Paralı otobanlara bisikletle giriş yine paralı mıdır?

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
inşallah sizler ve aynı yolu paylaştığınız diğer kişiler çok dikkatli olurda kazaya sebebiyet verilmez!

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Arkadaşlar biraz ucundan böleceğim konuyu. Tam olarak bilmediğim, merak ettiğim bir şey var;

Trafik kazasında ölüme sebebiyet veriliyorsa hapis durumu sözkonusu (Yanlış biliyorsam düzeltin). Ölen kişi 8'de 8 suçluysa yine de hapse atıyorlar mı diğer adamı? Kanunlarda nasıl geçiyor, bilen var mı?

• Beğen
Tepkiler: cedrick41

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@kkazim

al plakasını ver polise arkadaş bu kadar zormu burda bana söyleniyor sen şikayet et yesin cezayı onlar yemekten usanmaz ise ben şikayet etmekten hiç usanmam!

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@Serden Us

ölüme sebebiyetten bir süre yatar suçu sabittir çıkar bence
benim bir arkadaş ehliyet için eğitim alırken yanındaki uzman kalp krizi geçirdi öldü arkadaş hiçbir suçu olmadığı halde adam öldürmeye sebebten 3 ay yattı !

• Beğen
Tepkiler: S26

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sanırım anlatamıyorum, mesele ceza filan değil, mesele yolda güvenli şekilde gidebilmek. Allah göstermesin bi kaza olursa ceza filan çok komik kalıyor, ceza kestiririm diye kendi canımı tehlikeye atamam. Baştan beri kendim ve diğerleri açısından hangisi bana daha güvenli geliyorsa oradan giderim diyorum...

• Beğen

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
@kkazim

Bunun doğru olduğunu kimse söylemiyor zaten..Herkes kendinden sorumludur.O adam 200'le gidiyorsa sonucuna kendi katlanır.Ancak sen yasak olan bir şeyi delip otobana bisiklet ile girersen o 200'le giden adamdan hiçbir farkın kalmaz..Çünkü aynı şeyi yapıyor olursun..Hem kendini hemde karşındaki insaları tehlikeye atıyorsun..

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
@Baki Berk Kayalar

Kendin diyorsun özellikle yol ayrımlarında tehlikeli olduğunu ama yinede ara caddelerde kaybolmaktan iyidir diyorsun ve tek taraflı düşünüyorsun..O yol ayrımlarında belki adam seni geç farkedip kaza yapacak ve buna sebep sen olacaksın .Peki bundan daha kötü ne var bu İstanbul'un ara caddelerinde ?

Mecbur kalmazsam girmem diyorsun..Sebep ? Polisten çekinmek..Eğer o şuçu işlemenizi polisin varlığı engelliyorsa valla iyi ki var şu polisler..
Yasaklar polis olmazsa veya başınıza çekmediğiniz sürece delinecek kurallar değildir..önemli olan o yasağın bilincinde olmak..Birisi çok doğru söylemiş araba olmasa bile ışıktan geçmiyor enayi mi bu adam diye..bizde bırak yeşil ışığı yolu falan..trafik hızlı bir şekilde akarken e-5'ten karşıdan karşıya geçiyorlar..bu insanlara ne anlatabilirsin ki?

• Beğen
Tepkiler: Barış Kılınç

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
sen bir taşıtsın ve otobanda bir minumum hız limiti var o limiti yakalaman lazımki bu bisikletle ve kaldı ki bazı motorbisikletlerle bile zor (şimdi birde hız sınırlarını 135 e çıkaracaklar galiba) otobanda trafik akışının selameti açısından ve taşıt olduğun için trafiği tehlikeye sokmaktan ve diğer sebeblerden 160 tl başlayan cezalara maruz kalabilrsin!
Otobana yaya,bisiklet,traktör,125cc altı motorbisiklet,iş makinası girmesi kesinlikle yasaktır!

Sercan Sözer

Forum Demirbaşı
Tepki
409
İsim
Sercan S.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
@cedrick41

Çok haklısın Şenol abi. (İsim karışmış olabilir.:D)

• Beğen

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
@kkazim

sizin onlardan farkınız ne olacak? herkes yaptığından sorumludur buna eyvallah , ama sizin yaptığınız beni etkiliyorsa budurumda ben ne yapacağım?

foruma yeni girenler var , içimizde çok genç arkadaşlar var. bisiklet kullanmaya yeni başlamış kanı kaynayan gençler. şimdi kalkıp 1 tecrübeli yazarsaki kask-eldiven- tayt ne gereksiz şeyler deyip başlarsa kendince yorumlar yapmaya ve savını destekleyecek örnekler vermeye, bu anlatılanlara inanıp uygulamaya kalkacak olan bir kişi çıksa ve kasksız kaza yapsa bunun vebalini taşıyabilecekmi?

gazete-dergi gibi basın yayın organları ücreti karşılığında dağıtılır ve okunur. forumlarsa adı üstünde forumdur. herkes fikrini söyler ve isteyen bu bilgilere anında ulaşabilir bir bedel ödemeden. o nedenle forum gibi yerlerde fikirlerimizi yazarken daha geniş bir açıdan bakmak verdiğimiz bilgi yada paylaştığımız birikim - tecrübeyi bir süzgeçten geçirmek gibi bir sorumluluğumuz var.

