Orta göbek mili ve aynakol krank kol uyumu

gkhnt

Üye
Tepki
89
İsim
Gökhan
Bisiklet
Bianchi
Tüm forum sakinlerine iyi günler dilerim. Benim market tipi olarak adlandırılan bisikletimin sol pedal kolu devamlı olarak gevşeme yapıyordu ve en sonunda yerinden çıkarak düştü. Yaptığım incelemede kare göbek milinin girdiği kol yuvasının arka kısımdan bozulmuş olduğunu gördüm. Tabii ki orta göbek kare milli ve aynakol noname olarak tabir edilen 42 dişli bir yapıda. Ben de bunun üzerine bisikletimin göbekleri ve aynakol hariç tüm parçalarını shimano' ya terfi ettirdiğim için Shimano fc-m 361 modelinde 42 diş yeni bir aynakol aldım. Çünkü ön aktarıcı olarak TD-50 modelini kullanıyorum ve o da en fazla 42 diş aynakol destekliyor. Tabii ki benim çıkardığım ile arasındaki kalite farkı mukayese etmiyor. Vites geçişleri bile tüy gibi hafifledi. Esas problem olabilir mi acaba diye sizlere danışmak istediğim konuya gelir isek; taktığım sağ ve sol aynakol kranklarının mil yuvaları ile mil uzunluğu arasında biraz fark kaldı. 8 alyan ölçülerinde 2 adet de shimano orta göbek vidası sipariş ettim. Onlarla sıkıca vidaladığımda problem çıkarmadan kullanır mıyım, yoksa problem çıkarır derseniz ne gibi sonuçları olur? Önceki 14' lük vidalar ile elimle hafifçe sıktığımda bile oynama, bolluk, gevşeme vb. yapmıyor. Ayrıca kolları mile geçirmeden önce hafifçe yağmalama yapmalı mı yoksa o kısım kuru mu kalmak durumunda? Aldığım aynakol shimano bb-un 26 orta göbek uyumlu diyor teknik kılavuzunda. Resmi aşağıda ekliyorum. Ne sormak istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...

Dosyalar

Scudo

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.659
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
@gkhnt Bir kaç kere okudum ama tam olarak anlayamadım. Aynakolu zaten taktığınızı belirtmişsiniz. Göbeği mi değiştireceksiniz? Aynakol göbek ile uyumluysa ve göbek de kadroya oluyorsa bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

gkhnt

Üye
Tepki
89
İsim
Gökhan
Bisiklet
Bianchi
Merhaba Oğuzhan Y. Bey. Aynakolu zaten hali hazırda bulunan ortagöbek miline taktım. Göbeğin markası Shunfeng sanırım. Söküp bakmadım. 68 mm. gövde çapı mı var ondan da emin olmam gerekiyor. Bisiklet Canello marka ve market diye tabir edilenlerden. Vitesleri, aynakol, vb. üzerinde memnun kalmadığı her şeyi değiştirdim. Sadece orta göbek ve tekerlek göbekleri kaldı değişmeyen. Onları da halledeceğim. Tekerlek göbekleri ve değiştirdiğim ruble üzerinde shunfeng yazıyor. Aynakolu mile geçirince fotoğraflarda krank üzerindeki kare şeklinde görünen yuvayla mil arasında birkaç milim fazlalık kalıyor. Zincir hattı da kadrodan dışarı açık duruyor. Tabii bu da en büyük çapta olan yaprak üzerine zinciri alınca ön aktarıcıya sürtme yapıyor. Yani aynakola uyumlu model ve daha kısa mil boyuna sahip bir orta göbek almam gerekiyor. Şimdilik bu durumda kullansam problem çıkarır mı onu sormak istemiştim. Eklediğim yeni fotoğraflarda zincir düzleminin dışa doğru eğimini ve aynakol ile göbek milinin arasında kalan farkı göreceksiniz daha iyi olarak.

