Raleigh Challenger

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
IMG_4631.JPG
Resimdeki arkadaş hakkında hazırda bilgisi olanlardan destek rica ediyorum. Arka değiştirici dışındaki parçalar orjinal gibi duruyor.

b3 01.jpg
b3 02.jpg

Scudo

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Güzel bir çalışma daha geliyor gibi. Takipteyim :)

• Beğen
Tepkiler: aknorl

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@aknorl Akın bey bence biraz sabredin aceleye getirmeyin sindire sindire yapın. Bianchi projenizden biliyorum sizi bunda daha can alıcı bi şey çıkabilir bence ortaya

• Beğen

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
Sn @aknorl
Ne güzel bir uğraşınız var.
Merakla bekliyoruz.
Esen kalın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@aknorl

Merhaba,
yine düşmüşsünüz yollara, kolay gelsin şimdiden. Var mı önünüzde bir taslak yoksa yolda mı paylaşacaksınız bizlerle?
Selamlar.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Açıkçası biraz yorum alırım, yol gösteren ya da bilgi paylaşan olur diye paylaştım resimleri. Araştırma yapıyorum ama yeterli bilgiye ulaşamadım henüz. Final için fikrim var ama doğrulamam lazım paylaşmadan önce...
Ekleme
The head badge, sheldon brown, stephanelapointe ve bikeforum gibi bir sürü sitede sabrımı zorlayana kadar zaman harcadım. Muhtemelen bu zımbırtı 70li yıllarda Kanada'da üretilmiş türünün en ucuzcu örneklerinden biri. Head tube üzerinde Raleigh kuşlu logosu, down tube üzerinde 70ler tadında çerçevesi olan ana logo , top tube üzerinde ise kıvır kıvır kuzey Amerika kokan Challenger logosu var. seat tube üzerinde ise çelik acaip gergindir diyen bir etiket ve 80ler tadında R logoları orjinal hali ile yerinde... suntuor gt yerine dandirik bir arka değiştirici bulunuyor, ama ebay'de uygun olduğunu sandığım bir ürünü sipariş ettim. Boya durumu kötü, çok kötü , bildiğin rezalet... ama bu pisliğin altında derin bir vuruk ya da daha kötü , kırık kaynak falan çıkacağını sanmıyorum.
1973 ile 80 arasında imal edildiğini düşünüyorum (benle yaşıt olabilir) dediğim gibi ucuzcu donanımlar kullanılmasına rağmen bu yaşa koşa koşa gelmiş, tüm donanım hala çalışır durumda, bundan sonra da gereken saygıyı görürse 3-5 km daha yapar bence. 27 x 1 1/4 lastikleri var ve iyi durumda, jantlar adam olur mu deneyip göreceğiz. En rahatsız edici konu kadroya kablo bağı ile tutturulmuş fren ve vites kabloları. Ancak bulduğum tüm fotoğraflarda durum aynı .. üretici problemi hiç sahiplenmemiş kablolar dışardan gitsin bana ne diyip bırakmış, buna çözüm bulmak durumundayım ..Boyanın altından çok acaip bişey çıkmazsa önce krom kaplama, gerekirse boya ve bol deri aksesuarlı bir kompozisyon çıkartılabilir.
Yorum ve yönlendirmeleriniz olursa sevinirim.
Ekleme:
RA4XXXXX kodu ile R: Kanada'da, A: Ocak Ayında, 4: 1974 de üretildiği anlaşılıyormuş....
(link)

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
Öncelikle hayırlı olsun fren telleri için bence elleri hassas bir kaynakçıyla çalışmanız gerekicek böyle güzel bir bisiklette fren tellerini kablo bağıyla tutturmak çirkin bir görüntü oluşturuyor firma nasıl böyle bir hata yapmış şaşırdım doğrusu

• Beğen

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hidromek

Firma muhtemelen metal kelepçe türevi bir parça kullanmıştır diye tahmin ediyorum. Bunun yerine gövdeye delik açıp avdel dübel ile mekanik bağlantı yapacağım. Kaynak işinden daha temiz oluyor.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@aknorl gövdeye delik açarkende çok dikkatli olmak gerekiyor deliceğiniz yüzey bombeli olduğu için matkap sağa sola kayabiliyor bazen sinir harbine dönüşüyor resmen

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
20160430_133807.jpg
Eski tip çakma pimli ayna kolu sökmek için pratik yöntem önerisi...
20160430_134007.jpg

FB_IMG_1462127030990.jpg
1 mayıs diye...

05.05.2016 da ekleme:

Ürüne ait orjinal etiketleri bulumadım. Hatta Kanadada decal üretim işi yapan bir şirkete ulaştım. Bizde de yok ama yapcaz yakın zamanda biraz bekle dediler, eleman yok ölçülerden de tam emin değiliz diye eklediler. Kanada büyük ülke ama nüfusumuz göreceli az dedi bi de..
Çizimleri istediğin formatta yaparım uyar mı dedim. Biz de sana indirim yaparız dedi . Bekliyoruz şimdilik. Tedbiren set gelmeden boyayı sökmeyeceğim. Ankara ya da İstanbul'da doğru malzeme ile üretebilecek yer bilen var mıdır?

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
Kaynak olarak Velobase.com'a bakmanızı tavsiye ederim.Ben de uğraşıyorum benzer bir yenilemeyle ,gerçekten vakit alıyor.Kolay gelsin.

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.518
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
20160514_124604.jpg
Suntuor GT arka değiştirici ebay'den geldi 19usd + yol masrafı ile...güzel çalışıyor gibi görünüyor, görselliği ön değiştiriciden çok farklı değil. Biraz zaman harcarsam daha güzel olurlar diye düşünüyorum.

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@aknorl çıkartmaları dijital ortamda nasıl oluşturuyorsunuz acaba?

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yetkin
Adobe photoshop ve illustrator yazılımları ile... fotograf çekip bıraz düzeltip ardından üzerine yenisini çizdikten sonra ölçüsel kontrol yapmak gerekiyor.

mrtoztrk

Üye
Tepki
38
İsim
Murat ÖZTÜRK
Bisiklet
Sedona
Takip, güzel bir bisiklet ortaya çıkacak:)

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
20160528_152018.jpg
Fırçala, parlat.
Fırçala, parlat..
Mr.Miagi

20160605_104203.jpg
Projeyi yine ikiledik. Beyaz olan no85den. bir arkadaşım için fixie olarak restore edilecek. (İçerik düzeltildi)