Otoyolda bisiklet ?

Tepki
21
İsim
Alperen
Bisiklet
Kron
Öncelikle merhaba Ankarada oturuyorum ve o uzun yokuşları mazgallardan ve çukurlardan kaçmaktan bıktım kron tx 250 kullanıyorum uzak mesafelere arayollardan gitmek istemiyorum otoyolda kullanırsam nasıl bir sorunla karşılaşırım ?

Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Bisikletlilerin otoyollar ve otoyol bağlantı yollarını kullanması yasaktır. Polisin ceza yazma yetkisi var. Ha kullanan hiç mi yok? İstanbul'da TEM otoyolunda 15 kişilik bir grup gördüğümü bilirim.

Ekleme: otoyolda hız limitleri daha yüksek olduğu için özellikle de kamyon, tır, otobüs gibi büyük araçların yarattığı rüzgâr sebebiyle tehlikeli olabilir.

Kimilerine göre otoyolların emniyet şeritleri daha geniş olduğu için daha güvenli olduğu söyleniyor.

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ceza yeme riskiniz var. Hayatımda bir kez izmir otobanını kullandım, bir araç sürücüsünün şikayeti sebebiyle ekip aracı geldi cezayı kesti ve gaziemir sapağından otoyoldan çıktım. çıkarıldım yani :)

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

bdemirkiran

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Sedona
Otobanda hiç kullanmadım ama en rahat kullanacağımız yerdir sanırım :)

umutcanv

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Umutcan Vurgun
Bisiklet
Carraro
Anayollarda serbest olmakla birlikte otoyollarda ve tünellerde yasak, polis gelirse ceza yazabilir. Bunun yanı sıra izmir çevre yolunda bende kullandım son derece keyifli ve rahat bir sürüş oldu. Bir araç boyunda emniyet şeridi olunca insanın aklı trafik kazası yapar mıyım sorusunda olmuyor, şehir içi mazgal trafik ve yaya dertleri bu yollarda yok :) ama ceza var, yakalanırsan :D

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar yapmayın etmeyin. Otobanda 3-4 sene evvel bir arkadaşımızı kaybettik zaten. Millet otoban emniyet şeridi boş diye oradan makasa giriyor.

• Beğen
Tepkiler: S26

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.061
Bisiklet
Kron
otobanda, Gecen bi arkadasa araba carpti neyse ki ucuz atlatti sadece bisikleti parcalandi

Otobanda gerceklesen bi kazada sofor ne kadar suclu olabilir? (Yasalari bilmiyorum zaten oldukten sonra yasalarida...)

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@gmfaruk hocam şöföre bi ceza kesilmez sanırsam çünkü bisikeltin oraya girmesi yasak ama adamdaki vicdanı bilemem tabiki

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Yasak konusu bir yana otoyol sakat arkadaşlar. Yukarıda bahsedildiği gibi sürücü kurallara uysa bile tır, kamyon otobüsün yarattığı rüzgar ciddi denge kaybına yol açabilir. Bunun yanı sıra siz emniyet şeridinde efendi efendi yolunuzda giderken arkadan yüksek hızlı bir aracın altında kalabilirsiniz. Bir kere acemilik yaptığım için başıma geldi, eve gelene kadar lanet ettim kendime.

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
@gmfaruk
Kaza otobanda gerceklesmese dahi saglam ceza almiyorlar; otobanda hic ceza vermezler.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Ceza sı var istanbulda abim bu yüzden 80 tl ceza yedi.

therkut

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Erkut
Şehirlerarası 45 hız limitini öğrendiğim iyi oldu yoksa çok ceza yerdim

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Otoyol yani otoban dediğimiz yolda emniyet şeridinin neden çok geniş olduğunu düşündünüz mü peki arkadaşlar? Otoyolda seyir hızı öyle yüksek ki bir problem olması halinde emmiyet şeridine çekilen bir araç ancak bu kadar geniş bir alanda güvende olabiliyor. Yani Otoyol bu kadar TEHLIKELI.
Çoğumuz otomobil sürücüsüyüz. 120 ile giderken karşımıza bisikletli çıksa (çıksa diyorum çünkü bu hızda arkadan gelen araç sürücüsü böyle düşünecektir) ne yapabiliriz?
Dünyanın en hızlı aletini kullanmıyoruz ki otoyola girelim. Bisiklet kullanıyoruz. Mazgaldan atlayın, yaya görünce durun geçsin.

Allah cc aşkına canınızı yok yere tehlikeye atmayın.

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk ve emrejon

ioalici

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
İbrahim Onur ALICI
Bisiklet
Cube
Ankarada 2 yıl kadar önce bir bisikletli çevre yolunda kaza yapti ve malesef kaybedildi. Benim bildiğimin dışında da vardir. Ben Ankaradayken sabah 6 civari Anadolu Bulvarında gidip geliyordum. Boş sessiz ve hava kalitesi acisindan iyi oluyordu. Malesef Ankara yol bisikleti icin nahalet bir yer... Simdi Izmirdeyim, burası başka...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Farkındaysanız hep araç sürücülerin kurallara uyması gerektiğinden bahsediyoruz her seferinde. Ama peki ya biz? bence çuvaldızı birazda kendimize batırmalıyız. Hollanda da neden bisiklet kullanımı bu kadar yaygın? Öncelikle insanların birbirine saygısı ve kurallara uymasından bence. O yüzden yasaksa yasak kardeşim girmeyelim otobana nolacak sanki. 1-2 saatlik zevkimiz yada egomuzun tatmini için canımızı niçin riske atalım ki? Unutmayın ki kaportamız bedenimiz.