Orta göbek uyumu hakkında

S. Uzun

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Bisikletim salcano astro 212. Almak istediğim aynakol hollowtech özellikli. Bu göbek çeşidi kadroma uyum sağlar mı?
Aynakol resimdeki model
http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/01/15/55ee89316e187419c7131df23241149d.jpg

Scudo

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Cahilliğime verin ama hallowtech özelliği ne işe yarıyor ?

S. Uzun

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Forumun arama motorunda "orta göbek çeşitleri" yazarsan çıkar.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Aynakol bu göbek değilki.

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sağlamaz mevcut göbeğin karemil diye tanınan standart göbek alacağın yeni alivio ise hallowtechII kullanıyor ama aynakolun içeriğinde 0 alırsan göbek zaten dahil sorun yok yani ^^

S. Uzun

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Aslında sormak istediğim gobek kısmı kadroya uyar mı? Biraz araştırdım farklı yonlere sıkma yapılan versiyonları varmış o yuzden sordum.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
uyar, rahat olun. diş yönleri standarttır diye biliyorum kare göbek ve hollowtech'de.

ayhandeniz71

Aktif Üye
Tepki
560
İsim
Ayhan Deniz
Bisiklet
Whistle
bildiğim kadarıyla her marka göbek yatağına uym sağlar sadece aynakol uyumu önenli

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
merhaba arkadaslar elimde 2005 model bi felt f70 kadro var buna tam adını doğrumu yazıyorum bilmiyorum ama shımano hollowtech 2 göbekler uyum sağlarmı toparlamak istiyorumda yardımcı olursanız sevınırım yeni nesil kadrolar hakkında bilgi sahibi degılım diş oranı konusunda veriye ulaşamadım.
teşekkürler şimdiden

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@Silent göbekteki diş yönleri, kadrodakilerle aynıysa sorun olmaz.

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@Yetkin bunu nasıl ögrenebilir hocam bu konuda daha doğrusu yeni kadrolar konusunda bilgim yokda genelde klasik topladıgımdan dolayı :)

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@Silent dişlere karşıdan baktığımızda sağa doğru yukseliyorlarsa sağ ;sola doğru yükseltiyorlar da sol vidadır.Ne taraftan baktığınızın önemi yoktur. Hollowtech göbeğin üzerinde L ve R harfleri yazar her bir parçada. sol parçası(L) sağ vidadır yani sağa çevrilerek sıkılır. Sağ parçası(R) ise sol vidadır, sola çevrilerek sıkılır. Kadroyaki dişlere bu yöntemle bakarsanız ve göbek genişliğine dikkat ederseniz uyumlu olup olmadığı anlaşılır. Kolay gelsin.

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@Yetkin Bi eve geçtigimde üzerindeki göbegi söküp gösteririm burda fotografını paylasırım. tam anlayamadımda bsa dişlimi degılmı bılmıyorm ama üzerinde shımano aynakol vardı yuksek ıhtıamlle shımano bsa uyumludur ama yinede emin olmak istiyorum ona göre grup set alıcamda. alacagım grup set 2x10 tiagra olacakda bildiginiz üzere hollowtech 2 uyumlu onlarında aynakolu oyuzden soruyoru.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Silent
Merhaba,

bisikletiniz %99,99 BSA oldugu icin Standart Hollowtech göbek uyumlu.

Gelelim R ve L harflerine, bu harfler dislilerin ne yöne cevrildigini göstermez sadece R yazan parca sag tarafa takilir ve L yazan parca ise sol tarafa takilir bu hem BSA hemde ITA ve diger göbeklerde böyledir.

R = Rechts veya Right oluyor yani Sag
L = Links veya Left oluyor yani Sol
ama dedigim gibi sadece parcalarin hangi tarafa takilacagini belirler dislilerle herhangi bir ilgisi yoktur.
Misal olarak Fotografdaki göbek R ve L harfi var ama dislilerin yönü iki tarafda da ayni.
shimano-ultegra-6800-bottom-bracket-english-thread-cups-na-EV197011-9999-1.jpg

Gelelim BSA yada Ita oldugunu ayirmaya.

Bisikletin yuvasini ölcerek ögrenebilirsiniz.

1. BSA göbek üyümlu yuva genisligi 68mm / 73mm olur.
1. ITA göbek uyümlu yuva genisligi 70mm olur.
Italyan göbegi BSA ya BSA göbegide Italyan yuvaya takma sansiniz yoktur cünkü ITAnin capi genis ve BSA nin capi dar oluyor.

Göbeklerin BSA yada ITA oldugunu söyle ögrene bilirsiniz.

1. BSA Göbekte 1,370" x 24 tpi yazar (Göbek capi 34,8mm olur)
Disli yönü ise sol taraf sag disli ve sl taraf ise sag disli olur

2. BSA Göbekte 36 x 24T/F tpi veya 1,42" x 24 tpi yazar (Göbek capi 35,9mm olur M36)
Disli yönü ise iparcada sag disli olur yani ik parcada bisikletin arkatarafina Dogru cevrilerek sökülür ya ön tarafina Dogru cevrilerek takilir.

3. Birde Fransiz göbekler verdir onlar ise BSA ile aynidir.

Dedigim gibi sizin kadroya %99,99 BSA göbek uyumlu. Yani göbegin üzerinde 1.370" x 24 yazmali.

DIP NOT: Tabiki daha degsik göbekler de var mesela BB30 gibi capi 40mm olan yada Pressfit vs. vs. Verdigim örnek ise standart %80 kullanilan BSA göbegi göstermek icindir.

• Beğen
Tepkiler: mlhkrc

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
image.jpg image.jpg @Murat Cömez murat abı teşekkürler bilgi için şimdi bende takılı olan göbege uygun anahtar varmıs ama ev ortamı musayıt olmadıgı için cıkarmadım sabah cıkarıca göbek bu söktukden sonra detaylı fotografınıda atarım bunun sağ sol dönüş yönleri sağ sağa sol sola seklindemi açmak için ?

image.jpg Misafirler meraklı cıktı abi bende sökeyim dedim bari söktümde göbek bu power pro bb20 yazıyor

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Silent
Power pro bb20 nin ne oldugunu bilmiyorum ama sökmüssünya bu durumda hangi tarafa söküldügünü ögrenmis olmalisin.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@Murat Cömez wallahi abi ikisinide öne doğru yüklendim söktüm bi güç denemesi yaptım sağada solada ilk başta sıkmışım sanırım sonra actım. simdi bu göbek shımanonun hollowtech 2 göbekleriyle uyum sağlarmı ? yani daha doğrusu göbegi söktüdüm kadrodaki dişler ?

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Silent
Birde kadroda yuvanin genisligini ölcsene. 68mm yada 73mm olmasi gerekiyor bu durumda.
f_bc75eac295.jpg

• Beğen

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@Murat Cömez kumpasım vardıda nerde bi bakıyım bulunca ölcüp atarım sana ben buraya bi bakarsın.
@Murat Cömez

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Silent
Tamam olur ama zaten öne dogru söktüysen schimano nun hollowtech 2 göbegi oluyor. Dikkat et shimanonun hollowtech italyan olanida var. Sana dedigim gibi 1.37"x24 lazim bu genelikle tüm göbeklerde yazar senin söktügünde neden yazmiyor bilemedim.
Yalniz göbegi takarken yinede yuvanin genisligi spacerleri koymak icin lazim. Yanlis takilirsa zincir hatti dogru olmaz.

• Beğen