum,tabiki tercih sizin

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Başlık
14
Tepki
6.534
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bilalfidanboy evet bendeki mtb. Bir de 10'lu sisteme 11' li zincir takma olayı var. Kmc x10 ile x11 arasında 0.50€ bile yok. Böyle bir tecrübesi ya da bilgisi olan varsa paylaşırsa güzel olur.

Başlık
0
Tepki
0
Slm Bende salcano xrs 030 tol bisikleti var. Bunu arka rublesi 11-25 tır. Ben bu rubleyi 11-34 rubleyle değiştirebilirmiyim. Zincirde değiştirmem gerekiyor mu ??

makaram

Daimi Üye
Başlık
0
Tepki
404
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
vites sayısı değişmiyorsa zincir değiştirmenize gerek yok sanırım. fakat aktarıcınız kısa bacak ise uzun bacak ile değiştirmeniz gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Mhmm@

CeRKeZ

Tek Rakibim Türk Hava Yolları
Başlık
1
Tepki
747
İsim
Yunus Emre
Bisiklet
Salcano
Slm Bende salcano xrs 030 tol bisikleti var. Bunu arka rublesi 11-25 tır. Ben bu rubleyi 11-34 rubleyle değiştirebilirmiyim. Zincirde değiştirmem gerekiyor mu ??
xrs 030 hangi versiyonu var? Apex mi Tiagra mı? Ayrıca zincire ek olarak arka aktarıcıyı da değiştirmeniz gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Mhmm@

fahrettin akansu

Aktif Üye
Başlık
2
Tepki
345
Bisiklet
Focus
Kullandığınız 4600 serisi arka değiştiricinin ss ve gs bacaklı olmasına göre bu sorunun cevabı değişir.
Aynakolun 2’li sistem olduğunu varsayarsak gs bacaklı değiştirici ile teoride 32’li arka ruble, pratikte max 34’lü ruble çalışabilir.

11-25 rubleden daha büyük rubleye geçerken her ihtimalde yeni bir zincire geçmek zorundasınız,
çünkü kullandığınız zincir artan diş sayısını kurtaracak bakla sayısınına sahip değildir.

Bisikletin üstündeki standart rublesi ise arka bacağın ss olma ihtimali de yüksek, o zaman da max 30’lu ruble ile kullanabilirsiniz.

ss ve gs bacaklı değiştiricilerin ikisinde de desteklenen min düşük vites diş sayısı 25 olduğu için var olan model şudur diye kesin birşey söylenemez görülmeden.

ByRe4L

Aktif Üye
Başlık
1
Tepki
71
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
fahrettin akansu, hocam affınıza sığınarak bir soru soracağım ss ve gs bacak farkı nedir nasıl ayırt edebiliriz

makaram

Daimi Üye
Başlık
0
Tepki
404
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ss kısa bacak, gs uzun bacak. farkları, destekledikleri max ruble büyüklüğü değişiyor.

• Beğen
Tepkiler: ByRe4L

fahrettin akansu

Aktif Üye
Başlık
2
Tepki
345
Bisiklet
Focus
Est.
Farklar güncel Tiagra serisi için görseldeki gibi ayırt edilebilmektedir,

ss kısa bacak daha çok dar aralıktaki rubleler için verimli performans verir.
Ruble aralığı arttıkça daha uzun olan gs versiyonu tercih edilmelidir.
8C92F531-D99D-4B98-805B-6ED97FDA5A43.jpeg

Bu yazılanlar Shimano için geçerli,
Sram tarafında da benzer şekilde gs alternatifi medium cage ve 1x sistemlerdeki 10-42vb rublelere uygun long cage seçenekleri vardır.

hocam affınıza sığınarak bir soru soracağım ss ve gs bacak farkı nedir nasıl ayırt edebiliriz

• Beğen
Tepkiler: ByRe4L ve Mhmm@

Mhmm@

Bisikletsever
Başlık
5
Tepki
3.840
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@fahrettin akansu arkadaşımızın da belirttiği gibi zincir bakla sayısı önemli, kısa gelirse ön aktarıcı büyükteyken arka aktarıcıyı büyük dişlilerde kullanmak ayna kolu, zinciri, rubleyi ve arka aktarıcıyı normalden daha kısa sürede çöpe çevirecektir.

Yukarı Alt