Olmuyor olamıyor beceremiyorsunuz: tur dı törkiy

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
muz ne kadar dert olmuş bazılarına,o bölgenin muzu meşhurdur ,anadolu insanının paylaşımcı olduğu misafirperver olduğu ve muz değerli bir meyvedir.çocukken kaçınızın evine muz giriyordu,

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
@Hüseyin Gündoğdu

Hemen hemen pek çok şehirde durum böyle sanki kapılarında contador bekliyormuş gibi garip bir tribin içindeler sen önce elindeki adamlardan faydalan daha öncesinde muhatap olma tenezzülünde bulun ama yok milletin burnu semalardan inmiyor haliyle bizden olacağı da bu

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Cacık olur. Su, yoğurt ve sarımsak da eklenirse tabii. Sonra afiyetle yedirilip, bir başka bahara görüşmek üzere, esen kalınla hayallere daldırılır...

Batuhan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
76
Bisiklet
Salcano
@suat akman

Sana aynen katılıyorum Suat abi örnek vermek gerekirse ben bisiklet dışında okçuluk sporuna meraklıyım bu sporu da çok seviyorum fakat bir senedir Kütahya da bir türlü antrenör bulamıyorum. Spor salonuna gidiyorum yetkililer ile görüşüyorum hoca bekliyoruz laflarıyla geçiştiriyorlar lakin o hocanın hiç geldiğini ne yazık ki göremedim. Ben kendimi geliştirip hatta milli takıma girmenin hayalini bile kurarken hoca bulamıyorum. En son ocak ayında atama olacak dediklerinde sabırsızlıkla bekledim ocak ayının gelmesini fakat gittiğimde yine hoca yoktu ben de artık o günden beri gidip görüşmüyorum. Karar verdim eğer gerekli malzemeleri alabilirsem kendim antreman yapıp çalışacağım :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
Üniversitede elektrik elektronik mühendisliği okuyorum aynı zamanda da kürek takımında as kadrodayım. Önümüzdeki hafta Hırvatistan'a yarışlara gideceğiz ve vizelerimize denk geliyor. Ne yazık ki üniversitem buna bir çözüm bulamadığı için derslerimden feragat ediyorum çoğundan da kalıyorum. Ailem baskıcı olmadığı için yaptığım sporu destekliyor ve arkamda duruyor. Her sene yurt dışına çıktığımızda bu sorunu yaşıyoruz. Bizim takımda ailesi ve dersleri yüzünden takımı bırakan çok arkadaşım vardı.

Kısacası hem spor hem eğitim Türkiye'de birlikte gitmiyor.

Ahmet Keçeci

Aktif Üye
Tepki
62
Bisiklet
Salcano
Eğitime bilime destegi ceken devlet bedensel egitimden yani spordan da uzak duruyor. Belediyeler futbol takımlarından bütçeleri arttığı için el çekiyor ama o bütçeyi diger spor alanlarına aktarmiyor. Çünkü özel sektörü geçtim, devlet bile herşeye kâr odaklı bakıyor. Sporun getireceği diğer faydaları görmek istemiyor ve ne yazık ki durum ortada. Çoğu spor gbi bisiklet de 'gereksizler' kapsamında görülerek yıllardır reklam ve para odaklı yapılıyor tur. Çok yazık

Ben 14 civari bir yastaydim, atletizm antrenmanlarina katiliyor, kisa mesafe kosup uzun atlamaya calisiyordum. Antrenörün bana dediği "okuyup iyi bir meslek sahibi olabileceksen bosuna gelme, bu çocukların hepsinin dersleri kötü"
Türkiyenin durumunu bundan daha iyi anlatacak bir cümle var mıdır ?
MT15i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@suat akman

Aynı şeyleri düşünüyoruz aslında. Benim dikkat çekmek istediğim nokta alt yapı ve bütçe. Bütçe futbolda var ama alt yapı olmadığı için ileri gidilemiyor. Bisiiklete gelirsek ne bütçe var ne alt yapı benim belirtmek istediğim buydu.

• Beğen

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Genç arkadaşlarımın ortak fikri; olanaklar devlet tarafından sağlanmadığı için spor yapmamız, sporda başarılı olmamız engelleniyor.

Oysa, iki mail önce Bisiklet federasyonunun tahsisat bütçelerini ve sadece bu yılın ilk dört aynda yarış başına ödedikleri devasa (ferdi sporculara yarış başına 1500-2000 TL)paraları, yapılmış olan organizasyonları, bir başka başlıkta da kulüp listelerini ki, neredeyse en az yarısı belediye spor kulübü, verdim.

Devletten beklentiniz nedir?
Sabah gelip kapınızı çalıp, "kardeşim sen bisikletçiye benziyorsun , bak bu yanımdaki kulüp başkanı, bu da antrenörün, hadi gidip sana bisiklet, donanım alalım" demesini mi?

Yerden yere vurduğunuz futbolcular daha 6-7 yaşlarında her sabah saat 0500 da antremana gidip sonra okullarına başlıyorlar. Kimse anasından Volkan, Arda doğmuyor!

Okullarında, çevrelerinde, illerinde her şeyi kendilerine uygun olmasını isteyen okçu, kürekçi arkadaşlaroım, kaç branş için ayarlamalar gerektiğinin farkında mısınız? Buyrun programı siz, dersleri, diğer öğrencileri, hocaların derslerini aksattırmadan program yapıp götürün bakın bakalım artık boks takımıyla mı döğüşürsünüz, tekvandocularla mı kapışırsınız!

Yol belli arkadaşlar, size en yakın kulübün kapısını çalacaksınız. Açmayacak kulüp yok zira GSGM nin de talimatı, lisanslı sporcu sayısını artırmak. Kulüp lisansınızı alıp size uyan tüm aktiviteleri kovalayacaksınız. Kulüple işim olmaz kavgalıyım diyenlere de il müdürlükleri lisans çıkartıyor. Aktivite başına da bir dünya harcırah alıyorsunuz, daha ne olsun? Evinizin bahçesine velodrom mu istiyorsunuz?

Genç arkadaşlarımın dillerine pelesenk olmuş ortak fikirleri var ama maalesef ne bilgileri ne de bu bilgiyi edinmek konusunda istekleri var!

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Atalay Mete

Yazdıklarınıza büyük ölçüde katılıyorum ancak benim düşünceme göre devlet (ya da federasyon) parasını yanlış şekilde harcıyor. Türkiye'de spor amaçlı bisiklete binen 50 bin, lisans çıkartıp müsabakalara katılan 500 kişi var diyelim (bunlar afaki sayılar). Federasyonun amacı sporu yaygınlaştırmak, daha fazla insanın spor yapmasını sağlamak olmalı. Bisiklete binen sayısı 300 bine, 500 bine çıkarsa yarışlara katılan insan sayısı da artar, daha fazla kurum sponsorluk yapar ve sportif başarı da gelir. Ancak bizde bütün çaba ve para müsabakalara katılan 500 kişi için harcanıyor, bu 500 kişiden de TUR'a katılacak kadar başarı gösterenin sadece 4 olması şaşırtıcı olmamalı.

Sporun yapısı piramit şeklindedir, en altta sadece kendi zevki veya sağlığı için yapan, en üstte olimpiyatlarda madalya kazanan vardır. Tabanı genişletmeden sağlam bir şekilde yükseltemezsiniz piramidi. Bizde yapılan iş, aşağıda sağlam bir temelle başlayıp yukarı doğru inşa etmeye değil, vinç tutup en yukardaki kısmı yukarı çekmeye benziyor.

Avrasya Maratonu'na geçen sene katılan Türk sayısı 1000'in üzerindeydi (bunun iki katı kadar da yurtdışından gelen vardı), 5 sene öncesiyle karşılaştırırsanız Türk katılımcı sayısı 3 katından fazlaya çıkmış. İBB, bunu katılanlara harcırah ödeyerek başarmadı; dünyaca ünlü atletler gelsin, çok iyi dereceler yapılsın diye para harcanıyor ama esas amaç sporu yaygınlaştırmak. Kösele ayakkabı ile yürüyüp köprüde çay içmek isteyenin bile katılabileceği halk yürüyüşü, 42km koşamayacak olanlar için 10 ve 15 km'lik koşular var. Bunlara katılanlar arttıkça "seneye daha çok antreman yapıp maraton koşayım" diyen sayısı da artıyor. Peki, Bisiklet Federasyonu saatte 40 küsür ortalama ile giden peletonda tutunamayacak olanlar için herhangibi birşey yapıyor mu?

