Popo ağrısı

Scudo

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
@Aşkın Şentürk

evet yorumlarla kafamda netleşti sele kesin olarak değişiyor. daha büyük alanlı, daha hafif ve sert bir sele olacak. bu konuda biraz daha bilgi edinicem tabi ondan sonra alıcam.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.472
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Broooks söyliyecegim sana ama o'da fazla pahalı.Sen aşağıdaki jelli modellere bir bak istersen.

(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
Selede önemli olan selenin kanatlarının oturma kemiklerini desteklemesidir. Eğer oturma kemikleri kanatların üstüne bastırıyorsa, herhangi bir ağrı yaşamazsınız.
Fakat kemikler çok dışta kalıyorsa, bu durumda sele sizi desteklemez, sorun yaşarsınız.

Specialized'da Ass-O-Meter denilen bir alet var. Bu oturma kemiklerini ölçerek size uygun sele boyunu seçmenizi sağlıyor. Size tavsiyem Specialized mağazasına gidip bunu denemeniz, vücudunuza göre sele almanız.

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
@Gökhan Toros

harika bilgi !! çok teşekkürler en yakın zamanda istanbul'a gittiğimde uğrayacağım. ya bisikletle gideceğim ya da seleyi de söküp yanımda götüreceğim karşılaştırmak amacıyla.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

gökhangenel

Aktif Üye
Tepki
68
Bisiklet
Specialized
ek olarak kemiklere gereken yükü vermek için doğru sürüş pozisyonunda olmalısınız. eğer sele ayarı gereğinden aşağıdaysa veya başka bir sebeple dik bir pozisyonda sürüyorsanız yük kaba etlere biner, bu da ağrı yapar. ikinci bir yanlış da selede olması gerekenden daha önde bir yerde oturyor olabilirsiniz.
şöyle bir deneme yapın: sele üzerindeyken kalçanızı daha geriye atmayı deneyin, kalçanızı arkaya doğru itin. bir başka deyişle omurilik ile üst sele borusu arasındaki açıyı azaltmayı deneyin. o iki kemiğin vücudunuzdan dışa doğru çıktığını göreceksiniz. ve kemikleri sele üzerinde kanatlara yerleştirmeyi deneyin.
iyi akşamlar.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
kendimden biliyorum o acıyı. bu sele nin sünger ince sanırım tayt ta kullansaniz faydası olmaz batar bir süre sonra bu sele kendinize jelli sele alın kalın olurlar ve geniş tabiki aradaki fark müthiş bende sele Royal var gayet güzel bir sürü marka var kaliteli ama ucuzunu bulmak mesele Türkiye deki bisiklet ciler çok pahalı satıyor malesef

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@Uğur Ece

selenin sert değil geniş ve yumuşak olmasi önemli jelli sele deniyor onlara

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.574
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@mustafa genç

Bu bilgiyi nereden aldiginizi bilmiyorum, (link) gayet güzel izah edilmis.
Bu konu, bu forumda en cok islenen konulardan birisidir. Lütfen arastirip bir daha okuyun, eksik ve yanlis bilgiler vermemeye gayret gösterin!

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
@gökhangenel

Kesinlikle. Ayrıca sele yere paralel olmalı ve bahsettiğim kalça kemikleri selenin geniş yerine denk gelmeli. Eğer çok öne kayıyorsanız sele üzerinde sele size uygun olsa bile bütün ağırlık bacaklarınızın arasındaki yumuşak dokuya bindiği için ağrı yapacaktır. Ek olarak ileride cinsel sorunlara da yol açabilir bu.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@ihtiyar

O bilgiyi popoma sordumda yazdım o yumuşak sele istiyor sizin popolariniz farklı o zaman sert sele elisteseydim önceki selemi değiştirmez dim gayet sertti ama popoma laf anlatamadım illa yumuşak sele istedi benim popo biraz raharina düşkündür yumuşak sele yi verdikten sonra gıkı çıkmadı hiç

yumuşak selenin içine gömüldüğü için verimi düşüktür diyor bizde pofuduk kadar yumuşak sele kullanın demedik öyle bir sele yoktur piyasada zaten tahta sertliğindede olamaz herhalde bir sele O site nerden bilecek benim rahatimin hangi senede olduğunu adam kendi poposununun izlenimlerini yazmış

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.574
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@mustafa genç

Bakin, hemen alinacak bir sey yok. Bu konuda pek cok defalar yazildi tartisildi dedim. Kimse kimseye " bu sele iyidir" diyemez. Bu konuda pek cok kere izah edildigi gibi- siz kendiniz de yazmissiniz- size uyan baskasina uyacak diye bir sey söz konusu degildir.
O yaziyi yazan kendi izlenimlerini degil, yillarin arstirmalarinin sonuclarini yazmistir. Ne icin kullanildigina bagli olarak sertligi ona göre ayarlanir. Genisligi her insanin k....nin genisligine göre ayarlanir. Gökhan Toros bu konuda biraz detayli yazmis.
Tavsiye ettiginiz sele iyi olabilir, ama herkes icin her kullanici icin iyi olacak diye bir sey söylenemez. Zaten bütün anlatilanda bunun üzerine dönüp dolasiyor.

