Okuduğunuz ve beğendiğiniz kitaplar

Patron

Üye
Tepki
17
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
Ahmet Ümit'in bütün kitaplarını öneririm. :)

• Beğen
Tepkiler: slckats
Scudo

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
@burak gulyapan Jack London Yıldız Gezgini,Martin Eden,Uçurum İnsanları

Alper Canıgüz

• Beğen
Tepkiler: olympos ve Ronin45

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Mitolojiler ve Semboller-Mehmet Ateş
Yazar,Fransa'da eğitim görmüş bir sosyolog..Döktürmüş resmen..Kitabın konusu(ana tanrıça,doğum,ölüm,yeniden doğum..vb) çok önemli..Kitabın çizimlerle,arkeolojik verilerle desteklenmesi çok iyi olmuş..Meraklısına süper bir kitap..
--------------------------------------------
Arabistan'dan Öteye-Warwick Ball
Fenikeliler ve arap krallıkları ile ilgili tarihi ve kültürel eşsiz bilgiler..Roma'nın/Avrupa'nın araplarla olan bağının ortaya konması..Emevilerden,islamdan,hristiyanlıktan,haçlı seferlerinden bahsedilmesi..vb

Kitap çok iyi..Yakındoğu veya Levant diye isimlendirilen bölge hakkında yazılmış en iyi kitap olabilir..Kitabı bence önemli kılan şey,yazarın tamamen objektif olması..Tam bir bilim insanı..
Kitaptaki resimler birinci hamur kağıda basılmış ve çok kaliteli resimler..Haritalar da mevcut..Meraklısına bir hazine..
Özellikle araplar bu kitaba bayılırlar..Yazar,kitabın son sayfasında Avrupa insanına doksandan gol atıyor..Çok fena..
Araplara bakış açınızı değiştirecek bir kitap..

Tepki
52
İsim
Ayça
Bisiklet
Carraro
Stefan Zweig : Satranç
Franz Kafka : Dönüşüm
Harper Lee : Bülbülü Öldürmek
José Mauro de Vasconcelos : Şeker Portakalı
Antoine de Saint-Exupéry : Küçük Prens
Frank McCourt : Angela nın Külleri
Steven Spielberg : Schindler'in Listesi
Gaetan Soucy : Kibritleri Çok Seven Küçük Kız
Ayfer Tunç: Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Anne Frank: Anne Frank ın Hatıra Defteri
Sinan Meydan: Yüzyılın Kitabı
Dmitriy Gluhovskiy: Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035

Liste uzaaaar giderrr :)

• Beğen
Tepkiler: AbdullaHasan

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
ORTAÇAĞ İSLAM DÜNYASINDA SİYASİ DÜŞÜNCE-Patricia Crone
Yazar,revizyonist diye lanse edilen oryantalistlerden..Bu bakımdan önemli birisi..
İslam tarihine,Muhammed'in tarihi bir şahsiyet olmasına şüpheyle bakanlardan..Bu kitabında bu konulara hiç değinmemiş ama..
Kitap genel olarak Müslümanlar arasındaki fikir ayrılıkları üzerine inşa edilmiş..Bence İslam dini ile ilgili en kaliteli kitaplardan birisi..
İslam hakkında cehaletinizi yüzünüze vuracak bir kitap..Yalnız belli bir altyapınız yoksa,kitabı zor okursunuz..Bu bakımdan herkese tavsiye etmem..
Postmodern Çağda Ortodoks Hristiyanlar ve İslamiyet-Andrew M. Sharp
İki din hakkında karşılaştırmalı birşeyler yok..Birşeyler olmalıydı..
Kitapta daha çok,dinler arası diyalog konusu işlenmiş..Beğenmedim kitabı..100 sayfa zorladım kendimi ama çok sıktı,bıraktım kitabı..Tavsiye etmem..Birkaç metropolitin filan görüşleri üzerinden birşeyler yazılmış..

• Beğen
Tepkiler: Birhan K.
Tepki
30
Bu konuya tekrar birşeyler girmekte fayda var. Richard LOUV'un ''Doğadaki Son Çocuk''kitabını bence her alıp başını gitmek isteyen bisikletçi okumalı. Okumalı ki ne kadar yanlış bir eğitim aldığımızı, ne kadar cahil bırakıldığımızı görsün ve aynı hataları kendi çocukları üzerinde uygulamasın. Belki geçmişteki eksikliklerimizi kapatmamıza da yardımcı olur.

Kitabın baskısı çoğu yerde tükenmiş durumda. Çok satan bir kitap ancak biraz ısrarlı araştırma yaparsanız bazı sitelerde bulabilirsiniz.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@öğretmen1642 yazdığınızı okuyunca ilgimi çekti netten biraz inceledim. şimdi aramaya da başladım.
3 yaş çocuğu olup işten eve geldiğinde çocuğunun hızına yetişemeyen ebeveynlere başka hangi kitabı önerirsiniz :) ?