Tepki
9
Bisiklet dostları ben de olaya başka bir açıdan bakmak istiyorum.Hepimizin malumu ülkemizde bisiklet hala bir sünnet ve karne hediyesi olarak algılanmaktan öte gitmedi,gidemedi.Belli branşlar dışında spor alarak algılanmadı bisiklet sektörü hiç bir zaman gelişip kaliteli ürünler sunmak gibi bir düşünceye sahip olmadı.Ben 60 İstanbul doğumluyum zamanımızda Bisan,Peugeot(tabii çakması) Beldeyama (o zaman fabrika İstinyede kuruluydu) pinokyo Bisan'ın kaptan modeli ve göbekten vitesli bir model mevcuttu.Tabii o vakitler bu sektörde her zaman olduğu gibi avrupa almış başını gitmişti.Şu an bile ülkemizde ürettiğimiz bir bisiklet yok her ne kadar yerli ,ithal ayırımı olsada yerli marka olarak satılanlar da burada montajı yapılan ürünler.Kadro,kompenet,fren ve teker sistemleri dahil hepsi ithal.Aradaki fiyat farkı bana göre "Kadro" dan kaynaklanmakta.6061 ve 7005 alüminyum kadrolar burada montaja girsede bir ithal bisikletin örneğin"Scoot veya Cannondale" ağırlığına sahip olamıyor.Ancak Trible butted kadrolarda bu ağırlık düşüyor.Karbon olayına hiç girmiyorum çünkü Türkiye için fazla lüks.Sporcu sayısına gelince bu sporu yapmak istiyenler öyle söylendiği gibi lisansını al bir kulübün kapısını çal orada başla bu söylendiği gibi kolay değil.Örneğin bu bisiklet sporunun yapılabileceği kaç takım var.İkincisi bu bisikletlerin fiyatları el yakan cinsten değil adamı kavuruyor.Keza giyimi de öyle.Sizlere bir örnek "CORRATEC CCT TEAM 105 TRİPLE 2013 MODEL 2.149 EURO = 5.144.28 TL.bu işi daha ileri götürüp çıtayı yukarıya çekeyim derseniz aynı marka "CCT ULTEGRA COMP. Team 3.200 euro =7.657.77 TL. tam anlamıyla profesyonel derseniz "CANNONDALE SUPERSİX EVOBLACK EDİTİON TEAM BİKE 10.1OO Euro = 26.329.41 TL. ki bunlar geçen yılın rakamları.Şimdi bu sporu ne kadar kabiliyetli olursanız olun sırf bu spor için yaratılmış olsanız bile tek başına altından kalkabilmeniz mümkün değil.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
@Batuhan Yıldız
Lisanslı bir okçu olarak bu konu hakkında bu başlığa destansı uzunlukta yazabilirim ama bisiklet forumu olduğu için diğer üyeler için yazı uzun ve sıkıcı olur.
Okçuluk da diğer spor branşları gibi ne yazık ki , yerlerde sürünmektedir. Bu spor ne yazık ki , genelde elinde eğitmenlik serifikası olupta , karakter ve özveri bakımından alakasız kişilerin tekelindedir.
Özetle : Hiç bulaşmayın. Paranız , zamanınızı harcarsınız ve sinirleriniz boşu boşuna yıpranır.

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
@Murat B.
Sevgili Murat, Federasyon parasını eğri mi harcıyor, doğru mu bunu ancak genel kurulda mali raporlar gelince anlaşılır. Genel kurul onaylar (ibra eder) ya da onaylamaz. Federasyona müdahil olmanın yolu forumlarda yazmak olmasa gerek. Geçenlerde bir arkadaşım sormuştu, GK un şu kadar üyesi var, şu kadarını devlet belirliyormuş, kalanı için kaç kulüp var ki, kim GK üyesi oluyor, kim olmuyor demişti. İşte tam da burada bilgi eksikliği söz konusu. Dahası niyet eksikliği var. İnternette Federasyon tüzüğünü bulup okumak beş dakika!
Para konusunda ben Tahsisat kavramına takıldım. Tahsisat normalde bir kurumun kendi çalıştırdığı memurlara verdiği paradır. Yok, kendi bütçesi dışında, "tahsisli" para bulup sporculara veriyorsa helal olsun!

