Neden "yol bisikleti yerine şehir bisikleti al"

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mert Çelilk

Yola daha yakın olan şehir bisikletleri var. Hibrit de deniyor bazılarına. Misal; Merida Speeder serisi. Böyle bir şey düşünür müsün? Gidonu düz olan yol bisikleti gibi.

Scudo

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Yol bisikleti daha yakışıklı duruyor fakat mtb den şehir bisikletine geçen biri olarak şehir bisikleti şimdilik yeter bana diyorum ;)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
O halde şehir bisikleti sizin için en doğru tercih olacaktır

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
yol bisikletini ayrı bir kefeye koyalım. bisikletlerin şahı.

istanbul gibi yerde, dağ taş gezmeyecekseniz mtb hiç akıllıca durmuyor. mtb alanların çoğu hemen lastikleri değiştiriyorlar. benim yaptığım gibi. keşke ilk önce mtb değil de, şehir bisikletiyle başlasaymışım. neyseki yol aldım da, rahatladım. mtb'yide artık yolların çokca bozuk olduğu yollarda hunharca kullanırım : )

sizin demiş olduğunuz konuya gelirsek; insanlar yol bisikletlerini çok kırılgan bir yapıda sanıyorlar. lastikler ince, kadrolar hafif vs çat kırılır, dayanıksızdır diye düşünüyorlar tabii. birincisi bu yüzden, ikincisi ise yüksek fiyatları var. gerçekten çok pahalılar.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Bisiklete yeni başladım , 100 kiloyum , 750 lira bütçem var , şehir içinde kullanacağım diye açıklama yapan herkeze yol bisikleti yerine , şehir bisikletinin tavsiye edilmesi gayet normaldir.

Binilebilir ve yol bisikleti sayılabilecek komponentlere sahip bir yol bisiklet 1.500 ve üzerine alınabilirken 500-750-1000 lira gibi bir bütçeyle alınan eski veya düşük donanımlı bir yol bisikleti, kullanıcısını sürüş esnasında oldukça rahatsız edecektir.

Ayrıca bol yokuş içeren bir bölgede sürülecekse , şehir bisikleti aynakolundaki 3. sıra en küçük dişli , yokuş çıkarken sürücünün can simidi olacaktır. Yine yol bisikletindekilere nazaran daha geniş olan şehir bisikleti selesi , sürüş esnasında kullanıcısına extra konfora sağlayacaktır.

Dolayısıyla insanların belli bir tecrübesi olmadan alacakları başlangıç bisikleti yol bisikleti olursa, bisiklet sürmek keyif değil eziyete dönüşebilir. Bu yüzden öncelikle , tecrübe ve performana kazanmsı için , şehir bisikleti alması tasiye edilebilinir

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@ahmetcan44. Neye gore sacma? Boyle genelleme mi olur? Lik biskletim mtb dagda bayirda hakkini veriyorum. Yolda da biniyorum..

Ramazan Gürel

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Bianchi
mtb yol şehir olması önemli degil bence önemli olan ihtiyaca cevap
vermesi
bende mtb ile başladım bu spora
asfaltta kullanacagım için mtb ye yol lastigimi takarım
araziye çıkacagım zaman lastik değişirim
trafikte sıkılırsam kaldırımlara zıplar çıkar inerim ki maşada amortisörlü ve kitlenebilir
akrobaside yaparım
bence konu hayatına adapte edebilmek yoksa sınıflar arası farklar pek önemsiz.

http://r1306.hizliresim.com/1b/u/plnq7.jpg

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@Ramazan Gürel

Aynen öyle son cümleye katılıyorum.. Bisikleti alırken daha çok nerelerde kullanacaksın bu çok önemli bu artık klişe oldu forumda böyle sorular üzerine verilen cevaplarda genellikle söylenir.. Şimdi ben sürekli kaldırım vs in çık ön kaldırma vs akrobatik takılacam diyorsan yada ben genelde ormana kaçarım ve orada hoyrat kullanırım kafam rahat olsun diyorsan sonra asfalt dışında kullanımım daha çok diyorsan mtb tercihin olmalı ama ben istanbuldayım güzergahımın geneli asfalt öyle kaldırıma yan yan zıplayıp çıkmam akrobasi ile işim olmaz yolumda giderim diyorsanız mtb alıp sonradan benim gibi 26x2 lastikleri 26x1.50 düşürüp slik lastik takıp kaçarını yükseltmeye, sonra sürekli maşayı kilitli kullanmaya çalışmanın anlamı yok.. genelde mtbyi ben maşa kilitli çok nadir açık kullanıyordum.. şimdi bu noktada bisiklet alırken önceden doğru bir tercih yapın yanlış bisiklet almayın.. Arkadaş yukarda yazmış işte.. Siz, ben dağ taş dolaşıyorum, akrobasi yapıyorum derseniz bunun için kalın lastiği kullanır, asfaltta da ince lastiği kullanırsınız.. Şahsen ben ne ormana girdim mtb ile ne hoplayıp zıpladım ne de dağ taş hoyrat takıldım.. yani yanlış tercih yaptım bisikletim kötü değildi ama tercihim maalesef çok kötüydü.

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
@ahmetcan44

Yol bisikletlerinin amacı nedir hocam ? Sadece yarışta kullanılmak üzere mi alınır? Şehir bisikletinin yaptığını yapamaz mı? Benim 2 bin tl gibi bir bütçem var üst düzey şehir bisikleti alabiliyorum fakat sanırsam başlangıcın bir üst seviyesi yol bisikleti alabiliyorum.Fakat aynı işi görebilir sanırım. Yol bisikletinin kullanım alanı sadece yarışla sınırlıysa kullanan çok arkadaş var tur için bile .. Mesela siz neden kullanıyorsunuz? Dağ bayır dışında asfalt kalıyor geriye , bozuk yollarda lastik faktörü var. 700x28C deniyor sanırım o lastiklerden kullanılabilir , zaten her ikisinde de amortisör yok .

EDİT: Çok karışmış olabilir :)

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Bu sene nispeten iyi yorumlar gekliyor, geçen seneye kadar yol bisikleti sorana MTB tavsiye ediliyordu.

Öncelikle forumun yapısından bahsedeyim. Her sene ilkbaharla birlikte foruma yeni kullanıcılar gelir. Yeni konular açılmaya başlar, hemen hepsi "şunu mu alayım, bunu mu alayım?" " hangi marka bisiklet en iyisi?" "şu kadar bütçeye ne alayım?" "MTB mi yol mu şehir mi?" vb gibi konular. Tecrübeli forumdaşlar bir süre cevap yazmaya çalışır ama kulaktan dolma bilgilerle genelleme yapan kullanıcılar yüzünden ve sürekli aynı soruların aynı konuların açılmasından bıktıkları için artık cevap yazmaktan vazgeçerler. Sonunda bu konulara marka fanatikleri, yatersiz bilgi sahipleri, tecrübelerini tüm şartlara genelleyip aktaranlar ve az miktarda iyi niyetle tecrübelerini aktarmaya çalışanlar cevap yazarlar.

Sonuç ne olur;

her sene bir marka, bir model, bir bisiklet türü moda olur ve her konuya aynı şeyler yazılır. Kişinin kullanım şekli, fiziksel özellikler, kullanılacak coğrafya ve bir sürü detay unutulur en iyisi budur diye genelleme yapılır. İnce lastikli hemen patlar diye yol bisikleti hatta şehir bisikleti tavsiye etmeyen adam MTBye 1,50 lastik takar hızlı gitsin diye. E ne oldu lastik inceldi patlamayacak mı?

Bu sene şehir bisikleti moda cevaplar da zaten bu doğrultuda.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
İlla yarislarda kullanilir diye bir sey yok,olur mu oyle sey.. bisiklet abicim bu arac sadece istrdigin sekilde kullanabilirsin. Sehir bisikletlerine drop bar da tskiliyor( hepsi icin gecerli degil tabii) . Tur da yaparsin,gezersin de. Cylocross da bakabilirsin daglara da cikabilirsin tur da yapabilirsin..

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
Şu an fazla para vermeyip Meridanın Sora donanımlı Speeder modelini düşünüyorum buna alınca yol bisikleti gidonu takabilirim umarım. Daha sonra tiagra veya 105 sete geçmeyi düşünüyorum. Ya da Meridanın Ride 88-16 diye geçen modelini düşünüyorum bunun daha sonra setini yükseltebilirim. (link) şu rengini bulabilirsem.Hangisini düşünmeliyim ? İkisinde de yükseltme yapacağım kesin olarak düşünürsek

EDİT: Hangisi yol bisikleti performansına daha fazla yaklaştırır kısaca. İleride üst düzey yol bisikleti alacağımda eşekten inip ata binmek gibi olmasını veya keşke bütçeyi 3 bin tl lere çekip yol bisikleti alsaydım dememek istiyorum.

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
Ya arkadaşlar şu genellemelerinizi, ön yargılarınızı bi yana bırakın artık. Kimi yol bisikletini kimi mtb'yi kötüleyip duruyor. Özellikle MTB konusunda hamallık gibisinden çok büyük ön yargılar var.
Bu bisikletler boşuna bu kategorilere ayrılmamış her kategori farklı kullanış tarzı ve amacı taşır. Önemli olan sizin kullanım amacınıza en uygun bisiklet türünü almak başka bişey değil.

Şimdi sen arazi turlarına gidecek adama MTB hamallık dersen ayıp edersin sonuçta bu bisiklet bunun için tasarlanmış. Ha sen bu MTB'yi şehirde ve yolda da kullanamaz mısın elbetteki kullanırsın ama yol/şehir bisikletiyle aynı performansı alamazsın bu da gayet doğal çünkü o bisikletin üretim amacı dışında bir kullanımdan tam performans beklemek yeterince saçma değil mi ?

Ben bir MTB kullanıcısı olarak böyle yorumlar gördüğümde gerçekten sinirleniyorum. MTB arazide hakkını veren adama hamallık değil rahatlık verir. Yol bisikleti de yolda, şehir bisikleti de şehirde rahatlık verir kullanıcısına. Yani herşey sizde bitiyor bisiklette değil

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
@Serdar Sarı

Sanırım o hammallık lafı yol - şehir konusu konuşulurken geçti . Yol - şehir amaçlı kullanmak isteyene önerilmesi yanlış anlamı çıkıyor ondan. Yoksa dağda bayırda yol bisikleti kullanılmaz tabiki.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arazi turlarına gidecek adama MTB alma diyen kim arkadaşlar? Kendi kendinize çalıp oynuyorsunuz, farkında mısınız? Yol bisikletini görmeyen yoktur da, şehir bisikletinden ciddi anlamda bihaber insanlara o kadar çok rastlıyorum ki, üzülür hale geldim. Bunu fırsat bilen pek sevgili bisiklet perakendecileri de, ucuz olmalarının da verdiği gazla, araziyi falan geçtim, iki kaldırım inecek adama 16-17 kiloluk bisikletleri, kadro boyuna falan bakmadan insanlara kilitlemenin derdindeler.

Siz hala işin arazi kısmındasınız. Hafif arazi koşulları için bile insanlar amortisörsüz bisikletleri çekinmeden sürebiliyorlar yola. Forumda bir sürü tur fotoğrafı paylaşılıyor. İnsanların kafasındaki yol bisikleti tanımı "ilk çukurda ikiye bölünür" kıvamında. Şehir bisikletleri için ne efsaneler dönüyor, o da ayrı bir dert. Bu kadar önyargılı bir kitleyi MTB'den uzak tutmak, boynumun borcudur. Siz lastiklerinizi değiştirip, şehrin altını üstüne getirmeye devam edin. Ben şehir bisikleti önermeye devam edeceğim. :)

Gerçekten zorlu arazi koşulları dışında, MTB hamallık çünkü bir MTB'nin, arazi dışında yapabileceği her şeyi, kalifiye bir şehir bisikleti rahatlıkla yapabilir.

Umut Kılınç37

Forum Bağımlısı
Tepki
139
Bisiklet
Salcano
Bende yol yerine dağ bisikletiği aldığım için hata yaptığımı sanıyordum taki 2 gün önce kayışdağı ormanına girince iyiki dağ bisikleti almışım dedim :D

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
Mersinde orman falan yok beyler bildiğiniz asfalt sahil yolu , düz asfalt sahil kenarı :)

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
ahmetcan44 arkadaş her türlü soruma yardımcı oldu , bisiklet model seçiminden aksesuarlara kadar karar verdik yol bisikletinden yana kullanıyorum tercihimi tekrardan yorum atan düşüncesini paylaşan herkese teşekkürler :)

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
@ahmetcan44

Çoğu konuda hem fikiriz zaten yazdığımı dikkatli okursan görürsün bende insanların kullanım amacına göre bisiklet almasından yanayım. Şehirde kullanacak adama git MTB al demiyorum aksine şehir/yol bisikleti al diyorum. Benim rahatsız olduğum tek konu MTB'nin yol performansıyla yol bisikletininkini kıyaslanıp MTB'nin kötülenip durması. Sadece bu konu için değil genel olarak konuştum. Adı üstünde biri dağ biri yol, insanlar kullanış amacını belirleyip ona göre almalı bisikletini.
Yoksa bilinçsiz olarak direk dağ bisikletine yönelen insanlara ben de şehir bisikleti almalarını öneriyorum

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
@Mert Çelilk

Hayırlı olsun o zaman şimdiden bisikletiniz fotoğraflarını bekliyoruz :)