Rotor yamulması

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross

Jantı 2 kez yamulttum ve yenisini sipariş edip taktık. Bu seferkini yamultmayacağım İnşallah, öncekiler duramayıp bisikleti yatırmam sebebiyle oldu. Continental Contact lastiklere geçtim ve bu lastiklerle çok daha iyi duruyorum. Hızlı bağlantı aparatı dediğiniz nedir? Kaliperi tutan parça mı acaba? Arkadaki kaliperi tutan parçanın öndekinden daha büyük olduğunu farkettim. Ön rotor da arka rotor da 160mm. Sanırım orijinal tasarımda arka rotor daha küçükmüş. Benim bisikletim hidrolik disk frenli olan yeni versiyon ve kablolar çok uzun. Katlanır bisiklet için kısaltalım dememişler. Olduğu gibi takmışlar. Arka rotoru küçültsem yamulmaya daha dirençli hale gelir mi? İki freni de sert şekilde sıktığımda arka fren kızaklıyor. Gücünü de biraz azaltmış olurum diye düşünüyorum?
Jantınızın akort ayarı düzgünkende sürtüyormu ? Videoda jant resmen yalpalıyor. Bende 6 vidalı H.D. kullanıyorum. Rotorları ucuzundan aldım kullanıyorum. Çok rahat. Birde kalipperleri gevşetip freni sıkıp ondan sonra kalipper vidalarını sıkarsanız ayar güzel oluyor. Ben öyle ayarlıyorum sorunsuz.

Scudo

.edoardo

Aktif Üye
Tepki
212
İsim
Cihan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar benim bisikletimin ön rotoru yamuktu düzelttik, hafif bir sürtme var şuan sadece. Sizce diski değişeyim mi yoksa böyle kullanayayım mı?

Boranpara

Üye
Tepki
18
İsim
Boran
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Düzelttikten sonra hala ufak bir sürtme varsa kaliper ayarı bozuk olabilir kaliperi ayarlamayı deneyin olmazsa da ufak sürtme çok sorun yaratmaz bence sadece balataların ömrü kısalır ve ses yapar hızı çok etkilemez.

.edoardo

Aktif Üye
Tepki
212
İsim
Cihan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
n sonra hala ufak bir sürtme varsa kaliper ayarı bozuk olabilir kaliperi ayarlama
Balata ayarlarını yaptım hocam ufak bir sürtme var ses bile yapmıyor ama olduğunu biliyorum sadece. :D

Boranpara

Üye
Tepki
18
İsim
Boran
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
O sorun değil o zaman ya eğer çok takıntınız yoksa öyle kullanabilirsiniz. Sadece balatanız çok fark etmese de erken biter.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
@YlcnCihan Balata bir miktar daha aşındıktan sonra o sürtme sesi de ortadan kaybolacak zaten. Bence bu şekilde kullanmanızda bir sakınca yok.

.edoardo

Aktif Üye
Tepki
212
İsim
Cihan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Boranpara

Üye
Tepki
18
İsim
Boran
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Rica ederim ne demek elimden kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım sadece.@YlcnCihan

• Beğen
Tepkiler: .edoardo

HollyVibe

Üye
Tepki
1
İsim
Kaan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
uyum falan gerekmiyor.
rotorda 2 parametre vardır ya 6 vidalı yada centerlock.birde boyutlar var tabi.
tahminime göre bisikletinde 6 vidalı 160mm rotor vardır.

onlarıda 20 30 tlden başlıyan fiyatlarla bulabilirsin.
Merhaba benim Bianchi Aspid 47 model bisikletim var ve iki rotor da aşırı yamuk ve değiştirilmesi gerekiyor. Ama üstündeki şekillerle aynı olan rotor bulamadım. Rotorum 160mm 6 vidalı. Rastgele bir 160mm 6 vidalı bir rotor alsam uyar mı? (Fren sistemim Shimano.)

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba benim Bianchi Aspid 47 model bisikletim var ve iki rotor da aşırı yamuk ve değiştirilmesi gerekiyor. Ama üstündeki şekillerle aynı olan rotor bulamadım. Rotorum 160mm 6 vidalı. Rastgele bir 160mm 6 vidalı bir rotor alsam uyar mı? (Fren sistemim Shimano.)
Hiçbir sorun olmaz dostum. Sadece 6 vida ve 160 mm olması gerekir. Eğer yamuldu diye degistireceksen, bir pense yardımıyla düzeltilir veya bisikletçi işini görecektir.