Kulüp kapısı çalıp lisans çıkarmak elbet işin başı. Bu başlangıçı dahi yapmayıp suçlu aramak, hatta haksız yere olması muhtemel konularda bile suçlu ilan etmek bana doğru gelmiyor.

Bu arada sözüm sana değil, çok şiddetle eleştiren çok genç arkadaşlarıma!

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
@Kamil Şarman
Kamil bey, federasyonun avukatı değilim, sadece federe bir kulübün (motosiklet) başkanıyım ve kendi federasyonumla fena halde kapışmış durumdayım ama yazdıklarınız bilgiye dayanmıyor!
Bu yıl (2014) Federasyondan para almış tam 44 Kulüp var. Ama kulüp şartı da koşulmuyor! Her il spor müdürlüğü lisans çıkarabiliyor ve ferdi olarak katıldığınız aktiviteler için de federasyon para ödemiş!
Sporculara sponsorluk yapmak aslında federasyonun işi değil. Sporu yaymak demek ülkenin her bir yanında sporcu adaylarının altına birer Corratec bisiklet almak hiç değil. Organişzasyonlara gelince, bana da sorarsanız başarılı ülkelere göre çok az sayıda organizasyon var. Peki, başarılı ülkelerde hemen her çocuğun bir bisikleti olduğunu da biliyoruz, değil mi?
Uluslararası organizasyonlar yapmak ve dünyaca ünlü isimler getirmek işte tam da burada devreye giriyor. Eğer medyada yer alırsanız kamuoyu ilgisi çekilmiş oluyor ve kurumsal şirketler sizleri ciddiye alarak sponsor olma konusunda daha gönüllü oluyorlar. Hele bir de şampiyonunuz varsa gençler için rol model oluyor ve devamı geliyor. Bkz: Halter, 12 Dev Adam, vs
Bir kulübün kapısını çalmak ya da lisansı çıkarmak, kolaylık bir yana, her şeyden önce zorunluluk. "tek başına" olma-manın da yegane yolu!

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Şu millet futbol illetinden atgözlüklerini çıkarıp diğer spor dallarına yönelmedikçe yerimizde kalmayı bırakın daha da geriye gideriz. Ki sporcuya verilen değerleri de görüyoruz zaten gerek olimpiyatlarda, gerekse böyle bisiklet turnuvalarında...

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
Genele konuşuyorum; futbol konusunda bu kadar eleştiri yapmaya gerek yok. Futbol hayatımızın içinde, futbolla beraber büyümüşüz. Gazete kağıtlarını iç içe sarıp, etrafına bant çekerek, kola kutusunu ezerek top yaptık; iki taşı üst üste koyup kale yaptık. Yuvarlak minik taşlarla bile top oynadık da, heyecanla gelen ortaya (TAŞA) kafa vurup, kaşı - gözü patlatmışlığımız da var hani... Dünyanın gözdesi olan bir sporun bizim ülkemizde de gözde olmasında yadırganacak bir şey yok. Futbola olan özen yüzünden diğer sporlar geri kalıyor derseniz, bir yere kadar haklısınız derim. Ben, üç ay öncesine kadar SPD pedal diye bir kelime duymamışken, sadece son bir yıldır ciddi anlamda bisiklet turlarına/tamirine merak salmışken yıllardır Fransa turunu izleyebiliyorsam, başkaları da bunu elbet yapabilir-di. Yıllardır futbol tutkum en üst düzeydedir ama televizyonda bir bisiklet turu varken izlemek için asla futbol maçı aramadım.

Futbolun ve milletin bir suçu yok yani.

Bizim coğrafyayla alakalı problemler bunlar. Üşeniriz, bizi terletecek işleri pek sevmeyiz. Hele bir de popüler değilse, eyvahlar olsun.

Bisiklet spordan çok bir karne hediyesi ya da ulaşım aracıdır. Bisikletle yarışana deli derler; ki hala kask taktığınız için her gün çok bilmişin biri "naapıyor lan bu gerizekalı" bakışıyla dudak arasından gülmüyor mu? Ümraniye'de / Çamlıca'da türünün son örneği olan bir hayvan kadar ilgi çekiyorum. Her gün geçtiğim yolda, her gün ilgiyle izleniyorum :)

Trekking yaparsınız, arabayla asla göremeyeceğiniz/giremeyeceğiniz doğal ortamlara girersiniz; "abi deli mi öptü seni, o kadar yol, o kadar yükle yürünür mü?" derler.