• Beğen
Tepkiler: S26 ve cedrick41

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@Ahmet Bolgi

çok doğru söyledin ağzına sağlık!
ben girmem otobana;
otobanda bir kazaya karışırsanda hem her türlü sakatlık ölüm gibi risklerin dışında hukuki sorumluluğunda başına bela olcaktır bunu unutmayın arkadaşlar!
bir örnek belki araba bankete vurarak durmaya çalışacak frenleri patlamış geliyor sende ordasın olurmu olur adam ne yapsın süratli yol
onun sorumluluğu arabayı kimseye zarar vermeden durdurmak suçu arabasının bakımını yapmamak cezası 7 kişiyi öldürmek mi hiç sanmam senin orda olmaman gerekiyor 8 de8 sen suçlusun istiyorsanız trafik memuruna bir sorun otobanda herhangi bir kazaya karışırsak ne olur uzun uzun sorun ne diyecek sıkılmadan cevaplarlar kimse işini anlatmaktan çekinmez inanın!

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
bisikletin motorsikletin her zaman türkiye şartlarında riski vardır bunuda unutmayın o kadar trafiğe ve kendinize güvenmiyorsanız ya binmeyin başkasınıda zor durumda bırakmayın kurallara uyun derim!

calgon reklamını biliyorsunuz avrupada yapılmış reklam çocuğunuza kasksız bisiklete bindirirmiydiniz asla kesinlikle diyor kadın!

bu farkı yakalayın artık yav
adam avrupada güzümle gördüm 2km dümdüz yolda kırmızı lambayı bekliyor bir tane araba yok yolda
biz hala güvenliğim otobanda daha iyi binme kardeşim bisiklete o zaman!bu kadar kendini düşünüyorsan koyarsın bisikletini araban varsa arkasına dağa bayıra gidersin binersin orda yada trial freerider parklara git hoplayıp zıpla oralarda
ne biçim bir düşünce bu ya!

• Beğen
Tepkiler: Fethi Aktunç

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Şehir içi kazaları düşünecek olursak, sağ olarak kurtulma şansınız daha yüksek çünkü araç hızları genel olarak şehirlerarası yollara göre daha düşük.

Söz konusu otoban olunca çok daha yüksek süretle gidiliyor. Olur da çarparsa bir şekilde; cesedinizin parçalarını asfalttan toplarlar, bir araya getirip mezara gömebilmek için.

Çarpan sürücüyü de olmadık yere atarlar içeri. Önceki mesajlarda örneği var işte, adam yanında kalp krizi geçirdi ve öldü diye 3 ay yatmış. Kendinize acımıyorsanız bari araç sürücülerine acıyın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bi arkadaşla Gaziantep-Adana turu yapalım dedik. Otobandan gidelim diye bi baktık ta Google Earth dan. Sonra düşündük bu genç yaşta yazık dedik kendimize :) otobanda çok hızlı araç kullanılıyor. Biz sakin sakin gitsek bile birisi gelip çarpabilir ki çarpınca %98 ölürüz.

Sakat iş yani.

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
Otobanda bisiklete binmeyelim, tamam. Ama otobanda araba kullananlar, trafik kurallarina, hiz limitlerine, vs uysalar herhalde "otobanda bisiklet kullanmayin, cunku arabalar yaninizdan firtina gibi gecer" seklinde bir arguman uretemezdik. Bu acidan bakildiginda, yasa koyucu otobana giren motorlu araclarin kafadan kuralsiz davranacagini hesaplamis oluyor. Teknik acidan, Ankara'dan Istanbul'a bisikletle gidecek olsam emniyet seridi sebebiyle otobani E-5'ten daha guvenli bulurum. Yasak oldugu icin kullanmam, o ayri. Diger taraftan, otoban meselesi ayri tutulmak kaydiyla, eger yasaksa mutlaka sebebi vardir yaklasimi, kabul edilmez yasaklari olumladigi olcude sakincali bence. Soz gelimi Suudi Arabistan'da kadinlarin araba kullanmasi yasak. RTUK filmlerde sigaranin goruntusunu yasakliyor. Bakiyorsunuz, sigara icen adamin suratinda koca bir balon. Bu tip yasaklara veya uygulamalara alkis tutacak halimiz yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Trefik kurallarında her yasağın bir sebebi vardır diye inanıyorum.