Otobanda Bisiklet Kullanımı

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kanunen polisin görevi bu durumda nedir tam olarak bilemeyeceğim .

Bildiğim kadari ile polisin görevi var olan kanunların uygulanmasını sağlamak. Bu çerçevede can güvenliğimizi sağlamak.

Bisikleti kardeş videoda polise kurali (yasağı) bildiğini ve ona rağmen otobana girdiğini söylüyor. Başında kask yok. Aydınlatma ekipmanı var mı göremedim. Ama bunlara bakarak bile kendi can güvenliği konusunda çok duyarlı olmadigi sonucu çıkarılabilir. Polisin ise duyarli olmasini bekliyoruz. Bisiletcinin kendisi bile duyarli degilken bunu polisten beklemek ne kadar akilci, bunu dusunmek lazim.

Polisin bisiketciyi çıkışa kadar eskort ederek götürmesi insiyatif olabilirdi. Ama görevi olduğunu düşünmüyorum.

Böyle bir hata yaparak bisikletle otobana çıksam, polisin bana "gorevi" geregi ceza yazmasini ve "insiyatif" kullanarak çıkışa kadar destek olmasini beklerdim. Dersimi alıp bu hataya tekrar dusmemem icin en tesirlisi bu olurdu sanırım.

Yazdıklarım bu bisikletci kardeşimizin nefsine ağır gelebilir. Ama dogrulari yazmaya çalışıyorum sadece.

Muhabbetle...

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scudo

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Evet yasak. Ayrıca çok tehlikeli. Ankara'da ölümle ve yaralanmalarla sonuçlanan kazalar biliyorum. Ayrıca otobanda bisiklet kullandığı için ceza alanlarida duymuştum.

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
842
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bizde malesef insan hayatı bu kadar basitçe. Trafik kanununca bisikletin otoyola girmesi yasaksa uyacaksin.
Hala bu yasakmidir yok kenardan yavaş gidiyorum,polis abiler bu sefer bişey demez.vs.basimiza bir kaza geldimi de telafisi yok savunulacak bizi kollicak kanunda yok malesef. Lütfen hayatımız bu kadar ucuz olamaz,sizce ucuz isede geride kalanlar için öyle olacagini sanmıyorum,arkamizdakileri acılar içinde günlerini geçirmeye hakkımız yok.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.338
İsim
Mugen
herşeyden önce otobanda bisiklete binmek çok keyifsiz

• Beğen
Tepkiler: makineci

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
arkadaşlar hayal kırıklığına hazır olun bu istanbuldan çanakkaleye giden kişiler tekirdağdan geçmişler öyle gittiler :D denizden geçtiler anlaşılan :D

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
İzmir'de öyle uzun çıkışsız otoban yok..
Ayrıca ne kadar uzun olursa olsun can herşeyden önce gelir..

Aypedden Tapatalk kullanarak atıldı

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında burada memur iyi niyetli.. Bu açık.
Ancak bisikletli açısından son derece sıkıntılı bir durum..
Ben olsam bisikleti bir şekilde bagaja alır bisikletliye ceza uygular ve en yakın çıkışta bırakırdım..

Aypedden Tapatalk kullanarak atıldı

• Beğen
Tepkiler: makineci

Harbi Bisikletci

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Uğur Ertürk
Bisiklet
Mosso
@Decsan

Durumu şöyle özetleyeyim..

Evet otoban kesinlikle yasak ve tehlikelidir kimse denememeli. Yaptığım bi hataydı zaten ama tecrübe kazanmak için bu yolu tercih ettim zaten tekrarıda olmayacak emin olsun herkes..

Kask konusuna gelirsek kamera kaska bağlı :D yani durumu şöyle açıklayayım kask kamerasıyla yolu çekiyorum farkettiyseniz.. polis gidincede kaskı kafamdan çıkarıp kendimi videoya alıyorum.. ;)

Son olarak,, Bisikletçi için her yol tehlikeli; Bakkala giderken bile bi kamyonun altında kalabiliriz.. bu demek değildir bakkala işe vs gitmeyelim..

