pilotluk

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında anıl sevgi tarafından paylaşıldı.

 1. anıl sevgi

  anıl sevgi Üye

  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  manisa
  Seviye:
  merhaba kafama takılan bir soru var.Askeri okula gitmeden pilot olmak için ne yapmak gerekir? ve askeri lise dışından ordu pilotluğuna geçiş yapılabilir mi ?
   
 2. 1e1b

  1e1b Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  10 Mart 2011
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  İstanbul/Avcılar
  Seviye:
  Hava kuvvetlerinde pilot olmak kolay değildir.Askeri lise dışından ordu pilotu olamazsın.Öncelikle Hava Harp Okulunu başarılı bir derece ile bitirdikten sonra pilotaj eğitimlerine katılırsın buradada derece aldıktan sonra eğitimlere başlarsın ki bu uzun bir süre 1 -3 yıl arası devam eder.Öncelikle yaşın kaç ?
   
 3. Baran Özkan

  Baran Özkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Nisan 2010
  Mesajlar:
  411
  Beğeniler:
  161
  Şehir:
  istanbul-büyükçekmece
  Seviye:
  askeriyede pilotluk gerçekten zor.. benim babam askeriyeden kara havacı olarak emekli oldu şimdi thy de çalışıyor.. her yerde zor meslek pilotluk fakat bir okadarda güzel :)

  lise dışında piotluk kursları var oralardan eğitimini tamamlayıp, sonra sınavları geçtikten sonra pilot oluyorsunuz fakat askeriyeye geçiliyormu bilmiyorum..
   
 4. #4
  anıl sevgi

  anıl sevgi Üye

  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  manisa
  Seviye:
  ben şuan lise 3 teyim.Askeri lise sınavlarına girmedim.Ama heefimde pilotluk var.dışarından eğitim alarak veya okullarına okuyarak olunuyor ama ordan orduya geçiliyor mu onu bilmiyorum.o yüzden sorum ayrıca okullardan hangileri var biliyor musnuz ?
   
 5. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.836
  Beğeniler:
  1.452
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Ben de zamanında Harp Okulundan dönmüş biri olarak yazayım. Ordu dışarıdan pilot almaz. Bunun için Hava Harp Okulu' nu bitirmen gerekir. Ama ayrıca sivil pilot olmak istersen havacılık okulları pilot yetiştiriyor. Bu okulların öğrencileri çoğunlukla erken emekli olmuş subaylardır ancak siviller de katılır. Uzun bir eğitime ve yüklü masraflara mal olur, yeteneğin el veriyorsa ve sınavlarda başarılı olursan sivil pilot olabilirsin. Eğitim sırasında ne tür uçaklar kullanacağına göre kapsam genişler maliyet de artar.
  Ben de geçen sene böyle bir eğitim almak için İzmir' de bir okulun kapısını çaldım ama 40- 50 bin euro luk maliyetleri görünce ve yaş itibariyle kazanacağım pilotluk brövesinin hobiden öteye gidemeyeceğini anlayınca vazgeçtim.
  Sana kolay gelsin, saygılar :)
   
 6. #6
  anıl sevgi

  anıl sevgi Üye

  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  manisa
  Seviye:
  Peki hava harp okuluna illa askeri liseden geçmek gerekiyor dimi ?
   
 7. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.202
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Lise fen kolundan da Üniversite sınavı ile öğrenci alıyor hava kuvvetlerinin internet sitesinden veya bulunduğun yerdeki herhangi bir askeri birlikte askerlik şubelerinden kayıt ve sınav dönemleri ile ilgili bilgi alabilirsin.İlk sorunuda söyleyim hava kuvvetleri kesinlikle dışarıdan pilot almıyor.harp okulunun son sınıfından itibaren pilotaj eğitimi başlıyor mezun olduktan sonra sağlık kontrollerinde jet pilotu olabilecek raporu alabilirsen (savaş uçakları ile normal uçaklar arasında sağlık açısından farklar vardır -g kuvveti basınç olayları refleksler gibi) İzmirde uçuş okuluna geçiyorsun ve alt seviye uçak ile başlayıp yaklaşık birbuçuk sene uçuş eğitimi alıyorsun.Eğer başarı ile bitirip broveni takarsan tayin olduğun birliğe göre kullnacağın uçağın cinsi
  ne göre 6 aylık bir eğitimden daha geçiyorsun (f-16 veya f-4) ve bu eğitimide bitirdikten sonra görev yerine dönüp yine belirli bir sene eğitime devam ediyorsun.
  Merak etme harp okulu bittikten sonraki kısımlar maaş alarak yapılan eğitimler :) sürekli öğrenci modunda değilsin yani :)
   
