Orta göbek değişimi

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Güzelce yıkayıp yağla boyamak istersen bir de boya :)

Scudo

gungor17

Aktif Üye
Tepki
465
İsim
Ercan Güngör
Başlangıç
1971—72
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
T47 Praxis works orta gobek rulman degisimi nasil yapabiliriz?

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gungor17

(link) şurda bişeyler anlatıyor bilmem işinize yarar mı. Orta göbeği çıkartıp rulmancılara götürün eğer standart ölçülerde bir rulmansa işiniz kolay. Yok eğer sadece bisiklet göbeklerine özel üretim bir rulmansa hiç uğraşmayın.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.589
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
T47 Praxis works orta gobek rulman degisimi nasil yapabiliriz?
Ercan abi benim bisiklette de stok olarak parxis ayna kol geldi. 10.000 km ye yakın bir süre sonra ben aynakolu göbek yaprak demeden dağıttım. En sonunda çözümü shimano aynakol alıp onu takmakta buldum. Tabi shimano praxis göbeğe olmadığı için sram ın bir göbek aparatını göbeğe çaktırıp daha sonrasında onun üzerine shimano aynakol takımı yaptırdım. Shimanoya geçtikten sonra sanki farklı bir bisiklete binmiş gibi oldum. Göbeğe aparat çaktırıp shimano aynakol kullanmanı öneririm.

Ha illa praxis kullanacağım dersen sanayide rulman satan yerleri tek tek gezmen lazım.

• Beğen
Tepkiler: gungor17

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İnternette biraz bakındım da sanırım sadece orta göbeklere özel üretilmiş bir rulman (Edit: değil). Yani rulmancılarda bulamama ihtimaliniz yüksek (Edit: değil) . iç 28 dış 30mm olacak. Bu muhtemelen holowtech orta göbeklerin standart rulman ölçüsüdür. Siz göbeği değiştirmeye bakın (Edit: bakmayın). Ya da belki rulmanı çıkartıp yapılabiliyorsa bir bakım yaparsınız. Tabi o iş için de(link) türünden bir alete ihtiyacınız olabilir.

Edit: Ölçüleri yanlış vermişim. Zaten 28-30 mm bir rulman düşününce hatam anlaşılıyor. Rulmanın numarası (link) internette de bulunabiliyor. Ölçüleri 30 - 42 - 7 mm

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: gungor17

gungor17

Aktif Üye
Tepki
465
İsim
Ercan Güngör
Başlangıç
1971—72
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Göbeği değiştirmedik güzelce temizledik gresledik taktık yerine. Bir sıkıntı yok şuan. Bu T47 Praxis göbekleri açmak için özel anahtar gerekiyor ve pahalı anahtar, Trek Türkiye de gerek yok değişmeye dedi. Ama ben genede bir T47 göbek alıp bir köşeye koyacağım. Şu an elimde yedek olarak 105 zincir, kaset evde duruyor herhangi bir sakatlık olursa değişeceğiz.

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gungor17 Rulmanları açıp içine gres mi eklediniz? Açıkcası göbeğin nasıl bir problemi var pek aklımca canlandıramadım şu an. Boşluk mu vardı yoksa düzgün dönmüyor muydu? Bu rulman dediğimiz şey de öyle kolay problem çıkaracak türden birşey değil. Neyse hallettiyseniz sorun yok.

gungor17

Aktif Üye
Tepki
465
İsim
Ercan Güngör
Başlangıç
1971—72
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gungor17 Rulmanları açıp içine gres mi eklediniz? Açıkcası göbeğin nasıl bir problemi var pek aklımca canlandıramadım şu an. Boşluk mu vardı yoksa düzgün dönmüyor muydu? Bu rulman dediğimiz şey de öyle kolay problem çıkaracak türden birşey değil. Neyse hallettiyseniz sorun yok.
Rulman yerindeyken parmağımla çevirirken çok hafif bir şekilde prüzlü gibi dönüyordu sağ rulman(sanki kuru gressiz gibi), soldaki çok güzel pürüzsüz bir şekilde dönüyordu. Bu yüzden değiştirmek iyi olur dedim çünkü bir kazaya sebebiyet verebileceğini düşündüm. Ama rampa çıkarken bir tıkırtı var onu çözemedim. Büyük ihtimal gidon expansion plug dan geliyor. Neyse şu günlerde doğru dürüst binemiyorum zaten yağmur soğuk rüzgarımızda hiç eksik olmuyor zaten. İyi günler dilerim
Balata spreyle temizledik eski gres aktı yeni gres koyuduk kapattık. Göbekte boşluk yoktu.

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Balata spreyle temizledik eski gres aktı yeni gres koyuduk kapattık. Göbekte boşluk yoktu.
İyi yapmışsınız. Ben de rulman paslanması, yamulması gibi bişeyler getirmiştim aklıma.