İlginiz ve uyarılarınız için teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: AykutÇ.

makineci

Üye
Tepki
70
İsim
Kemal Serhat
Bisiklet
Merida
İyi ki bu bilgiyi gazetelerin üçüncü sayfasından okumadık. Yani polisin de yaptığı yanlış. Bu videoya bile ceza yazılabilir bence...

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur Ertürk

Kardeş şu kask muhabbetini yapanlardan biri bendim. Buna binaen kendi güvenliğine dikkat etmeme kalıbına da sokmuştum seni. Suizan etmişim hakkını helal et [emoji106]

Yalnız mesele sadece tehlikeli olan yerlere girip girmeme meselesi değil. Tehlikeli ve "kanunen yasak" olan yerlere girmeme meselesi. Ki sen de belirtmişsin zaten. Bu video da bu başlıkla beraber güzel bir farkındalık oluşturur inşaAllah başka bisikletçi kardeşlere...

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
-Imla hatası düzeltmesi için yeniden düzenlenmiştir -

• Beğen
Tepkiler: Harbi Bisikletci

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
Hollanda'da yani her yerin bisiklet yolu oldugu memlekette yanlislikla bisiklet yolundan cikip otoyola cikan baglanti yoluna girmistim. Yaklasik 100m gittikten sonra yaptigim hatayi fark edip kenara cekip durdum. Haritadan nerede oldugumu anlamaya calisirken Hollanda polisi yanimda bitiverdi. Neyse ki yanlislikla bisiklet yolundan ciktigimi ve geri donmek uzere oldugumu anlatabildim. Hollanda polisinden 10dk kadar bisikletle otoyolda gitmenin tehlikeleri uzerine nasihat dinlemek durumunda kaldim.

• Beğen

Kuu

Üye
Tepki
19
Ben de Çeşme'de otobana çıkarım diyordum yazılanları okuyunca direk vaz geçtim :(

• Beğen

Harbi Bisikletci

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Uğur Ertürk
Bisiklet
Mosso
@Kuu denemekte fayda var ;) yakalanirsaniz polis sizi cikisa kadar goturuyor hepsi o :)

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Bi kere yanlışlıkla çevre yoluna girdim, ama öyle bi şey ki, ne zaman girdiğimi anlamadım, farketsem zaten girmezdim, farkettiğimde artık çok geçti, ve girdiniz mi çıkamıyorsunuz, resmen arı gibi vızır vızır geçiyorlar. Çıkana kadar ecel terleri dökmüştüm. Tövbeliyim, bırakın otobanı, şehir içindeki yollara bile mecbur kalmadıkça girmiyorum. Kaldırım ya da arka sokaklardan gidiyorum. Hem daha önce hiç görmediğim yerleri de görmüş oluyorum. Hem de daha güvenli. Bir yola kamyon girebiliyorsa bisiklet girmemeli bence. Adamın altında dev gibi alet, sen karınca gibi kalıyorsun, görmesi imkansız. Son derece tehlikeli.

• Beğen
Tepkiler: alper 76

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güncel.

Eski tarihli olabilir ancak okuyup bilgi edilinilmesi gereken güncel/sabit olmasını düşündüğüm konulardan biri oldu.
Eksik bilgilerimi tamamlamış bulundum, denemeden vazgeçtim.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.710
Bisiklet
Cervélo
@alobar

Haritada sari olarak gosterilen otoyollarda komple yasak, parali olup olmamasina bakilmiyor. Adi otoyolsa yasak. Bildiginiz gibi otoyol girislerinde hemen sagda tabelada at arabasi yasak, traktor yasak, max. hiz 120 falan yazar. İşte orasi otoyoldur ve bilin ki bisiklet yasaktir. Karayollarini arayip bizzat sormustum.
Basin ekspres yolu da otoyol olarak geciyor ve bisiklete yasak.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Farklı bir konu olarakta açılabilir ama buraya yazayım. Konu otoyol ise,

Devlet bisiklet otoyolu yapsa para verir misiniz? Ücret çok cüzi olacak elbette. Salladım şimdi 100kmsi 1tl falan. Korunaklı olacak 2 ayaklı hayvanlar pet şişe v.s. atamayacak.... falan filan....

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi