Neden Salcano'ya karşı bir önyargı var?

Miraç AKSEL

Forum Demirbaşı
Tepki
55
Salcano özellikle son 2 yıldır piyasada özellikle MTB alanında adından çok söz ettiren bir firma. Salcano kesinlikle dandik değil ki kalitesiz olsa zaten büyük, tanınmış markalarla rekabete giremez. örnek veriyorum x kadrosunun üzerine Scott, Giant vb. yazınca ben dahil çok kişi talip olur, aynı kadronun üzerine Salcano yaz bu seferde çok kişi burun kıvırır. Birçoğumuz kadrodaki etikete aldanıyoruz. 'o kadar para verecem üzerinde Scott, Merida yazması varken neden Salcano yazsın?' gibi düşünceler hakim.

Scudo

Ömer Özen

Aktif Üye
Tepki
23
Arkadaşlar. Bu dediğiniz olay arabaları çok takip etmesenizde ordada Fiat adına gerçekleşiyor. Şimdi Salcano'da arabaların Fiat'ı gibi. Fiat alma WV al falan derler bisiklettede Salcano alma Sedona vb. al derler. Bunlar hep olucak şeyler. Değişmesi zor olan şeyler. Ama siz kendi düşünceniz değilde millete bakıp alıcaksanız zaten sizin fikir özgürlüğünüz nerde kalmış. Şimdi Fiat arabalarda da onu alma parça kötü bunu alma parça kötü gibi diyenler oluyor. (Tanıdıklarımda Fiat var :) ) onlara sorduğumda gayet memnunlar. Bide bu dedikodular genelde kulaktan kulağa yayılıyor. Mesela biri diyor işte Salcano kötü diye. Öbürüde bunun gazına geliyor. Sonra bi bakıyosun Salcano alma diyenler çıkıyor piyasaya. Bu durum alışıldık bi durum. Siz çok üzerinde durmayın. Alın ne istiyorsanız. Salcano'yada güvenin. Benimde Salcano'm var. yaklaşık 1500 km. falan yaptım. Dağda taşta yolda vb. hiç bişey olmadı. Ufak tefek çizikler var. Onlarda hani ağaca yaslarsın falan o yüzden. :) Bişey daha eklemek istiyorum. Salcano'nun ucuz olmasının nedeni öle dandik malzeme falan değil. Genelde Salcano firması kadro ve vitese orta dereceli şeyler koyuyor. Ama ön tarafa gidon-gidon boğazına gelince işi kötüleştiriyorlar. Maliyetide o yüzden düşük yapıyorlar. Yani Salcano al. Git gidonunu değiştir mis gibi bisiklet olur. Alırsanız emin olun ki pişman olmassınız. :)

Saygılarla ....

• Beğen
Tepkiler: kemal.bahadır

SALİH TUNÇKIRAN

Daimi Üye
Tepki
138
en iyi marka, karşında muhattap bulabildiğin markadır. ben iki mesaj çektim salcano ya fakat cevap vermediler.mesajda sorduğum kadro bayları hakkında idi. şimdi bu marka çok iyi olsa bile çok sağlam olsa bile benim gözümde bir hiç tir. normal bir soruya cevap veremeyen, yarın bir sorunun olduğunda ortadan kaybolurlar....

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
ben bu yaz boyunca salcano kullandım. gayet memnunum. mekanikten anlayan bisiyim. geçenlerde disk civatlarım gevşemişti. bende salcanoyu arayarak yeni civata istedim(elimdeki iki bisiklet için 2 takım). civatlar iki gün sonra kargo ile elime ulaştı. bunun için ne kargo ücreti nede civata üsreti ödemedim. suana kadar bisiklette hiçbir sıkıntı yaşamadım. tura çıkmadan önce civataları vs. kontrol ediyorum. buda her bisiklette yapılması gereken birşey olduğunu düşünüyorum.

kısacası ben memnunum ve tavsiye ederim.