Sele tahta gibi sert olamaz demissiniz. Siz bir kösele seleye oturun da bakin bakalim, tahta ile arasindaki fark ne kadar?!? :)

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
@gökhangenel

çok teşekkürler yararlı bilgileriniz için.

@mustafa genç

dün de gece bir 25 km civarı mesafe yaptık arkadaşlarla. yeni bir bisikletçi arkadaşla tanıştım falan bisiklet hakkında konuşurken bu sele sorunundan bahsettim vs. kafede oturuyorduk sonunda kalktık ve karşılıklı olarak bisikletlerimizi incelemeye başladık. benim seleyi görünce dediği şu oldu:

'bu seleyi ben kullandım bunla rahat etmen mümkün değil. (bu arada onda markası yazmayan ve sormayı unuttuğum bir sele vardı. daha yumuşak, ve arka kısmı daha geniş) benim bisiklet arızalanmıştı, eve dönmek için başka bir arkadaşın bisikletini almak zorunda kalmıştım. o bisiklette bu sele vardı. o gece eve dönerken ve ertesi gün akşama kadar o seleyi kullandım. popom inanılmaz ağrıdı. bunu direk değiştir. tabi ağrır popon çok normal bu seleyle. daha geniş ve sertliği sana kalakla beraber kesinlikle jelli bir sele al.' dedi.

aynı seleyi kullanıp da aynı sorunu - hem de sadece 1 günlük kullanımda - yaşayan birinden bunları yüzyüze duymak çok çok iyi oldu benim için. sele berbatmış :D kesinlikle en kısa zamanda sele alıyorum.

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
arkadaşlar ve büyüklerim bir makale buldum. biraz okudum gerçekten muazzam görünüyor cervelo çok çok detaylı harika bir sele yazısı hazırlamış. okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

dediklerinizle tamamen paralel bilgiler içeriyor. en çok üstünde durduğu nokta, selenin genişliği. 'sit bones' yani seleye temas eden iki kemik arası uzaklık + 2 cm şeklinde bir tanımlama yapılmış en basit haliyle özetlemem gerekirse. ve tabi ki olması gereken diğer özelliklerden de bahsediyor. selenin eğimi, ön - arka pozisyonu, düzlüğü (sizin de bahsettiğiniz yere paralel olma durumu), sertliği ve orta yarık olma-olmama durumunda bahsetmiş.

tekrar belirteyim herkesin bir göz atmasını tavsiye ediyorum. link şu: (link)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
evet evde iken selenin ayarlarını sele yüksekliğini ideal sekılde bastan ayarla bence tekrar aynı sorun teskıl edıyorsa seleyı degıstırırsın ama yenı basladıysanda agrı yapabılır sonucta rahata alıskınız hepımız :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.428
Bisiklet
Bisan
Yine kıç ağrısı yine sele tavsiyeleri bu başlıklara yazmayacağım diye karar almıştım ama dayanamıyorum yine yazıyorum .

Arkadaşlar ilk uzun turunuzda (10 km ve fazlası) bir yerleriniz ağrıyorsa(illa oturma bölgesi değil el bilek sırt ağrıları da dahil) veya uzun bir dinlenmden sonra (15 gün ve fazlası) yine ağrı varsa bu ağrıları hemen seleye ergonomik ayarlara bağlamamak lazım .Önce bir kaç hafta bisiklete binmeye devam edeceksiniz(birer gün dinlendirme vermek kaydı ile) ağrıyı izleyeceksiniz azalma veya artma varmı ona göre hareket tarzı belirlenecek.