HollyVibe

Üye
Tepki
1
İsim
Kaan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hiçbir sorun olmaz dostum. Sadece 6 vida ve 160 mm olması gerekir. Eğer yamuldu diye degistireceksen, bir pense yardımıyla düzeltilir veya bisikletçi işini görecektir.
Anladım çok teşekkürler kaliper ayarı yaptım olmadı çıkartıp iki tahta arasında çekiçle vurdum olmadı kerpeten İngiliz anahtarı denemediğim şey kalmadı ama olmuyor maalesef. Önerebileceğiniz bir disk varmı? Ayrıca yanında balatalari da değiştirmeli miyim gıcırtı yapıyor. Şuanki diskim bu.IMG_20220825_205433.jpg

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anladım çok teşekkürler kaliper ayarı yaptım olmadı çıkartıp iki tahta arasında çekiçle vurdum olmadı kerpeten İngiliz anahtarı denemediğim şey kalmadı ama olmuyor maalesef. Önerebileceğiniz bir disk varmı? Ayrıca yanında balatalari da değiştirmeli miyim gıcırtı yapıyor. Şuanki diskim bu.293730 dosyayı görüntüle

(link)

Size bundan lazim

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Anladım çok teşekkürler kaliper ayarı yaptım olmadı çıkartıp iki tahta arasında çekiçle vurdum olmadı kerpeten İngiliz anahtarı denemediğim şey kalmadı ama olmuyor maalesef. Önerebileceğiniz bir disk varmı? Ayrıca yanında balatalari da değiştirmeli miyim gıcırtı yapıyor. Şuanki diskim bu.293730 dosyayı görüntüle
Parana yazık olur diye dedim dostum. Aslında Atasoy abinin dediği aletten olsa da olur fakat ben pense yardımıyla düzeltiyorum veya parmaklarinla da duzeltebilirsin. Bu arada balatalarin resmini atarmisin bitip bitmediğini kontrol edelim.
Aparata o parayı vereceğime yeni rotor almak daha mantıklı geliyor. Hemen hemen aynı fiyat.
Bu aparatı sanayide ince sacdan da yaptırırsın çok cüzi rakama. Ufak spiralin kesici taşından da ince kestirirsin rotorun gireceği biçimde sorunsuz kullanırsın.

HollyVibe

Üye
Tepki
1
İsim
Kaan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Parana yazık olur diye dedim dostum. Aslında Atasoy abinin dediği aletten olsa da olur fakat ben pense yardımıyla düzeltiyorum veya parmaklarinla da duzeltebilirsin. Bu arada balatalarin resmini atarmisin bitip bitmediğini kontrol edelim.

Bu aparatı sanayide ince sacdan da yaptırırsın çok cüzi rakama. Ufak spiralin kesici taşından da ince kestirirsin rotorun gireceği biçimde sorunsuz kullanırsın.
Sorun o değil zaten benim rotor öyle bir yamulmuş ki kerpetenle abandığımda bile olmuyor. Yani normal bir yamulma değil düzeltilemez durumda. Balatanın da resmini en kısa zamanda atarım kontrol edersiniz.
Birde sanırım fren sistemine göre uyumlu olup olmama durumu varmış. Öyle her rotor uyabilir mi?

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Birde sanırım fren sistemine göre uyumlu olup olmama durumu varmış. Öyle her rotor uyabilir mi?
[/QUOTE]
Rotorun, fren sistemiyle hiçbir alakası yok. Fakat bazı rotorlarda yarı metalik veya metalik balata ile kullanılması öneriliyor.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

HollyVibe

Üye
Tepki
1
İsim
Kaan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Rotorun, fren sistemiyle hiçbir alakası yok. Fakat bazı rotorlarda yarı metalik veya metalik balata ile kullanılması öneriliyor.
[/QUOTE]
Aslında rotor almışken balayı da değiştirsem iyi olur. Balata aynı şekilde 4 yıllık. Üstüne çok fena bir gıcırtı sesi var. Deterjanlı suyla temizledim ama ses gitmedi.

lrfan

Cyclist
Tepki
8.046
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Buradan rotor aldım, son derece memnunum. TR'de 500-600 TL fiyat çektiler rotora, 140'lık zaten piyasada bile yoktu, burası ilaç gibi geldi

• Beğen
Tepkiler: MakRo

HollyVibe

Üye
Tepki
1
İsim
Kaan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Buradan rotor aldım, son derece memnunum. TR'de 500-600 TL fiyat çektiler rotora, 140'lık zaten piyasada bile yoktu, burası ilaç gibi geldi
Yurt dışından geliyor toplam 160 TL. Shimanonun orijinal rotoru var 80 TL'ye buldum daha kârlı değil midir?

lrfan

Cyclist
Tepki
8.046
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yurt dışından geliyor toplam 160 TL. Shimanonun orijinal rotoru var 80 TL'ye buldum daha kârlı değil midir?
80 TL’ye bulduysanız hiç kaçırmayın.

Link verirseniz ben de yedek alayım 80 liraya