Dosyalar

B

BF Okuru

Misafir
@gkhnt

Resimlere göre mil ile aynakol birbirine uymuş. Sıkıntı yok. Sıkıntı kare milin tepesinin deliğin tepesine çok yakın veya eşit olmasında olurdu. O zaman aynakolu sıkamazdınız.
Sürtme problemi ise ön vitesin stop ayar vidalarının yeniden ayarlaması ile giderilebilir.

gkhnt

Üye
Tepki
89
İsim
Gökhan
Bisiklet
Bianchi
@osmaneÇok teşekkür ederim Sayın @osmane O zamanlar bunu bir problem sanmıştım; ama değilmiş. Tam da dediğiniz gibi vidaların kavrama payı için gerekli bir durum olduğunu kullanınca anladım.

HTC One A9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şenol U.

Aktif Üye
Tepki
591
İsim
Şenol Ustabaş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Giant Escape Air bisikletimde,VİSTO 34/46T/CG aynakol ve TH7420ST 110,5-68 mm orta göbek var.

Öğrenmek istediğim 2'li veya 3'lü olarak daha küçük bir aynakol kullanma şansım varmı acaba?
Okıuyan ve cevaplama zahmetinde bulunan tüm bisiklet dostlarına şimdiden teşekkür ederim.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Merhaba,
Giant Escape Air bisikletimde,VİSTO 34/46T/CG aynakol ve TH7420ST 110,5-68 mm orta göbek var.

Öğrenmek istediğim 2'li veya 3'lü olarak daha küçük bir aynakol kullanma şansım varmı acaba?
Okıuyan ve cevaplama zahmetinde bulunan tüm bisiklet dostlarına şimdiden teşekkür ederim.
Var ama ne kadar küçük olduğuna göre ön attırıcının değişmesi gerekebilir.
İstenilen oranlarda kare mil göbek uyumlu aynakol bulunamazsa orta göbek değişimi de gerekebilir.

• Beğen
Tepkiler: Şenol U.

Şenol U.

Aktif Üye
Tepki
591
İsim
Şenol Ustabaş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Spartiat teşekkürler.Olabilecek en küçük 9'lu sistem uyumlu aynakol ( mümkün ise 2'li) ve ön aktarıcı seçeneğini rica etsem.?
Yaş 60 oldu.Dizlerime en az zararı verecek kadans aralığı için bu arayışa girdim.

Son düzenleme:

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat teşekkürler.Olabilecek en küçük aynakol ( mümkün ise 2'li) ve ön aktarıcı seçeneğini rica etsem.?
Yaş 60 oldu.Dizlerime en az zararı verecek kadans aralığı için bu arayışa girdim.
Edit, ek: Aşağıdakileri listeledim ama bisikletteki göbek 110.5 mm, aşağıdakilerin hepsi için 123 mm öneriliyor. Daha uygun model bulmak ya da daha fazla bileşen değiştirmek gerekebilir. Tüm bileşenleri birlikte değerlendirip araştırmak lazım.

FC-MT101'ler olabilir, göbek değiştirmek gerekmez.
İkili: (link) , (link)
Üçlü: (link) , (link)

Başka alternatifler de var:
İkili:
(link)
Üçlü:
(link)
(link)
(link)
(link)

Göbek değişikliğine razı olunursa daha fazla model de var.

Ön attırıcının tam modeli belli mi? Hep Altus yazmışlar ama tam model yazan yer bulamadım.

Son düzenleme:
  • Beğen

Şenol U.

Aktif Üye
Tepki
591
İsim
Şenol Ustabaş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Spartiat çok teşeklür ederim.Zahmetler verdim.Ön aktarıcının iç tarafında
VA63-66 yazıyor galiba.Tanımlama için yeterli olurmu bilemiyorum.