Sele tavsiyesi konusunda İhtiyar abim ve Gökhan zaten yazmış eklemeye gerek yok kimseden sele tavsiyesi almayın kendi selenizi kendiniz bulun ve bu bulma işini de bir iki saatlik kullanımla değil mümkünse en az 2 haftalık bir süreçten en az 200 km kullandıktan sonra belirleyin.

genel olarak şehir içi kullanım ve düşük kadanslı keyif ve sosyal sürüşler için yumuşak ve geniş seleler rahat gelirken fazla km kat edilen ve yüksek kadanslı performans kullanışlarında ince ve sert seleler tercih edilir.Bu yine kesin sonuç değil orana vurduğumuz zaman görünen genel durumdur.

tahta sele muhabbeti geçmiş, yaklaşık 2 sene 15-20 bin km ful carbon (tahta sele ) kullandım emin olun en çok rahat ettiğim selelerden biriydi.bir kaç ay önce cengiz parlakgül satın aldı ilk yorumu görünüşüne göre bu kadar rahat edeceğimi hiç düşünemezdim oldu.Bunları da neden yazdım forumların genel sorunu bilmediğimiz konularda yorum yazarken dikkat etmemiz gerekiyor sonuçta bizim yazdıklarımıza göre konuyu açan veya sonradan okuyan pek çok insan etkilenip masraf yapabiliyor veya donanım değişikliğine gidebiliyor.

Kıssadan hisse sele seçimi tamamen kişiseldir çoğu bisikletçi bisikletini selesiz satar (bende selemi aldım her bisiklet değişikliğinde) Zaten insan belli denemelerden sonra ne tip selede rahat ettiğini az çok tahmin edebiliyor.Bizlerin (yorum yazanların) dikkat etmesi gereken nokta (bana göre) bildiğimiz konularda ana hatları yazmak tercihi kesinlikle direk etkilememektir.

Umarım yanlış anlaşılmam herkese iyi forumlar.....

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
@ferhat köse

selam ferhat abicim. benimki hemen karar verilen acele bir durum değil zaten. bisiklet 5 aydır bende. ilk başta yazmıştım arka arkaya 3 gün binince (kısa mesafe 20-30 km) ölüyordum sonra 2 gün binemiyordum hareket etmeyi bırak üstüne oturduğum an inanılmaz bir acı oluyordu. şimdiyse tam da dediğiniz gibi 1 gün ara vererek biniyorum bakalım nedir tepkisi poponun diye, tabi ki daha rahat oluyor yani doğal olarak. ama bisiklet de bu şekilde kullanılmaz ki. ben bisikleti sadece antrenman vs için değil, herşey için kullanıyorum. şehir merkezine de bisikletle iniyorum. yani bisikletle her gün işim oluyor. yani benim her gün binmem gerekiyor bu alete. farklı farklı sürelerde ve kullanım tarzlarında da denedim dediğim gibi, ve ulaştığım nokta selenin çok kötü olduğu. bir kere çok çok dar (+ kalça bölgem de kilolu olmamdan dolayı çok büyük) fotolarını en başta koydum mutlaka görmüşsünüzdür, direk burdan kaybediyor zaten en baştan.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.428
Bisiklet
Bisan
@Uğur Ece

Kullandığın seleyi biliyorum çok olmasada üzerinde epey oturmuşluğum var boy kilo oranına da bakacak olursak çok şişman da değilsin .(115 kilo olup yol bisikletinide hatırı sayılır değerler çıkaran tanıdıklarım var) sana bir kaç örnek vereyim gerisini sen getir.

son kullandığım san marco zoncolan selemin sadece burun kısmı 2-3 milim aşağıda kaldı diye bölgede 2 saatlik uyuşma yaşadığımı bilirim .
Yine sadece selem yarım santim kadar geride yada ileride kalmış diye normalde çok rahat ettiğim sele olmasına rağmen perişan olduğumu bilirim .
200 km üstü turlarda kullanayım diye aldığım kıymetli bir gelli selede 200 üstü tura cıkmadan deneme olsun diye 150 km lik ilk turumda taytın pedini yolda söküp attığımı bilirim(seleyi söküp atamadığım için)

Bunlar yaşanılan örnekler .Ben seleni kullandığım için diyorum. o sele ile ayarları doğru yapıp alışma dönemini de atlatırsan mutlu olacağını düşünüyorum.Bu arada ergonomik ayarlar da çok önemli illa videolarda yada resimlerde anlatılan doğru değildir senin rahat ettiğin bir oturma gidon tutma şeklin vardır o şekle göre seleni ayarlaman gerekiyor .Kıssadan hisse herşey sende bitiyor burada ne yazarsak yazalım olay senin kendini iyi tanıman ile çözülecek.

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
@ferhat köse

çok teşekkür ederim peki ben yani tam olarak doğru sele ve vücut pozisyonunu bulak için ne yapmalıyım? kendim çok uğraştım, seleyi alçağa aldım yükseğe aldım, öne aldım arkaya aldım. bir türlü olmadı ağrı geçmedi. en son olarak birinden ya da bir mağazadan yardım alayım madem o da olmazsa artık ben bunu değiştireceğim.