  Mehmet_Gürsoylu ve anıl sevgi bunu beğendi.
 8. cruiser76

  cruiser76 Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Nisan 2006
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  103
  Şehir:
  İstanbul-Maltepe
  Seviye:
  Benim bildiğim bursa askeri lisesi hava kuvvetleri namına harp okulu için yetiştiriyor, ama düz liselerden de hava harp okuluna öğrenci alıyor olmaları lazım. Baksana hava harbın internet sitesine, bugünlerde reklamları çıkıyor, gençler hava harp okulunu tercih edin diye, bence düz liselerden de alıyorlardır.

  Güzel meslek seçmişsin, başarılar.

  üşenmedim baktım TM ve fenbilimlerinde alıyorlar. Lys seye göre sanırım, aşağıda sitelerindeki yazı var.

  Hava Harp Okulu Öğrenci Alımları

  Başvuru tarihleri : 08 Nisan - 12 Haziran 2011

  • Hava Harp Okulu'na başvuru işlemi için tıklayınız.
  • 2011 yılı itibariyle Hava Harp Okuluna, Fen Bilimleri veya Türkçe-Matematik Alanı öğrencilerinin başvuruları kabul edilecektir.
  • Hava Harp Okulu baraj puanı ve bu puanı aşarak seçim aşamalarına davet edilecek adaylar, LYS sonuçlarının açıklanmasından sonra internet sitemizden ilan edilecektir.
  • Seçim aşamalarına katılacak olan adaylar hazırlamaları gereken evrakları internet sitemizden temin edeceklerdir.
  http://www.ikdm.hho.edu.tr/DEFAULT.HTM
   
  Oktay Ataş ve anıl sevgi bunu beğendi.
 9. #9
  anıl sevgi

  anıl sevgi Üye

  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  manisa
  Seviye:
  o zaman ben seneye başvurucam çünkü daha lise 3 teyim. bunun olması güzel bişey teşekür ederim. :)
   
 10. Oktay Ataş

  Oktay Ataş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2010
  Mesajlar:
  241
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Moda, Kadıköy, İstanbul
  Seviye:
  Bende 11. sınıf TM'ciyim kafama Yönetim Bilişim Sistemleri'nden sonra yatan diğer bir meslekti pilotluk. Anadolu Üniversitesi'ndeki Sivil Havacılık Yüksekokulu'ndaki Pilotaj'ı araştırıyordum. Hava Harp Okulu'nun aldığını görünce de bir umut doldu içime şimdi.
   
  anıl sevgi bunu beğendi.
 11. #11
  anıl sevgi

  anıl sevgi Üye

  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  manisa
  Seviye:
  Evet bende bunu öğrenince baya sevindim artık amaç bu buna çalışıcam seneye bakalım hayırlısı olacak :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2015-7-20_12-17-30.png
Antrenmana çıkmadan önce bünyemizin ne durumda olduğunu bilmek can alıcı nokta. Aslında bisikletin başına geçip de pedal çevirmeye başlayıncaya kadar kendimizi yeterince formda hissedebiliriz ama...
upload_2016-6-14_16-59-6.png
Soru böyle: "yokuşta daha iyi çıkmak için tek çözüm yokuş antrenmanı mı?" ve benim yaşayarak öğrendiğim bir cevabı var. Yıllardır beni tanıyanlar bilirler "yokuş özürlü" birisiyim. Bunda nispeten...
8.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...