Not: ben böyle düşünüyorum. herkesin fikri kendine. lütfen "sen salcano kullanıyorsun tabiki savunacaksın" gibi anlamsız yorumlar yapmayınız. ben yaşadıklarımı anlatıyorum.

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
size şunu söliyim salcano türkiyede en iyi kadro yapan firma bizzat günlerce inceledim merida ile aynı kadro trek ise bana göre ht de salkanodan geride

Arda Sert

Üye
Tepki
13
neden biliyormusun aslında herşey marka diye birşey var bildiğiniz gibi aslında öle bişey yok salcano güzel bisikelt yapıyor trek , CUBE , Canondalle , Vs. gibi bisikletlerin ucuz olanları dandik oluyor ama fiyatları şöle 5 bin TL den yukarıda olanlarınki mükemmel oluyor. çünkü adamlar yapıyor ama salcanonun ASTRO modeli çok güzel bence ben kullanıyorum ve salcano nun en ucuz bisikleti bile kaliteli oluyor en pahalısıda aslında herşey marka değil :) iyi forumlar

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Biraz uzun bir yazı olacak.Umarım sıkılmadan okursunuz.

Arkadaşlar hiçbirimizin yaşı , hayata bakış açısı,zevki hatta araç kullanımı birbirinin aynısı değildir.Aynı araç sahipleri,aynı yolda farklı sürüş teknikleri uygulayarak kullanabilirler.Forum üyelerinin tamamı,profesyonel yarışçı olsa , verilen tavsiyeler profesyonel beklentilere göre yorum olacağı için elbette çok değerlidir. Ama çoğumuz spor ve keyif için bisiklete biniyoruz.Peki hal böyle iken Hayatın her alanında kullandığımız farklı farklı ürünlerdeki bu markalaşma, insanların kendi kullanmadığı diğer markaları aciz görmesi olayının özünde ne var.

Karl Marks isimli Alaman ülemasının bir çok teorisi içinde bir taneside bu kavramın tanımlamasına çuk oturuyor bence :

Marks'ın teoremi şöyle:

Metafetişizm-şeyleşme-yabancılaşma: bu kavramların özü şudur, gelişen kapitalizm ve emek sömürüsü neticesinde insanlar birbirleriyle olan ilişkilerini metalar yani alınıp satılan, ticari değeri olan eşyalar üzerinden yürütürler. Böylece insanlar birbirlerine ve topluma yabancılaşır, şeyleşir. herhangi bir eşyaya tutku olarak değil de bedeli yüksek olan ticari mal,statü göstergesi olarak bakarlar. Yani bir ürüne çok para verildimi o ürün iyi olmalıdır. Olmak zorundadır.Bir marka,muadillerine göre pahalıysa ,sorgusuz sualsiz hepsinden iyi olmalıdır.Aksi düşünülmez. Bu markanın sahibide bu bedeli ödediği için diğer kişilerde daha ayrı bir konumda olmalıdır.Burada araç bir statü belirleyicidir.

Lance Armstrong kendine özel üretilen,yarışilarda bizzat kullandığı bisikletini diyelim ki , bana para ile satsa veya hediye etse ve ben bu bisikleti kullanmaya başlasam, bu beni iyi bir bisikletçi yapmaz.Hatta benim gibi amatörün elinde harcanır, Ancak bu bisiklete sahip olmak ,diğer kişilerin gözünde beni özel bir konuma getirir.Bisiklet burada araçtır.

Kendime bisiklet almadan önce 2 ay yemeden içmeden araştırdım. İstanbul saraçhane,sirkeci ,bakırköy ve arnavutköy arasında mekik dokudum.Satıcıları sorularımla bunalttım.Kullanmayı düşündüğüm güzergahları değerlendirdiğimde ,Şehiriçi kullanım için ayrı , off road arazi için farklı 2 bisikletimin olması gerektiğini farkettim. MTB olarakta gidondan kilitlemeli maşa, hidrolik disk fren ve stabil çalışan bir aktarma sistemine ihtiyacım olduğunu, diğer alternatiflerin tamamını bizzat deneyerek belirledikten sonra , ya bütçeme göre iyi bir kadro alarak ekipmanları toplama seçeneği ya da bu ekipmanın hazır bir şekilde bulabileceğim fiyat/performans/alınan fayda oranı iyi bir model arayışına gittim.Allah yüzüme güldü diyeyim.Aşırı temiz durumda 2 farklı Salcano modelini 2. el aldım. Hem İstanbul M, hemde Astro 242 SRD modeli iki bisiklet aldım. Salcanonun teknik servislerinin iyi olmadığını biliyordum. Hatta Şişli-Çağlayan servisi gecekondudan bozma bir aralık.Bırakın bisikletinizi bırakmayı,başıma yıkılacak diye girmeye korkarsınız. Amatörce kullanıp , keyif almayı hedeflediğim için diğer kadro geometrisinin,profesyonellere sağlayacağı extra avantajları gözardı edebiliyorum. Kesip biçmeyi seviyorum.Aman orjinalliği bozulur , 2. el değeri düşer gibi kaygılarım yok. Zaten ilerde satma gibi bir düşüncemde yok.elimi kirletmekten çekinmemek gibi bir huyum var.Aynı zamanda motorsikletim de var. Teknik servislere kızıp,kendi tamiratımı kendim yapmaya başladım, motorumu kendim boyadım. Çoğu aksesuarı ve çantalarımı kendim yaptım.Ünlü markaların ürünleri gibi elbette olmadı ancak tam ihtiyacım olan ve istediğim gibi kendim yaptım.Dolayısıyla bisiklette de, ilerde rahat durmayacağımı bildiğim için karbon kadroları hiç değerledirmeye almadım. kesip biçerken asla pişman olmayacağım,Bu yüzden salcanonun teknik servisinin zayıf olması , benim açıdan zaten gitmeyeceğim için hiç önemli değil.

Kim ne marka bisiklet kullanırsa kullansın.hangi kadro ,aktarma veya fren sistemini satın alıp bisikletine takarsa taksın.İsteyen istediği ürüne istediği kadar para verir. Olayı özü sürdüğünüzde alınan keyiftir.Bir başkasının ne dediğini fazlada kafanıza takmayın ,Bisikletinize keyifle binin arkadaşlar.Tekeriniz düz bassın.

Not:Benim gibi uyumlu renk takıntısı olana Beyaz Astro sahiplerine duyurulur. (renk takıntısı olmayanlar yazının devamını okumasada olur )

Tamir kiti,halat kilit vs vs koyacağınız ve bisikletle aynı renkte ,beyaz çanta arıyorda bulamıyorsanız, ve benim gibide illaki çantayla kadro rengi aynı renkte olmazsa olmaz gibi bir düşücenizde var ise ( Yoksa yoktur.) Bayanların kullandığı beyaz Rugan , abiye porföy çantalar, tam gövde renginde ve parlaklığında,su geçirmez ,kirlendiği vakit yıkanabilir ve kilit takılabilir şekilde 3 yerden cırt bantla dikilerek uydurulabiliniyor. Hiçte sırıtmıyor.Hatta dikkatli bakılmadıkça görünmüyor bile.

( Foruma bir DIY bölümü şart )

• Beğen
Tepkiler: Sinan Ceylan

tozluklu

Üye
Tepki
14
Anlamayan anlamıyor işte. Gün itibariyle fiat mareayı lüks araba kategorisinde gören adama ne anlatabilirsin. En güzeli cahilliğiyle baş başa bırakmak. Burada 35 yıldır bisiklet satan bi abimiz bu sene salcanonun ürünlerinin arkasında durmadığını söyleyerek bianchi ye geçti. Bütün camiayıda tanıyor. Her markanın müdürünün, yöneticisinin direk cebi var abide. Para kazandığı markayı bıraktı. Yeni bisiklet alacaklar için ibretlik değil mi? Kaliteli bir yaşam seçen insanlara markaya para veriyor deme cahilliğine kimse düşmesin derim. Bol pedallar.

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.107
Bisiklet
Diğer
Bu sene açıkça salcanolar çok da ucuz değil geçen sene ürettiklerin üzerinde ufak değişiklikler yaparak aşırı derecede fiyat arttırımına gitmiş ve bahsettiğiniz markalara yakın fiyatlar vermiştir. Geçen sene gerçekten iyiydi. Ürünü bize daha ucuza getirebileceğini kanıtlamıştı fakat bu sene resmen diğer markalarla yarışa girdi. Daha ucuza satmıyorsa benim gözümde yabancı firmalardan bir farkı yok. Ve yukarıda belirtilen konuyla ilgili hak veriyorum telefonla ben de bilgi almak için 1-2 sene önce aradığımda epey ilgisiz bir müşteri temsilcisi vardı karşımda. Haricinde maillere cevap yazma tenezzülünde bile bulunmadılar...

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
@tozluklu

Bu yazınızı , benim yazımda anlatmaya çalıştığım kavrama cevaben mi yazdınız. ?

(Üsteki yazı fazla uzamasın diye fazla detaya girmediğim için, vereceğiniz cevaba göre ,eğer anlatmaya çalıştığım kavramın özü tam anlaşılmadıysa ,bir kaç örnekle açıklama yapabilirim.)

Vedat METİN

Daimi Üye
Tepki
125
Bisiklet
Sedona
Bence tamamiyle markacılık diyorum.Trek tabikide çok iyi bir marka ama salcano dendiğinde hakikatten önyargı var.Tamam salcanonun servis olayı biraz kötüymüş ama her sene büyüyen bir marka.Fiyat olarak oldukça makul.Bence Trek yada x bir marka eğer salcano modelinden alt seviye komponentlere sahipse aynı fiyatada salcano daha üst seviye komponentli bir bisiklet sunuyorsa kullanıcısına salcano tercıh edilmelidir diye düşünürum.Bu benim görüşüm tabikide herkes benim gibi düşünmeyebilir.Salcano fiyat ortalaması böyle gittiği sürece alınır.Çünkü yerel bir marka.Eğerki fiyatları üstlere çıkartırlarsa kesinlikle almam.Yerli bir markanın herzaman ucuz olması lazım.Çünkü gümrük vergisi vs.olmuyor.Herkese iyi forumlar.

Sinan Ceylan

Daimi Üye
Tepki
151
İsim
Sinan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@özhan akgök

Katılıyorum. Geçen sene kesinlikle çok avantajlıydı. Ben astro 241 aldım, aynı donanımda Sedona 701 veya Borla (tam hatırlamıyorum) çok daha pahalıydı. Veya, Whistle, Carraro... Hepsinden avantajlıydı. Ama geçen sene 530 liraya aldığım bisiklet, şimdi 745 lira olmuş. :D

tozluklu

Üye
Tepki
14
@cömert

Konuyu tamamen okuduktan sonra yazdım. Farklı düşünüyorsanız cevap yazabilir, gülüp geçebilir, daha açıklayıcı olamaya çalışabilirsiniz.

tozluklu

Üye
Tepki
14
Markanın psikoljik etkisi (sosyal sınıf/statü belirleme vs.) yadsınamaz. Markaya para veriliyor demeden önce marka nasıl oluşturulur okuyup öğrenmek gerekir. Marka kalite, satış sonrası hizmet, sosyal algı yaratma vs. gibi çalışmalar ve özveri sonucu oluşur. Yada tam tersi. Kalitesizlik,satış sonrası hayal kırıklığı, sosyal bir imaj yaratamama. Markaya para veriliyorsa haklı sebepler yok değildir. Asgari ücrete çalışıp para biriktirip 1000 TL lik bisiklet alan adama git markaya para verdin diyin bakalım.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Ok yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için sorma ihtiyacı duydum.

Eğriye eğri, doğruya doğru demek lazım.. Salcanonun satış ve destek hizmeti zayıf, Hatta satana kadar diye tabir ediilen bir satış mantığı var. Bu seneki fuarda standaki o kadar kişi, basit bir sorumu bile yanıtlayamadılar. Firmalar fuar gibi yılın sayılı günlerinde , o kadar bilgili ve meraklı potansiyel müşteriye ,rakipleriyle yanyana toplu sergi yapıyor, o zaman standlarda sorulacak her türlü soruya adam gibi cevap verecek teknisyen ve usta bulundurması lazım değilmi. ? ( gerçi bunca yıldır hiç bir fuarda , hiç bir stantda buna rastlayamadım , oradaki görevliler ürünlerin çalınmaması ve düşürülmemesi için bekçi niyetine dikildiği için ne teknik bilgisi, ,doğru broşürü verebiliyorsa şanslısınız.)

( Hoş işin ilginç yanı aynı soruya diğer bisiklet stantlarından da bir cevap alamadım.Sonunda sorunun çözümü shimano ithalatcısından kendim buldum. )

Yine salcano firmasının teknik servisleri içler acısı,Kullanıcı çoğu zaman kendi çözümünü kendisi üretmek ve bunun için cebinden para vermek zorunda kalabilir .Alacak olan bunları illaki göz önüne alsın. Elimi kirletemem, hayatta elime kontrol kalemi bile almadım. mademki bu kadar parayı veriyorum , teknik hizmet ve destek isterim diyenleri , bu yönde hayal kırıklığına uğratacak bir marka.İşin ilginç tarafı Merkez firmaya bu yönde şikayetler geldiği halde firmanın bir çözüm bulma teşebüsü bile yok. Bunları zaten kimse inkar etmiyor.

Zaten kendi güvendiğim bir ustam var veya donanım fazla kalabalık ve karışık değil.parçamı alırım, kendi tamiratımı veya iyileştirmemi kendim yaparım ve hatta İsterse yarın fabrika kepenklerini kapatsın kendi işimi kendim görürüm,marka takıntım yoktur, önemliolan beklentilerimi yerine getirsin diyebiliyorsanız geçen seneye kadar olan modeller ve üzerlerindekii donanım fiyat/performans olarak diğer markaların benzeri modellerine tercih edilebilinir.aradaki fiyat farkıyla giyim ve diğer bakım parçaları alınabilinir.

Salcanoya karşı önyargı oluşmasının asıl nedeni ,satılan ürünlerin kötü olması veya verilen ürüne ödemen paranın fazla olması değil. Bayiilerin ve teknik servislerin yetersizliği ve müşteriye olan ilgisiz ve kötü tutumu.Ve bunu sadece merkez firma adam gibi satıcı ve teknik servis ağı kurarak çözebilir. Bunu yaptıkları an salcano bisikletleri tadından yenmez.Ama her ne hikmetse bu olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: mehmet eroglu

Deniz K.

Daimi Üye
Tepki
85
Bisiklet
Bianchi
Teknik servis konusunda hemfikiriz, ancak diğer markalarında belli şehirler dışında hiç servisi yok, bu konuda kötüde olsa muhattab bile bulamıyorsunuz, ancak bisikleti her defasında kargo yapmak durumundasınız, tabi içinize sinerse.

• Beğen
Tepkiler: Serkan Demir

Sinan Ceylan

Daimi Üye
Tepki
151
İsim
Sinan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim bisiklete bi şey olduğunda (bir yıl içinde düştük kalktık tabi) servise götürmedim bile. Eski bisikletim varken sürekli gittiğim bi bisikletçi vardı, yine ona götürdüm. Hala ona götürüyorum. Ya da kendim halletmeye çalışıyorum. 5-10 liralık iş için servisle bıdı bıdı yapamam.

Ama bisikleti ilk aldığımda, vites akordunu yapmak için servise götürmüştüm, ilk ve son oldu. :D

Tepki
0
Yakın zamanda 3 ay içinde diyeyim Salcano almış olan var mı ? Fiyatlar geçen seneye göre artmış ama pazarlıkta bir şeyler yaparlar mı ?