Örnekler uzatılır da, bizim mesai uzamasın.

Bizim kültürümüzün bu sporu kabul edip, kendi içinde geliştirmesi on yılları alır. Futbol diyoruz, futbola bile doğru düzgün yatırım yok ülkede. Devşirme futbolcularla milli takım kurmuşluğumuz çok. O yüzden 4 tane sporcuyla tura katılmamız da çok görülmesin. Bizde yapılan yatırımlar işin popülaritesine göre yapılıyor, popüler kültüre hizmet eden işler yapılıyor. Yine futboldan örnek verecek olursak, İngiltere takımı adını hiç duymadığın genç bir oyuncu alıp onu yıldız yapıyor, biz ise posası çıkmış yıldız oyuncu getiriyoruz. Popüler kültüre hizmet ettiğimiz sürece yaptığımız işler de balon olmaya devam edecekler ve malum ki; her balon patlar ya da havası söner. Gelişimini "bir türlü" tamamlayamamış ülkelerin genel problemi.

Tepki
9
Beyefendi ben de kimse,kimsenin altına bahse konu marka bisikleti versin demedim.Ama bu bisiklet kültürü bizde hala istenilen seviye ye gelmediği için dolayısı ile istenilen normlarda bisiklet üretilemediği için buna bağlı olarakta bu sporda da hangi seviye de olduğumuzu belirtmek istedim.Canlı örneği'de bu günlerde koşulan 50 nci Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu.3 turuda gayet rahatlıkla kimin kazandığı belli.Mark Cavendish'in üstelik hasta olduğu söylendi.Büyük ümitler beslenen Torku şekerin başarısını takdirlerinize bırakıyorum.Federasyona gelince ne kadar başarılıdır değildir genel klasmana bakılınca anlaşılır.Ayrıca bahsettiğiniz herhangi bir kulübe kayıt yaptıran sporcu kulübte antreman yaptığı bisiklet dışında iyi bir bisiklete sahib olamaycak mı?Benim demek istediğim buy du.Bahse konu markayı ve sporcunun amacı doğrultusunda performans için binmesi gereken bisiklet için bu örneği verdim ben de bu Alman markasının distribütörü değilim.Ayrıca sanayii den gelen bir mekanik bakımcı olarak ta burada üretilen markalarla (hoş hepsi burada montaj ) bilinen ithal markaların kalitesini tartışmak gereksiz.

• Beğen
Tepkiler: Cem Derman
Tepki
9
Cem arkadaş boşver sen yine kaskını tak bisikletine bin.Haklısın ne yazıkki bisiklet kültürümüz hala yerlerde.İstanbul da hala koca insanlar bisiklete mi binermiş diyerek bisiklete binenlere affedersin trene bakar gibi bakanlar bisiklet yolundan gayet rahat yürüyenler sana hiç aldırmayanlar var olacakta ben de çok sinirleniyorum ama malzeme bu şimdilik fazlası olmuyor.Evvelden bisiklet yoluna mangal koyanlar vardı şimdi semavercilerde eklendi.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Bu kadar kötü düşünmeyin alt jenerasyon yine daha anlayışlı misal kantinci abi ben okulda izliyorum adam daha önce izlememiş yalvardım aç diye neyse açtı sağolsun amele yarışı mı izlicez dedi neyse 1 saat izledik konuştuk filan sonraki gün okula geldimde son km güzeldi dedi mesela bana okul bitmişti izlemiş demekki sonuna kadar okuldaki çoçuklar mesela ben açmasam nerden bilcek bisikleti görmeleri lazım zaten gördükten sonra eğer sizde bilgiliyseniz anlatıyorsunuz dikkatlerini çekiyor bıkmadan kaç tane çoçuğa anlatım ben :)
O yuzden burda yok futbol vs konuşmaya gerek yok gördünü izler millet ve genelde bu futbol oluyor...

• Beğen
Tepkiler: Turan Babacan

Ahmet AKÇA

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Sedona
@alperK

malesef bu böyle kardesim sonuna kadar haklısın...

@Kamil Şarman

Bide bisiklet yolundan bisikletle gidiyorum diye kızmazlar mı...:(