Okuduğunuz ve beğendiğiniz kitaplar

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Bisikletreis

ben ortaokulda o kitabı tek solukta okumuştum :naslyany:

FARGO

Aktif Üye
Tepki
455
Bisiklet
Geotech
Son okuduğum, Refik Halid Karay'ın "Bir Ömür Boyunca" adlı hatıra kitabı idi. Diğer hatıra kitabı "Minelbab İlelmihrab" ile okunmalı. Dönemini ve yaşadıklarını harika bir üslupla anlatmış. Tavsiye olunur.

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ne güzel bilgiler edindim iletilerden. Öğrencilerime ilk dönem Grigory Petrov'un " Beyaz Zambaklar Ülkesinde " adlı eseri okutmuştum. Atatürk'ün direktifiyle Türkçe'ye çevrilen bu eserde Finlandiya'nın 1900'lü yılların başındaki kültürel devriminin kaynakları ve nasıl mücadele ettiği anlatılıyor bir Rus'un gözünden. Bugün gelişmiş Finlandiya'nın 200 yıllık kültür-bilim yatırımları ve sonuçlarını daha iyi yorumlamak isteyenler için birebir eser.

Mura7Mac1t

Üye
Tepki
170
İsim
Murat
Bisiklet
Giant
@Yegah dün bu mesajı yazdığımda kitabı tekrar elime aldım. Okuyorum sıkıla sıkıla sonra bir baktım kitabın sayfaları boş ara ara. Kitaba bişey demiyorum yayınevi ve tercüme özellikle rus edebiyatında çok önemliymiş onu anladım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Bisikletreis hocam tek amaçları kitap üzerinden para kazanmak olan yayınevleri maalesef öyle. Kötü yayınevi kötü bisiklet markası gibidir. Satıp para kazanalım, isterse binici sakat kalsın :)

MuratCan59

Üye
Tepki
13
İsim
Murat Can Çetinkaya
Bisiklet
b'Twin
Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları

Her Sayfasında Ayrı Bir Heyecan Hissediyor İnsan -Hele ki Havacılığı Seviyorsanız...-img-0642.jpg

• Beğen
Tepkiler: Folding Man

Folding Man

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
Ygt
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Havacılığı sevenler için bir kitap daha ; Bir jet pilotunun anıları İrfan Sarp

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@FARGO
Eğer okumadıysanız, Refik Halid Karay'ın "Ago Paşa'nın Hatıratı" kitabını da mutlaka okumalısınız, öneririm. Dönemini çok iyi analiz eden, müthiş bir siyasi mizah kitabı. Öyle ki, biz bu kitabı fakültedeki bir seminer dersimizde okuyup uzun uzun tartışmıştık. Yani sıradan bir mizah/taşlama kitabı diyip geçmemek gerekir. Aynı zamanda bir yakın tarih kitabı.

İçeriği ile ilgili bilgi edinmek için ekşi sözlük'teki şu kısa girdi okunabilir: (link)

Refik Halid'i hatırlattığınız iyi oldu, okumadığım kitaplarından birer ikişer satın alayım bir dahaki alışverişimde.

• Beğen
Tepkiler: FARGO

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti

mehmetgz

Üye
Tepki
153
Bisiklet
Carraro
insanlık tarihinin en çok okunan kitaplarını tavsiye ederim

1. Kuranı Kerim
2. İncil
3. Tevrat
4. Zebur

tekrar tekrar okunmalı..

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
"Sesli sesli ağlamak istedim, ama ağlayamazdım. Gözyaşı akıtmak için fazlasıyla yaşlanmış, fazlasıyla deneyimlerden geçmiştim. Dünyada gözyaşı dökülemeyecek üzüntüler vardır işte. Bunu kimseye anlatamayacağınız gibi, anlatsanız bile hiç kimsenin anlayamayacağı türden şeylerdir. O üzüntü şekli hiç değişmeden, rüzgârsız bir gecede yağan kar gibi sessizce yüreğinizde birikir durur. "

fantastik, sürükleyici bir roman.

• Beğen
Tepkiler: olympos

gercek umurcan

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Umurcan E.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap

''Ölüler yaşayanlardan daha çok çiçek alır, çünkü pişmanlık minnetten daha güçlüdür.''
"Kendini yalnız, kara yazılı görenler, korkanlar için en iyi ilaç dışarı çıkıp göklerle, tabiatla, Tanrı ile baş başa kalmaktır. O zaman işte insan anlıyor ki her şey gerektiği gibidir...."
"Düşündüm de bu güneş ışığını, bu bulutsuz gökyüzünü gördüğüm sürece kendimi talihsiz bellemem saçma."

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
@BF Okuru Gölgesizler müthiş. Ben de şu sıralar Salman Rushdie Gece yarısı çocukları ve Michael Foucault Deliliğin Tarihini beraber okuyorum.

• Beğen
Tepkiler: appendix

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
@appendix Türk edebiyatında pek benzeri olmayan bir tarzı var.Okuduktan sonra birlikte kısa bir değerlendirme yaparız.:)

• Beğen
Tepkiler: appendix