Dosyalar

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat çok teşeklür ederim.Zahmetler verdim.Ön aktarıcının iç tarafında
VA63-66 yazıyor galiba.Tanımlama için yeterli olurmu bilemem.
VA63-66'dan bir anlam çıkaramadım. (link) ya da (link) benziyor mu? Altus dendiği, 3'lü aynakola uygun dendiği ve yaklaşık 2013-2015 civarına ait olduğu için bunları gönderiyorum.
Bisikletin resimlerine biraz daha bakınca yukarıdaki MTB aynakollarının hepsi çok kaba duracak gibi göründü. Yurtdışından daha uygun modeller bakmak lazım sanki.

• Beğen

Şenol U.

Aktif Üye
Tepki
591
İsim
Şenol Ustabaş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Spartiat gönderdiğiniz linktekilere benziyor.FD-M371 olabilir.Sol viites kolu 3'lü bu arada Çok teşekkür ederim vakit ayırdınız.Rafine bilgi verdiniz .🙏🙏

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.568
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
105 setli bisikletin aynakolu için aşağıdaki göbekten alma planım var. Fakat iki farklı ölçüde satışı yapılıyor 68mm ve 70mm
Bu uzunluğu aynakolu bisiklet üzerinden söküp çıkarmadan anlamanın bir yolu var mıdır?

(link)

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
105 setli bisikletin aynakolu için aşağıdaki göbekten alma planım var. Fakat iki farklı ölçüde satışı yapılıyor 68mm ve 70mm
Bu uzunluğu aynakolu bisiklet üzerinden söküp çıkarmadan anlamanın bir yolu var mıdır?

(link)
Yüksek ihtimalle (link) olmalı, (link) olması daha düşük ihtimal.
Sizdeki göbeğin üstünde BC1.37x24 yazıyorsa 68 mm. Eski göbek RS500 ya da benzeri bir Shimano göbekse onun üstünde yazar. ITA olanında 70mm, M36x24 v.b. başka ifadeler yazıyor.
Alternatif olarak, şu uzunluğu ölçebilirsiniz:

68 mm çıkarsa BSA, 70 mm çıkarsa ITA.
Her şey takılıyken kumpas o araya girmez ama cetvelle dikkatlice ölçülebilir.

Bir ek not, SM-BBR60 göbek normal hollowtech anahtar ile açılmıyor ama bazı satıcılarda göbek (link) kodlu adaptörle birlikte geliyor. Adaptör ayrıca da satılıyor. Shimano'nun bu göbekler için orijinal anahtarı (link).

• Beğen
Tepkiler: gunerokn

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.568
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yüksek ihtimalle (link) olmalı, (link) olması daha düşük ihtimal.
Sizdeki göbeğin üstünde BC1.37x24 yazıyorsa 68 mm. Eski göbek RS500 ya da benzeri bir Shimano göbekse onun üstünde yazar. ITA olanında 70mm, M36x24 v.b. başka ifadeler yazıyor.
Alternatif olarak, şu uzunluğu ölçebilirsiniz:

68 mm çıkarsa BSA, 70 mm çıkarsa ITA.
Her şey takılıyken kumpas o araya girmez ama cetvelle dikkatlice ölçülebilir.

Bir ek not, SM-BBR60 göbek normal hollowtech anahtar ile açılmıyor ama bazı satıcılarda göbek (link) kodlu adaptörle birlikte geliyor. Adaptör ayrıca da satılıyor. Shimano'nun bu göbekler için orijinal anahtarı (link).
Hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

Şu an bisikletin üzerinde takılı olan aynakol aşağıdaki linkte gözüken. Orada orta göbek kodu BB-RS501 olarak verilmiş.

(link)

Shimano yedek parça sayfasına baktığımız da ise göbek uzunluğunda hem 68 mm hem de 70 mm tik olarak işaretlenmiş.

(link)

1669624479838.png

Anladığım kadarı ile en kesin bilgi aynakolun çıkartılıp belirttiğiniz şekilde göbek koduna bakmak olacak.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

Şu an bisikletin üzerinde takılı olan aynakol aşağıdaki linkte gözüken. Orada orta göbek kodu BB-RS501 olarak verilmiş.