şu günlerde doğru dürüst binemiyorum zaten yağmur soğuk rüzgarımızda hiç eksik olmuyor zaten. İyi günler dilerim
(link) :D iyi günler.

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selam forum. Şu (link) nerede bulurum? Aynakol sürekli zincir atıyor yaprak biraz kadroya yaklaşmalı. Bendeki fazla uzun geldi. Oksijenli egzotermik borum olmadığı için kısaltamadım.

Tepki
8
İsim
emre apaydın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
merhaba arkadaşlar bu göbeği nasıl sökebilirim.sol ayna kolu söktüm ama sağı sökemedim. sağı sökmeden orta mili soldan açsam komple gelir mi? vites shimano spcm bu vites nasıl bağlanıyor oraya? teşekkürler şimdiden

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@emre apaydın Sol çanağı açsanız bile, mili çekince gelmez çünkü milin ucu sağ aynakola bağlı. Bu işleri kendiniz yapacaksanız kare mil aynakolları çıkartmak için kullanılan çektirmeden almanız lazım. Ayrıca, attırıcı sele borusuna da değil de orta göbekten monte olduğu için demonte ederken her aşamayı aklınızda tutmanız lazım, toplarken tersini yapacaksınız çünkü.

Çektirme bu:
1637496816342.jpeg

Göbeği neden sökmek istiyorsunuz?

• Beğen
Tepki
8
İsim
emre apaydın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
teşekkür ederim. bu malzeme var zaten. octalink göbek ve bu göbeğe vites komple bağlı. pedal çevirdikçe kendini kuran bir sistem.

• Beğen

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@emre apaydın Göbek kartuş tip ise onun da anahtarına ihtiyacınız olacak. Ayrıca, "pedal çevirdikçe kendini kuran" kısmını anlamadım.

Tepki
8
İsim
emre apaydın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
mesela vitesi yükseltiniz. yükseltici harekete geçmiyor sabit kalıyor. pedalı çevirince harekete geçiyor. pedalla eş zamanlı çalışan bir yapısı var.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Selam forum. Şu (link) nerede bulurum? Aynakol sürekli zincir atıyor yaprak biraz kadroya yaklaşmalı. Bendeki fazla uzun geldi. Oksijenli egzotermik borum olmadığı için kısaltamadım.
Aklıma "şunu biraz küçük yap küçük, insan yiyecek bunu" geldi :komik: :komik: :komik:

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Merhaba Emre bey,

Sizin aynakol 2000li yillarin basina ait olan Shimano FC-C900 Nexave Aynakolu ve Shimano Nexave FD-C900 otomatik ön SPCM attirici sistemi. Bu sistemin ise Octalink V2 ve Karemil modelleri var. Tabiki bu sistemlerin üzerinde kendi cektirmesi olmayinca sonradan alma özel cektirmeyi kullanmaniz gerekiyor ama fotograflarda da görüldügü gibi sizin aynakolun cektirmesi üzerinde ve kendi cektirmesini kullanirsaniz sag yaprakli aynakolu kolayca cikara bilirsiniz (Vidayi döndürürken biraz güc istiyor).
Aynakol ön aktaricinin otomatik sisteminden kurtulunca ortagöbegi yine özel anahtari ile kolyaca sökebilirsiniz (Aynakolun otomatik sistemle hic bir baglantisi vs yok, cektirince normal aynakol gibi milden ve sistemden ayriliyor).
Bu sistemi ayni E-Type Atirici modelleri gibi düsünün.

Bu vintage modellerin göbekleride cesitli baglanti sekilleri oluyor ve hepsinin de ayri ayri özel anahtarlari oluyor. Anahtarini belirlemek icin göbegi görmem yada modelini bilmem gerekiyor.

Bu sizin sistem sökülmüs Halde.

1637500610023.png

umwerfer.jpg

Buda üzerindeki cektirmesi.
schraube.jpg

Buda E-Type attirici sistemi.
e type.jpg

Son düzenleme:
Tepki
8
İsim
emre apaydın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
çok teşekkür ederim murat bey. süpersiniz. bende sizin gibi olacağını düşündüm ve öyle hareket ettim. çektirmeyi bağladım.zorladım biraz ama sökülmedi. çektirmenin bağlanacağı yiv seti biraz bozuldu.nasıl sıkıştı ise. bende yanlış birşey yapıyorum bu kadar zor olmamalı diye yazdım foruma. vazgeçmeyi düşünüyorum artık. yiv atınca moralim bozuldu. tam anlamıyla sıyırmasada problem var.😞

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Yiv Atması büyük ihtimal cektiriciyi oktalink adaptörünü ucuna takmadığınız için olmuştur. Keşke kendi üzerindeki vidasıyla çektirme yapsaydınız. Genelde bunlar verilen yanlış bilgilerden de kaynaklana biliyor.