• Beğen
Tepkiler: öğretmen1642
Tepki
30
@mavi albatros efendim kişisel gelişim kitaplarını pek sevmem. Bana biraz ukalaca gelir içerikleri. Ancak okuyacak olsam da Doğan Cüceloğlu'nu bu alanda tek geçerim. Kendini ispatlayabilmiş nadir kişisel gelişimcilerdendir. Zaten hayatta bir şey başaramayan insanların diğer insanlara nasihat vermesi az önce belirttiğim gibi ukalalıktır. Doğan Hoca'nın ''Geliştiren Anne-Baba''kitabı bence okunmalıdır.
Unutmamamız gereken bir şey var:''Gandhi öğrencilerinde istendik davranış oluşturamadığı zaman, kendini muhasebeye çeker; oruç tutarmış.'' Doğan Cüceloğlu da bu kitapta aynen şöyle diyor: ''Değişmek istediğiniz zaman en önemli engellerden biri siz, kendiniz olabilirsiniz.''

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

Sefa Bey

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Mosso
Hareketli aksiyonlu bir kitap arayanlar icin, Dan Brown'un kitaplarini oneririm. Sanatsal olarak guzel noktalara da deginiyor. Daha kisa okumalar icin, hikaye tercih etmekte fayda var. Sherlock Holmes iyidir. Bilinen kitaplari mi soyledim? Aslinda onlari bu denli bilinen yapan, kaliteleri. Bu yuzden okumamis arkadaslar icin guzel bir secenek olur. Sherlock Holmes'u ingilizcesinizi gelistirmek icin de tercih edebilirsiniz. Her ne kadar bazi eski kelimeler olsa da, cok zengin bir kelime icerigi var.

Screen Shot 2018-07-19 at 11.46.57 AM.png

Bisikletle Istanbul'dan Cin'e seyahat eden, iki Amerikali bisikletcinin seyahatnamesi. 19. yynin ikinci yarisinda gerceklesiyor. Aslinda amaclari, yine bir Amerikali bisikletci olan ve Osmanli topraklarinda kaybolan Frank Linz'i aramak. Ilk dunya bisikletcilerinden olarak biliniyorlar. gutenberg.org sitesinde e-book olarak ingilizcesi mevcut. Turkceye de cevrilmis galiba. Konu itibariyle, sozde Ermeni soykirimini destekler soylemler olabiliyor. Cunku Frank Linz, Kurt bir asiret liderine kafa tuttugu ya da bir hakaret ettigi icin, oldurulmus (oyle yaziyor). O sirada da, Ermeni olaylarinin patlak verdigi zamanlar. Ipler gergin. Dogu Anadolu tekin degil. Kitaptan cikarilacak sonuc: Tehlikeli yerlerde bisiklet surmeyin.

Sonradan ek: kitap Turkceye hayir cevrilmemis

Tepki
30
@Sefa Bey Kitabın Türkçe'ye çevirisini bulamadım, keşke doğru düzgün bir çevirisi yapılsada okuyabilsek. Ama şu özete baktığımda çok ilgi çekici bir kitap olduğuna kanaat getirdim. : (link)

• Beğen
Tepkiler: Sefa Bey

hauy

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Burçak Çerezcioğlu'nun "MAVİ SAÇLI KIZ " kitabı. Aslında günlük denebilir. Burçak lösemiye yakalanıyor ve bu süreçte yaşadıklarını günlük olarak kaleme almış.Sonra da birleştirilip kitap olarak olarak yayınlanıyor vefatından sonra .

• Beğen
Tepkiler: AbdullaHasan

Sefa Bey

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Mosso
@öğretmen1642 "THOMAS GASKELL ALLEN" diye google'a yazinca, D&R sonucu cikmisti. TR cevirisi var sandim. Simdi bakinca, bunlarinda ingilizce dilinde e-kitap oldugunu gordum. Gonderdiginiz makale cok guzel bir ozet gibi gorunuyor. Birazini okudum, okunacaklar listeme ekledim. Ilgili arkadaslara tavsiye ediyorum. Iyi bir genel kultur olur.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@AbdullaHasan satranç kitabı gerçekten anlamlı bir kitaptı :harika:
@öğretmen1642 kişisel gelişim konusunda fikrinize katılmakla beraber yanlış anlaşıldım sanırım. kişisel gelişim kitabı önermenizi değil de, bir öğretmen olarak velilerle sürekli içli dışlı olduğunuzdan ve çocuk-ebeveyn ilişkisinde ebeveynin hatalarını daha iyi tespit etme imkanınız olduğundan es geçmememiz gereken kitaplar hangileridir diye merak ettim. doğan cüceloğlu demişsiniz not aldım.
bu arada bahsettiğiniz kitabı bulup aldım hemen. iyi denk geldi. 2 haftadır yeni bir kitaba başlamak istiyor ama tembellik ediyordum. kitabın baskısı bittiğinden fiyata 35 dediler 30 a ancak alabildim. fiyat etiketini kaldırdım, "14 tl, basılı fiyatından farklı satılamaz" ibaresini okuyunca esnafımızın meslek etiğine hayran kaldım bir defa daha.

IMG_20180720_101428.jpg

kitap şimdiden ilgimi çekti. sağolun:harika:

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.484
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
" Franz Kafka - Amerika " çok sevmiştim bu kitabı. Unutmaya yüz tuttukça tekrar okuyorum. Gustave Flaubert'in " Madame Bovary " bu da iyi bir kitaptı . Hikaye süper anlatılmıştı. Sonra George Orwell - 1984 zevkli bir kitap. Bir de şu sıralar koşmaya sardığım için motivasyon niyetine Jean Echenoz - Koşmak adlı kitabı okuyorum. Koşu forumundan tavsiye etmişlerdi. Motivasyon için birebir.