(link)

Shimano yedek parça sayfasına baktığımız da ise göbek uzunluğunda hem 68 mm hem de 70 mm tik olarak işaretlenmiş.

(link)

297791 dosyayı görüntüle

Anladığım kadarı ile en kesin bilgi aynakolun çıkartılıp belirttiğiniz şekilde göbek koduna bakmak olacak.
Sizdeki eski göbekte dışarıdan görünecek şekilde model numarasının yanında şu yazı yok mu?

Son düzenleme:

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.568
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sizdeki eski göbekte dışarıdan görünecek şekilde model numarasının yanında şu yazı yok mu?

Daha öncesinden bu şekilde bir fotoğraf çekmiştim ve görememiştim. Sanıyorum krankın da sökülmesi gerekiyor.

IMG_1557.jpg

IMG_1560.jpg

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Daha öncesinden bu şekilde bir fotoğraf çekmiştim ve görememiştim. Sanıyorum krankın da sökülmesi gerekiyor.

297794 dosyayı görüntüle

297795 dosyayı görüntüle
Eski göbeğiniz press fit olmalı, (link) ya da benzeri. Hollowtech göbeklerde herhangi bir parçayı sökmeden rahatlıkla görünüyor:

Öyleyse göbeği söküp varsa iç kısmından ölçüsüne bakmak ya da kadro üstünden açıklığı ölçmek seçenekleri kaldı. Bence kadrodan ölçmek yeterince güvenilir bir seçenek, 2 mm hata yapılmadıkça.

Edit, ek: 68/70 mm (BSA/ITA) farkını anlamanın diğer yolları:
- Eski göbek dişli (threaded) ise da yivlerin yönüne bakmak. BSA'da iki taraf çevirme yönü olarak birbirinin ters yönünde (sağ taraf/ayna dişli tarafı saat yönünde sökülüp ters yönde takılıyor, sol taraf saat yönünün tersine sökülüp saat yönünde takılıyor), bisiklete göre aynı yönde, öne doğru açılıp arkaya doğru sıkılıyor; ITA'da genellikle ikisi aynı çevirme yönünde, bisiklete kıyasla birbirinin tersi yönde açılıyor.
- BSA'da göbek boşluğunun iç çapı 1.37" ~ 34.8 mm, ITA'da 36 mm. Göbeklerin üstündeki BC1.37x24 ve M36x24 yazıları buradan geliyor. 24=inç başına diş sayısı, o ikisinde de aynı.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: gunerokn

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.568
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eski göbeğiniz press fit olmalı, (link) ya da benzeri. Hollowtech göbeklerde herhangi bir parçayı sökmeden rahatlıkla görünüyor:

Öyleyse göbeği söküp varsa iç kısmından ölçüsüne bakmak ya da kadro üstünden açıklığı ölçmek seçenekleri kaldı. Bence kadrodan ölçmek yeterince güvenilir bir seçenek, 2 mm hata yapılmadıkça.
Bisiklet üzerindeki aynakol seri dışı olarak monte edilmiş tek parça. Bir nevi markaların fiyatı düşürme politikaları.
Yeni aynakol siparişim yurt dışından ulaştığı için ve her ne kadar birçok kişi gerek olmadığını söylese de orta göbeği de değiştirmeye karar verdim.
Dediğiniz şekilde bir yol izleyeceğim. Vakit ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

IMG_1606.jpg

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.568
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Spartiat Tekrar rahatsız ediyorum.
Bu ölçümler sizce doğru alınmış diyebilir miyiz?
Ya da aynakol göbeği 86,5 mm genişliğindeki pressfit malzemeleri destekliyor. Diğerlerine uygun değil gibi.

3D9C38A4-D652-408A-BA76-ED3166DE82AB.jpeg184E46FF-C60B-4E51-B6B3-34B14D73A07F.jpeg7901DD2B-99F1-4218-9AC0-7060A593C17B.jpeg

Son düzenleme: