Okuduğunuz ve beğendiğiniz kitaplar

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Yukarıda geçmiş Tanpınar, iyi de olmuş.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü de atlanmamalı.
Türk Edebiyatı için bir başyapıttır demek abartı olmaz herhalde.

Scudo

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
@mehmet roy
Özür dilemekte bir erdemdir. Tebrikler

Fakat genel olarak üslubumuz biraz sert sanki...
Maalesef Günlük yasamdaki stresimiz de buraya yansıyor biraz...

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Türkiyede yaşayan herkesin ookuması gereken kitaptır.
Beni etkileyen kısmı "Biz ondan öncesini gördük sonrasını da...şimdi yaşadıklarımızı yazıyorum ki gençler bu günlere nasıl geldiğimizi bilsinler, öğrensinler. .. " dediği unutamadığım. Kurtuluş savaşını ilk ağızdan kendi gözleriyle yaşamış Falih Rıfkı ATAY'ın çankaya kitabı. Bunu ve cumhuriyet1-2 yi okuduğu zaman insan sevgili Atatürk'ün "Türk genci tarihini öğrendikçe zorluklarla başedecek gücü kendinde bulacaktır" sözünü daha iyi anlıyor. 0000000332301-1.jpg

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
James joyce ,
hangi kitabı tercüme edilebilirse okunmalı.ama tercümeninde pek tadı olmaz diyenler mutlaka orjinallerini okusunlar derim.

ahmetyavuz

Günümüzde uygarlaşmanın ölçütü bisiklete binmektir
Tepki
352
İsim
ahmet karakaya
Bisiklet
Giant
"1. Çok film izlemek ya da çok roman okumak belki hoş zaman geçirmeye yarar ama insanın film ve öykü "yorumlama" kapasitesini artırmaz.
2. Hiçbir kitap veya tablo ya da film insanı tanımamış, yaşamı deneyimlememiş bir bilinç düzeyine insanı tanıtmayı beceremez, sadece uyarır.
3. Sırf hasedin kötü olduğunu okumakla hasedin "ne" olduğu öğrenilmiş olmaz. Bir uyarıyı anlamak için önce uyarının konusunu anlamak gerek."
Dücane Cündioğlu

Napayım dayanamadım! Agoranın şehveti bir başkadır!

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
@ahmetyavuz
Ahmet bey ne demek istediğinizi anlamadım kusura bakmayın.dücane hanımın(hanım değil beymiş) kitaplarınımı tavsiye ettiniz şimdi.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
"Peki Dostoyevski nedir?

Dostoyevski, gerçeğin duvarının henüz görmediğimiz öte yanıdır.
O, kendimize inen merdivenlerin başındaki kapıya ördüğümüz duvarın arkasında kalan kendimizdir.
O, içinde yaşadığımız yüzyıla sığmayan, iç dünyamızdaki çamurun içinde parıldayan bir parça ışıktır.
Dostoyevski, içimizde durmadan gerçekleri söyleyen ve bir türlü duymak istemediğimiz vicdanımızın Raskolnikov’udur.
O, boğulmuş, kıyıda köşede kalıp unutulmuş düşlerimizdir."

(link)

Ezilenler, Dostoyevski

"Özgür iradeye olan sevgimize sahte bir bağlılık göstersek de, ilk fırsatta bizi kurtarsın diye belirlenimciliğe sarılırız.

Deliliği ya da sorumlu tutulmamayı savunmasında kullanan her suçlunun istediği budur. Kendisine sadık kalmayan eşini öldürdükten sonra, savunmasında geçici delilik ya da anlaşılabilir öfke tezlerini savunan her kıskanç eş bunu ister. Aynısını, günahını haklı çıkarmak isteyen aldatan eş de ister. Hissedarların önünde dolandırıcılıkla suçlanan her iş adamı, mazeret olarak Alzheimer hastalığını kullanırken bunu ummaktadır. Kendisine yaramazlığı arkadaşının yaptırdığını söylerken, aslında oyun bahçesindeki çocuk da bunun peşindedir. Terapistin cılız önerisine istekle sarılıp o anki mutsuzluğumuz için ebeveynlerimizi suçlarken, hepimiz bunu istiyoruz. Bir bölgedeki yüksek suç oranının sorumlusu olarak sosyal şartları gösteren her politikacının yaptığı budur. Tüketicilerin menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğini ileri süren her ekonomist bunu yapar. Biyografi yazarı, karakterinin, deneyimlerinden nasıl etkilendiğini açıklamaya çalışırken bu yola sapmaktadır. Burçlara danışan herkes bunu yapar.

Her durumda belirlenimcilik istekle, mutlulukla ve takdirle kucaklanır. Özgür iradeyi sevmenin ötesinde, sanki her fırsatta bundan vazgeçmeye hazır bir tür gibiyiz."

Genom, Matt Ridley.

ahmetyavuz

Günümüzde uygarlaşmanın ölçütü bisiklete binmektir
Tepki
352
İsim
ahmet karakaya
Bisiklet
Giant
@haldun31
Dücane Hanım değil Bey! Ben de ne demek istediğimi bilmiyorum ki!

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
Keşke konuya uygun olarak bir kitap adı yazsaydınız.yada konuyu görmezden gelseydiniz.dücane beyide bize tanıttığınız için çok teşekkür ederiz.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
* * *

Bu arada yeni fark ettim: roman okumak çocuk işiymiş, esaslı bir şeyler okumak için bilim, tarih vb. kitapları okumak gerekiyormuş :)

Doğan Cüceloğlu'nun Savaşçı kitabından bir tarifi aklıma geldi: Bir kuş yavrusunun gayesi, ileride yetişkin bir kuş olabilmektir. Bir kedi yavrusunun mücadelesi yetişkin bir kedi olabilmektir. Ne gariptir ki, insan yavrusu nedense insan olmak dışında devamlı başka şeyler için mücadele verir; her şey olur ama insan olmayı bir türlü başaramaz.

Bir şeyin uzmanı olmak (doktor, mühendis, patron, yönetici vb), diğer canlılar dünyasında olduğu gibi, ihtiyaçlarımızın karşılanması için gerekli olan davranışlardır. Diğer canlılar, çoğunlukla genetik olarak uzman doğarlar ve yaşadıkça uzmanlıklarını geliştirirler. Bunu insanlar da yapar ama, insanın sorunu gerçekten insan olmayı gaye edinmemiş olmasıdır. Karşınıza bir tarih profesörünün çıkması onun insan olma yolunda nerede olduğuyla ilgili bir fikir vermez. Yani bilim, tarih, mühendislik, teknoloji, spor vb kitaplar okuyarak insan olamazsınız.

İnsanlık tarihi boyunca bir şeye dikkat edin: Her alanda ilerleme olduğunu görürsünüz (bilim, teknoloji, mühendislik vb) ama bir şey hep yerinde sayar. O da insan olabilmektir. Okullarda ve çevremizde teknolojileri nasıl daha iyi kullanacağımızı öğreniriz, nasıl matematikle uğraşacağımızı öğreniriz ama nasıl insan olacağımızdan bihaber oluruz. İnsan ruhuna ve ilişkilerine bir bakın: Binlerce yıldır kendini tekrar eder, hep aynı hatalar hep aynı hatalar.

Ne demek istediğim anlaşıldı sanırım :)

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
İlber Ortaylı Türkiyenin Yakın Tarihi

İlber Ortaylı Osmanlıda Değişim Ve Anayasal Rejim Sorunu

İlber Ortaylı/ Erol Şadi Erdinç İttihat Ve Terakki

bu 3 kitabı her Türk vatandaşı okumalı diye düşünüyorum

Onun dışında yakın zaman okuyacağım yeni kitap

Don Groydon Kurt Hanson ; Dağcılık Zirvelerin Özgürlüğü

Tavariş

Üye
Tepki
128
İsim
Mehmet Z.
Bisiklet
Carraro
(link)

Karadeniz ve tarihe ilgi duyanlara tavsiye edebileceğim bir kitap.Bir forumda,dini konulardaki Nuh Tufanı nın aslında tarihi/jeolojik bir gerçek olduğunu,buzul devri bittikten eriyen buz sularının önce Akdeniz çanağını doldurmasını,sonra Boğazlar çatlaklarını oluşturup bir göl olan Karadeniz ile birleşmesinin mitolojik öyküsü olduğunu yazan bir arkadaşın referans göstermesi nedeniyle almıştım.

• Beğen
Tepkiler: haldun31

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
Ankara, Mon Amour! , Şükran Yiğit - İletişim Yayınları

@Bahadır Gürel , insan "hep aynı hatalar"a düşer görünebilir ama bunun da bir sonu olsa gerek. Bu derece acıklı bir varoluşu hiçbir canlıya yakıştıramıyorum sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
1- Yabana doğru- Jon Krakauer
2- Hayata yolculuk- Hasan Söylemez
3- Yaşama çevrilen pedal- Lance Armstrong
4- Zorba- Nikos Kazancakis
5- Kabuk adam- Aslı Erdoğan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Bu arada şöyle bir video paylasayim, kitap okuyamiyorum, sıkılıyorum diyen insanlarimiz belki bu yöntemle alisirlar :) Kisisel gelisim kitaplari olsun, yasam koçu tarzinda para tuzaklari olsun hepsine gıcık olan bendeniz bu konuyu cok mantikli buldum. Konuyu bulan kişi kişisel gelisimci degil, komedyen zaten, anlatan gelisimci :D :D Videodaki arkadas cok guzel aciklamis, umarim birilerinin daha kitap okumasina katkisi olur :)

Bu arada Alice Harikalar diyarindayi oneririm, konusmalari harika, cok akici bir kitap, canim sıkıldikca okurum :D

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Cemil Dada

Bu acıklı durumu sanırım en iyi ifade eden Irvin Yalom. Varoluşçu Psikoterapi kitabı sadece dört konuyu ele alıyor. Bunlar, bireyin tarih boyunca çözemediği temel açmazları: Ölümlü olduğunun farkındalığı, hayatının anlamı, yalıtım/yalnızlık (evrenle bütünleşememek), özgürlük açmazı. Tarih boyunca, bireyin bu açmazları için üretilmiş kabuller var. Bu kabulleri kullanarak, ruhumuzla barış içinde yaşıyoruz ve bir daha ruhun bu en derin açmazlarını deşmemeye çalışıyoruz. Bazı insanlar yaşamlarının bazı zamanlarında bu temel açmazlarıyla yüzleşmek zorunda kalıyorlar; ya çok korkup, daha sıkı şekilde eski düzenlerine sarılarak yaşıyorlar, ya filizlenip daha fazla gelişiyorlar ya da ruhsal sorunları olduklarını düşündüğümüz bireylere dönüşüyorlar. Hayattaki diğer her şey, bu dört açmazdan kaçış ya da onun motive edici sonuçları gibi.

brdtl

Daimi Üye
Tepki
366
İsim
Bora Dutal
Bisiklet
Orbea
@alper 76 Bey, Gazi reçeteyi "Türk genci tarihini öğrendikçe zorluklarla baş edecek gücü kendinde bulacaktır" diyerek vermiş. İdeolojik duruşumuz ne olursa olsun. Çocuklarımız İstiklal/Cumhuriyet tarihimizi bilmedikçe benzer zorlukların başımıza gelmesinden kaçınamayacağız. Hatırlatmanız çok kıymetli teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: alper 76